• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Wireless & data20. 10. 2020 | Rolf Sylvester-Hvid

Verizon Business udruller privat 5G på globalt plan

Wireless & data20. 10. 2020 By Rolf Sylvester-Hvid

Verizon går sammen med Nokia om at tilbyde private 5G-funktioner til virksomheder i Europa, Asien og Stillehavet. Initiativet er seneste skridt i Verizons 5G- og network-as-a-service-strategi.

Lanceringen sker i et samarbejde med Nokia og gør det muligt at implementere et afgrænset og dedikeret 5G-netværk i den enkelte virksomhed. Ud over en ultra-lav latenstid og en høj pålidelighed betyder det, at virksomheder – ikke mindst inden for fremstilling, distribution og logistik – nu kan få deres eget, skræddersyede on-site mobilnetværk, som fjerner behovet for at sende data gennem offentlige netværk.

– I dag annoncerer vi næste fase af Verizons globale 5G-vision med denne lancering af privat 5G til vores internationale kunder. De seneste måneder har lært os, hvor afgørende vigtigt det er med mobiltjenester, bredbånd og cloud-produkter med tilhørende services. Private 5G-netværk er en teknologi, der vil skabe forandringer, disruption og innovation for virksomheder over hele verden, siger Tami Erwin, CEO for Verizon Business.

Et privat 5G-netværk er et selvstændigt netværk, hvor alle elementer er samlet i en facilitet, der består af mikrotårne og små mobilceller, og som er forbundet med virksomhedens Local Area Network (LAN) og virksomhedsapplikationer. Netværket anvender Nokias Digital Automation Cloud, som er en privat og trådløs netværksløsning med automatiseringsegenskaber, der gør det muligt at implementere applikationer via en webbaseret brugergrænseflade.

– Privat og trådløs forbindelse er afgørende for virksomheder i mange brancher, når de skal realisere deres langsigtede digitale mål. Med privat 5G kan vi sammen med Verizon accelerere digitaliseringen i de mest krævende brancher, der har behov for trådløs kommunikation, siger Brian R. Fitzgerald, SVP Global Solutions hos Nokia.

Verizon er en førende, global 5G-aktør. Ud over sit 5G Lab og udviklingscenter i London annoncerede Verizon for nylig en 5G roaming-service i Sydkorea, og Verizon er desuden blandt grundlæggerne af 5G Future Forum, som består af globale 5G-aktører, der arbejder for at styrke udbredelsen af 5G og af MEC-enabled løsninger. Lanceringen af Private 5G gør det muligt for Verizon Media at levere næste-generations-indhold samt distributionsteknologier i realtid til et globalt publikum.

– Vi kan se, at markederne internationalt er hastigt i gang med at implementere private 5G-netværk, og at det er en væsentlig indgang til at begynde at anvende 5G, især når det handler om at udnytte 5G-investeringer i virksomheder. Med Verizons 5G-know-how, en grundlæggende netværksteknologi for virksomheder og innovative 5G-services, vil Verizons go-to-market-koncept sammen med Nokia være en attraktiv løsning på det bredere marked, siger Martina Kurth, associate vice president hos IDCs European Telco Research practice.

Annonceringen i dag følger efter en række MEC-partnerskabsmeddelelser sammen med Microsoft, Cisco, IBM og AWS. I august annoncerede Verizon den vellykkede afslutning på laboratorie-test med Corning og Samsung af Verizons nye 5G mmWave in-building løsninger.

Læs mere om Verizon’s private 5G-platform her.   

Skrevet i: Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

DTU’s innovations-DNA bliver en national ramme

Design & udviklingTop14. 11. 2025

Nye anbefalinger skal sikre, at dansk forskning kommer ud og gør gavn som kommercielle markedsløsninger i nye startup-virksomheder. DTU’s rektor Anders Bjarklev finder det positivt, at DTU’s mangeårige arbejde med innovation nu afspejler sig i en national ramme. Én af universitetets

Arduino UNO Q kan nu bestilles gennem Mouser Electronics

IoT & embedded14. 11. 2025

Mouser Electronics, Inc., den autoriserede globale distributør med de nyeste elektroniske komponenter og industrielle automationsprodukter™, fortæller nu, at UNO Q single-board computeren fra Arduino®  nu kan bestilles gennem eu.mouser.com. Arduinos UNO Q single-board computer (SBC)

Seks nye DTMOSVI 600V-serie N-kanal effekt-MOSFETs med4-pin TO-247-4L(X) huse

Komponenter & konnektorerPower14. 11. 2025

Toshiba Electronics Europe GmbH lancerer seks nye produkter med DTMOSVI 600V-serien af N-kanal effekt-MOSFET chips kapslet i 4-pin TO-247-4L(X) huse. Disse avancerede TKxxxZ60Z1-komponenter er designet at reducere switching-tab betydeligt. De egner sig til en række krævende applikationer inklusive

Embit indgår aftale om licens af den trådløse NeoMesh protocol-stack med NeoCortec

BranchenytIoT & embedded14. 11. 2025

NeoCortec, der er producent af tovejs trådløse protokol-stacks med et ultralavt forbrug til mesh-netværker, fortæller, at de sammen med den italienske producent af trådløse moduler, Embit, har indgået en licensaftale om NeoMesh-softwaren. Aftalen gør Embit i stand til at tilbyde fuldt ud

NCAB opkøber Multi-Teknik i Sverige

AktueltBranchenytProduktion14. 11. 2025

NCAB har i dag underskrevet en aftale om at overtage 100 procent af aktierne i Multi-Teknik Mönsterkort AB med kontorer i Göteborg, Litauen og Kina. Multi-Teknik har en 50-årig historie, der begyndte med en printkortfabrik i Göteborg. Produktionen ophørte i 2008, og siden da har virksomheden været

GaN-baserede 65W til 140W PD-opladere til hurtig opladning i medicinske applikationer

Power13. 11. 2025

XP Power lancerer af firmaets nye PGW- og PGD-serier af eksterne AC-DC strømforsyninger fra 65 W til 140 W. De to serier, der omfatter versioner til vægmontering (PGW65, PGW100) og desktop enheder (PGD100, PGD140), er designet til at overholde Power Delivery (PD)-protokollen,og de er ideelle til en

Innovative og prisbillige ”røde” instrumenter

AktueltBranchenytTest & mål13. 11. 2025

Der findes en lang række rigtig gode producenter af måleudstyr på markedet. Fokus er som regel på instrumenternes funktion, markedet som instrumenterne er rettet imod, høj sikkerhed, let betjening og gerne også en pris, der er til at komme i nærheden af. Det kan dog være en udfordring at finde en

Trecifret millionbeløb skal styrke SMV’ers teknologi, produktivitet og omstillingsevne

AktueltBranchenytDesign & udviklingProduktion12. 11. 2025

Det er afgørende, at små og mellemstore virksomheder får adgang til tilbud, der styrker produktiviteten i en tid, hvor den globale konkurrence på en række områder er skruet heftigt i vejret. Derfor har Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse netop investeret 312 mio. kr. i, at SMV’er kan forbedre deres

Intelligent ”honningkrukke” vinder IT Specialepris

AktueltEventsWireless & data12. 11. 2025

Hver dag rettes der utallige og veltilrettelagte cyberangreb mod virksomheder, offentlige myndigheder og privatpersoner. Det sætter store krav til cybersikkerhed, og ikke mindst til de værktøjer som forsvarssiden har til rådighed. Mange virksomheder, organisationer og regeringer, der ønsker at

Same Sky lancerer ny designservice for højttalerkabinetter

Design & udvikling12. 11. 2025

Same Skys Audio Group annoncerer nu officielt sin nye designservice for højttalerkabinetter. Som en udbygning af branchens førende audiodesign-service giver Same Skys designservice for højttalerkabinetter adgang til specialiserede løsninger inden for design, udvikling og integration af

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Avnet Silica

    Explore the flexible and ultra-low power STM32WL3x SoC – Online seminar

  • Avnet Silica

    AMD – IMPLEMENTING SYNTHETIC APERTURE RADAR IN SPACE WITH AMD VERSAL ADAPTIVE SOCS – 1 Hour Online presentation

  • InnoFour

    Online DFM for Printed Circuit Boards

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Explores the Future of Advanced Air Mobility and Its Impact on Design

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Supports Advanced Underwater Harvester Project for UK Seagrass Restoration

  • ACTEC A/S

    Batterier til IoT-trackere i containere

  • Microchip Technology Inc.

    Advancing Zonal Architecture with 10BASE-T1S Endpoints for Smarter Remote Connectivity

  • InnoFour

    What is Signal Integrity?

  • ANSMANN NORDIC AB

    Den nye EU-batteriforordning og det digitale batteripas i medicinsk teknologi

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics and onsemi Present Webinar on How SiC JFETs Are Advancing Circuit Protection and Power Systems

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • DTU’s innovations-DNA bliver en national ramme

    14.11.2025

  • Arduino UNO Q kan nu bestilles gennem Mouser Electronics

    14.11.2025

  • Seks nye DTMOSVI 600V-serie N-kanal effekt-MOSFETs med4-pin TO-247-4L(X) huse

    14.11.2025

  • Embit indgår aftale om licens af den trådløse NeoMesh protocol-stack med NeoCortec

    14.11.2025

  • NCAB opkøber Multi-Teknik i Sverige

    14.11.2025

  • GaN-baserede 65W til 140W PD-opladere til hurtig opladning i medicinske applikationer

    13.11.2025

  • Innovative og prisbillige ”røde” instrumenter

    13.11.2025

  • Trecifret millionbeløb skal styrke SMV’ers teknologi, produktivitet og omstillingsevne

    12.11.2025

  • Intelligent ”honningkrukke” vinder IT Specialepris

    12.11.2025

  • Same Sky lancerer ny designservice for højttalerkabinetter

    12.11.2025

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik