• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

PowerProduktion03. 12. 2025 | Rolf Sylvester-Hvid

Verdens første fuldskala mikrobølge-anlæg til grønt brændstof skyder op i GreenLab

PowerProduktion03. 12. 2025 By Rolf Sylvester-Hvid

– Hvis vi kan lave olie og kul af det organiske materiale, vi allerede har i vores kredsløb, i stedet for at grave nyt olie og kul op af jorden, så rykker vi ved klimaeffekten. Samtidig får vi en løsning på et affaldsproblem, som spildevandsselskaber og samfundet i dag kæmper med, siger Jens Henrik Haahr, CEO i Organic Fuel Technology. (t.v.) (foto: OFT via Ritzau)

I GreenLabs industripark ved Skive opfører Organic Fuel Technology (OFT) og WaveFuels-konsortiet nu verdens første fuldskala-anlæg af sin slags: Et mikrobølge-baseret pyrolyseanlæg, der kan lave grønt brændstof og klimavenligt biokul ud af affaldsstrømme som spildevandsslam.

Inde i den kommende hal kommer hjertet af teknologien til at stå: tre store reaktorer med mikrobølgeovne med en samlet effekt svarende til cirka 120 køkkenmikrobølgeovne.

– Grundlæggende er vi ved at bygge verdens største mikrobølgeovn af sin slags til omdannelse af spildevandsslam og andet organisk affald til olie og biokul. Målet er, at det, der normalt er et besværligt affaldsproblem, kan blive til værdifulde, grønne produkter, siger Jens Henrik Haahr, CEO i Organic Fuel Technology.

Affald bliver til brændstof og CO₂-lager

Mikrobølge-teknologien er en slags ”pyrolyse på speed”, hvor mikrobølgerne sikrer en meget effektiv og kontrolleret opvarmning af materialet. Samtidig er det en slags ”power-to-X”, da hele processen drives af grøn strøm og frembringer biobrændstof. Når spildevandsslam og andre biomasser køres gennem anlægget, spaltes det således til bioolie og biokul.

Bioolien kan viderebearbejdes til brændstof til den tunge transport fx skibsfarten, mens biokullet kan bruges til blandt andet kulstoflagring i jorden og jordforbedring. På den måde bidrager teknologien både til at erstatte fossil olie og til at fjerne CO₂ fra atmosfæren.

– Hvis vi kan lave olie og kul af det organiske materiale, vi allerede har i vores kredsløb, i stedet for at grave nyt olie og kul op af jorden, så rykker vi ved klimaeffekten. Samtidig får vi en løsning på et affaldsproblem, som spildevandsselskaber og samfundet i dag kæmper med, siger Jens Henrik Haahr.

Drevet af grøn strøm i energisymbiose

Hele processen i WaveFuels-anlægget kører på elektricitet og dermed på den grønne strøm, der produceres i GreenLab.

– I GreenLab bliver vi koblet direkte på vindmøller, solceller og varme- og batterisystemer. Det gør anlægget endnu mere klimavenligt og viser, hvordan industriklyngen i praksis kan understøtte ny teknologi, forklarer Jens Henrik Haahr.

I GreenLab ser man anlægget som et vigtigt næste skridt i udviklingen af den grønne industripark.

– Vi er glade for at være vært for Organic Fuel Technologys storskala demonstrationsanlæg og for at være en del af Wavefuels-projektet. I GreenLab får OFT adgang til grøn strøm og fælles forsyninger gennem vores industrisymbiose, hvilket gør det muligt at afprøve teknologien i fuld skala hurtigere. Når energien er grøn, infrastrukturen deles, og løsninger testes i virkeligheden, kan vi rykke langt hurtigere fra idé til industriel anvendelse – og vi glæder os til at se anlægget i drift. siger Thomas Helsgaun, CEO i GreenLab.

Fra skrivebord til fuld skala

WaveFuels-demonstrationsanlægget er det første fuldskala-anlæg baseret på OFT’s patenterede mikrobølgeteknologi. Tidligere er der gennemført en længere udvklingsproces, som førte til etableringen af et pilotanlæg, og i 2023 fik virksomheden støtte til færdigprojektering af fuldskalaanlægget, der forventes at være i drift i løbet af 2027.

– Støttetilsagnet fra EUDP er et kæmpe rygstød og en stærk tillidserklæring til vores teknologi og forretningsstrategi. Nu skal vi bevise, at vi kan få teknologien til at virke i fuld skala – og at vi kan levere både på klima og på økonomi, siger Jens Henrik Haahr.

Perspektivet rækker nemlig langt ud over Skive. Teknologien er ikke bundet til én bestemt affaldstype eller ét land, og WaveFuels-konsortiet ser et stort potentiale i at udbrede løsningen til både danske og internationale markeder, hvor behovet for grønne brændstoffer og CO₂-lagring kun vokser.

Fakta: Om WaveFuels-projektet

WaveFuels er et demonstrationsprojekt, der skal opføre og teste et fuldskala mikrobølge-baseret pyrolyseanlæg i GreenLab ved Skive. Formålet er at omdanne blandt andet spildevandsslam og andre organiske restprodukter til grøn bioolie og biokul – drevet af grøn elektricitet og integreret i GreenLabs energisymbiose.

Partnerne i projektet er Organic Fuel Technology A/S (projektleder), GreenLab Skive, Aarhus Universitet og Topsoe. Projektet faciliteres af Energy Cluster Denmark og er støttet af EUDP – Det Energiteknologiske Udviklings- og Demonstrationsprogram, som tidligere også har støttet projektet i designfasen.

Skrevet i: Power, Produktion

Seneste nyt fra redaktionen

1-bit og 2-bit dual-forsyning bus-transceivere fra Toshiba med support af lavvolt niveauskift

Komponenter & konnektorer15. 06. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH (« Toshiba ») udvider sin 74AVC-serie af dual-forsyning bus-transceivere med fire nye 1-bit produkter, 74AVC1T45NX, 74AVCH1T45NX, 74AVC1T45FU og 74AVCH1T45FU samt to nye 2-bit produkter, 74AVC2T45FK og 74AVCH2T45FK. Disse produkter kan bruges til tovejs niveauskift

Højtydende kondensatorer til højvolt SiC-applikationer fra TDK

Komponenter & konnektorer15. 06. 2026

TDK Corporation præsenterer B25696H-serien af ​​MKP DC-til-højfrekvens filmkondensatorer, der er pålidelige og højtydende DC-linkkondensatorer til næste generations SiC-baserede effektelektronik. Med kapaciteter mellem 47µF og 1.280µF og nominelle DC-spændinger fra 900 V til 2000 V har komponenterne

TCS indgår partnerskab med Mistral

Wireless & data15. 06. 2026

Tata Consultancy Services, der er en global leder inden for IT-tjenester, rådgivning og forretningsløsninger, annoncerer  et banebrydende strategisk partnerskab med Mistral, en af verdens førende AI-virksomheder. Som led i samarbejdet er TCS blevet den første globale systemintegratorpartner for

Koda: Regeringsgrundlag tager vigtigt opgør med AI-udhuling af kulturen

BranchenytWireless & data15. 06. 2026

Hos Koda, der repræsenterer komponister, sangskrivere og musikforlag, hæfter man sig særligt ved, at regeringen vil arbejde for, at den teknologiske udvikling ikke udhuler det kulturelle kredsløb, men sker på en måde, der respekterer skabere, rettighedshavere og demokratiske værdier. Samtidig

Googles AI-tjeneste sender ingen trafik videre til danske medier

AktueltBranchenytWireless & data15. 06. 2026

En ny analyse fra Danske Medier og DPCMO viser, at mens tiden brugt på AI-tjenester er steget med over 600 procent inden for en kort periode, sender Google AI Mode ingen trafik videre til medierne. Google står i dag for omkring 13 procent af den samlede trafik til de danske medier, som er

Det bruger kommunernes deres IT-budgetter på

AktueltWireless & data15. 06. 2026

IT-Branchen har kortlagt kommunernes IT-investeringer fra 2014 til 2024. Analysen viser, at kommunerne i 2024 investerede over 6 milliarder kroner i IT og teknologi. IT-konsulenter tegner sig som den største post. Baseret på data fra 41 af de kommuner fordeler investeringerne sig således, at

Investeringer i forsvar skal styrke danske virksomheder og arbejdspladser

BranchenytProduktionTop15. 06. 2026

DI Forsvar og Sikkerhed lancerer nu et samlet indspil til en ny forsvarsindustriel strategi. Med 55 konkrete forslag inden for 11 strategiske områder giver erhvervet sit bud på, hvordan Danmark kan opbygge en stærkere og mere robust forsvarsindustri – til gavn for både national og europæisk

Forbedrede egenskaber til krævende designs med nye spoler

Komponenter & konnektorer12. 06. 2026

De nye WE-XHMI Performance serie udvider Würth Elektroniks succesrige familie af effektspoler med forbedrede versioner i kapslingsstørrelserne 1010, 1060, 6030 og 6060. De magnetisk skærmede spoler er udført med flade viklingstråde, der supporterer store mætningsstrømme med en samtidig reduktion af

Vital DSP-ydelse og real-time kontrol uden overflødig ”bagage”

IoT & embeddedKomponenter & konnektorer12. 06. 2026

Designere af real-time kontrolapplikationer er i stigende grad udsat for at skulle balancere ydelse og integration af periferi med samtidige lavere systemomkostninger og kompleksitet. For at imødekomme disse udfordringer har Microchip Technology Inc. introduceret sin dsPIC33CK Value Line familie af

NRGi advarer mod højere elafgift: ”El skal være det økonomisk oplagte valg”

Power12. 06. 2026

Den midlertidige sænkelse af elafgiften ser ikke ud til at blive forlænget fra 2028. Det vækker bekymring hos energi- og rådgivningskoncernen NRGi, som advarer mod at gøre strøm dyrere, netop som Danmark skal sætte fart på elektrificeringen. Siden årsskiftet har danske elkunder nydt godt af en

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    Mouser Named 2025 High Service Distributor of the Year for Fourth Time by Hirose Electric

  • InnoFour

    What’s new in BluePrint-PCB 2604

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Announces TimePictra® 12 Platform to Strengthen Synchronization Management for Critical Infrastructure

  • Mouser Electronics

    Mouser Highlights Practical Security Resources for Engineers Developing Cyber-Resilient Connected Systems

  • InnoFour

    Cyber Resilience Act (CRA)

  • Phoenix Contact A/S

    Skæreværktøj til strømskinner og standard DIN-skinner

  • InnoFour

    Live webinar June 11: Industrial AI for Compliant ALM

  • Phoenix Contact A/S

    Push-X produktprogrammet fortsætter med at vokse

  • HIN A/S

    Røntgeninspektion i elektronikproduktion – fra nicheteknologi til nødvendighed

  • InnoFour

    Next-generation Electronic Systems Design

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • 1-bit og 2-bit dual-forsyning bus-transceivere fra Toshiba med support af lavvolt niveauskift

    15.06.2026

  • Højtydende kondensatorer til højvolt SiC-applikationer fra TDK

    15.06.2026

  • TCS indgår partnerskab med Mistral

    15.06.2026

  • Koda: Regeringsgrundlag tager vigtigt opgør med AI-udhuling af kulturen

    15.06.2026

  • Googles AI-tjeneste sender ingen trafik videre til danske medier

    15.06.2026

  • Det bruger kommunernes deres IT-budgetter på

    15.06.2026

  • Investeringer i forsvar skal styrke danske virksomheder og arbejdspladser

    15.06.2026

  • Forbedrede egenskaber til krævende designs med nye spoler

    12.06.2026

  • Vital DSP-ydelse og real-time kontrol uden overflødig ”bagage”

    12.06.2026

  • NRGi advarer mod højere elafgift: ”El skal være det økonomisk oplagte valg”

    12.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik