• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

EventsPower27. 03. 2023 | Rolf Sylvester-Hvid

Verdens førende event for hydrogen og brændselsceller

EventsPower27. 03. 2023 | Rolf Sylvester-Hvid

På den kommende Hannover Messe mellem 17. og 21. april vil rundt regnet 500 virksomheder præsentere deres løsninger til brintproduktion, -transport, -lagring og -anvendelse. Mulighederne for alle disse virksomheder er enorme, da EU-kommissionen i 2030 vil installere elektrolyseanlæg med en kapacitet på mindst 40GW til produktion af 10 millioner tons ”grøn” brint årligt under indfasning af processen

Grøn brint i centrum af årets Hannover Messe
Hannover Messe vil med op mod 500 udstillere inden for segmentet “grøn brintproduktion” være den førende event for industriel fremstilling af bæredygtig hydrogen.

Brintøkonomien er blevet global, og det har ført til et utal af nye, innovative virksomheder i hele verden. Teknologien har også udløst et boom i det sydlige Harzen i Tyskland. Udstilleren, Maximator Hydrogen, der fremstiller brinttankstationer er vokset i løbet af sin fem år lange levetid og omsætter nu i omegnen af 50 millioner euro. Virksomheden er nu ved at bygge et nyt produktionsområde, og virksomhedens ordre-backlog overstiger 100 millioner euros.

Stadigt flere europæiske små og mellemstore virksomheder (SMV’er) profiterer af  brintøkonomien og udvikler hele tiden nye løsninger til brintfremstilling, -infrastruktur, -transport, -lagring og -tankning. Over 300 udstillere vil vise deres løsninger på specialudstillingen Hydrogen + Fuel Cells EUROPE under HANNOVER MESSE side om side med store, anerkendte virksomheder som Bosch, Iberdrola, Schaeffler, Siemens, Linde og Emerson.

Brintindustrien tænker internationalt og vil primært være at finde i Hal 13, hor beslutningstagere fra hele verden vil diskutere nye teknologier og applikationer inden for hydrogen og brændselsceller på et udstillingsareal på rundt regnet 8.000 kvadratmeter. Ud over udstillere fra Tyskland og Europa vil der også være deltagelse fra Kina, Japan, Sydkorea, USA og Canada.

Norge er en vigtig handelspartner for Tyskland, og Norge vil også være stærkt repræsenteret på HANNOVER MESSE. Equinor og tyske RWE har netop indgået en aftale om at producere hydrogen i Norway med eksport via en pipeline til Tyskland, og konvertering af gasfyrede kraftværker til hydrogen og fælles offshore-vindfarme er også på tegnebordet. Statkraft og Tysklands HH2E præsenterer aftaler indgået med norske NEL om køb af elektrolyseanlæg til brintfabrikker i flere europæiske lande. NEL er et af de 14 norske firmaer på messen. Her vil ingeniørerne fremvise deres nyeste generation af elektrolyseanlæg.

Europa fremstiller og forbruger allerede omtrent 80 millioner tons hydrogen årligt, og tendensen er klart stigende. Udfordringen ligger i det “grønne” i nutidens og fremtidens brug af hydrogen. I 2030 vil EU-kommissionen udskifte ”grå hydrogen” med grøn hydrogen, så man ikke længere anvender fossile energiressourcer. Ambitionerne er høje, og det vil kræve mange flere elektrolyseanlæg at nå målet, selv om der kun syv til deadline.

Ifølge Fraunhofer Instituttet kommer den mest effektivt brintproduktionsteknologi fra Belgien, hvor ZIRFON separatorer i alkalisk elektrolyse (AEL) bruges af producenterne af elektrolyseanlæg og ejere af hydrogenfremstillingsprojekter overalt på kloden på grund af både holdbarhed og høj produktivitet.

Det er dog ikke kun Europa, der satser på hydrogen. Mange investerer også i Kina. Refire har allerede implementeret over 4.000 trucks med brændselsceller. I løbet af HANNOVER MESSEs første udstillingsdag vil Audrey Ma, vicedirektør hos Refire, diskutere “Heavy-duty trucks – er hydrogen fremtiden?” med repræsentanter fra den europæiske industri, herunder Jens Fleckenstein fra Daimler Truck og Yves Dumoulin fra FORVIA Group.

Hydrogen + Fuel Cells EUROPE organiserer to fora i forlængelse af udstillingen som eksempelvis Offentligt Forum og Teknisk Forum.

Mere information er til rådighed på: https://www.hannovermesse.de/en/expo/topics/hydrogen-fuel-cells/hydrogen-fuel-cells-europe/

Adgangsbilletter til Hannover Messe 2023

Gå ind på Hannover Messe 2023’s danske landing-page, https://messehuset.dk/hannover-messe-2023/ og kontakt os for billetter til fagmessen.

Jan Strauss
Strauss & Partnere
info@HF-denmark.com

Skrevet i: Events, Power

Seneste nyt fra redaktionen

Toshiba lancerer kompakte eFuse IC’er til beskyttelse af 1,8V forsynings-rails

Komponenter & konnektorer06. 11. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH lancerer TCKE5-serien af elektroniske sikrings-IC’er (eFuses), hvilket udvider programmet af komponenter til beskyttelse af forsynings-rails til nu også at supportere 1,8V forsyninger i elektronik, hvor pladsen er trang. Applikationer inkluderer SD memory-cards, USB-

Power Integrations lancerer 4. generation af sin banebrydende CAPZero X-kapacitorafladnings IC-familie

Komponenter & konnektorerPower06. 11. 2026

Power Integrations™ udvider sin brancheledende familie af CAPZero™ X-kondensatorudladnings IC’er med introduktion af CAPZero™-4 komponenten til industrielle- og forbrugerapplikationer. Power Integrations er pionér inden for X-kondensatorudladning, som afkobler den

STMicroelectronics’ STM32H7P-MCU’er tilføjer hardware-acceleration til DSP- og edge-AI-opgaver

IoT & embeddedKomponenter & konnektorer06. 11. 2026

STM32H7P udvider sin velafprøvede STM32H7-serie. Med to dedikerede hardwareacceleratorer og en 520 MHz Cortex-M7-kerne leverer den 1,7 gange højere ydelse end andre MCU’er på markedet. Ved at kombinere forbedret realtidsydelse med avanceret hardwareacceleration til DSP og edge-AI gør disse

Telenor vil ruste Norden, før den næste digitale krise rammer

AktueltWireless & data06. 11. 2026

Trusler om cyberangreb, sabotage og et skærpet geopolitisk trusselsbillede øger presset på Nordens kritiske infrastruktur. I sin nye sikkerhedsrapport, Nordic Digital Security 2026, opfordrer Telenor de nordiske lande til at styrke det fælles beredskab og blive bedre til at hjælpe hinanden, når

GPV’s evne til at tilpasse sig ændrede markedsforhold afspejles i rekordhøjt kvartalsresultat

BranchenytProduktionTop06. 11. 2026

Med afsæt i et højere aktivitetsniveau opnåede GPV i 3. kvartal 2026 sit bedste EBITDA-resultat for et kvartal nogensinde. Et højere salg medførte en øget kapacitetsudnyttelse og en forbedret driftseffektivitet, hvilket påvirkede lønsomheden positivt. Ordreindgangen var fortsat høj i årets første ni

4-kanals e-Fuse fra Recom til 24VDC-systemer i kun 22mm bredde

Power06. 11. 2026

Med RACPRO1-4SP/BS udvider RECOM sin Racpro-familie med en kompakt elektronisk 4-kanals sikring (e-Fuse) til industriel 24VDC-strømfordeling. Enheden er kun 22mm bred og har fire individuelt beskyttede udgange. Den fås som RACPRO1-4SP/24V/5A/BS med 4 x 5A og som RACPRO1-4SP/24V/10A/BS med 4 x 10A.

USA Told fylder i debatten men ikke nødvendigvis i eksportregnskabet

AktueltBranchenyt06. 11. 2026

I disse år har told stor mediemæssig og politisk opmærksomhed, og usikkerheden om toldsatser kan fylde meget for danske eksportører. Men faktisk er told en mindre og mindre faktor i international handel. I stedet er det andre handelshindringer, der fylder, viser forskning. November 2026

Danske NeoCortec udstiller på electronica 2026

EventsIoT & embeddedWireless & data04. 11. 2026

Under electronica 2026 mellem 10. og 13. november i München vil NeoCortec, der fremstiller den tovejs trådløse mesh-netværks protokol-stack med et ultralavt forbrug, NeoMesh, demonstrere sin trådløse mesh-netværksprotokol og software-stack, NeoMesh, i hal C2, stand 511. NeoMesh leveres i flere

Nye piano DIP-switche (museklaverer) med kompakte footprints fra Same Sky

Komponenter & konnektorer04. 11. 2026

Same Sky og virksomhedens Switches Group introducerer nu nye og kompakte piano DIP-switche – også populært kaldet ”museklaverer” til sit DIP-switch program. DS06-127-SMT, DS07-254 og DS08-254-SMT serierne er i kompakte kapslinger med bredder helt ned til 6mm og profilhøjder helt ned til 4,2mm, hvad

Phoenix Contact på electronica 2026: “Connect what matters”

EventsKomponenter & konnektorer04. 11. 2026

Under sloganet “Connect what matters” vil Phoenix Contact på electronica 2026 den 10-13. november i München vise teknologier og løsninger til fremtidens elektriske og digitale verden. Fokus vil være på high-performance forbindelser til power, data og signaler. De danner grundlag for elektrificering,

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    Mouser’s Newest Issue of Methods Technology and Solutions Journal Explores the Future of Food Sustainability

  • Phoenix Contact A/S

    Nye IPD 1,5 installationstik og fordelere til pladsbesparende energifordeling

  • EKTOS A/S

    RED-Compliant Radio Modules: Open Lab in Struer

  • Phoenix Contact A/S

    Nye, delvist forgyldte crimpkontakter til industristik: større effektivitet i automatiske produktionsprocesser

  • HIN A/S

    Skru op for varmen – og kontrollen

  • Phoenix Contact A/S

    Single Pair Ethernet: ensartet standard danner grundlag for fabriksautomation

  • InnoFour

    Cyber Resilience Act (CRA)

  • ACTEC A/S

    Mød ACTEC på Digital Tech Summit 2026

  • Phoenix Contact A/S

    Phoenix Contact på electronica 2026: “Connect what matters” – effektive forbindelser til the All Electric Society

  • Mouser Electronics

    Mouser Now Shipping New Samtec VITA 90 VNX+ Solutions for Industrial, Defence, and Aerospace Applications

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Toshiba lancerer kompakte eFuse IC’er til beskyttelse af 1,8V forsynings-rails

    06.11.2026

  • Power Integrations lancerer 4. generation af sin banebrydende CAPZero X-kapacitorafladnings IC-familie

    06.11.2026

  • STMicroelectronics’ STM32H7P-MCU’er tilføjer hardware-acceleration til DSP- og edge-AI-opgaver

    06.11.2026

  • Telenor vil ruste Norden, før den næste digitale krise rammer

    06.11.2026

  • GPV’s evne til at tilpasse sig ændrede markedsforhold afspejles i rekordhøjt kvartalsresultat

    06.11.2026

  • 4-kanals e-Fuse fra Recom til 24VDC-systemer i kun 22mm bredde

    06.11.2026

  • USA Told fylder i debatten men ikke nødvendigvis i eksportregnskabet

    06.11.2026

  • Danske NeoCortec udstiller på electronica 2026

    04.11.2026

  • Nye piano DIP-switche (museklaverer) med kompakte footprints fra Same Sky

    04.11.2026

  • Phoenix Contact på electronica 2026: “Connect what matters”

    04.11.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}