• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Produktion06. 12. 2019 | Rolf Sylvester-Hvid

UR5-cobot pakker to millioner bestykkede print årligt

Produktion06. 12. 2019 By Rolf Sylvester-Hvid

Den største østrigske EMS-virksomhed har forfinet sin automationsstrategi yderligere. Sammen med Fraunhofer Austria Research har Melecs EWS udviklet en kollaborativ robotapplikation til pakning af små bestykkede print. Takket være den nye cobot fra Universal Robots har firmaet øget deres produktivitet på dette anvendelsesområde med 25 procent, samtidig med at de lægger grunden til en mere omkostningseffektiv og enklere automation i fremtiden.

Melecs oplever en dynamisk vækst og leverer en del af de elektronikkomponenter, som finder vej ind i en lang række forskellige high-end tyske biler som VW, BMW og Mercedes. Faktisk opstod dette østrigske kraftcentrum for blot ti år siden ved et ledelsesopkøb fra Siemens AG og var dengang en komplet novice i bilbranchen. I mellemtiden er Elektronikwerk Siegendorf (Melecs EWS) blevet en del af Melecs-koncernen og rangerer ikke kun som Østrigs største serviceudbyder inden for elektronikproduktion, men er også en global spiller i bilindustrien og markedsførende inden for transmissionsstyring til firehjulstræk. Årsagerne kan hurtigt opregnes: innovative produkter, konkurrencedygtige priser, høje kvalitetsstandarder og leveringssikkerhed på 100 procent. Melecs er en af de største private arbejdsgivere i den østrigske delstat Burgenland, og udover elektronikfabrikken i Siegendorf driver koncernen også produktionsanlæg i Ungarn, Kina og Mexico, Medarbejderne på fabrikken i Siegendorf er særligt stolte af den pris, der er udstillet i bygningens forhal, hvor fabrikken udnævnes til “Årets fabrik 2018” i Østrig.

I 2018 startede Melecs produktionschef, Georg Loisel, et innovationsprojekt for anlægget i Siegendorf, som havde fokus på anvendelsen af kollaborative robotter, såkaldte “cobots”, i Melecs’ produktionsanlæg. Det var startsignalet til en global automationsstrategi: Loisel ønskede at undersøge, i hvor høj grad cobotter er egnet til at udvide anvendelsen af konventionelle industrielle robotter og systemer.

– Cobotter kan støtte os på mange forskellige måder. En af de vigtigste fordele er det faktum, at de hjælper os med at automatisere mere omkostningseffektivt og hurtigere end med konventionelle løsninger. Det giver os momentum til at opnå hurtig vækst, forklarer Georg Loisel.

Cobot-pilotapplikationen er resultatet af samarbejdet med Fraunhofer Austria Research GmbH. Den ideelle anvendelse blev fundet ved pakningen af elektronikkomponenter til vandpumper til biler. Til dato er håndteringen af de små, runde printplader med en diameter på omkring 4 cm blevet udført manuelt i treholdsskift. Georg Loisel opridser detaljerne:

– Som sådan er pakkeprocessen et lukket kredsløb, som er ensformigt og standardiseret. Dette var det afgørende kriterie for, at innovationsprojektet skulle rette sig præcis mod denne proces. Vi involverede også medarbejderne nøje i disse anliggender.

Titanilla Komenda, robotingeniør i Fraunhofer Austria Research, hvor hun rådgiver og ledsager virksomheder som Melecs på deres vej mod samarbejde mellem menneske og robot fortæller, at den største udfordring var at realisere de meget korte gennemløbstider på fem til seks sekunders pakketid pr. komponent. For at implementere dette driftssikkert valgte vi sammen med Melecs UR5-modellen fra Universal Robots,” siger hun.

– For det første fandt vi det bedste forhold mellem pris og ydelse hos Universal Robots. “For det andet har Universal Robots allerede bevist sit værd på markederne, og de er i stand til at servicere Melecs gennem en partner i nærområdet.

For at kunne imødekomme de høje krav, der er til den samlede applikation, skal UR-cobotten udføre en hel del individuelle opgaver. I denne forbindelse blev cobotten udstyret med et særligt gribeinstrument, som kombinerer tre laserscannere, tre flowgribere og en vacuumgriber i en enkelt enhed.

Og sådan forløber processen: Efter adskillelsen af pladerne placerer medarbejderen tre printplader i cobottens arbejdsområde. Cobottens laserscannere registrerer indledningsvis tre printplader. Efterfølgende opsamler de tre flowgribere hver en printplade og placerer dernæst alle tre plader på en bakke. Bakken har plads til i alt 54 printplader. Så snart bakken er fuld, bruger cobotten sine vacuumgribere til at placere bakken i en æske – og når æsken er fuld af bakker, påsætter cobottens vacuumgriber et låg, hvorefter æskerne er klar til at blive fragtet ud til kunderne.

– UR-robotten pakker hvert år omkring to millioner komponenter. Efter min mening beviser dette projekt, at det helt sikkert er muligt at opnå virkelig korte gennemløbstider med cobotter. Med hensyn til sikkerheden arbejder UR-cobotten uden beskyttelseskabinet og i umiddelbar nærhed af medarbejderne. I det samarbejdende område – med andre ord der, hvor mennesker og robotter deler arbejdsrum – bevæger robotten sig med nedsat hastighed. Personskade ved placering af printplader kan nu undgås, selv hvis der skulle ske et sammenstød med robotarmen. Desuden er griberen designet til at have en støddæmpende mekanisme, så den samlede applikation gøres sikker, slutter Komenda.

Skrevet i: Produktion

Seneste nyt fra redaktionen

TDK annoncerer tredje generations 1.500 W AC/DC-forsyningsmoduler til brede

Power20. 04. 2026

TDK Corporation introducerer ​​TDK-Lambdas 1.500W PFE1500FB AC-DC-forsyningsmoduler. Denne tredje generations serie accepterer et bredt inputområde på 85 til 305 Vac, hvilket giver mulighed for at drive industrielt, belysnings- og bygningsautomationsudstyr på en nominel inputspænding på 277 Vac.

MikroE’s samlede portefølje af Click-boards er nu på lager hos DigiKey

BranchenytDesign & udviklingIoT & embedded20. 04. 2026

MIKROE fortæller, at hele virksomhedens portefølje af Click boards nu bliver lagerført globalt af DigiKey. De kompakte klik add-on boards til funktioner som sensorer, konnektivitet, effekt, displays og interfaces gør designere i stand til hurtigt at udvikle proof-of-concepts for efterfølgende

Rapport: Fem skift afgør industriens fremtid

BranchenytWireless & data20. 04. 2026

Produktionsindustrien bevæger sig ind i en mere usikker tid hvor hurtige teknologiske skift og mangel på kompetencer ændrer vilkårene. Det fremgår af rapporten C the Shift: Redefining Global Manufacturing fra it-konsulenthuset Columbus. Rapporten bygger på interviews med industriledere, forskere og

Punktum dk A/S: .dk-domænet er fortsat et af verdens sikreste

Wireless & data20. 04. 2026

Punktum dk offentliggør i dag en rapport med status over sikkerheden på danske domænenavne. Med indsigt i den danske zone og adgang til realtidsdata bidrager Punktum dk til at identificere digitale huller og sikre, at de bliver lukket, før de rammer de danske brugere. Den digitale infrastruktur i

Robotindustrien søger nye veje i et udfordret marked

AktueltDesign & udviklingProduktion20. 04. 2026

Den danske robot-, automations- og droneindustri vokser fortsat, men i et lavere tempo end tidligere. I en tid med global afmatning retter flere virksomheder blikket mod hjemmemarkedet, hvor der er et betydeligt uudnyttet potentiale - ikke mindst i den offentlige sektor, som 64% af virksomhederne

DI Digital vælger nye bestyrelsesmedlemmer

AktueltBranchenyt20. 04. 2026

DI Digital, der er Dansk Industris branchefælleskab for tech-virksomheder, herunder IT-, tele-, elektronik-, robot- og medievirksomheder, har den 14. april 2026 holdt ordinær generalforsamling. På generalforsamlingen var der genvalg til otte eksisterende bestyrelsesmedlemmer og nyvalg til Martin

QGRID vil beskytte kritisk infrastruktur med kvantesikret kommunikation og intelligente fiberkabler

Design & udviklingTopWireless & data20. 04. 2026

Når kritisk infrastruktur rammes, kan konsekvenserne mærkes i hele samfundet – fra energiforsyning og kommunikation til beredskab og sikkerhed. Derfor går QGRID nu i gang med at udvikle en ny dansk sikkerhedsløsning, der kombinerer kvantesikret kommunikation med realtidsovervågning af

DI: Godt at AI nu kommer på den politiske agenda

AktueltBranchenytDesign & udvikling17. 04. 2026

Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), glæder sig over at kunstig intelligens er kommet på dagsordenen i de i igangværende regeringsforhandlinger. Det er sket i dag på et temamøde om AI på Marienborg. - Det er rigtig godt at AI nu kommer på den politiske agenda. Det er der

Flere grønne teknologier skal vokse fra universitet til marked

AktueltDesign & udviklingPower17. 04. 2026

Mere forskning skal fra laboratoriet ud i samfundet og drive den grønne omstilling inden for grønne brændstoffer, CO₂-reduktion og materialeinnovation. Og det skal gå hurtigere, så Danmarks konkurrenceevne og robusthed styrkes. Det er ambitionen bag en ny bevilling på 80 mio. kr. fra Villum

Teknologisk Institut: Saltomortaler er ikke nok for valg af humanoider

Design & udviklingProduktionTop17. 04. 2026

De ligner os mere og mere og bliver på sigt industriens nye assistenter. Men først skal fire centrale udfordringer løses, før humanoide robotter er klar til virkeligheden i danske virksomheder. Humanoide robotter er ikke længere kun noget, man ser i science fiction. Udviklingen går så hurtigt,

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Elektronikmessen

    Besøg ODU Denmark på Elektronikmessen 2026

  • InnoFour

    Questa One Smart Verification Solution

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    RECOM RACPRO1-S industrial power supplies – small size, huge possibilities

  • Elektronikmessen

    Mød Bolls ApS på Elektronikmessen 2026

  • InnoFour

    Seamless Digital Continuity: Xpedition EDM and Teamcenter Integration

  • EKTOS A/S

    EKTOS Expands Electronics Engineering Capacity with New Development Office in Lviv

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics and StarTech Announce Global Distribution Agreement to Deliver IT Connectivity Solutions

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    New SPB-A series switching power supplies from Autonics

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Explores How Artificial Intelligence Shapes Everyday Technologies and Experiences

  • Elektronikmessen

    Oplev TLT Electronics på Elektronikmessen 2026

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • TDK annoncerer tredje generations 1.500 W AC/DC-forsyningsmoduler til brede

    20.04.2026

  • MikroE’s samlede portefølje af Click-boards er nu på lager hos DigiKey

    20.04.2026

  • Rapport: Fem skift afgør industriens fremtid

    20.04.2026

  • Punktum dk A/S: .dk-domænet er fortsat et af verdens sikreste

    20.04.2026

  • Robotindustrien søger nye veje i et udfordret marked

    20.04.2026

  • DI Digital vælger nye bestyrelsesmedlemmer

    20.04.2026

  • QGRID vil beskytte kritisk infrastruktur med kvantesikret kommunikation og intelligente fiberkabler

    20.04.2026

  • DI: Godt at AI nu kommer på den politiske agenda

    17.04.2026

  • Flere grønne teknologier skal vokse fra universitet til marked

    17.04.2026

  • Teknologisk Institut: Saltomortaler er ikke nok for valg af humanoider

    17.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik