• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltBranchenyt07. 01. 2022 | Rolf Sylvester-Hvid

Udvikling overgår alle forventninger

AktueltBranchenyt07. 01. 2022 By Rolf Sylvester-Hvid

Mekoprint har i regnskabsåret 2020/21 overgået alle forventninger med et løft af omsætningen til 571 millioner kroner og mere end en fordobling af indtjeningen til 57 millioner kroner før skat. En ellers usikker start på regnskabsåret blev afløst af en rekordhøj efterspørgsel fra ind- og udland.

Som virksomhed er vi nøje afhængige af at have adgang til state-of-the-art teknologier, der kan matche det bedste i verden, siger Anders Kold, adm. dir. for Mekoprint, der netop har leveret et rekordregnskab.

– Vi må positivt konstatere, at det seneste regnskabsår har udviklet sig helt anderledes, end vi havde forventet. I midten af 2020 havde vi en forholdsvis lav ordreindgang efter coronakrisens 1. bølge. Samtidig var sigtbarheden meget lav, da ingen kunne vide, hvad efteråret og en eventuel 2. coronabølge ville bringe med sig, forklarer CEO Anders Kold og fortsætter: – Men frygten blev forholdsvis hurtig bragt til skamme.

Allerede i efteråret 2020 steg markedsefterspørgslen betydeligt og har ligget rekordhøjt siden. Som følge af den høje efterspørgsel opnår koncernen, der er opdelt i fire divisioner – henholdsvis Graphic Electronics, Chemigraphics, Mechanics og Cables, en omsætning på 571 millioner kroner mod 509 millioner kroner året før. Det svarer til en fremgang på 12 procent og er den højeste omsætning nogensinde. Også indtjeningen sætter rekord med et resultat efter skat på 57 millioner kroner før skat. Det er mere end en fordobling af bundlinjen sammenlignet med året før, hvor indtjeningen lå på 21 millioner kroner.

Anders Kold peger på flere forhold, der har muliggjort den rekordhøje vækst:
– Vi har de seneste år øget vores langsigtede investeringer i digitalisering, organisationsudvikling og nye teknologier betydeligt. Som virksomhed er vi nøje afhængige af at have adgang til state-of-the-art teknologier, der kan matche det bedste i verden. Det høje investeringsniveau er kommet os til gavn ikke mindst det seneste år. Det er dog vores 650 medarbejdere, der har gjort den største forskel. Vi har som virksomhed gjort meget for at fastholde alle mand også under krisen, og jeg må i den grad konstatere, at alle har trukket et stort læs for at få tingene til at lykkes. Det er jeg selvfølgelig meget taknemmelig for, forklarer han.

Anders Kold siger supplerende, at alle medarbejdere i starten af 2021 er blevet tilbudt et medarbejderaktieprogram. Formålet er dels at muliggøre medarbejdernes direkte investering i virksomheden og dels at tage første skridt til en endnu mere åben ejerstruktur. I første runde valgte godt halvdelen af alle medarbejdere at tiltræde ordningen, og det har allerede givet et afkast på 22 procent. I denne uge igangsættes 2. runde, hvor der budgetteres med et afkast på ikke mindre end 16 procent på indeværende regnskabsår:

– Vi er meget tilfredse med opbakningen til medarbejderaktieprogrammet og håber, at vi får endnu flere med her i 2. runde. Det skal selvsagt være en win-win for både medarbejdere og virksomhed, og det må man sige, at det har været indtil videre, pointerer Anders Kold.

Han og den øvrige ledelse har da også positive forventninger til den fremtidige vækst. Omsætningen forventes også at stige i indeværende regnskabsår 2021/22, mens den rekordhøje indtjening forventes at falde som følge af øgede lønomkostninger og et fortsat stigende investeringsniveau.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Referencedesigns til trefasede invertere for Rohms nye SiC-effektmoduler

Design & udviklingPower20. 03. 2026

Rohm har udgivet referencedesignene "REF68005", "REF68006" og "REF68004" til trefasede inverterkredsløb med de EcoSiC-mærkede SiC-indstøbte moduler "HSDIP20", "DOT-247" og "TRCDRIVE pack" på Rohms hjemmeside. Designere kan bruge dataene i disse referencedesigns til at oprette drevkredsløbskortene.

Ultrakompakte fotorelæer til udvidet temperaturområde fra Toshiba

Komponenter & konnektorer20. 03. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH lancerer fire nye spændingsstyrede fotorelæer, TLP3407SRB, TLP3412SRB, TLP3412SRHB og TLP3412SRLB, der er designet til at imødekomme de behov, som designere, der arbejder på næste generation af test- og måleudstyr, måtte have. De nye fotorelæer tåler nominelt drift

AU-professor leder udvikling af nyt EU-kodeks til synliggørelse af AI-skabt indhold

TopWireless & data20. 03. 2026

2. august 2026 træder nye regler for mærkning af AI-genereret indhold i kraft. En arbejdsgruppe nedsat af Europa-Kommissionen med professor ved Medievidenskab Anja Bechmann som formand arbejder på et adfærdskodeks, der skal hjælpe indholdsproducenter med at leve op til lovgivningen. Forskningen

Fransk designekspertise i pålidelig mikroelektronik

AktueltDesign & udviklingEvents20. 03. 2026

Af Jørgen Sarlvit Larsen På IRPS 2026 (International Reliability Physics Symposium ) konferencen i næste uge, 22.-26. marts i Tucson, Arizona, USA, vil CEA-Leti præsentere sin omfattende forskning inden for pålidelighed i mikroelektronikken. Med syv indlæg vil instituttet belyse sin ekspertise

ODU tilslutter sig FN’s Global Compact

Branchenyt20. 03. 2026

En af verdens førende producenter af konnektorsystemer, ODU, har netop tilsluttet sig FN's Global Compact (UNGC) - verdens største initiativ for bæredygtig og ansvarlig forretningspraksis. Global Compact samler over 26.000 virksomheder og organisationer fra mere end 160 lande, som forpligter sig til

Højt placeret dansker får ny toppost i IFS

Branchenyt20. 03. 2026

Christian Pedersen er tiltrådt som Chief Innovation Officer i IFS, hvor han får ansvaret for at drive virksomhedens målrettede arbejde med Industrial AI. Den erfarne danske techprofil har siden 2018 været en del af topledelsen i IFS, senest som Chief Product Officer med ansvar for udviklingen af IFS

PCB-seminar: Få styr på design, produktion og pålidelighed

AktueltDesign & udviklingEvents20. 03. 2026

Icape Denmark A/S inviterer til et inspirerende PCB-seminar i samarbejde med Altoo og Circle Consult, hvor de tre virksomheder samlet dykker ned i best practice, design pitfalls og de nyeste teknologier inden for elektronikudvikling. Icapes Henrik Jensen er en af keynote foredragsholderne ved dette

SDU tester redningsdroner i Arktis

Design & udviklingTop18. 03. 2026

Enhver, der har set DR-dokumentarserien ”De arktiske reddere”, ved, at redningsaktioner i Grønland er relativt hyppige, ekstremt alvorlige, og at det kan være overraskende svært at finde dem, der har brug for hjælp, på verdens største ø.   Inden for en årrække kan redderne måske få

Ingeniørforeningen, IDA: It-kriminelle står på spring når årsopgørelsen frigives

AktueltEventsWireless & data18. 03. 2026

Danskerne skal passe på med ikke at falde i de it-kriminelles kløer i forbindelse med, at SKAT den kommende weekend åbner op for den digitale adgang til årsopgørelsen. Det har nemlig udviklet sig til en begivenhed på højde med juleaften, hvor danskerne gladeligt sidder i kø i timevis, og det kan

Danisense udstiller på APEC 2026i San Antonio, Texas, USA, 22. – 26. marts

AktueltEventsTest & mål18. 03. 2026

Danisense udstiller på APEC 2026, der finder sted i San Antonio mellem 22. og 26. marts, 2026 i Henry B. Gonzalez Convention Center. Besøgende kan finde Danisense på stand 2155 hos sin solide distributionspartner i USA gennem mange år, GMW Associates. På messen vil Danisense lancere MK500ID, en

Tilmeld Nyhedsbrev

Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  •  20-03-2026

    Oplev Team Precision Public Company Limited på Elektronikmessen 2026 ›

    Elektronikmessen
  •  20-03-2026

    Comet Transmitterer med output til enhver Applikation. ›

    Metronic ApS
  •  20-03-2026

    Siemens accelerates integrated circuit design & verification ›

    InnoFour
  •  19-03-2026

    New BZPACK mSiC® Power Modules Are Designed for Demanding Applications in Harsh Environments ›

    Microchip Technology Inc.
  •  19-03-2026

    Gratis Power seminar i Aarhus 14. april 2026 ›

    Würth Elektronik Danmark A/S
  •  18-03-2026

    Når præcision gør forskellen… ›

    ODU Denmark
  •  18-03-2026

    Engineers Look to Mouser Electronics for Wide Selection of STMicroelectronics Products ›

    Mouser Electronics
  •  18-03-2026

    ODU leverer kabelkonfektionering i højeste kvalitet  ›

    ODU Denmark
  •  18-03-2026

    Besøg Hamamatsu Photonics Norden AB på Elektronikmessen 2026 ›

    Elektronikmessen
  •  18-03-2026

    Alsidig indstøbningsløsning til krævende elektronikmiljøer ›

    SynFlex A/S

Seneste Nyheder

  • Referencedesigns til trefasede invertere for Rohms nye SiC-effektmoduler

    20.03.2026

  • Ultrakompakte fotorelæer til udvidet temperaturområde fra Toshiba

    20.03.2026

  • AU-professor leder udvikling af nyt EU-kodeks til synliggørelse af AI-skabt indhold

    20.03.2026

  • Fransk designekspertise i pålidelig mikroelektronik

    20.03.2026

  • ODU tilslutter sig FN’s Global Compact

    20.03.2026

  • Højt placeret dansker får ny toppost i IFS

    20.03.2026

  • PCB-seminar: Få styr på design, produktion og pålidelighed

    20.03.2026

  • SDU tester redningsdroner i Arktis

    18.03.2026

  • Ingeniørforeningen, IDA: It-kriminelle står på spring når årsopgørelsen frigives

    18.03.2026

  • Danisense udstiller på APEC 2026i San Antonio, Texas, USA, 22. – 26. marts

    18.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik