Trods sin enorme størrelse og internationale anerkendelse som Bemyndiget Organ på en række direktiver og National Certification Body i IECEE’s CB Scheme fastholder Force Technology sin ”nørdekultur”, der sikrer forståelsen for kundernes projekter og teknologier. Det giver en hurtig vej til produktgodkendelse med et effektivt pingpong mellem laboratorium og kundevirksomhed
Artiklen har været bragt i Aktuel Elektronik nr. 8 – 2024 og kan læses herunder uden illustrationer
(læs originaludgaven her)
Af Rolf Sylvester-Hvid
Skulle man spørge, om det ikke er ret dyrt at få compliance-testet og certificeret et elektronisk eller mekanisk produkt, så er svaret nok både ja og nej. Det koster selvfølgelig penge at opnå og vedligeholde en produktgodkendelse, men det er en nødvendighed, for kravene er lovpligtige. Set med danske øjne er den gode nyhed, at man faktisk ikke skal kigge så farligt langt efter hjælp til at opnå markedsadgang. Med adskillige testlaboratorier i Danmark – og også i udlandet – er hjælpen som regel lige om hjørnet. Og så går det faktisk hurtigt i Danmark.
– Vi har en udtalt nørdekultur hos Force Technology i Danmark, og det medfører en høj grad af fleksibilitet i forhold til kundeopgaverne. Vores specialister har set det meste, og derfor kan mange unoder i kundernes designs luges ud, før produkterne reelt ender i laboratoriet. Det medvirker til meget hurtige testtider og certificeringsforløb, og hvor det typisk tager seks måneder at teste og certificere et produkt i Sverige eller England, så kan vi klare tilsvarende opgaver på helt ned til tre måneder i Danmark. Det giver nogle klare fordele på markeder, hvor time-to-market ofte er afgørende for et produkts kommercielle succes, indleder salgsdirektør, Henrik Daugbjerg-Pedersen, under vores besøg hos Force Technologys imponerende faciliteter i Aarhus.
For at give en idé om størrelsen af organisationen bag Force Technology, så omsætter virksomheden med sine 950 ansatte for ca. 1,1 milliarder kroner årligt og har rundt regnet 7000 kunder, hvoraf op mod halvdelen faktisk kommer fra udlandet. Styrken for Force Technology ligger blandt andet i compliance og produkttest og i de ca. 250 unikke testfaciliteter, som Force Technology råder over i Hørsholm, Aarhus, Vejen, Västerås i Sverige og flere andre steder. Compliance & Product Testing er en stor, selvstændig division i Force Technology og er blandt andet relevant, hvis der skal testes produkter eller godkendes management-systemer.
Akkrediteringer
En meget vigtig parameter for Force Technology er akkrediteringerne. Force Technology er IECEE National Certification Body og har tre IECEE CB Scheme testlaboratorier. Desuden er Force Technology akkrediteret af Danak og Swedac og godkendt laboratorie af en række instanser. Alt udstyr, alt personale og alle processer og procedurer hos Force Technology er således under tilsyn, og dermed har produktfabrikanterne den størst mulige sikkerhed for, at både test og certificering hos Force Technology er udført helt metodekorrekt og uvildigt. Det er desuden en stor fordel, at man som kunde kan få udført stort set alle tests i forbindelse med en produktgodkendelse hos Force Technology.
Ved at have samlet utallige måle-, kalibrerings- og certificeringsekspertise i samme organisation kan Force Technology ret effektivt skalere de ydelser, som kunderne har brug for. Det medvirker til den førnævnte fleksibilitet. Der er tyngdepunkter inden for inspektion, måling og dataopsamling, test, kalibrering og analyse, og det er sådan set ligegyldigt, om der er tale om komponenter, produkter eller hele systemer. I samtlige tilfælde er services fra træning til konsulentbistand til rådighed. Kalibrering er i den forbindelse værd at nævne:
– Lokal godkendt kalibrering af måleudstyr har en meget stor betydning – ikke mindst i forhold til de meget følsomme instrumenter. Transport er ikke måleinstrumenternes bedste ven, så jo kortere transportvej mellem kunde og kalibreringsinstitut, desto mere sikker er kalibreringen. I Vejen har vi faktisk verdens største kalibreringslaboratorium til måling af gas, fortæller Henrik Daugbjerg-Pedersen.
Godkendt Teknologisk Service-virksomhed
– Vi er et såkaldt GTS-institut – Godkendt Teknisk Service – hvilket betyder, at vi udfører kontrakter for staten med det sigte at hjælpe små og mellemstore virksomheder på markedet med innovative produkter, løfte dansk industris videnniveau og arbejde for, at Danmark kan være det bedste land i verden at udvikle teknologi i, fortæller Henrik Daugbjerg-Pedersen.
Det betyder også, at Force Technology kan tilbyde nogle helt særlige testfaciliteter og specialviden. Til eksempel har man i Aarhus et meget stort ”reverberation-lab” til indstråling af store feltstyrker, hvor man kan placere et jagerfly eller store køretøjer. Maskinparken i Force Technology-laboratorierne dækker stort set alle måleforhold, man kan komme i tanke om: Spændvidden går fra standard måleudstyr til specialbyggede rum og faciliteter, og der testes produkter af alle typer; fra medicinsk udstyr til militært, fra maritimt udstyr til vindmøller, fra personlige værnemidler til netværkskabler. Og der certificeres alle de samme produkter, samt ledelsessystemer hos virksomheder.
Force kigger selvfølgelig også ind i fremtiden med i alt seks strategiske områder, hvor virksomheden vil være i den absolutte front af udbydere af de certificeringsopgaver, markedet behøver. Det er Vind, PtX, Hybridtest og Digitale Services, Life Science, Defence og Space samt Ressourcer og Circulær Økonomi. Det er alt sammen områder, hvor Danmark potentielt kan have en førende position, og hvor det giver rigtig god mening, at test-, kalibrerings- og certificeringsydelserne reelt er til stede i lokalområdet med en meget kort time-to-market.
Man vil i øvrigt kunne opleve et spændende foredrag om cybersikkerhed og NIS2-krav under den kommende E-24 messe, hvor Jeppe Bjerre fra Force Technology holder foredrag.
Billedtekster:
1: Henrik Daugbjerg-Pedersen blandt en lille del af det udstyr, der muliggør Force Technologys position som Danmarks bredest akkrediterede testhus. De viste instrumenter er til chok- og vibrationstest, salttåge og cykliske temperaturtest for at stresse produkter til hårde industrimiljøer.
2: Kun portene begrænser størrelsen af testobjekterne, der kan blive placeret i Force Technologys største radiodøde rum i Aarhus, så strengt taget kan man ikke få et jagerfly med fuldt vingefang ind i rummet, selv om der faktisk er plads. Men en lastbil kan let køre ind i rummet.
3: Et hurtigt overblik over de produkter og services, der indgår i Force Technologys program. Det skulle være meget dækkende for behovet fra dansk industri – og ikke mindst elektronik- og energisektorerne.