• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltEvents01. 11. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

Uddannelse er Danmarks vigtigste ressource – så hvorfor skære ned?

AktueltEvents01. 11. 2024 By Rolf Sylvester-Hvid

Studerende på DTU i gang med at modtage undervisning

Hos politikerne er der bred enighed om, at uddannelse er afgørende for Danmarks fremtid. Derfor giver det ingen mening, at man vil skære ned i optaget på universiteterne, skriver DTU’s rektor i et debatindlæg:

Fornylig kunne vi på DTU afholde et Uddannelses- og Forskningspolitisk Topmøde. Her var Folketingets uddannelses- og forskningsordførere samt ministeren på området, Christina Egelund, inviteret til at debattere den kommende kandidatreform med repræsentanter fra erhvervslivet og universiteterne.

Uenighederne var mange. Det er nok ikke så overraskende set i lyset af de seneste ugers højspændte debat, hvor topchefer i Politiken har kaldt reformen ”grotesk og vanvittig” og Dansk Industri i Berlingske advarer mod, at Danmark vil blive et fattigere samfund, hvis planerne gennemføres.

Ser vi imidlertid bort fra kritikken og de mange uenigheder, var der faktisk én ting på Topmødet, alle kunne blive enige om: Nemlig, at viden og uddannelse er Danmarks vigtigste ressource.

– Vi lever af det i dag, og vi skal også leve af det i morgen, understregede Lars Sandahl, der er administrerende direktør i Dansk Industri.

– Hvis vi skal battle mod Kina, så er det på viden og forskning, sagde uddannelses- og forskningsordfører Lise Bertelsen fra Det Konservative Folkeparti.

– Det er godt, vi er et videnssamfund. Det er jeg optaget af, lød det fra Uddannelses- og Forskningsminister Christina Egelund (M).

Synspunkterne i salen var enslydende – hele vejen rundt: Uddannelse og viden er afgørende for den danske økonomi, Danmarks konkurrenceevne og vores lands position som attraktiv samarbejdspartner.

Tilbage står jeg nu, lettere forvirret. For hvis uddannelse er så vigtigt, hvorfor vil partierne bag kandidatreformen skære ned på netop det?

Når fakta ikke giver mening

Jeg har som uddannet ingeniør lært at finde forståelse i fakta. Men i denne sag hjælper det mig ikke.

Fakta er nemlig, at hvis kandidatreformen til næste år træder i kraft som planlagt, vil knap 2.700 færre unge få opfyldt drømmen om en lang videregående uddannelse.

På DTU, hvor vi uddanner ingeniører, vil vi have 132 færre studiepladser sammenlignet med 2023. Det til trods for, at uddannelsen til civilingeniør i år var den mest søgte i hele landet.

Dermed kommer vi med kandidatreformen til at uddanne færre ingeniører til at løfte den grønne omstilling, digitalisere samfundet og bidrage til væksten inden for life science-området.

Det er uheldigt, eftersom en analyse fra Iris Group viser, at alene de sjællandske virksomheder i 2030 vil mangle mellem 17.000-21.000 medarbejdere med teknisk lange videregående uddannelser, herunder ingeniører.

Fakta viser også, at omkostningerne for nedskærings-øvelsen vil blive enorme.

Ifølge en ny analyse fra Kraka Economics vil nedskæringerne af universitetsuddannelserne koste samfundet 40 milliarder kroner frem mod 2050. Herudaf dækker nedskæringerne på de tekniske og naturvidenskabelige uddannelser 40 % af tabet. 40 %.

Afskaf nedskæringerne af studiepladser

Det må være tydeligt for enhver, at den udbredte enighed om, at uddannelse og viden er Danmarks vigtigste ressource, slet ikke stemmer overens med den førte politik.

Hvis man fra politisk hold ønsker at fastholde Danmark i en position som førende vidensnation, der kan konkurrere på internationalt niveau og samtidig høste de samfundsøkonomiske gevinster heraf, må der trækkes i håndbremsen nu.

Det er forståeligt, at der må tages hånd om manglen på studerende på de store velfærdsuddannelser. Men det giver ikke mening at løse problemet ved at skabe et nyt, der er større.

Opfordringen herfra er derfor at komme tilbage til udgangspunktet:

Se på fakta. Afskaf nedskæringerne af studiepladser på universiteterne. Og sæt nogle rammer for fremtidens kandidatlandskab, der afspejler den værdi, vi alle sammen er enige om, viden og uddannelse har for vores samfund.

Det er vores vigtigste ressource.

Kontakt:
Anders Overgaard Bjarklev
DTU-rektor@adm.dtu.dk

Skrevet i: Aktuelt, Events

Seneste nyt fra redaktionen

DI: Godt at AI nu kommer på den politiske agenda

AktueltBranchenytDesign & udvikling17. 04. 2026

Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), glæder sig over at kunstig intelligens er kommet på dagsordenen i de i igangværende regeringsforhandlinger. Det er sket i dag på et temamøde om AI på Marienborg. - Det er rigtig godt at AI nu kommer på den politiske agenda. Det er der

Flere grønne teknologier skal vokse fra universitet til marked

AktueltDesign & udviklingPower17. 04. 2026

Mere forskning skal fra laboratoriet ud i samfundet og drive den grønne omstilling inden for grønne brændstoffer, CO₂-reduktion og materialeinnovation. Og det skal gå hurtigere, så Danmarks konkurrenceevne og robusthed styrkes. Det er ambitionen bag en ny bevilling på 80 mio. kr. fra Villum

Teknologisk Institut: Saltomortaler er ikke nok for valg af humanoider

Design & udviklingProduktionTop17. 04. 2026

De ligner os mere og mere og bliver på sigt industriens nye assistenter. Men først skal fire centrale udfordringer løses, før humanoide robotter er klar til virkeligheden i danske virksomheder. Humanoide robotter er ikke længere kun noget, man ser i science fiction. Udviklingen går så hurtigt,

Et mere komplekst elnet kræver mere præcise målinger

PowerTest & mål17. 04. 2026

I årtier var elnettet bygget op omkring et forholdsvis simpelt princip: Store kraftværker producerede strøm, og forbrugerne aftog den længere ude i nettet. Men det billede er under forandring. Solcelleparker, batterianlæg, mindre vindmøller og på sigt også elbiler, der kan levere strøm tilbage til

Næste generations MIL-HD2 konnektorserie fra Amphenol efter SOSA™/VITA 91-standarden

Komponenter & konnektorer17. 04. 2026

Den nye generation af Amphenols MIL-HD2 konnektorserie efter SOSA-standarden kan nu leveres af Powell Electronics, der er leverandør af konnektorer og flere andre komponenttyper til hi-rel applikationer til forsvars-, aerospace- og industriformål. De nye konnektorer er udviklet til af opfylde selv

Koda: Godt årsresultat, men voksende pres fra AI

Branchenyt17. 04. 2026

Den danske rettighedsorganisation Koda, der repræsenterer sangskrivere, komponister og musikforlag, sluttede året med en samlet omsætning på over 1,4 milliarder kroner. Heraf vil knap 1,3 milliarder kroner blive fordelt blandt rettighedshaverne i Danmark og udlandet, hvis musik danner grundlaget for

Stribevis af kendte content creators gæster Gamebox Festival i Messecenter Herning

Events17. 04. 2026

Når Gamebox Festival lige straks samler landets gaming-interesserede for femte gang, bliver det med et rigt sceneprogram, der traditionen tro udspiller sig på Main Stage. TrierGaming, ComKean og Judex & Shadys hører til de mange, der kan opleves på scenen, og det samme gælder Morten Münster, som

Husk: Printseminar hos Circle Consult og Icape

Design & udviklingEventsTest & mål15. 04. 2026

ICape og Circle Consult inviterer igen i år til PCB-seminar om PCB-design og udvikling. I år deltager Altoo og Keysight og fortæller om USB compliance-målinger og om, hvad der rører sig inden for måleudstyr. PCB seminar – få styr på printet med fokus på USB Compliance, HDI stackup, samt high

Fibox udnævner ny CEO til kabinet- og kapslingsafdeling

AktueltBranchenyt15. 04. 2026

Den finsk-ejede producent af kabinet- og beskyttelsesløsninger melder om en omsætning på over 110 millioner euro sidste år og opererer nu i mere end 20 lande i Europa, Nordamerika og Asien. Virksomheden går ind i sin næste internationale vækstfase, mens investeringerne i industriel elektrificering

TCS og ABB indgår strategisk samarbejdsaftale om IT, AI og ingeniørløsninger

BranchenytDesign & udviklingWireless & data15. 04. 2026

Tata Consultancy Services, en global førende virksomhed inden for IT-tjenester, rådgivning og forretningsløsninger med hovedsæde i Indien, har netop indgået en samarbejdsaftale (Memorandum of Understanding, MoU) med ABB. Aftalen skal styrke de to virksomheders strategiske samarbejde inden for

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    RECOM RACPRO1-S industrial power supplies – small size, huge possibilities

  • Elektronikmessen

    Mød Bolls ApS på Elektronikmessen 2026

  • InnoFour

    Seamless Digital Continuity: Xpedition EDM and Teamcenter Integration

  • EKTOS A/S

    EKTOS Expands Electronics Engineering Capacity with New Development Office in Lviv

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics and StarTech Announce Global Distribution Agreement to Deliver IT Connectivity Solutions

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    New SPB-A series switching power supplies from Autonics

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Explores How Artificial Intelligence Shapes Everyday Technologies and Experiences

  • Elektronikmessen

    Oplev TLT Electronics på Elektronikmessen 2026

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Expands dsPIC33A DSC Family for High-Density AI Data Center Power, Complex Motor Control and Intelligent Sensing

  • ACTEC A/S

    ACTEC tager energien med til Sverige

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • DI: Godt at AI nu kommer på den politiske agenda

    17.04.2026

  • Flere grønne teknologier skal vokse fra universitet til marked

    17.04.2026

  • Teknologisk Institut: Saltomortaler er ikke nok for valg af humanoider

    17.04.2026

  • Et mere komplekst elnet kræver mere præcise målinger

    17.04.2026

  • Næste generations MIL-HD2 konnektorserie fra Amphenol efter SOSA™/VITA 91-standarden

    17.04.2026

  • Koda: Godt årsresultat, men voksende pres fra AI

    17.04.2026

  • Stribevis af kendte content creators gæster Gamebox Festival i Messecenter Herning

    17.04.2026

  • Husk: Printseminar hos Circle Consult og Icape

    15.04.2026

  • Fibox udnævner ny CEO til kabinet- og kapslingsafdeling

    15.04.2026

  • TCS og ABB indgår strategisk samarbejdsaftale om IT, AI og ingeniørløsninger

    15.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik