• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Design & udviklingProduktionTop19. 03. 2025 | ElektronikFOKUS Redaktionen

Turbo-oprustning skal fremtidssikre Europa

Design & udviklingProduktionTop19. 03. 2025 By ElektronikFOKUS Redaktionen

De geopolitiske spændinger kalder på en hurtig militær oprustning. Gøres det klogt, vil den europæiske forskning og innovation også kunne få et tiltrængt løft – og på sigt sikre mere europæisk produceret forsvarsteknologi. Det vil ikke mindst gavne elektronikindustrien.

Mere europæisk produceret forsvarsteknologi vil gavne dansk elektronikproduktion

EU-landene står foran en nødvendig og massiv oprustning, hvis de skal være i stand til at kunne forsvare sig mod eventuelle trusler. Derfor er det også helt nødvendigt, at EU-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, har spillet ud med genoprustningsplanen “Rearm Europe”. Planen lægger op til at mobilisere i alt 800 milliarder euro til forsvar over fire år. Det svarer til næsten 6.000 milliarder kroner.

Herhjemme har regeringen afsat 120 milliarder kroner yderligere på oprustning af Forsvaret frem mod 2033. Alene i år og næste år vil regeringen bruge 50 milliarder kroner om året, hvilket vil bringe Danmarks bidrag af BNP til forsvarsudgifter op på mere end 3 procent.

Både på nationalt og europæisk plan er der tale om enorme investeringer. Hovedparten af de nye forsvarsmidler skal bruges på traditionelt isenkram. Alligevel bør både danske og europæiske politikere sikre, at opbygningen af forsvarskapaciteten kommer til at ske i samspil mellem forsvar, industri og forskningsmiljøerne.

Det vil på sigt sikre mere europæisk produceret militærteknologi, mener formand i Ingeniørforeningen IDA, Laura Klitgaard. Hun håber, at EU-Kommissionen husker forskningen, når den fremlægger det endelige forslag til, hvordan pengene skal investeres i forsvar.

– Det er veldokumenteret, at det ikke kun er på forsvarsområdet, at Europa sakker bagud. På forskningsområdet ligger vi som kontinent et pænt stykke bag både USA og Kina. Derfor vil bør en del af de mange milliarder også gå til forsvarsforskning og -teknologi. Det er allerede intentionen i EU’s Permanente Strukturerede Samarbejde, PESCO. Heraf fremgår det, at medlemslandene skal tilstræbe at bruge to procent af forsvarsudgifterne på forskning og teknologi. Sker det, vil det kunne løfte både dansk og europæisk innovationskraft betydeligt, siger hun.

Laura Klitgaard understreger, at forskning i mange af de nye teknologier ikke kun er til gavn for Forsvaret, men også kan gøre gavn i det civile:

– Der er teknologier, som både kan beskytte Danmark og vores allierede og samtidig komme den almene befolkning til gode. For eksempel kan kvanteteknologi både lave ubrydelig kryptering og måle nerveimpulser i hjernen. Droner kan, udover militære formål, også bruges til en lang række andre opgaver,” siger hun. Hvis ikke der kommer en klar opfordring fra EU, appellerer Laura Klitgaard til, at vi i dansk sammenhæng fremover sikrer, at forskningen tænkes ind i forsvarsbudgettet. Dermed kan der skabes et tættere samspil mellem Forsvaret, industrien og de civile videnmiljøer, så vi bliver både stærkere og klogere for de samme penge.

Der er ingen tvivl om, at dansk elektronik, der er meget anerkendt internationalt for kvalitet, innovation og “vestlighed” vil få stor gavn af forsvarskontrakterne – også når verden igen når een eller anden form for civil normalitet.

Skrevet i: Design & udvikling, Produktion, Top

Seneste nyt fra redaktionen

MyDefence lander afgørende millionkontrakt med det australske forsvar

Branchenyt01. 05. 2026

MyDefence har netop offentliggjort, at selskabet i partnerskab med HighCom Limited (ASX: HCL) og dets datterselskab HighCom Technology har vundet en kontrakt inden for Counter Small Uncrewed Aerial Systems (C-UAS) til det australske forsvar, Australian Department of Defence. Kontrakten har en

Hi-rel Micro-D konnektorer til overflademontage

Komponenter & konnektorer01. 05. 2026

Powell Electronics leverer nu de meget robuste Micro-D konnektorer til overflademontage fra Winchester. Komponenterne garanterer et sikkert mekanisk og elektrisk interface, som modstår kraftige vibrationer, chok og andre udefra kommende stressfaktorer, hvad der gør konnektorer ideelle til de strenge

Vicki Domar Rossen ny salgschef for Digital Energy hos Schneider Electric

Branchenyt01. 05. 2026

Schneider Electric har ansat Vicki Domar Rossen som Sales Manager for Digital Energy i Danmark. Hun tiltræder i en tid, hvor energiforbrug, digitalisering og nye EU-krav fundamentalt ændrer måden, bygninger drives og optimeres på. - Vi kan ikke energieffektivisere Danmark med Excel-ark og gode

GPV forbedrer lønsomheden på et udfordrende marked

BranchenytProduktionTop01. 05. 2026

GPV, som ejes af det børsnoterede danske industrikonglomerat Schouw & Co., realiserede en omsætning på 2.140 mio. kr. i 1. kvartal 2026 mod 2.207 mio. kr. i 1. kvartal 2025, svarende til en nedgang på 3%. EBITDA steg med 12% til 160 mio. kr. mod 143 mio. kr. i samme periode sidste år. - Vi

CEA-Leti præsenterer næste generations chipintegration

AktueltDesign & udviklingEvents01. 05. 2026

På ECTC (Electronic Components and Technology Conference) konferencen i Orlando, Florida 26.-29. maj, 2026 præsenterer franske CEA-Leti syv indlæg og postere om den teknologi, der vil skabe næste generation af avanceret heterogen integration. Denne forskning omfatter en række teknologier 

Store Hvededag?

Branchenyt01. 05. 2026

Tekst og foto: RSH Vi kan i år more os lidt over, at den afskaffede Store Bededag falder sammen med 1. maj. Arbejdernes internationale Kampdag er i det historiske lys måske endnu mere uddateret end Store Bededag, og strengt taget er det ikke til at sige, hvem der har fri - og hvem der ikke

Ny professor vil styrke Danmarks digitale forsvar

AktueltBranchenytWireless & data01. 05. 2026

Vi styrer vores økonomi, hospitaler, produktion og offentlige sektor gennem digitale systemer. Det giver enorme muligheder, men også sårbarheder. Samtidigt mangler både virksomheder og myndigheder i stigende grad specialister, der kan beskytte digitale systemer mod angreb. Derfor spiller

Toshiba sampler ny automotiv SmartMCD med integreret MCU og gate-driver

IoT & embeddedPower29. 04. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH har begyndt sample-udsendelse af den AEC-Q100 godkendte TB9M030FG, en ny tilføjelse til SmartMCD-serien, der integrerer mikrocontroller (MCU) og motor-driver. Produktet egner sig til lavhastigheds, sensorløse FOC (field-oriented control) eller børsteløse DC (BLDC)

60W DOE Level VII forberedte og IP42-forseglede vægmonterbare adaptere

Power29. 04. 2026

XP Power introducerer AMF60 serien af 60W AC/DC-strømforsyninger til vægmontering, der sigter mod brug i medicinske, home healthcare og industrielle applikationer. Det kompakte format til vægmontage reducerer den krævede installationsplads i sammenligning med desktop adaptere ved samme effektniveau,

Hackere kortlagde 14.000 sårbare industrianlæg i 70 lande

Wireless & data29. 04. 2026

Cato Networks har afdækket en global hackerkampagne mod styresystemerne i fabrikker, energianlæg og transportsektoren. På tre måneder fandt Cato Networks mere end 14.000 IP-adresser i 70 lande. Flest i USA, Frankrig og Japan. Kampagnen kørte i efteråret 2025 og udnyttede svagheder i

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Elektronikmessen

    Forsvaret leder efter det, din virksomhed allerede kan

  • ACTEC A/S

    ACTEC på ROBOTBRAG 2026

  • Elektronikmessen

    Mød RODAN Technologies på Elektronikmessen 2026

  • RODAN Technologies A/S

    Vi er glade for at byde Susanne Kuhr-Haaf velkommen som vores nye Salgskoordinator.

  • Mouser Electronics

    Authorised Distributor Mouser Electronics Offers Engineers the Latest Technologies from Texas Instruments

  • Elma Instruments A/S

    El & Teknik 2026 – Klasse A elkvalitetsanalysator – Metrel MI2992 Power Analyser

  • Elma Instruments A/S

    El & Teknik 2026 – Gør gruppearbejdet til en favorit i eltavlen med Elma 5100 sikringssøger

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics New Product Insider: Over 9,000 New Parts Added in First Quarter of 2026

  • HIN A/S

    Smarte ladestik gør mobil robotlogistik mere robust

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics to Demonstrate Smart Manufacturing Technologies at Advanced Factories 2026

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • MyDefence lander afgørende millionkontrakt med det australske forsvar

    01.05.2026

  • Hi-rel Micro-D konnektorer til overflademontage

    01.05.2026

  • Vicki Domar Rossen ny salgschef for Digital Energy hos Schneider Electric

    01.05.2026

  • GPV forbedrer lønsomheden på et udfordrende marked

    01.05.2026

  • CEA-Leti præsenterer næste generations chipintegration

    01.05.2026

  • Store Hvededag?

    01.05.2026

  • Ny professor vil styrke Danmarks digitale forsvar

    01.05.2026

  • Toshiba sampler ny automotiv SmartMCD med integreret MCU og gate-driver

    29.04.2026

  • 60W DOE Level VII forberedte og IP42-forseglede vægmonterbare adaptere

    29.04.2026

  • Hackere kortlagde 14.000 sårbare industrianlæg i 70 lande

    29.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik