• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Design & udviklingTopWireless & data24. 01. 2025 | Rolf Sylvester-Hvid

Trump lover en multimilliard satsning på amerikanske AI-datacentre.

Design & udviklingTopWireless & data24. 01. 2025 By Rolf Sylvester-Hvid

OpenAI slå sig sammen med det japanske konglomerat SoftBank og med Oracle, blandt andre, for at bygge flere datacentre til kunstig intelligens i USA.

Alle ved, hvordan Donald Trump ser ud, og multimilliard-investeringerne i Stargate-projektet til etablering af en række amerikanske AI-datacentre eksisterer endnu kun på papiret. Men AI forventes at trække 19 procent af det globale energiforbrug i 2028, så fremsyn og afbureaukratisering af byggerierne er nødvendig – og dét vil Trump garantere…

Joint venturet, kaldet Stargate Project, vil begynde med et stort datacenterprojekt i Texas og i sidste ende udvides til andre stater. Selskaberne forventer at forpligte sig til investeringer på 100 milliarder dollars til Stargate i første omgang og banke op til 500 milliarder dollars ind i virksomheden over de næste fire år.

De lover, at det vil skabe “hundredetusinder” af jobs og “sikre amerikansk lederskab inden for kunstig intelligens.”

– Stargate Project er et nyt firma, som har til hensigt at opbygge ny AI-infrastruktur til OpenAI i USA. Dette projekt vil ikke kun støtte re-industrialiseringen af ​​USA, men også give en strategisk kapacitet til at beskytte den nationale sikkerhed i Amerika og dets allierede, skriver OpenAI, Oracle og SoftBank i en fælles erklæring.

Det meddelte selskaberne under et pressemøde i Det Hvide Hus tirsdag, hvor præsident Donald Trump talte om planer for investeringer i amerikansk infrastruktur. SoftBank-chef Masayoshi Son, OpenAI CEO Sam Altman og Oracle-medstifter Larry Ellison var til stede.

Microsoft er også involveret i Stargate som teknisk partner. Det samme er Arm og Nvidia. Mellemøsten AI-fonden MGX slutter sig til SoftBank i sin investering; MGX’s første offentlige handel var en investering i OpenAI.

SoftBank, OpenAI og Oracle er også opført som “initial equity investors” i Stargate.

– SoftBank og OpenAI er de førende partnere for Stargate, hvor SoftBank har det økonomiske ansvar, og OpenAI har det operationelle ansvar. Masayoshi Son vil være formand [for Stargate] … Som en del af Stargate vil Oracle, Nvidia og OpenAI samarbejde tæt om at bygge og drive dette computersystem, fortsætter erklæringen.

Datacentrene på sigt kunne bruge chips designet med OpenAI. Det siges, at virksomheden aggressivt opbygger et team af chipdesignere og ingeniører og arbejder sammen med halvlederfirmaerne Broadcom og TSMC for at skabe en AI-chip til at køre modeller, der kunne ankomme så snart som 2026.

SoftBank er allerede en investor i OpenAI, der angiveligt har forpligtet $500 millioner til AI-startups sidste finansieringsrunde og yderligere $1,5 milliarder for at give OpenAI-personale mulighed for at sælge aktier i et købstilbud. Oracle har i mellemtiden en løbende aftale med OpenAI om at levere AI-computerressourcer.

SoftBank har også tidligere lovet at investere 100 milliarder dollars i USA over de næste fire år. Son og Trump har haft et tæt samarbejde siden 2016, under Trumps første periode, hvor Son annoncerede, at SoftBank ville investere 50 milliarder dollars i amerikanske startups og skabe 50.000 job.

Informationen rapporterede tidligere, at OpenAI forhandlede med Oracle om at leje et helt datacenter i Abilene, Texas – et datacenter, der kunne nå næsten en gigawatt elektricitet i midten af ​​2026. (En gigawatt er nok til at drive omkring 750.000 små hjem.) Datacenterstartet Crusoe Energy skulle efter sigende være involveret i projektet, som blev anslået til at koste omkring 3,4 milliarder dollars.

Abilene vil være Stargates første hjemsted, og OpenAI siger, at Stargate “evaluerer potentielle steder over hele landet for flere campusser, efterhånden som de endelige kommer på plads. I 2029 kan Stargate skaleres op til 20 datacenterinstallationer.

– Hver bygning er på ca. 50.000kvm. Der er i øjeblikket 10 bygninger under opførelse, sagde Oracles Larry Ellison under briefingen.

Det er uklart, hvilken forbindelse – om nogen – Stargate har til et rygte om et partnerskab mellem Microsoft og OpenAI for at opbygge en supercomputer til $100 milliarder.

Sidste år rapporterede The Information, at Microsoft og OpenAI ville bygge en række datacentre til kunstig intelligens, begyndende i fem faser i løbet af de næste mange år, kulminerende i Stargate: en 5-gigawatt-facilitet, der spænder over flere hundrede hektar jord. Stargate forventedes at tage mellem fem og seks år at færdiggøre, ifølge The Information. Forud for dets færdiggørelse havde Microsoft angiveligt planlagt at lancere et mindre datacenter til OpenAI omkring 2026.

En række tech-ledere har opfordret USA til at øge sine investeringer i datacentre, især da AI-industrien fortsætter med at vokse i et eksplosivt tempo. AI-systemer kræver enorme serverbanker for at udvikle og køre i skala.

Goldman Sachs anslår, at AI vil repræsentere omkring 19 % af datacentrets strømefterspørgsel i 2028. OpenAI har beskyldt mangel på tilgængelig computer for at forsinke dets produkter, og computerkapacitet er efter sigende blevet en kilde til spændinger mellem AI-virksomheden og Microsoft, dets tætte samarbejdspartner og storinvestor.

Microsoft, som for nylig annoncerede, at det er på vej til at bruge 80 milliarder dollars på AI-datacentre, sagde i et nyligt blogindlæg, at virksomhedens succes afhænger af “nye partnerskaber baseret på store infrastrukturinvesteringer.” I et interview med Bloomberg sagde Altman, at han mener, at det er presserende, at det, han opfatter som barrierer for at bygge yderligere datacenterinfrastruktur i USA, bliver ryddet.

– Det, jeg virkelig er dybt enig med præsident Trump i, er, at det er vildt, hvor svært det er blevet at bygge ting i USA. Kraftværker, datacentre, enhver af den slags ting. Jeg forstår, hvordan bureaukratisk rod opbygges, men det er ikke nyttigt for landet generelt, sagde Altman.

Massive datacenterprojekter har højtråbende kritikere, der siger, at datacentre ofte skaber færre job end lovet og har en tendens til at have alvorlige miljøpåvirkninger. Datacentre er typisk vandhungrende, hvilket belaster regioner med utilstrækkelige vandressourcer, og deres høje strømbehov har tvunget nogle forsyningsselskaber til at læne sig meget op af fossile brændstoffer.

Disse bekymringer ser ikke ud til at bremse investeringerne. Ifølge en McKinsey-rapport kan kapitaludgifter til indkøb og installation af mekaniske og elektriske systemer til datacentre formørke $250 milliarder i de næste fem år.

I januar meddelte Trump, at Hussain Sajwani, en emirati-milliardær-forretningsmand, der grundlagde ejendomsudviklingsgiganten DAMAC Properties, vil investere 20 milliarder dollars i nye datacentre på tværs af den amerikanske industri-insidere har dog udtrykt skepsis over for aftalens konkrethed.

Separat dannede Microsoft og investor BlackRock i september sidste år en gruppe, Global Artificial Intelligence Infrastructure Investment Partnership (GAIIP), for at samle op til $100 milliarder for at udvikle datacentre til AI og infrastrukturen til at drive dem. Andre deltagere i GAIIP omfatter MGX og infrastrukturinvestor Global Infrastructure Partners.

Skrevet i: Design & udvikling, Top, Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

DI: EU sender vigtigt signal om forenkling af AI-regler

BranchenytWireless & data11. 05. 2026

EU-landene er efter måneders forhandlinger blevet enige om en AI-omnibus, der skal forenkle og justere reglerne på AI-området. Med aftalen er man blandt andet blevet enige om at trykke på pauseknappen og udskyde fristen for anvendelse af de mest omfattende regler om kunstig intelligens, samtidig med

Alt-i-én DC/DC-konvertere fra TDK

Power11. 05. 2026

TDK Corporation lancerer TDK-Lambda CCGS-serien af ​​15W- og 30W isolerede DC/DC-konvertere som ”alt-i-én” løsninger, der ikke kræver eksterne komponenter, hvilket hjælper kunderne med at reducere designkompleksiteten og det samlede system-footprint. CCGS-serien fås i en række forskellige stik- og

AI sensorer og droner vil gøre fjernvarme billigere

Design & udviklingWireless & data11. 05. 2026

Under de danske veje og fortove løber der omkring 60.000 kilometer fjernvarmerør. De forsyner to ud af tre danskere med varmt vand og lune radiatorer. Eftersom rørene ligger op til to meter under jorden, er det svært at vide præcis, hvornår de trænger til at blive udskiftet. Det er dyrt at grave dem

Kemp & Lauritzen er nomineret til Danish Digital Awards

BranchenytEventsWireless & data11. 05. 2026

Når Danish Digital Awards løber af stablen den 3. juni 2026, er Kemp & Lauritzen med i opløbet om priserne i hele syv kategorier. Dermed er Kemp & Lauritzen den virksomhed, der har flest nomineringer ved årets Danish Digital Awards. Nomineringerne sker på baggrund af Kemp & Lauritzens

El & Teknik 2026 gav besøgsrekord og foryngelse af messepublikum

AktueltBranchenytEvents11. 05. 2026

El & Teknik 2026 har med et samlet besøgstal på 11.377 gennem tælleapparaterne samtidigt sat rekord både på første og anden messedag, og derfor er det meget tilfredse arrangører, der nu gør status efter tre dage med fyldte haller, høj energi og stor opbakning fra hele branchen. Det er et

Macnica ATD Europe køber majoritetsandel i Indesmatech

AktueltBranchenyt11. 05. 2026

Macnica ATD Europe annoncerer opkøbet af Indesmatech, en paneuropæisk teknologi- og rådgivningsvirksomhed med speciale i avanceret repræsentation af halvledere, design-in support og rådgivning. Opkøbet er et strategisk skridt fra Macnica ATD Europe for at styrke sin kommercielle og tekniske

Ny jordstation styrker Danmarks position i rummet

BranchenytDesign & udviklingTopWireless & data11. 05. 2026

Aalborg Universitet investerer 18 millioner kroner i en jordstation, der kan kommunikere med satellitter og rumsonder. Det bliver den største af sin slags i Danmark. Anlægget med antenner, data- og kontrolcenter får en størrelse, så det kan kobles på det europæiske rumagentur ESA’s globale

IDA: Ny undersøgelse: Sundhedsteknologier giver tryghed og aflaster pårørende

BranchenytDesign & udviklingIoT & embedded08. 05. 2026

Antallet af ældre og mennesker med kroniske sygdomme vokser. Samtidig kommer der i fremtiden til at mangle ressourcer og sundhedspersonale til at tage sig af det stigende antal patienter. Midt i denne udfordring i sundhedsvæsenet og ældreplejen sker der en hastig udvikling inden for digitale

Udstillere har store forventninger til årets Automatik-messe

AktueltEvents08. 05. 2026

Alt inden for automation, motion og drives kommer i fokus, når Automatik-messen til efteråret atter rykker ind i Brøndby Hallen og samler beslutningstagere og andre branchefolk om innovative løsninger, horisontudvidende oplæg og højaktuelle konferencer. Blandt udstillerne er forventningsglæden i

Same Sky lancerer nye mikrofon udviklings-kits

Design & udviklingKomponenter & konnektorer08. 05. 2026

Same Sky og virksomhedens Audio Group introducerer nu en familie af mikrofon udviklings-kits. Hvert kit består af fire uafhængige mikrofon udviklingskredsløb med gennempletterede (THP) I/O-terminaler for multiple testoptioner. De fire adskillelige evalueringskredsløb understøtter hver især en

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Microchip Technology Inc.

    Næstegenerations 100/1000BASE T1 enkeltpars Ethernet PHY’er integrerer MACsec Security, Time Sensitive Networking og funktionssikkerhed

  • Elektronikmessen

    Ny workshop på Elektronikmessen 2026: Kan 3D print accelerere vejen fra prototype til produktion?

  • HIN A/S

    Nitrogen i elektronikproduktionen – oplev et Airco-demoanlæg på Elektronikmessen

  • Elektronikmessen

    CenSec på Elektronikmessen: Nye muligheder for elektronikbranchen

  • InnoFour

    Efficient Solar Battery Charging System

  • Elektronikmessen

    Mød Prevas A/S på Elektronikmessen 2026

  • Elektronikmessen

    Besøg AMGAB på Elektronikmessen 2026

  • Elektronikmessen

    Besøg Samtec på Elektronikmessen 2026

  • Elektronikmessen

    Mød EuroTechnic A/S på Elektronikmessen 2026

  • Elektronikmessen

    Mød Højstrup Industrilim på Elektronikmessen 2026

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • DI: EU sender vigtigt signal om forenkling af AI-regler

    11.05.2026

  • Alt-i-én DC/DC-konvertere fra TDK

    11.05.2026

  • AI sensorer og droner vil gøre fjernvarme billigere

    11.05.2026

  • Kemp & Lauritzen er nomineret til Danish Digital Awards

    11.05.2026

  • El & Teknik 2026 gav besøgsrekord og foryngelse af messepublikum

    11.05.2026

  • Macnica ATD Europe køber majoritetsandel i Indesmatech

    11.05.2026

  • Ny jordstation styrker Danmarks position i rummet

    11.05.2026

  • IDA: Ny undersøgelse: Sundhedsteknologier giver tryghed og aflaster pårørende

    08.05.2026

  • Udstillere har store forventninger til årets Automatik-messe

    08.05.2026

  • Same Sky lancerer nye mikrofon udviklings-kits

    08.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik