• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

EventsKomponenter & konnektorerTop14. 06. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

Tredobbelt fejring hos ODU

EventsKomponenter & konnektorerTop14. 06. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

Mads Haastrup, Landechef i ODU Danmark. Foto: Marianne Dieckmann.

Torsdag den 13. juni slog ODU dørene op i det nye Ballerup-kontor til ikke mindre end tre jubilæer: ODU Danmarks 10 års jubilæum, en forsinket fejring af landechef Mads Haastrups 10års jubilæum hos ODU samt fejringen af den nye adresse.

I februar i år fik World Trade Center i Ballerup ny beboer med ODUs ankomst. Virksomheden flyttede her fra et kontorfællesskab på Hammerholmen i Hvidovre til fællesskabet i Ballerup. Og selvom det for måske kan synes at være hip som hap at rykke fra det ene til det andet fællesskab, så er der – ifølge landechef i ODU Danmark, Mads Haastrup – en kæmpe forskel.

-Facilliterne er så langt bedre her, fortæller han. I Hvidovre var det primært entreprenører, der huserede i bygningen, så der var ofte tomt i løbet af dagen. Her er der fyldt med mennesker. Men den største fordel er, at vi nu har en reception.

– Og så er det alt andet lige lidt mere eksklusivt at have adresse i et World Trade Center, fortsætter Mads Haastrup, der sidste år kunne fejre 10 år hos ODU.

I sin velkomsttale fortalte Mads, at han i 2013 blev hyret ind til det tyske selskab, og selvom han med egne ord blev betragtet som ”The crazy Dane” fik han alligevel posten som landechef året efter ansættelsen og ODU Danmark blev dermed etableret i 2014.

Han forsatte med at fortælle, at han var stolt af, hvordan virksomheden havde udviklet sig og hvad det danske hold – på nu fire – havde opnået.

Christian Deschner, der er Global Head of Application Center, ODU GmbH fulgte og fortalte om ODU Danmarks rejse, udvikling og ikke mindst en virkelig solid omsætningsvækst. Han beskrev den danske ODU-kvartets egenskaber med ord som: passion, engagement og kvalitet og skålede afslutningsvis for de næste 10 år.

Christian Deschner, der er Global Head of Application Center, ODU GmbH. Foto: Marianne Dieckmann.

Hvad pokker sker der i verden?

Efter de to ODU-herrer var journalist og forfatter David Trads inviteret til at holde oplægget: ”Hvad pokker sker der i verden”.

Han startede med at give et indblik i demokratiets rejse gennem det 1900 og 2000 århundrede. Herefter gav han sit syn på, hvordan Europa ubehageligt er klemt inde mellem krigen i Ukraine/Rusland og USA. Og det var en noget dyster fortælling, hvor udfaldet i høj grad bestemmes af, hvem der bliver valgt til præsident i USA til november – og hvor langt Putin vil gå for at sikre en ny storhedstid for Rusland.

Men trods den noget nedslående beretning, sluttede David Trads dog på en positiv note med at slå fast, at frihed altid vinder til sidst.

Dagen sluttede med besøg og rundvisning i ODUs kontorer.

Af Helle Friemann Nielsen

Skrevet i: Events, Komponenter & konnektorer, Top

Seneste nyt fra redaktionen

TDC Erhverv styrker virksomheders og myndigheders beredskab med europæisk satellitkommunikation

BranchenytWireless & data23. 10. 2026

TDC Erhverv bliver den første danske teleoperatør til at integrere europæiske satellitforbindelser i en samlet netværksløsning til virksomheder og offentlige myndigheder. Det sker i samarbejde med Eutelsat, en af verdens førende satellitoperatører, og skal styrke robustheden og holde kritisk

STMicroelectronics forenkler autentificering af Matter-baserede smart-home produkter

IoT & embedded23. 10. 2026

STMicroelectronics har lanceret servicen, ST MatterConnect, der gør det muligt sikkert at indlæse autentificeringsoplysninger i sikre chips, som anvendes i Matter-kompatible smart-home-enheder. Servicen tilbyder en praktisk, komplet løsning til lagring af autentificeringsdata i ST25DA-C NFC-tags

Kvanteprofessor skal stå i spidsen for næste kapitel

Branchenyt23. 10. 2026

Den danske kvanteteknologivirksomhed Sparrow Quantum har udnævnt sin grundlægger, professor Peter Lodahl, til ny administrerende direktør. Han afløser Kurt Stokbro, der som tidlig investor og topchef har stået i spidsen for udviklingen fra et forskningsbaseret startup til en voksende

Han kom for at bygge en app og blev forsker på SDU

Design & udviklingWireless & data23. 10. 2026

– Jeg har aldrig set mig selv som akademiker eller forsker. Jeg har altid villet skabe min egen tech-startup, lyder det fra Phongsakon Mark Konrad, som til daglig blot bliver kaldt ”Mark”. Han kom til Sønderborg i 2022 som 25-årig med en ambition om at få sin egen virksomhed. Han havde forladt et

Synteza giver fremtidens robotter en digital hjerne

AktueltIoT & embeddedWireless & data23. 10. 2026

Startup-virksomheden Synteza har knækket koden til at skabe computerskabte træningsdata på rekordtid. Det skal gøre det markant hurtigere og billigere for robotter og selvkørende enheder at forstå den virkelige verden. Nu rykker virksomheden ind i robotinkubatoren hos Teknologisk Institut bevilliget

NexGeM: Nyt afsnit på Hannover Messe 2027 for digitalisering af maskiner og værktøj

AktueltDesign & udviklingEventsProduktion23. 10. 2026

VDW, der er Tysklands brancheorganisation for maskin- og værktøjsbyggere slår sig i dagene 5. til 8. april, 2027, sammen med Hannover Messe med specialafsnittet under messen: Next Generation Metalworking (NexGeM), som er egen messe-i-messen for digitalisering inden for maskin- og værktøjsbygning.

PHP-sagen afslører et hul i dansk cybersikkerhed

TopWireless & data23. 10. 2026

Da danske myndigheder og offentlige tjenester onsdag lukkede hjemmesider ned på grund af alvorlige sikkerhedshuller i programmeringssproget PHP, blev det samtidig tydeligt, hvor afhængigt samfundet er af software, som de færreste overhovedet er klar over kører i baggrunden. Aula, DMI og flere

Datacentre går mod 800V-niveau: Microchip og Navitas forenkler transitionen

IoT & embeddedPower21. 10. 2026

I takt med, at AI-datacentre bliver opskaleret til support af high-power GPU-clusters bevæger industrien sig imod 800VDC rack-forsyningsarkitekturer for at forbedre distributionseffektiviteten, øge effekttætheden og understøtte næste generation af serverdesigns. For at forenkle denne transition til

Blæserløse 750W AC/DC-strømforsyninger fra XP Power

Power21. 10. 2026

XP Power introducerer UCH750-serien af 750W konvektionskølede AC/DC-strømforsyninger, der retter sig mod støjfølsomt medicinsk og industrielt udstyr. Den kompakte DCH750-serie er beregnet til chassismontering, og den er en af de få blæserløse medicinske strømforsyninger, der er tilgængelig på dette

Lydikonet Bang & Olufsen går med i ny fond for lydstartups, der har rejst over 20 mio. kr.

BranchenytDesign & udvikling21. 10. 2026

SoundInvest har rejst sin anden venturefond (SoundInvest Fund II). Ved første closing den 31. august fik fonden tilsagn for 2,9 mio. euro, svarende til godt 21 mio. kr., fra Færchfonden, Vald. Birn Holding og Bang & Olufsen. Fondens mål er i alt 4 mio. euro, eller knap 30 mio. kr. Fonden

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • HIN A/S

    Bruger I for lang tid på at finde den rette temperaturprofil?

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Adds the LX-820 Quartz Oscillator to its L-Series Timing Portfolio Developed for Low Earth Orbit Applications

  • InnoFour

    Cyber Resilience Act (CRA) Compliance

  • Phoenix Contact A/S

    Automatisk afkortningsautomat Cutfox 10 med udvidet skærekapacitet op til 16 mm²

  • Mouser Electronics

    Mouser Signs Global Distribution Agreement with ControlByWeb to Deliver Innovative Industrial IoT Controllers

  • ODU Denmark

    Pålidelige docking-interfaces bidrager til oppetiden for AGV’er og AMR’er

  • EKTOS A/S

    The Next Electronics Challenge: Getting Innovation Ready for the Real World 

  • Rohde & Schwarz Danmark A/S

    Power Seminar Tour – November 2026

  • InnoFour

    Xpedition Interactive Product Tour

  • Mouser Electronics

    Mouser New Product Insider: Over 5,000 New Parts Added in Third Quarter of 2026

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • TDC Erhverv styrker virksomheders og myndigheders beredskab med europæisk satellitkommunikation

    23.10.2026

  • STMicroelectronics forenkler autentificering af Matter-baserede smart-home produkter

    23.10.2026

  • Kvanteprofessor skal stå i spidsen for næste kapitel

    23.10.2026

  • Han kom for at bygge en app og blev forsker på SDU

    23.10.2026

  • Synteza giver fremtidens robotter en digital hjerne

    23.10.2026

  • NexGeM: Nyt afsnit på Hannover Messe 2027 for digitalisering af maskiner og værktøj

    23.10.2026

  • PHP-sagen afslører et hul i dansk cybersikkerhed

    23.10.2026

  • Datacentre går mod 800V-niveau: Microchip og Navitas forenkler transitionen

    21.10.2026

  • Blæserløse 750W AC/DC-strømforsyninger fra XP Power

    21.10.2026

  • Lydikonet Bang & Olufsen går med i ny fond for lydstartups, der har rejst over 20 mio. kr.

    21.10.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}