• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

EventsKomponenter & konnektorerTop14. 06. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

Tredobbelt fejring hos ODU

EventsKomponenter & konnektorerTop14. 06. 2024 By Rolf Sylvester-Hvid

Mads Haastrup, Landechef i ODU Danmark. Foto: Marianne Dieckmann.

Torsdag den 13. juni slog ODU dørene op i det nye Ballerup-kontor til ikke mindre end tre jubilæer: ODU Danmarks 10 års jubilæum, en forsinket fejring af landechef Mads Haastrups 10års jubilæum hos ODU samt fejringen af den nye adresse.

I februar i år fik World Trade Center i Ballerup ny beboer med ODUs ankomst. Virksomheden flyttede her fra et kontorfællesskab på Hammerholmen i Hvidovre til fællesskabet i Ballerup. Og selvom det for måske kan synes at være hip som hap at rykke fra det ene til det andet fællesskab, så er der – ifølge landechef i ODU Danmark, Mads Haastrup – en kæmpe forskel.

-Facilliterne er så langt bedre her, fortæller han. I Hvidovre var det primært entreprenører, der huserede i bygningen, så der var ofte tomt i løbet af dagen. Her er der fyldt med mennesker. Men den største fordel er, at vi nu har en reception.

– Og så er det alt andet lige lidt mere eksklusivt at have adresse i et World Trade Center, fortsætter Mads Haastrup, der sidste år kunne fejre 10 år hos ODU.

I sin velkomsttale fortalte Mads, at han i 2013 blev hyret ind til det tyske selskab, og selvom han med egne ord blev betragtet som ”The crazy Dane” fik han alligevel posten som landechef året efter ansættelsen og ODU Danmark blev dermed etableret i 2014.

Han forsatte med at fortælle, at han var stolt af, hvordan virksomheden havde udviklet sig og hvad det danske hold – på nu fire – havde opnået.

Christian Deschner, der er Global Head of Application Center, ODU GmbH fulgte og fortalte om ODU Danmarks rejse, udvikling og ikke mindst en virkelig solid omsætningsvækst. Han beskrev den danske ODU-kvartets egenskaber med ord som: passion, engagement og kvalitet og skålede afslutningsvis for de næste 10 år.

Christian Deschner, der er Global Head of Application Center, ODU GmbH. Foto: Marianne Dieckmann.

Hvad pokker sker der i verden?

Efter de to ODU-herrer var journalist og forfatter David Trads inviteret til at holde oplægget: ”Hvad pokker sker der i verden”.

Han startede med at give et indblik i demokratiets rejse gennem det 1900 og 2000 århundrede. Herefter gav han sit syn på, hvordan Europa ubehageligt er klemt inde mellem krigen i Ukraine/Rusland og USA. Og det var en noget dyster fortælling, hvor udfaldet i høj grad bestemmes af, hvem der bliver valgt til præsident i USA til november – og hvor langt Putin vil gå for at sikre en ny storhedstid for Rusland.

Men trods den noget nedslående beretning, sluttede David Trads dog på en positiv note med at slå fast, at frihed altid vinder til sidst.

Dagen sluttede med besøg og rundvisning i ODUs kontorer.

Af Helle Friemann Nielsen

Skrevet i: Events, Komponenter & konnektorer, Top

Seneste nyt fra redaktionen

MyDefence lander afgørende millionkontrakt med det australske forsvar

Branchenyt01. 05. 2026

MyDefence har netop offentliggjort, at selskabet i partnerskab med HighCom Limited (ASX: HCL) og dets datterselskab HighCom Technology har vundet en kontrakt inden for Counter Small Uncrewed Aerial Systems (C-UAS) til det australske forsvar, Australian Department of Defence. Kontrakten har en

Hi-rel Micro-D konnektorer til overflademontage

Komponenter & konnektorer01. 05. 2026

Powell Electronics leverer nu de meget robuste Micro-D konnektorer til overflademontage fra Winchester. Komponenterne garanterer et sikkert mekanisk og elektrisk interface, som modstår kraftige vibrationer, chok og andre udefra kommende stressfaktorer, hvad der gør konnektorer ideelle til de strenge

Vicki Domar Rossen ny salgschef for Digital Energy hos Schneider Electric

Branchenyt01. 05. 2026

Schneider Electric har ansat Vicki Domar Rossen som Sales Manager for Digital Energy i Danmark. Hun tiltræder i en tid, hvor energiforbrug, digitalisering og nye EU-krav fundamentalt ændrer måden, bygninger drives og optimeres på. - Vi kan ikke energieffektivisere Danmark med Excel-ark og gode

GPV forbedrer lønsomheden på et udfordrende marked

BranchenytProduktionTop01. 05. 2026

GPV, som ejes af det børsnoterede danske industrikonglomerat Schouw & Co., realiserede en omsætning på 2.140 mio. kr. i 1. kvartal 2026 mod 2.207 mio. kr. i 1. kvartal 2025, svarende til en nedgang på 3%. EBITDA steg med 12% til 160 mio. kr. mod 143 mio. kr. i samme periode sidste år. - Vi

CEA-Leti præsenterer næste generations chipintegration

AktueltDesign & udviklingEvents01. 05. 2026

På ECTC (Electronic Components and Technology Conference) konferencen i Orlando, Florida 26.-29. maj, 2026 præsenterer franske CEA-Leti syv indlæg og postere om den teknologi, der vil skabe næste generation af avanceret heterogen integration. Denne forskning omfatter en række teknologier 

Store Hvededag?

Branchenyt01. 05. 2026

Tekst og foto: RSH Vi kan i år more os lidt over, at den afskaffede Store Bededag falder sammen med 1. maj. Arbejdernes internationale Kampdag er i det historiske lys måske endnu mere uddateret end Store Bededag, og strengt taget er det ikke til at sige, hvem der har fri - og hvem der ikke

Ny professor vil styrke Danmarks digitale forsvar

AktueltBranchenytWireless & data01. 05. 2026

Vi styrer vores økonomi, hospitaler, produktion og offentlige sektor gennem digitale systemer. Det giver enorme muligheder, men også sårbarheder. Samtidigt mangler både virksomheder og myndigheder i stigende grad specialister, der kan beskytte digitale systemer mod angreb. Derfor spiller

Toshiba sampler ny automotiv SmartMCD med integreret MCU og gate-driver

IoT & embeddedPower29. 04. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH har begyndt sample-udsendelse af den AEC-Q100 godkendte TB9M030FG, en ny tilføjelse til SmartMCD-serien, der integrerer mikrocontroller (MCU) og motor-driver. Produktet egner sig til lavhastigheds, sensorløse FOC (field-oriented control) eller børsteløse DC (BLDC)

60W DOE Level VII forberedte og IP42-forseglede vægmonterbare adaptere

Power29. 04. 2026

XP Power introducerer AMF60 serien af 60W AC/DC-strømforsyninger til vægmontering, der sigter mod brug i medicinske, home healthcare og industrielle applikationer. Det kompakte format til vægmontage reducerer den krævede installationsplads i sammenligning med desktop adaptere ved samme effektniveau,

Hackere kortlagde 14.000 sårbare industrianlæg i 70 lande

Wireless & data29. 04. 2026

Cato Networks har afdækket en global hackerkampagne mod styresystemerne i fabrikker, energianlæg og transportsektoren. På tre måneder fandt Cato Networks mere end 14.000 IP-adresser i 70 lande. Flest i USA, Frankrig og Japan. Kampagnen kørte i efteråret 2025 og udnyttede svagheder i

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Elektronikmessen

    Forsvaret leder efter det, din virksomhed allerede kan

  • ACTEC A/S

    ACTEC på ROBOTBRAG 2026

  • Elektronikmessen

    Mød RODAN Technologies på Elektronikmessen 2026

  • RODAN Technologies A/S

    Vi er glade for at byde Susanne Kuhr-Haaf velkommen som vores nye Salgskoordinator.

  • Mouser Electronics

    Authorised Distributor Mouser Electronics Offers Engineers the Latest Technologies from Texas Instruments

  • Elma Instruments A/S

    El & Teknik 2026 – Klasse A elkvalitetsanalysator – Metrel MI2992 Power Analyser

  • Elma Instruments A/S

    El & Teknik 2026 – Gør gruppearbejdet til en favorit i eltavlen med Elma 5100 sikringssøger

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics New Product Insider: Over 9,000 New Parts Added in First Quarter of 2026

  • HIN A/S

    Smarte ladestik gør mobil robotlogistik mere robust

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics to Demonstrate Smart Manufacturing Technologies at Advanced Factories 2026

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • MyDefence lander afgørende millionkontrakt med det australske forsvar

    01.05.2026

  • Hi-rel Micro-D konnektorer til overflademontage

    01.05.2026

  • Vicki Domar Rossen ny salgschef for Digital Energy hos Schneider Electric

    01.05.2026

  • GPV forbedrer lønsomheden på et udfordrende marked

    01.05.2026

  • CEA-Leti præsenterer næste generations chipintegration

    01.05.2026

  • Store Hvededag?

    01.05.2026

  • Ny professor vil styrke Danmarks digitale forsvar

    01.05.2026

  • Toshiba sampler ny automotiv SmartMCD med integreret MCU og gate-driver

    29.04.2026

  • 60W DOE Level VII forberedte og IP42-forseglede vægmonterbare adaptere

    29.04.2026

  • Hackere kortlagde 14.000 sårbare industrianlæg i 70 lande

    29.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik