• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

EventsKomponenter & konnektorerTop14. 06. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

Tredobbelt fejring hos ODU

EventsKomponenter & konnektorerTop14. 06. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

Mads Haastrup, Landechef i ODU Danmark. Foto: Marianne Dieckmann.

Torsdag den 13. juni slog ODU dørene op i det nye Ballerup-kontor til ikke mindre end tre jubilæer: ODU Danmarks 10 års jubilæum, en forsinket fejring af landechef Mads Haastrups 10års jubilæum hos ODU samt fejringen af den nye adresse.

I februar i år fik World Trade Center i Ballerup ny beboer med ODUs ankomst. Virksomheden flyttede her fra et kontorfællesskab på Hammerholmen i Hvidovre til fællesskabet i Ballerup. Og selvom det for måske kan synes at være hip som hap at rykke fra det ene til det andet fællesskab, så er der – ifølge landechef i ODU Danmark, Mads Haastrup – en kæmpe forskel.

-Facilliterne er så langt bedre her, fortæller han. I Hvidovre var det primært entreprenører, der huserede i bygningen, så der var ofte tomt i løbet af dagen. Her er der fyldt med mennesker. Men den største fordel er, at vi nu har en reception.

– Og så er det alt andet lige lidt mere eksklusivt at have adresse i et World Trade Center, fortsætter Mads Haastrup, der sidste år kunne fejre 10 år hos ODU.

I sin velkomsttale fortalte Mads, at han i 2013 blev hyret ind til det tyske selskab, og selvom han med egne ord blev betragtet som ”The crazy Dane” fik han alligevel posten som landechef året efter ansættelsen og ODU Danmark blev dermed etableret i 2014.

Han forsatte med at fortælle, at han var stolt af, hvordan virksomheden havde udviklet sig og hvad det danske hold – på nu fire – havde opnået.

Christian Deschner, der er Global Head of Application Center, ODU GmbH fulgte og fortalte om ODU Danmarks rejse, udvikling og ikke mindst en virkelig solid omsætningsvækst. Han beskrev den danske ODU-kvartets egenskaber med ord som: passion, engagement og kvalitet og skålede afslutningsvis for de næste 10 år.

Christian Deschner, der er Global Head of Application Center, ODU GmbH. Foto: Marianne Dieckmann.

Hvad pokker sker der i verden?

Efter de to ODU-herrer var journalist og forfatter David Trads inviteret til at holde oplægget: ”Hvad pokker sker der i verden”.

Han startede med at give et indblik i demokratiets rejse gennem det 1900 og 2000 århundrede. Herefter gav han sit syn på, hvordan Europa ubehageligt er klemt inde mellem krigen i Ukraine/Rusland og USA. Og det var en noget dyster fortælling, hvor udfaldet i høj grad bestemmes af, hvem der bliver valgt til præsident i USA til november – og hvor langt Putin vil gå for at sikre en ny storhedstid for Rusland.

Men trods den noget nedslående beretning, sluttede David Trads dog på en positiv note med at slå fast, at frihed altid vinder til sidst.

Dagen sluttede med besøg og rundvisning i ODUs kontorer.

Af Helle Friemann Nielsen

Skrevet i: Events, Komponenter & konnektorer, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Fire TEK-forskere får 9,7 millioner til dristige eksperimenter

AktueltBranchenytDesign & udvikling02. 10. 2026

Kan et materiale udnytte mekanisk ustabilitet til at ændre form? Kan software reparere sine egne fejl uden først at få at vide, hvad der er korrekt? Kan kunstig intelligens finde nye katalysatorer til produktion af grøn brint? Og kan nogle af kvantecomputerens centrale egenskaber efterlignes i

Nordiske ministre lancerer ny vækstalliance for at styrke Nordens globale konkurrencekraft

BranchenytTop02. 10. 2026

De nordiske lande er blandt verdens mest konkurrencedygtige økonomier med robuste institutioner, innovation i verdensklasse og et stærkt økonomisk fundament. Samtidig sakker Norden bagud i forhold til produktivitetsvækst og er blevet mere sårbar i en geopolitisk ustabil verden. For at værne om

Recom udvider distributionsnetværket med Createc Power i Skandinavien og Baltikum

BranchenytPower02. 10. 2026

Recom har udvidet sit internationale distributionsnetværk ved at udpege Createc Power som ny autoriseret distributør i Sverige, Norge, Danmark, Finland, Estland, Letland og Litauen. Det nye partnerskab styrker Recoms tilstedeværelse i Nordeuropa og giver kunder i hele regionen endnu bedre adgang til

Quantum Effects event i Messe Stuttgart 6. og 7. oktober

AktueltEvents02. 10. 2026

Quantum Effects er den nye messe for et omfattende europæisk kvanteøkosystem i samarbejde med industrien, forskningsverdenen og det politiske miljø samt relevante netværk og investorer. Messen skal underbygge det globale markeds store interesse for kvanteteknologier, og Quantum Effects i dagene 6.

Elbilmessen er klar til start i større udgave i weekenden 2. – 4. oktober

Events02. 10. 2026

Når dørene fredag 2. oktober åbner til Elbilmessen, bliver det til en markant større udgave af messen end ved premieren sidste år. I alt 59 udstillere fordeler sig på syv fyldte haller, hvor 31 bilmærker suppleres af en lang række udstillere inden for blandt andet ladeløsninger, tilbehør og udstyr.

Panasonic Industry Europe GmbH får ny ledelse

Branchenyt02. 10. 2026

Panasonic Industry Europe GmbH fortæller, at selskabets administrerende direktør, Johannes Spatz, er gået på pension pr. 30. september 2026 efter mere end 27 års virke hos Panasonic, herunder over ti år i en ledende stilling i Europa. Før han tiltrådte denne stilling, var Spatz i en årrække

Airolit og Nautrik indleder samarbejde om ubemandede systemer til luft og sø

BranchenytDesign & udvikling02. 10. 2026

De svenske virksomheder Airolit og Nautrik har indgået en rammeaftale om i fællesskab at udvikle, integrere og demonstrere ubemandede systemer i luften og til søs. Samarbejdet kombinerer Airolits modulære droneplatforme med Nautriks ubemandede overfladefartøj R4, autonomisoftware og ekspertise inden

Landsdækkende indsats vil fjerne spildtid og flaskehalse i industrien

AktueltProduktion30. 09. 2026

Stigende krav fra kunder og myndigheder, geopolitisk uro og mangel på arbejdskraft presser de danske produktionsvirksomheder. Det nye, landsdækkende initiativ Automationsløft gør det nu nemmere for virksomheder at fjerne spildtid og flaskehalse med AI og robotter. Målet er at gøre vejen fra idé til

DI: Sundhedselektronikken hitter, men kun hver tredje er klar til at bruge den

AktueltBranchenytDesign & udvikling30. 09. 2026

Med sundhedsreformens princip om ”digital først” og et sundhedsvæsen, der både skal håndtere flere ældre, flere kronisk syge og mangel på personale, er der behov for at accelerere udrulningen af nye teknologiske løsninger. Elektronikken kan hjælpe flere til at klare mere selv, gøre det muligt at

Infineon Xensiv TLx49012 digitale vinkelsensorer

Komponenter & konnektorer30. 09. 2026

Infineon Technologies AG lancerer Xensiv TLx49012, en familie af fire digitale vinkelsensorer baseret på Hall-teknologi, der er udviklet til krævende motorstyringsapplikationer på bil- og industrimarkedet. I takt med at udbredelsen af ​​børsteløse jævnstrømsmotorer (BLDC) tager fart på tværs af

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • EKTOS A/S

    RED-Certified Radio Modules: What Still Needs Testing? | EKTOS

  • Mouser Electronics

    Mouser Now Shipping New Renesas RA0E3 Microcontrollers for Consumer and Industrial Applications

  • Phoenix Contact A/S

    SPTH i Twin design med Push-in tilslutning

  • Mouser Electronics

    New Sensirion Environmental Sensors, Available from Mouser, Enable Advanced Air Quality Monitoring

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Expands Single Pair Ethernet Portfolio with New 10BASE‑T1S Devices Enabling Scalable Edge Connectivity

  • HIN A/S

    L-AUS handsker: Når sikkerhed også skal passe på hænderne

  • Elma Instruments A/S

    Dansk teknologi gør opmærkning af elinstallationer hurtigere

  • InnoFour

    Polarion4U – Let’s connect in Berlin 23-25 November 2026

  • RODAN Technologies A/S

    RODAN Technologies modtager prisen “Succesvirksomhed” for tredje år i træk

  • SynFlex A/S

    PET-folie på dine præmisser: Mylar® og Hostaphan® fra SynFlex

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Fire TEK-forskere får 9,7 millioner til dristige eksperimenter

    02.10.2026

  • Nordiske ministre lancerer ny vækstalliance for at styrke Nordens globale konkurrencekraft

    02.10.2026

  • Recom udvider distributionsnetværket med Createc Power i Skandinavien og Baltikum

    02.10.2026

  • Quantum Effects event i Messe Stuttgart 6. og 7. oktober

    02.10.2026

  • Elbilmessen er klar til start i større udgave i weekenden 2. – 4. oktober

    02.10.2026

  • Panasonic Industry Europe GmbH får ny ledelse

    02.10.2026

  • Airolit og Nautrik indleder samarbejde om ubemandede systemer til luft og sø

    02.10.2026

  • Landsdækkende indsats vil fjerne spildtid og flaskehalse i industrien

    30.09.2026

  • DI: Sundhedselektronikken hitter, men kun hver tredje er klar til at bruge den

    30.09.2026

  • Infineon Xensiv TLx49012 digitale vinkelsensorer

    30.09.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}