• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltBranchenytProduktion08. 11. 2023 | Rolf Sylvester-Hvid

To nye genbrugsanlæg trækker 60.000 elektronikprodukter ud af affaldsmængden

AktueltBranchenytProduktion08. 11. 2023 By Rolf Sylvester-Hvid

To nye returanlæg skal recycle dansk elektronikskrot
Elretur er Danmarks største kollektive ordning, og har gennem de sidste knap 20 år håndteret virksomheders producentansvar på elektronik.

Hvert år smider danskerne enorme mængder elektronikaffald ud. Mange af produkterne genanvendes, men endnu flere kan genbruges. Den opgave skal to helt nye genbrugsanlæg – såkaldte First Treatment-anlæg – i Roskilde og Middelfart nu varetage. Det er Elretur, Danmarks største kollektive ordning, der sammen med Stena Recycling Group og HJHansen Recycling Group står bag de nye anlæg, som forventes at redde flere tusinde elektronikprodukter. Anlæggene går i fuld drift i 2024, men allerede nu er forberedelserne i fuld gang.

Sidste år afleverede danskerne over 70.000 tons vaskemaskiner, telefoner, computere og andre typer elektronikprodukter på landets genbrugspladser. Næsten alle materialer fra de indleverede elektronikprodukter bliver i dag genanvendt, men inden et produkt skilles ad og genanvendes, er det optimalt, hvis produktet kan genbruges i sin oprindelige form og funktion så længe som overhovedet muligt.

Netop den opgave skal to nye genbrugsanlæg, henholdsvis Loop Electronic i Roskilde og Electronic Reuse & Recycling i Middelfart, løse. Anlæggene er de første af deres art, og skal arbejde sig igennem de mange tusinde tons elektronikaffald, der indleveres på genbrugspladserne i Danmark. Målet er at identificere og udsortere genbrugsegnede elektronikprodukter fra affaldsstrømmen, så de derefter kan blive repareret og sendt tilbage på markedet. Anlæggene går først i fuld drift i 2024, men allerede nu er de indledende tests og forberedelser i fuld gang.

– Det nye genbrugsanlæg kommer til at løfte en vigtig opgave. En rapport udgivet for nyligt, har netop vist, at Danmark kun er 4 % cirkulært. Vi har et af verdens højeste ressourceforbrug, og mængden af materialer, der bliver recirkuleret i samfundet, er meget lille. Særligt inden for elektronik påpeger rapporten et stort potentiale, og vores tilgang med anlægget gør det muligt at sikre stordrift med genbrug og gensalg af elektronikprodukter, siger Morten Harboe-Jepsen, bestyrelsesformand i Loop Electronic og Electronic Reuse & Recycling A/S samt direktør i Elretur.

Skal sætte nye standarder i Danmark og Europa

Elretur er Danmarks største kollektive ordning, og har gennem de sidste knap 20 år håndteret virksomheders producentansvar på elektronik. De indsamler, registrerer og behandler de store mængder elektronikaffald, der indleveres på landets næsten 400 genbrugspladser, og har tidoblet mængden af genbrugt elektronik siden 2017. Det forventes, at de to nye genbrugsanlæg kan redde 60.000 kasserede elektronikprodukter om året.

Sammen med Stena Recycling Group står Elretur bag selskabet Loop Electronic, der varetager anlægget i Roskilde, som skal dække Østdanmark.

– Det nye anlæg er helt unikt og vil sætte nye standarder for måden, vi behandler elektronikprodukter på i Danmark. Potentialet for genbrug og genanvendelse af værdifulde ressourcer og materialer er stort. Med genbrugsanlægget sætter vi turbo på genbrugen. Vi tager et stort skridt mod en mere cirkulær livscyklus for elektronikprodukter, og passer bedre på vores dyrebare ressourcer, siger Jakob Høy Thomsen, produktområdechef, Stena Recycling Group.

Sammen med HJHansen Recycling Group etablerer Elretur selskabet Electronic Reuse & Recycling A/S, som driver anlægget i Middelfart, der skal dække Vestdanmark.

-Hvis Danmarks nationale klimamål skal nås, er det afgørende, at vi bliver bedre til at genbruge og udnytte vores dyrebare ressourcer mest muligt. Det nye anlæg skal rumme en særlig procesteknologi og dets volumen vil sætte nye standarder i Europa og placere Danmark helt fremme i førergruppen inden for europæisk genbrug af elektronik og el-produkter, slutter Mogens Bach Christensen, adm. direktør i HJHansen Recycling Group.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt, Produktion

Seneste nyt fra redaktionen

TDK udvider sin serie af DIN-skinnemonterede strømforsyninger

Power10. 06. 2026

TDK Corporation annoncerer udvidelsen af ​​TDK-Lambda D1SE-serien af ​​omkostningseffektive DIN-skinnemonterede strømforsyninger med modeller med 12, 48 og 72VDC-udgang. Serien, der oprindeligt blev lanceret med 120, 240 og 480 W 24 V-versioner, er nu blevet udvidet for bedre at understøtte behovene

Brugte bilbatterier skal sikre kritiske funktioner i butikker og aflaste elnettet

BranchenytPower10. 06. 2026

Brugte elbilbatterier kan snart få en ny rolle i butikker: som energilager, nødstrøm og fleksibilitet for et elsystem under forandring. Det er ambitionen i innovationsprojektet ReStoreBESS. Bag projektet står Gridturn i samarbejde med Salling Group, Andel Energi, Converdan, AAU Energy, mens

Her er de tre nominerede til DIRA Automatiseringsprisen 2026

BranchenytEventsProduktionTop10. 06. 2026

Juryen bag DIRA Automatiseringsprisen 2026 har voteret. Feltet af indstillede virksomheder er nu skåret ned til tre stærke og inspirerende automatiseringsløsninger, som viser et usædvanligt mod til at tænke nyt: Müller Gas Equipment, Niebuhr Gears og VELUX er årets tre nominerede til prisen, der

Global Foundries fuldfører opkøbet af Synopsys’ Processor IP Solutions Business

AktueltBranchenytDesign & udvikling10. 06. 2026

Global Foundries annoncerer afslutningen af ​​opkøbet af Synopsys' ARC Processor IP Solutions-forretning. Kombineret med MIPS, af GF, etablerer opkøbet GF som en teknologipartner, der tilbyder kunderne en software-til-silicium-funktion, der er specialbygget til fysisk AI. MIPS kombineret med ARC

Dansk AI-værktøj skal åbne bygningsdata og spare energi

Design & udviklingWireless & data10. 06. 2026

Når en ny bygning står færdig, gemmer der sig et usynligt problem i væggene: Tusindvis af datapunkter fra ventilation, varme og køling, alle navngivet forskelligt af forskellige leverandører og svært tilgængelige for ejere og brugere. At finde rundt i dette kaos og bruge dataene til at optimere

ESET investerer 300 mio. kr. i AI-drevet cybersikkerhed

BranchenytWireless & data10. 06. 2026

Cybersikkerhedsvirksomheden ESET investerer 40 millioner euro – svarende til knap 300 millioner kroner – i udviklingen af en ny generation af AI-drevet cybersikkerhed. Investeringen sker som reaktion på en hastigt voksende angrebsflade drevet af autonome og agentiske AI-systemer, hvor ondsindede AI

Nu er standarderne for det digitale produktpas klar

AktueltBranchenytDesign & udviklingProduktion10. 06. 2026

Når et produkt sælges i Europa, skal forbrugere, virksomheder og myndigheder kunne stole på oplysninger om, hvad produktet består af, hvor det kommer fra, og hvordan det kan bruges, repareres og genanvendes. I dag er den viden ofte spredt på tværs af systemer, dokumenter og aktører – eller slet ikke

Sound Pitch & Buzz #7

Design & udviklingEvents08. 06. 2026

Torsdag den 11. juni er branchen inviteret, når Sound Hub Denmark er vært for SOUND Pitch & Buzz #7, årets showcase og afslutning på dette års SoundTech Accelerator. Årets gruppe blev udvalgt blandt 80 ansøgninger og repræsenterer dermed de 10% mest lovende blandt de

Kongsberg Digital bliver nu til Falkor

Branchenyt08. 06. 2026

Kongsberg Digital, globalt førende inden for industriel software, annoncerer, at virksomheden nu bliver til Falkor. Ændringen afspejler virksomhedens tydeligere fokus på industriel intelligens, samtidig med at virksomhedens grundlæggende mål om at gøre arbejdet i industrien lettere, sikrere og mere

XP Power lancerer avancerede strømforsyninger til massespektrometri

Power08. 06. 2026

XP Power lancerer nu applikationsspecifikke massespektrometri-strømforsyninger, MS Source og MS Detector power-platformene. Lanceringen af strømforsyningerne skal ses som et direkte svar på det stigende behov for molekylær analyse med høj opløsning og høj throughput. Denne udvikling er drevet af

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Announces TimePictra® 12 Platform to Strengthen Synchronization Management for Critical Infrastructure

  • Mouser Electronics

    Mouser Highlights Practical Security Resources for Engineers Developing Cyber-Resilient Connected Systems

  • InnoFour

    Cyber Resilience Act (CRA)

  • Phoenix Contact A/S

    Skæreværktøj til strømskinner og standard DIN-skinner

  • InnoFour

    Live webinar June 11: Industrial AI for Compliant ALM

  • Phoenix Contact A/S

    Push-X produktprogrammet fortsætter med at vokse

  • HIN A/S

    Røntgeninspektion i elektronikproduktion – fra nicheteknologi til nødvendighed

  • InnoFour

    Next-generation Electronic Systems Design

  • Phoenix Contact A/S

    Hybridstik til energilagring

  • RODAN Technologies A/S

    RODAN Technologies A/S offentliggør sin første ESG-baseline-rapport for 2023–2024

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • TDK udvider sin serie af DIN-skinnemonterede strømforsyninger

    10.06.2026

  • Brugte bilbatterier skal sikre kritiske funktioner i butikker og aflaste elnettet

    10.06.2026

  • Her er de tre nominerede til DIRA Automatiseringsprisen 2026

    10.06.2026

  • Global Foundries fuldfører opkøbet af Synopsys’ Processor IP Solutions Business

    10.06.2026

  • Dansk AI-værktøj skal åbne bygningsdata og spare energi

    10.06.2026

  • ESET investerer 300 mio. kr. i AI-drevet cybersikkerhed

    10.06.2026

  • Nu er standarderne for det digitale produktpas klar

    10.06.2026

  • Sound Pitch & Buzz #7

    08.06.2026

  • Kongsberg Digital bliver nu til Falkor

    08.06.2026

  • XP Power lancerer avancerede strømforsyninger til massespektrometri

    08.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik