• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Artikler fra Aktuel Elektronik11. 02. 2026 | Pia Nielsen

Tigerspringet fra klassisk elektronik til 3D-designs kan ses på Elektronikmessen

Artikler fra Aktuel Elektronik11. 02. 2026 By Pia Nielsen

I et samarbejde mellem Elektronikmessen og Teknologisk Institut (DTI) – og måske også producenten af 3D AME-maskiner, Nanodimensions – vil man i dagene mellem den 19. og den 21. maj i Odense Congress Center kunne opleve udviklingen fra traditionelle bestykkede print til fuldt trykte konstruktioner udført med alternerende lag af substrater og ledende kobber

Artiklen har været bragt i Aktuel Elektronik nr. 2 – 2026 og kan læses herunder uden illustrationer
(læs originaludgaven her)

Det er stille og roligt ved at gå op for elektronikindustrien, at den såkaldte trykte elektronik kan være en vigtig genvej til utallige fordele. Med AME (Additiv(e) Manufacturing of Electronics/Elektronik) er det i stigende grad muligt med maskiner og værktøjer til trykte/printede elektronikløsninger at udføre designs, der adskiller sig fra de traditionelle printmonterede konstruktioner på en lang række punkter.
Med AME vil det for eksempel være muligt at gøre selv komplekse elektronikdesigns små og mere ”3D-agtige” i opbygningen, hvilket også kan oversættes til såvel ”mere kompakte” som lettere. Det er ikke mindst en stor fordel inden for de forsvarstekniske- og aerospace-konstruktioner, hvor hvert et gram tæller, og hvor den fysiske formfaktor skal være så lille som overhovedet mulig.
Trods det komplekse produktionsudstyr i professionelle 3D-printere er den praktiske tilgang ikke så forskellig fra de forbrugerrettede 3D-printere, som man allerede kender og gør brug af. Og de integrerede fordele i AME er de samme som i kommercielle 3D-printede konstruktioner, nemlig lynhurtig prototyping og en fysisk realisering af en designidé samt muligheden for at udføre mindre serier af en overraskende høj kvalitet og lødighed i en kvalitet, der svarer til, hvad man ville kunne opnå med konventionelle produktionsmetoder.
På Elektronikmessen i Odense Congress Center i dagene mellem den 19. og den 21. maj i år vil ét af de væsentlige fokusområder være den additive produktion med 3D-printere, og en spændende gæst og konferencebidrager til messen er Danmarks Teknologiske Institut (DTI), der længe har arbejdet med AME-løsninger for både eksterne kunder og som en del i den produktionsnære del af grundforskningen. DTI har i et stykke tid samarbejdet med den amerikanske virksomhed, Nanodimensions, om trykte elektronikdesigns udført på virksomhedens imponerende Dragonfly IV+, der kan producere de mest utrolige trykte elektronikkonstruktioner.

Stort ønske om at få Dragonfly IV+ til Danmark
– Vi har længe haft et ønske om at kunne hjælpe danske elektronikvirksomheder – og industrien i det hele taget – gennem indkøb og opsætning af en Dragonfly IV+, men det koster i midten af syv cifre at anskaffe sådan en maskine, så vi skal kunne godtgøre, at danske virksomheder har et konkret behov for at få fremstillet trykt elektronik som additivt fremstillede produkter. Derfor vil vi gerne bruge Elektronikmessen til at få kontakt til dansk industri, så vi kan få et mere præcist billede af behovet og omvendt informere om de ganske utrolige egenskaber, Dragonfly IV+ og additiv produktion i det hele taget kan tilbyde, fortæller Teknologisk Instituts stærke kort på området, Zachary Davis, der trods sit pæredanske sprog har rødder i USA.
Han peger på, at tiden er helt rigtig for mere fokus på mulighederne i den såkaldte AME-teknologi. Hvor det tidligere har været en lille smule ”eksotisk” at fremstille trykt elektronik, så er det ved at blive hverdag for mange virksomheder. AME-teknologien åbner døren for en blanding af ledende lag og isolerende substrater, fleksible eller rigide substratlag, frit varierede lagtykkelser i designet og mulighed for blanding af lederbaner og trykte komponenter som antenner, spoler, transformatorer, skærme og meget mere i opbygningen. Hér ligger begrænsningerne nok mest i CAD-/CAE-værktøjerne og designernes evne til at tænke 3D ind i et miljø, der hidtil har været meget ”2D-agtigt”.
– Kompleksiteten i dagens elektronik og den øgede fokus på lav vægt og begrænset plads gør AME-teknologien oplagt til utallige designs. Ikke bare de nyeste edge- og kommende 6G-designs trækker læsset, men også de mange aerospace- og defence-konstruktioner, som dansk elektronikproduktion bidrager til, øger interessen for den trykte elektronik. Ved at have en maskine som Dragonfly IV+ på dansk jord vil også prototyper og småserier til kritiske formål – og innovative idéer – kunne realiseres på meget kort tid uden at involvere partnere i udlandet, og det vil produktionsteknisk være et, bogstaveligt talt, stort plus for dansk elektronik, vurderer Zachary Davis.

Sølvbaserede nanopartikler skaber lederbanerne
I princippet adskiller 3D-printfunktionen i Dragonfly IV+ sig ikke meget fra kendte kommercielle 3D-printerløsninger, men djævlen ligger selvfølgelig i detaljen samt muligheden for at blande substratopbygning med lederbaner mere eller mindre frit. Zachary Davis fortæller, at to printerhoveder dispenserer henholdsvis de isolerende substratlag og ledende lag baseret på sølvholdige nanopartikler. Disse lederbaner kan udlægges til en række funktioner, der bringer modstand, induktans og kapacitans med meget præcise værdier ind i selv de trykte lag.
Det åbner døren for en meget effektiv formindskelse af de fysiske designs, ligesom det vil være muligt at blande lagtykkelser på en måde, som eksempelvis traditionelle print ikke er i stand til. Man slipper desuden for en række produktionstekniske omkostninger, da Dragonfly IV+ ikke kræver masker eller lignende. Det er – igen i princippet – ”bare” en 3D-printer. Maskinens evne til at arbejde med ekstremt små formfaktorer åbner desuden døren for en kompleksitet i designet, som ikke hidtil har været muligt – eller økonomisk bæredygtigt – at realisere med traditionelle fremstillingsmetoder.
Der er med andre ord gode grunde til at besøge elektronikmessen og høre mere om, hvordan Teknologisk Institut kan hjælpe dansk (elektronik)industri til de meget innovative og fremsynede løsninger. Hidtil har DTI hjulpet danske virksomheder med fremstilling på Nanodimensions Dragonfly IV+-maskiner opstillet i USA, men det vil afkorte produktionstid og øge supporten betydeligt, hvis der er interesse nok i branchen til, at Teknologisk Institut selv vil kunne investere i en sådan maskine og hjælpe danske kunder lokalt, så afsæt endelig tid til en højteknologisk samtale med Zachary Davis under Elektronikmessen.
Det er gratis at besøge Elektronikmessen. Odense Congress Center er let at komme til med rigelige P-pladser, og man kan tilmelde sig for billetter på: http://www.elektronikmesse.dk.
RSH

Billedtekst:
1: Teknologisk Institut (DTI) har et stort ønske om at kunne tilbyde danske kunder hurtige og effektive 3D-printede løsninger på en Dragonfly IV+-maskine. På Elektronikmessen i år vil man kunne tale med eksperter fra DTI om mulighederne for højt avancerede og kompakte konstruktioner fremstillet på meget kort tid.

2: På Nanodimensions website kan man se de komplekse designs, man kan realisere på en Dragonfly IV+-maskine med alternerende substrat- og ledende lag. DTI’s ekspert på området, Zachary Davis, vil under messen i Odense kunne vise eksempler på nogle af de designs, som DTI har udført som AME-konstruktioner for danske kunder.

Skrevet i: Artikler fra Aktuel Elektronik Tags: 3D-designs, elektronikmesse, events

Seneste nyt fra redaktionen

DI: Godt at AI nu kommer på den politiske agenda

AktueltBranchenytDesign & udvikling17. 04. 2026

Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), glæder sig over at kunstig intelligens er kommet på dagsordenen i de i igangværende regeringsforhandlinger. Det er sket i dag på et temamøde om AI på Marienborg. - Det er rigtig godt at AI nu kommer på den politiske agenda. Det er der

Flere grønne teknologier skal vokse fra universitet til marked

AktueltDesign & udviklingPower17. 04. 2026

Mere forskning skal fra laboratoriet ud i samfundet og drive den grønne omstilling inden for grønne brændstoffer, CO₂-reduktion og materialeinnovation. Og det skal gå hurtigere, så Danmarks konkurrenceevne og robusthed styrkes. Det er ambitionen bag en ny bevilling på 80 mio. kr. fra Villum

Teknologisk Institut: Saltomortaler er ikke nok for valg af humanoider

Design & udviklingProduktionTop17. 04. 2026

De ligner os mere og mere og bliver på sigt industriens nye assistenter. Men først skal fire centrale udfordringer løses, før humanoide robotter er klar til virkeligheden i danske virksomheder. Humanoide robotter er ikke længere kun noget, man ser i science fiction. Udviklingen går så hurtigt,

Et mere komplekst elnet kræver mere præcise målinger

PowerTest & mål17. 04. 2026

I årtier var elnettet bygget op omkring et forholdsvis simpelt princip: Store kraftværker producerede strøm, og forbrugerne aftog den længere ude i nettet. Men det billede er under forandring. Solcelleparker, batterianlæg, mindre vindmøller og på sigt også elbiler, der kan levere strøm tilbage til

Næste generations MIL-HD2 konnektorserie fra Amphenol efter SOSA™/VITA 91-standarden

Komponenter & konnektorer17. 04. 2026

Den nye generation af Amphenols MIL-HD2 konnektorserie efter SOSA-standarden kan nu leveres af Powell Electronics, der er leverandør af konnektorer og flere andre komponenttyper til hi-rel applikationer til forsvars-, aerospace- og industriformål. De nye konnektorer er udviklet til af opfylde selv

Koda: Godt årsresultat, men voksende pres fra AI

Branchenyt17. 04. 2026

Den danske rettighedsorganisation Koda, der repræsenterer sangskrivere, komponister og musikforlag, sluttede året med en samlet omsætning på over 1,4 milliarder kroner. Heraf vil knap 1,3 milliarder kroner blive fordelt blandt rettighedshaverne i Danmark og udlandet, hvis musik danner grundlaget for

Stribevis af kendte content creators gæster Gamebox Festival i Messecenter Herning

Events17. 04. 2026

Når Gamebox Festival lige straks samler landets gaming-interesserede for femte gang, bliver det med et rigt sceneprogram, der traditionen tro udspiller sig på Main Stage. TrierGaming, ComKean og Judex & Shadys hører til de mange, der kan opleves på scenen, og det samme gælder Morten Münster, som

Husk: Printseminar hos Circle Consult og Icape

Design & udviklingEventsTest & mål15. 04. 2026

ICape og Circle Consult inviterer igen i år til PCB-seminar om PCB-design og udvikling. I år deltager Altoo og Keysight og fortæller om USB compliance-målinger og om, hvad der rører sig inden for måleudstyr. PCB seminar – få styr på printet med fokus på USB Compliance, HDI stackup, samt high

Fibox udnævner ny CEO til kabinet- og kapslingsafdeling

AktueltBranchenyt15. 04. 2026

Den finsk-ejede producent af kabinet- og beskyttelsesløsninger melder om en omsætning på over 110 millioner euro sidste år og opererer nu i mere end 20 lande i Europa, Nordamerika og Asien. Virksomheden går ind i sin næste internationale vækstfase, mens investeringerne i industriel elektrificering

TCS og ABB indgår strategisk samarbejdsaftale om IT, AI og ingeniørløsninger

BranchenytDesign & udviklingWireless & data15. 04. 2026

Tata Consultancy Services, en global førende virksomhed inden for IT-tjenester, rådgivning og forretningsløsninger med hovedsæde i Indien, har netop indgået en samarbejdsaftale (Memorandum of Understanding, MoU) med ABB. Aftalen skal styrke de to virksomheders strategiske samarbejde inden for

Tilmeld Nyhedsbrev

/Nyheder

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    RECOM RACPRO1-S industrial power supplies – small size, huge possibilities

  • Elektronikmessen

    Mød Bolls ApS på Elektronikmessen 2026

  • InnoFour

    Seamless Digital Continuity: Xpedition EDM and Teamcenter Integration

  • EKTOS A/S

    EKTOS Expands Electronics Engineering Capacity with New Development Office in Lviv

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics and StarTech Announce Global Distribution Agreement to Deliver IT Connectivity Solutions

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    New SPB-A series switching power supplies from Autonics

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Explores How Artificial Intelligence Shapes Everyday Technologies and Experiences

  • Elektronikmessen

    Oplev TLT Electronics på Elektronikmessen 2026

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Expands dsPIC33A DSC Family for High-Density AI Data Center Power, Complex Motor Control and Intelligent Sensing

  • ACTEC A/S

    ACTEC tager energien med til Sverige

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›
 
 
 
 

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik