• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltBranchenytProduktion07. 12. 2022 | Rolf Sylvester-Hvid

Tidlig praktisk fokus på medarbejdertrivsel forebygger stress

AktueltBranchenytProduktion07. 12. 2022 By Rolf Sylvester-Hvid

Elektronikvirksomheden OJ Electronics har i efteråret søsat en række ’gå-hjem-møder’, hvor medarbejdernes trivsel har stået øverst på agendaen. Her har både medarbejdere og ledere fået værktøjer til, hvordan de individuelt kan arbejde med deres sundhed, robusthed og stresshåndtering.

De i alt tre møder er elektronikvirksomhedens ønske om at agere frem for at reagere på den omskiftelige tilværelse, der de seneste par år har trukket særligt store veksler på medarbejderne i OJ Electronics.   

— Allokering, mangel på komponenter og deraf designudfordringer har betydet, at alle i OJ Electronics konstant har skullet tilpasse sig og finde nye måder at navigere på. Og det tærer på kræfterne i længden, siger HR-direktør hos OJ Electronics, Marianne Betzer.

Hun peger på, at coronapandemien definerede en ny hverdag og siden trak et langt spor af ustabile globale forsyningskæder samt markante prisstigninger på råvarer og materialer efter sig. Efterfølgende har krigen i Ukraine og den stigende inflation sat sit præg på dagligdagen hos virksomheden fra Sønderborg.

— Det kan ikke undgås, at der opstår en form for mæthedspunkt hos den enkelte medarbejder, når vi i to år ikke har haft en naturlig arbejdsrytme. Derfor har vi startet gå-hjem-møderne, så vi kan komme eventuelle tegn på mistrivsel i forkøbet med de rette værktøjer, siger Marianne Betzer.

Stress afledes af mistrivsel
Møderne er et frivilligt tilbud for alle medarbejdere, og ved det senest afholdte deltog omkring halvdelen af de cirka 180 medarbejdere.

Til at facilitere møderne har OJ Electronics inviteret Peter Niels Jørgensen, der er uddannet cand.scient. i humanbiologi og idræt med speciale i stress. Over et par timer giver han medarbejderne konkrete værktøjer til, hvordan de individuelt kan arbejde med deres sundhed, robusthed og stresshåndtering.  

— Stress er en naturlig afledning af mistrivsel, og i mange tilfælde opdager man den først, når det er for sent. Derfor er det vigtigt, at man dels er opmærksom på de psykiske og fysiske faresignaler, samtidig med at man har nogle værktøjer til at håndtere dem, siger Peter Niels Jørgensen.

Han fremhæver to nøgleord som højtvægtende for den enkeltes trivsel – forudsigelighed og kontrollerbarhed.

— At de faste rammer og arbejdsopgaver pludselig skifter karakter, kan for nogens vedkommende skabe en vis utryghed og følelse af magtesløshed. Andre bliver så opslugt af de nye opgaver, at de helt glemmer at koble fra, selv når de kommer hjem, hvilket oftest resulterer i, at gassen til sidst går af ballonen, siger Peter Niels Jørgensen.

Døren står altid åben
Tidligere på året har HR-direktør Marianne Betzer sammen med den øvrige ledergruppe selv været igennem et forløb med Peter Niels Jørgensen. Her blev de rustet til at kunne håndtere eventuelle tegn på mistrivsel og stress i organisationen.

— Ud over vores faste trivselssamtaler har vi nu nogle helt konkrete redskaber, der gør det muligt for os at tilrettelægge individuelle forløb, når vi ser tegn på mistrivsel. Og så er møderne et signal om, at døren hos den nærmeste leder altid står åben, og at man ikke skal være bange for tale om de udfordringer, man har, siger Marianne Betzer.

Hun forklarer, at et forløb kan indebære færre ugentlige arbejdsdage, nedsat tid og afveksling i arbejdsopgaverne.

Susanne Hannemann Jensen er en af de mange medarbejdere hos OJ Electronics, der har deltaget i møderne med Peter Niels Jørgensen. Og supply chain specialisten har på egen krop mærket, hvad mistrivsel kan føre til.

— Jeg har selv haft stressen helt tæt på kroppen, hvor jeg til sidste blev nødt til at sige op. Derfor ved jeg, hvor vigtigt det er med fokus på stresshåndtering og livsførelse, og jeg er enormt glad for, at der bliver arbejdet seriøst med det her i virksomheden. Der er en forståelse for, at vi ikke selv er herre over, hvordan vi reagerer på udefrakommende faktorer, og at udfordringerne skal løses i fællesskab, slutter Susanne Hannemann Jensen.   

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt, Produktion

Seneste nyt fra redaktionen

Kontron inviterer til møde på Embedded World

EventsIoT & embedded16. 02. 2026

Kontron, der er blandt de førende globale leverandør af IoT/embedded computer technology (ECT), vil præsentere sin omfattende portefølje af ydedygtige, sikre og skalérbare embeddede- og edge AI-løsninger på Embedded World 2026. Under mottoet "Secure. Connected. CRA ready" demonstrerer Kontron,

Toshiba lancerer high-speed lineær farve-CCD billedsensor til AOI-udstyr

Komponenter & konnektorer16. 02. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH lancerer TCD2400DG, en ny type af lineær linsereduktions CCD-billedsensor designet til at opfylde selv de mest krævende specifikationer i moderne optisk inspektionsudstyr. Den nye sensor er udstyret med 4.096 elementer med en 7 µm pitch og er tiltænkt brug i

4kW e-mobilitets DC/DC-konverter med 180-950VDC-indgang

Power16. 02. 2026

Recoms RMOD4000-serie af kompakte plug-and-play DC/DC-konvertere er en priseffektiv løsning til levering af isolerede 14V-, 28V- eller 56VDC-spændings-rails ved en høj indgangsspændinger mellem 180- og 950VDC fra batterier i alle slags e-fartøjer. Op til 4kW er tilgængelig afhængigt af variant og

AI-sikkerhedsfirma skærper satsning på det danske marked

Wireless & data16. 02. 2026

GitGuardian, som er en af verdens førende platforme inden for ikke-menneskelig identitetssikkerhed og beskyttelse af følsomme data (secrets), vil nu satse mere på Danmark og det øvrige nordiske marked. Det sker med en ny investering på 300 mio. kr. i ryggen – en investering som er rejst af den

Retur indgår aftale om producentansvar med Temu

AktueltBranchenyt16. 02. 2026

Retur, som Danmarks største familie af kollektive ordninger, har indgået aftale med Whaleco Technology Limited, der ejer Temu, om at varetage producentansvaret i Danmark på vegne af den globale e-handelsplatforms forhandlere. Aftalen omfatter producentansvar på mere end seks forskellige

DI lancerer historisk 2035-plan: 100.000 flere private job og markant løft af velstanden

AktueltBranchenyt16. 02. 2026

Danmark står i en ny og mere uforudsigelig verdensorden. Geopolitiske spændinger, rekordtung EU-regulering og færre hænder på arbejdsmarkedet presser dansk økonomi. Derfor lancerer Dansk Industri (DI) i dag sin hidtil største økonomiske plan – en samlet 2035-plan med 176 milliarder kroner, der skal

Forsendelser af wafers steg i 2025 med stærk AI-drevet efterspørgsel, men omsætning faldt

BranchenytProduktionTop16. 02. 2026

De globale siliciumwaferleverancer steg i 2025 med 5,8 % til 12.973 millioner kvadrattommer (MSI), mens waferomsætningen faldt med 1,2 % til 11,4 milliarder dollars i samme periode, rapporterer SEMI Silicon Manufacturers Group (SMG) i sin årsanalyse af siliciumwaferindustrien. 2025 markerer et

Danisense udvider sit tilbud af DN1000ID-strømtransducere

Komponenter & konnektorerPower13. 02. 2026

Som svar på flere kundeforespørgsler har Danisense, den førende virksomhed inden for yderst præcise strømsensorer/-transducere til krævende applikationer, udvidet sin familie af DN1000ID strømtransducerprodukter med introduktionen af en ny DN1000ID-CP02 model. DN1000ID-CP02 strømtransduceren har

Nyt effektmodul giver større energitæthed og effektivitet i AI-datacentre

IoT & embeddedPower13. 02. 2026

De stadigt større belastninger i AI- og højtydende computere kræver forsyningsløsninger, der kombinerer effektivitet, pålidelighed og skalérbarhed. Integrerede forsyningsmoduler hjælper til at strømline designet, reducerer forbruget og sikrer den stabile ydelse, der netop er påkrævet i avancerede

Reflektion over udviklingen inden for switching & simulering på et turbulent T&M-marked

Test & mål13. 02. 2026

Med refleksion over 2025 har Pickering Interfaces, den førende leverandør af modulære signalswitching- og simuleringsløsninger til brug i test og verificering af elektronik, sat fokus på de seneste 12 måneder af betydelige produktintroduktioner og milepæle for virksomheden, ligesom der bliver

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Elektronikmessen

    Mød Strenometer på Elektronikmessen 2026

  • InnoFour

    Prepare for Cyber Resilience Act (CRA) compliance

  • Elektronikmessen

    Mød Aktuel Elektronik på Elektronikmessen 2026

  • EKTOS A/S

    Rethinking Electronics for Next-Gen Machines for the Real World, Not the Lab 

  • Microchip Technology Inc.

    Production-Ready, Full-Stack Edge AI Solutions Turn Microchip’s MCUs and MPUs Into Catalysts for Intelligent Real-Time Decision-Making

  • InnoFour

    FPGA Forum 2026

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Technology and Hyundai Motor Group Collaborate to Explore 10BASE-T1S Single Pair Ethernet for Future Automotive Connectivity

  • HIN A/S

    Vil du arbejde i krydsfeltet mellem teknik, rådgivning og industri?

  • Elma Instruments A/S

    Flir C8 fra Elma er næste generation i kompakte termiske lommekameraer

  • Microchip Technology Inc.

    Nyt effektmodul giver større energitæthed og effektivitet i AI-datacentre

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Kontron inviterer til møde på Embedded World

    16.02.2026

  • Toshiba lancerer high-speed lineær farve-CCD billedsensor til AOI-udstyr

    16.02.2026

  • 4kW e-mobilitets DC/DC-konverter med 180-950VDC-indgang

    16.02.2026

  • AI-sikkerhedsfirma skærper satsning på det danske marked

    16.02.2026

  • Retur indgår aftale om producentansvar med Temu

    16.02.2026

  • DI lancerer historisk 2035-plan: 100.000 flere private job og markant løft af velstanden

    16.02.2026

  • Forsendelser af wafers steg i 2025 med stærk AI-drevet efterspørgsel, men omsætning faldt

    16.02.2026

  • Danisense udvider sit tilbud af DN1000ID-strømtransducere

    13.02.2026

  • Nyt effektmodul giver større energitæthed og effektivitet i AI-datacentre

    13.02.2026

  • Reflektion over udviklingen inden for switching & simulering på et turbulent T&M-marked

    13.02.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik