• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltProduktion17. 03. 2023 | Rolf Sylvester-Hvid

Teknologisk Institut: Elektronikaffald skal genbruges, ikke skrottes

AktueltProduktion17. 03. 2023 By Rolf Sylvester-Hvid

Danske aktører går forrest i samarbejde om håndtering af elektronikaffald, som i Danmark udgør 17,7 kg årligt pr. dansker.

CirkEL projekt skal forhindre skrotning af elektronikaffald.
CirkEL projekt skal forhindre skrotning af elektronikaffald.

I et nyt projektpartnerskab, CirkEL, vil elektronikindustriens aktører øge graden af genbrug og genanvendelse af elektroniske produkter og delkomponenter for at skabe en mere bæredygtig elektronikindustri.

Fra mikroovne, køleskabe og elektriske tandbørster til smartphones, lamper og computere. På verdensplan er elektronikaffald den hurtigst voksende kilde til affald. Hver borger på kloden producerer i gennemsnit 7,3 kg elektronikaffald årligt. I Danmark er vi blandt højdespringerne med 17,7 kg elektronikaffald årligt pr. indbygger.

– Elektronik bliver stadig mere integreret i samfundet og i vores hverdag. Produkterne består typisk af talrige komponenter med indhold af plast, metaller, glas og sjældne jordarter, men produkterne er sjældent designet med henblik på nem reparation, komponentgenbrug og genanvendelse. Derfor kasseres mange produkter, der principielt kunne repareres eller genbruges dele fra. Samtidig mistes en række kritiske ressourcer som sjældne jordarter ved oparbejdning af de produkter, der ikke kan repareres.  Aktørerne vil i projektet skabe en teknologisk platform, der faciliterer øget genbrug, genanvendelse og genindvinding af værdifulde materialer, siger projektleder Aisha Rafique fra   Teknologisk Institut, der står i spidsen for projektet.

I CirkEL-pojektet vil aktørerne udvikle teknologi og metoder inden for fem områder: Forsortering og stillingtagen til brugt elektronik, adskillelse af delkomponenter, genbrug, genanvendelse og cirkulært design. De nye teknologier skal kombineres i en teknologiplatform, som sikrer en optimal udnyttelse af elektronikressourcerne. Teknologierne vil blive udviklet i tæt samarbejde mellem producenter og teknologivirksomheder, så teknologierne kan tilpasses det eksisterende design og omvendt.

Ni virksomheder går sammen
I projektet, der er støttet af Miljøstyrelsen, er ni virksomheder gået sammen om at skabe et mere lukket kredsløb for håndtering af elektronikaffald. Virksomhederne repræsenterer flere led i elektronikforsyningskæden, fx elektronikproducenter (Schneider Electric Danmark, Bang & Olufsen, KK Wind Solutions og Nilfisk), indsamlere og oparbejdere (Ragn-Sells Danmark), genbrugs- og genanvendelsesvirksomheder (Trebo, Eldan Recycling og Techsave) samt logistikpartner European Recycling Platform Denmark.

 – Den primære barriere for at øge genbrugsgraden af elektronikprodukter er, at de er komplekst designet, og at istandsættelse eller genvinding af råmaterialer ofte ikke betaler sig sammenlignet med at købe nyt. Vi vil derfor fokusere på at udvikle automatiserede adskillelsesprocesser og genanvendelsesteknologier, så færre værdifulde komponenter og materialer går tabt – med en rentabilitet, der styrker incitamentet til at investere i genbrug og genanvendelse, siger Christian Lundgaard, CSO hos Trebo A/S.

Genbrug, genanvendelse og genvinding
Platformen skal også sikre, at elektronikprodukter behandles med de bedst egnede teknologier, så hele produkter og funktionelle delkomponenter kan blive istandsat og genbrugt, mens regulært elektronikaffald bliver adskilt, så værdifulde materialer kan tages ud og genbruges.

– En vigtig forudsætning for øget genbrug og genanvendelse er en god infrastruktur. Hos Ragn-Sells Danmark er vi derfor glade for at gå sammen med et bredt felt af aktører, der kan videndele og sikre sammenhængskraft i løsningerne. Med platformen ønsker vi at skabe nye kredsløb for elektronikaffald, som forhåbentlig kan implementeres andre steder end bare i Danmark. Det er der kritisk behov for, siger administrerende direktør Massimo Forti fra Ragn-Sells Danmark.

Helhedsorienteret koncept
Flere af de deltagende virksomheder har allerede løsninger, der imødekommer nogle af de aktuelle udfordringer. Eksempelvis har Techsave A/S udviklet en patenteret rense- og tørreproces, der gør det muligt at istandsætte produkter, der er beskadiget af væske, rust, salt eller sukker. Og Eldan A/S udvikler anlæg til mekanisk oparbejdning af elektronikaffald – blandt andet med henblik på at udsortere jern, kobber, aluminium, printkort og plast.

– Styrken ved CirkEL-projektet er, at vi tager et helhedsorienteret blik på de tilgængelige metoder og teknologier og arbejder henimod et koncept, der kan håndtere elektronikaffald, uanset hvilken stand det er i. På den måde sikrer vi, at levedygtige produkter kan komme ud på markedet igen, og at vi får optimal udnyttelse af de ressourcer, der gemmer sig i produkter, der ikke længere fungerer. Det vil hjælpe til at gå fra en lineær til en cirkulær elektronikindustri, siger Aisha Rafique fra Teknologisk Institut.

CirkEL-projektet (2023-2025) er støttet af MUDP under Miljøministeriet og er et samarbejde mellem Ragn-Sells Danmark A/S, Trebo ApS, Eldan Recycling A/S, Techsave A/S, European Recycling Platform Denmark ApS, Schneider Electric Danmark A/S, Bang & Olufsen A/S, KK Wind Solutions A/S, Nilfisk A/S og Teknologisk Institut.

Fakta om elektronikaffald
FN vurderer, at kun17% af alt elektronikaffald på verdensplan bliver håndteret og bearbejdet på en miljømæssigt forsvarlig måde. Det betyder, at store mængder kritisk begrænsede ressourcer som guld, platin og tantal går tabt. Og hvis det nuværende lineære produktions- og forbrugsmønster fortsætter uændret, vil mængden af elektronikaffald værefordoblet i 2050 i forhold til i dag, hvor der genereres over 50 mio. ton elektronikaffald om året. Elektronikprodukter er komplekse, og der er registreret optil 69 forskellige grundstoffer i elektronikaffald, herunder ædelmetaller som guld, sølv, kobber, platin, ruthenium og rhodium, og såkaldt kritiske råmaterialer, der har særlig strategisk vigtighed, og som kan blive svære at anskaffe. Det gælder fx kobolt, palladium, indium, germanium og bismuth.

Skrevet i: Aktuelt, Produktion

Seneste nyt fra redaktionen

TDC Erhverv og D-mærket i samarbejde om at styrke dansk IT-sikkerhed

Wireless & data17. 09. 2025

Kun lidt over halvdelen af danske virksomheder har integreret klare mål for GDPR, datasikkerhed og compliance, viser en ny undersøgelse fra TDC Erhverv. Tallene understreger, at mange virksomheder stadig har svært ved at prioritere it-sikkerheden og leve op til de skærpede krav fra f.eks. NIS2 –

Infineon udvider Xensiv MEMS-mikrofonserie med den bedste lyd i denne klasse

Komponenter & konnektorer17. 09. 2025

Infineon Technologies AG har udvidet sin Xensiv MEMS-mikrofonserie med introduktionen af ​​IM72D128V og IM69D129F, to innovative digitale PDM-mikrofoner designet til exceptionel lydydelse, energieffektivitet og robusthed. Ved at udnytte Infineons proprietære Sealed Dual Membrane (SDM)-teknologi

Internationalt rost dansk robot udvider mulighederne i landbruget

Design & udvikling17. 09. 2025

Danske Farmdroid, hvis soldrevne robotter allerede sår og luger marker i over 20 lande, mere end fordobler nu størrelsen af de frø, robotten kan håndtere. I samme hug hæves robottens kapacitet med 20 procent, fordi den nu kan køre hurtigere. Robotten øger udbyttet med op til 40 procent og sparer op

TDK udvider serie af medicinske og industrielle AC-DC strømforsyninger

Power17. 09. 2025

TDK Corporation annoncerer tilføjelsen af ​​1.200W modeller i TDK-Lambda CUS-M-serien af ​​30W til 1.500W AC/DC-strømforsyninger. De nyeste produkter har et 187mm x 93mm footprint og en lav profil på 42,5mm. CUS1200M har en ventilator med variabel hastighed med en hørbar støj på helt ned til 30dBA

AI uden politisk handling vil koste dansk musik 6,9 milliarder frem mod 2030

AktueltBranchenytWireless & data17. 09. 2025

Konsekvenserne for den danske musikbranche ved den hastige udvikling inden for kunstig intelligens er nu blevet kortlagt i en ny rapport. Nye AI-tjenester, der kan generere fulde musiknumre ud fra simple prompts, vil på få år spise store dele af den økonomi, som gør det muligt at leve af at lave

Terma etablerer ukrainsk datterselskab i Kyiv

AktueltBranchenytProduktion17. 09. 2025

Terma, en betroet forsvarspartner for Ukraine, har styrket sin langsigtede forpligtelse ved at etablere et helejet datterselskab i Kyiv. Med kampafprøvede løsninger, der allerede er implementeret i frontlinjen, beskytter Termas teknologi aktivt liv, støtter suveræniteten og forbedrer Ukraines

Nyt dansk-tysk partnerskab skal styrke robot- og automationsbranchen i Europa

BranchenytDesign & udviklingProduktionTop17. 09. 2025

Til den 15. version af Deutscher Maschinenbau-Gipfel i Berlin blev en særlig aftale indgået mellem VDMA, Tysklands førende brancheorganisation for maskin- og anlægsindustrien, og Danmarks nationale klynge for drone, robotter og automation, Odense Robotics. Det er første gang VDMA indgår en aftale af

Flere vil læse energiteknologi på AU’s diplomingeniøruddannelse i Herning

BranchenytPower15. 09. 2025

Flere vil være med til at forme fremtidens grønne energisystem. Det mærkes tydeligt på Aarhus Universitets 3,5-årige diplomingeniøruddannelse i Elektrisk energiteknologi, som både kan tages online og på campus i AU Herning. Her har 70 førsteprioritetsansøgere søgt om optagelse. Det er en

Elektronikfagtekniker fra Aarhus bronze på hjemmebane i Herning

AktueltEvents15. 09. 2025

21-årige David Spicker Bruhn er blandt Europas allerbedste elektronikfagtekniker. Han opnåede en bronzemedalje ved EuroSkills på hjemmebane i Herning. Medaljen fik han hængt om halsen ved en storslået afslutningsceremoni i BOXEN i Herning lørdag aften, hvor tilskuere fra hele Europa fyldte salen

Genial dansk tanke: Solpaneler og afgrøder kan dele arealet på marken

AktueltDesign & udviklingPower15. 09. 2025

Et dansk forsøg med lodrette, bifaciale solceller midt i korn- og kløvermarker viser, at landmænd kan høste både strøm og afgrøder på samme areal – og endda med større opbakning fra lokalbefolkningen end traditionelle solcelleparker. - Vores målinger viser, at hvede og kløvergræs vokser lige så

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Explores the 3D Printing Revolution and Its Impact on Design, Engineering, and Manufacturing

  • InnoFour

    BOM Connector Feature Talk #3: Release 10.8 – live webinar 24 September

  • Elma Instruments A/S

    Afstandsmåling op til 150m med digitalt sigte – Kom og se den på HI-Messen 2025 stand G5730

  • CN Rood

    CN Rood Invites You to Two Free Hands-On NI Workshops in Denmark

  • InnoFour

    Empowering PCB design through intelligent stackup strategy: bridging the gap with Z-planner

  • InnoFour

    Simcenter FLOEFD 2506 software release is now available in all its CAD-embedded CFD versions

  • GOmeasure ApS

    💡 Skær ned på EMC-omkostningerne & sæt fart i udviklingen

  • GOmeasure ApS

    Vil du spare tid og penge på EMC pre-compliance?

  • Elma Instruments A/S

    Fremtidssikret netværkstest til op til 10 Gigabit – Kom og se den på HI-Messen 2025 stand G5730

  • Mouser Electronics

    New Mouser eBook Explores the Future of Satellite Communications

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • TDC Erhverv og D-mærket i samarbejde om at styrke dansk IT-sikkerhed

    17.09.2025

  • Infineon udvider Xensiv MEMS-mikrofonserie med den bedste lyd i denne klasse

    17.09.2025

  • Internationalt rost dansk robot udvider mulighederne i landbruget

    17.09.2025

  • TDK udvider serie af medicinske og industrielle AC-DC strømforsyninger

    17.09.2025

  • AI uden politisk handling vil koste dansk musik 6,9 milliarder frem mod 2030

    17.09.2025

  • Terma etablerer ukrainsk datterselskab i Kyiv

    17.09.2025

  • Nyt dansk-tysk partnerskab skal styrke robot- og automationsbranchen i Europa

    17.09.2025

  • Flere vil læse energiteknologi på AU’s diplomingeniøruddannelse i Herning

    15.09.2025

  • Elektronikfagtekniker fra Aarhus bronze på hjemmebane i Herning

    15.09.2025

  • Genial dansk tanke: Solpaneler og afgrøder kan dele arealet på marken

    15.09.2025

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik