• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltBranchenyt01. 11. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

TCS lancerer NVIDIA-forretningsenhed for at accelerere AI-adoption

AktueltBranchenyt01. 11. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

Illustration: Pixabay

Tata Consultancy Services (TCS), én af verdens største IT-konsulenthuse, udvider sit samarbejde med NVIDIA for at lancere branchespecifikke løsninger og tilbud, der vil hjælpe kunder med at indføre kunstig intelligens (AI) hurtigere og i stor skala. Disse løsninger og tilbud vil blive leveret gennem TCS’ nye forretningsenhed med fokus på NVIDIA under sin AI.Cloud forretningsenhed. TCS’ nye forretningsenhed bygger på et samarbejde med NVIDIA i over fem år, samler begge organisationers komplementære kompetencer og tilbyder skræddersyede tilbud til forskellige brancher.

Den nye enhed tilbyder også TCS’ egne rammer, som samler TCS’ ekspertise på området, samt branchespecifik viden med NVIDIAs AI-teknologi til at bygge og implementere AI-løsninger for at levere værdi i stor skala til kunderne. TCS og NVIDIA har tidligere samarbejdet om at bygge innovative løsninger og tilbud til forskellige brancher. Disse omfatter:

1. TCS Manufacturing AI for Industrials: Denne store sprogmodel (LLM) udnytter virksomhedens kontekstuelle ekspertise, tekniske ekspertise og NVIDIAs applikationsramme til at hjælpe med at imødekomme branchens udfordringer.

2. TCS AI Spectrum for BFSI: En tjeneste, der sikkert leverer innovative måder at integrere LLM’er og AI i den finansielle sektor i stor skala. NVIDIA AI Enterprise-platformen muliggør hurtigere beslutningstagning, forbedret overholdelse af lovgivningen og risikostyring for finansielle institutioner.

3. TCS Cognitive Visual Receiving: En løsning baseret på NVIDIA AI Enterprise og Omniverse, der kan revolutionere lagerstyring i detailhandlen. Dette er takket være større nøjagtighed, effektivitet og hastighed gennem automatiseret kvalitetskontrol, produktidentifikation, måling og udtrækning af egenskaber.

4. TCS AI-Native Telco Offerings: Disse løsninger gør det muligt for teleselskaber hurtigt at skabe brugerdefinerede modeller for at imødekomme forretningsbehov såsom autonom styring af netværksanomalier, fakturering og indtægtsforsikring, 3D-netværksvisualisering og kundeoplevelser.

5. TCS AI-baseret autonom køretøjsplatform: TCS IoT og den digitale enhed arbejder sammen med NVIDIA for at udnytte generative AI- og deep learning-teknologier til at accelerere udviklingen af end-to-end autonome funktioner samt muligheder for køretøjsproducenter og -leverandører.

– Fusionen af TCS’ brancheekspertise med NVIDIA AI-teknologi er skabt til at introducere en ny æra af intelligent virksomhedstransformation. TCS’ nye NVIDIA-forretningsenhed er klar til at accelerere AI og simulering med NVIDIA AI Enterprise til at bygge AI-løsninger og NVIDIA Omniverse til at bygge fysiske AI-løsninger. Dette baner vejen for AI-drevet innovation i Indien samt resten af verden., siger Jay Puri, Executive Vice President for Worldwide Field Operations hos NVIDIA.

– Specielt designede AI-rejser er skabt i krydsfeltet mellem deep-domain og deep-tech. Dette er et område, som TCS har været god til under enhver cyklus i forbindelse med en forretningstransformation. Vores unikke forståelse af krydsfeltet mellem forretning og teknologi hjælper os med at identificere de rigtige muligheder for vores kunder. Med den innovative og effektive NVIDIA AI-platform og vores brede skala samt dokumenterede track record i forbindelse med værdiskabelse, har vores kunder nu et værktøj til at opnå en hurtigere værdirealisering., tilføjer Siva Ganesan, Leder, AI.Cloud Unit hos TCS.

Tata Consultancy Services (TCS) i Norden

TCS blev etableret i Norden i 1991 og har flere end 20.000 ansatte, der arbejder for kunder i Sverige, Finland, Norge og Danmark. I de seneste 15 år er TCS i de nordiske lande hvert år blevet rangeret af sine kunder som den bedste leverandør af it-konsulenttjenester.

For mere information, besøg http://www.tcs.com

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Hackerangreb mod DTU afspejler en bredere tendens i undervisningssektoren

TopWireless & data05. 10. 2026

I løbet af seneste weekend har der været fokuseret meget i medierne på, at DTU har konstateret et alvorligt brud på persondatasikkerheden i DTU’s system til identitets- og rettighedsstyring, DTUBasen. Gennem et målrettet hackerangreb har uvedkommende fået adgang til systemet og hentet en større

ABB og Thylander Data Centers elektrificerer Danmarks første dansk-ejede colocation datacenter

AktueltPowerWireless & data05. 10. 2026

Thylander Data Centers og Plexar (CIP ejet selskab) tog for nylig første spadestik til DDC1 (Dansk Data Center 1), der er Danmarks første dansk-udviklede, -drevede og -ejede colocation datacenter. Datacenteret, der ligger i Esbjerg, er udviklet med et stærkt fokus på energiintegration, digital

DI udpeger erfaren profil til ny chef for samfundssikkerhed og beredskab

AktueltBranchenyt05. 10. 2026

En af Danmarks mest erfarne profiler inden for beredskab, krisestyring og samfundssikkerhed bliver afløser for Rasmus Anderskouv som chef for Dansk Industris (DI) arbejde med samfundssikkerhed og beredskab. Asif Parbst Amin kommer fra en stilling som vicedirektør i Beredskabsstyrelsen, hvor han

TI udvider support af ​​Zephyr RTOS til hele sin portefølje af embedded løsninger

Design & udviklingIoT & embedded05. 10. 2026

Texas Instruments (TI) meddelte i dag, at virksomhedens omfattende portefølje af embedded-løsninger nu understøttes af Zephyr Project, et open source-baseret realtidsstyresystem (RTOS). Denne integration giver en ensartet og produktionsklar udviklingsoplevelse på tværs af TI's samlede udvalg af

Murata starter masseproduktion af verdens mindste MLCC’er med tre terminaler

Komponenter & konnektorer05. 10. 2026

Murata Manufacturing Co., Ltd. har påbegyndt masseproduktion af LLD-serien, der omfatter verdens mindste flerlags-keramiske kondensatorer (MLCC’er) med tre terminaler og lav ækvivalent serieinduktans (ESL). De nye 0201-komponenter (0,6mm x 0,3mm), reducerer monteringsarealet med ca. 64 %

SDU-studerende sender robotter i kamp

Design & udviklingEvents05. 10. 2026

North Star 1 suser hen over gulvet og hamrer ind i modstanderen. Sammenstødet sender den anden robot op i et hjørne af arenaen, og kampen er afgjort. Sådan sikrede en gruppe ingeniørstuderende fra SDU sig en af deres to sejre, da de for nylig deltog i deres første internationale robotkamp i

Udvikling af egne elektronikprodukter imødegår usikkerhed i forsyningskæden

Design & udvikling05. 10. 2026

Mange virksomheder vælger at købe standard elektronikprodukter til deres produktsortiment, da det umiddelbart er den billigste løsning. I en verden med usikre leverancer og forsyninger på grund af den geopolitiske situation kan det være et dårligt strategisk valg at satse på standard

Fire TEK-forskere får 9,7 millioner til dristige eksperimenter

AktueltBranchenytDesign & udvikling02. 10. 2026

Kan et materiale udnytte mekanisk ustabilitet til at ændre form? Kan software reparere sine egne fejl uden først at få at vide, hvad der er korrekt? Kan kunstig intelligens finde nye katalysatorer til produktion af grøn brint? Og kan nogle af kvantecomputerens centrale egenskaber efterlignes i

Nordiske ministre lancerer ny vækstalliance for at styrke Nordens globale konkurrencekraft

BranchenytTop02. 10. 2026

De nordiske lande er blandt verdens mest konkurrencedygtige økonomier med robuste institutioner, innovation i verdensklasse og et stærkt økonomisk fundament. Samtidig sakker Norden bagud i forhold til produktivitetsvækst og er blevet mere sårbar i en geopolitisk ustabil verden. For at værne om

Recom udvider distributionsnetværket med Createc Power i Skandinavien og Baltikum

BranchenytPower02. 10. 2026

Recom har udvidet sit internationale distributionsnetværk ved at udpege Createc Power som ny autoriseret distributør i Sverige, Norge, Danmark, Finland, Estland, Letland og Litauen. Det nye partnerskab styrker Recoms tilstedeværelse i Nordeuropa og giver kunder i hele regionen endnu bedre adgang til

Tilmeld Nyhedsbrev

Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  •  05-10-2026

    Kan I gentage testen – og forklare resultatet? ›

    HIN A/S
  •  05-10-2026

    The Data Center Is Moving to 800V: Microchip and Navitas Are Enabling the Transition ›

    Microchip Technology Inc.
  •  05-10-2026

    Polarion Cybersecurity Management ›

    InnoFour
  •  05-10-2026

    Radio Module Integration: What Still Needs Testing? | EKTOS Open Lab ›

    EKTOS A/S
  •  02-10-2026

    Mere rensekapacitet på samme gulvplads: PBT Works opgraderer HyperSWASH III ›

    HIN A/S
  •  02-10-2026

    RED-Certified Radio Modules: What Still Needs Testing? | EKTOS ›

    EKTOS A/S
  •  01-10-2026

    Mouser Now Shipping New Renesas RA0E3 Microcontrollers for Consumer and Industrial Applications ›

    Mouser Electronics
  •  30-09-2026

    SPTH i Twin design med Push-in tilslutning ›

    Phoenix Contact A/S
  •  29-09-2026

    New Sensirion Environmental Sensors, Available from Mouser, Enable Advanced Air Quality Monitoring ›

    Mouser Electronics
  •  29-09-2026

    Microchip Expands Single Pair Ethernet Portfolio with New 10BASE‑T1S Devices Enabling Scalable Edge Connectivity ›

    Microchip Technology Inc.

Seneste Nyheder

  • Hackerangreb mod DTU afspejler en bredere tendens i undervisningssektoren

    05.10.2026

  • ABB og Thylander Data Centers elektrificerer Danmarks første dansk-ejede colocation datacenter

    05.10.2026

  • DI udpeger erfaren profil til ny chef for samfundssikkerhed og beredskab

    05.10.2026

  • TI udvider support af ​​Zephyr RTOS til hele sin portefølje af embedded løsninger

    05.10.2026

  • Murata starter masseproduktion af verdens mindste MLCC’er med tre terminaler

    05.10.2026

  • SDU-studerende sender robotter i kamp

    05.10.2026

  • Udvikling af egne elektronikprodukter imødegår usikkerhed i forsyningskæden

    05.10.2026

  • Fire TEK-forskere får 9,7 millioner til dristige eksperimenter

    02.10.2026

  • Nordiske ministre lancerer ny vækstalliance for at styrke Nordens globale konkurrencekraft

    02.10.2026

  • Recom udvider distributionsnetværket med Createc Power i Skandinavien og Baltikum

    02.10.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}