• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Produktion03. 12. 2021 | Rolf Sylvester-Hvid

Tæt samarbejde med leverandør gør dansk robotproducent endnu mere effektiv

Produktion03. 12. 2021 By Rolf Sylvester-Hvid

Danske Blue Ocean Robotics er en af verdens mest innovative og succesrige robotproducenter med kunder i flere end 80 lande. Desinfektionsrobotten UVD Robot, der anvendes i sundhedssektoren og medicinalindustrien, er verdensledende med en global markedsandel på over 75 pct. Blue Ocean Robotics’ forretningsmodel bygger bl.a. på tæt samarbejde med slutbrugerne, og virksomheden har hentet talrige priser og anerkendelser siden grundlæggelsen i 2013.

Lemvigh-Müllers VMI-koncept Smartlager kan sikre, at strategisk vigtige varer altid er til rådighed i rette mængde – helt uden at trække på virksomhedens egne medarbejder-ressourcer. Systemet kan være baseret på en såkaldt box2box-løsning, som serviceres af en mercher fra Lemvigh-Müller, vægtsystemer eller som her en automat.

Men Blue Ocean Robotics tænker ikke kun nye tanker i forhold til produkter og anvendelsesmuligheder. Der bliver også arbejdet med at udvikle og optimere den daglige drift. Det har blandt andet ført til, at virksomheden har implementeret VMI – leverandørstyret lager – i forbindelse med indkøb af strategisk vigtige komponenter og hjælpemidler. Det er sket i samarbejde med Danmarks største stål- og teknikgrossist, Lemvigh-Müller.

Aktuelt sikrer Lemvigh-Müllers VMI-koncept Smartlager, at varer fra et stort antal producenter altid er til rådighed i rette mængde for Blue Ocean Robotics. Helt uden at trække på virksomhedens egne medarbejder-ressourcer. Det er en stor lettelse, konstaterer Anton Vittrup, Strategic Purchaser hos Blue Ocean Robotics:
– Det giver tryghed at vide, at vi har en meget høj leveringssikkerhed for komponenter, som er kritiske for vores produktion. Lemvigh-Müller er tilgængelige og tilpasser sit sortiment vores særlige behov. Det betyder, at vi kan source mere fra en enkelt leverandør og på den måde spare tid og ressourcer, siger han.

Samarbejdet med Lemvigh-Müller rækker videre end blot levering af komponenter. Lemvigh-Müller har sit eget dedikerede automationsteam, som løbende styrker sine kompetencer og er certificeret af markedets førende komponent- og systemproducenter. Det betyder, at teamet kan bidrage med viden i forbindelse med valg af komponenter og løsninger hos Blue Ocean Robotics.

– Med Lemvigh-Müller oplever vi en samarbejdspartner, der følger Blue Ocean Robotics tæt og engagerer sig i de udfordringer og opgaver, vi arbejder med. Det er en stor hjælp, både i forhold til konsolidering af leverancer og udvikling af tekniske løsninger, siger Anton Vittrup.

Ikke mindst hos unge, højteknologiske virksomheder kan indkøbsløsninger som VMI og EDI – elektronisk samhandel – udgøre strategiske vækstværktøjer. Det mener Tobias Høenhof, Account Manager hos Lemvigh-Müller.

– Indkøbsløsninger sikrer, at det, der er brug for til produktionen eller til serviceopgaver, altid er til rådighed, hverken mere eller mindre. Vel at mærke uden at trække på virksomhedens egne ressourcer. Dem er der som regel god brug for til andre opgaver i vækstvirksomheder. Effektive indkøbsløsninger er også med til at forberede virksomheden til vækst og dermed et godt argument over for potentielle investorer, siger Tobias Høenhof.

Aktuelt er Blue Ocean Robotics’ Smartlager-løsning baseret på et såkaldt box2box-system, som serviceres af en mercher fra Lemvigh-Müller. Det betyder, at robotproducentens egne medarbejdere kun er i kontakt med lageret for at hente varer. Opfyldning sørger Lemvigh-Müller for. En Smartlager-løsning fra Lemvigh-Müller kan også være baseret på automater eller vægtsystemer.

Skrevet i: Produktion

Seneste nyt fra redaktionen

EIFO låner 750 mio. kr. til strategisk litium-produktion i Tyskland

Produktion05. 12. 2025

EIFO har netop underskrevet et eksportlån på 100 mio. euro (knap 750 mio. kr.) til et projektselskab, der vil etablere storskala geotermisk litium-produktion i Øvre Rhindalen i det sydvestlige Tyskland. Projektet er klassificeret som et Strategisk Projekt under EU’s Critical Raw Materials Act og

Techwave lanceres på Nasdaq

Branchenyt05. 12. 2025

Den nye danske investeringsfond Techwave Invest A/S ser dagens lys. Fonden er skabt til at ride på den bølge af teknologi, der i disse år transformerer verden, og giver investorer adgang til de virksomheder, der driver næste kapitel af den digitale økonomi. Hvor mange fonde spreder sig bredt, går

Energimuseet ansætter ny direktør

Branchenyt05. 12. 2025

Energimuseet har fundet en ny museumsdirektør. Fra januar bliver det Simon Olling Rebsdorf, der sætter retningen for det mere end 40 år gamle museum. I april genåbnede Energimuseet for offentligheden, da Norlys og Poul Due Jensens Fond (Grundfos Fonden) sammen med det årlige statstilskud fra

International Drone Show 2026: Den globale droneindustri samles i Danmark

AktueltEvents05. 12. 2025

Odense bliver igen samlingspunkt for droneverdenen, når International Drone Show afholdes den 3.-4. juni 2026 ved HCA Airport. Her mødes virksomheder, specialister og beslutningstagere på et tidspunkt, hvor droner står højt på både den politiske og teknologiske dagsorden. 2025-udgaven af

Globalt halvledersalg steg med 4,7% måned-til-måned i oktober

BranchenytProduktionTop05. 12. 2025

Semiconductor Industry Association (SIA) annoncerer, at det globale halvledersalg var på 72,7 milliarder dollars i oktober 2025, en stigning på 4,7% sammenlignet med det samlede beløb på 69,5 milliarder dollars i september 2025 og 27,2% mere end det samlede beløb på 57,2 milliarder dollars i oktober

Danmark baner vejen for suveræn AI i det offentlige

Wireless & data05. 12. 2025

Netcompanys førende AI-platform, EASLEY AI, er nu tilgængelig på den danske supercomputer Gefion. Dermed åbnes der nu op for en af Europas første suveræne AI-løsninger, der gør det muligt for offentlige myndigheder at anvende kunstig intelligens med fuld respekt for europæiske regler og lovgivning.

Hver 6. ingeniør har forladt arbejdsmarkedet modvilligt

AktueltBranchenyt05. 12. 2025

Flere og flere seniorer udskyder deres pensionstilværelse og fortsætter på arbejdsmarkedet. Det viser en perlerække af rapporter og data. Men det er ikke alle seniorer, der både kan og vil fortsætte med at arbejde, der er inviteret med til jobfesten. For på trods af den store mangel på højtuddannede

Nyt program af receivere er ideelt til over-the-ear hovedtelefoner

Komponenter & konnektorer03. 12. 2025

Same Skys Audio Group udvider nu sin højttaler produktportefølje med nye såkaldte receiver-modeller. Receiverne i CMR-familien er ideelle til over-the-ear applikationer, og de kan levere lydtryk mellem 103dB og 135dB målt på et kunstigt øre, ligesom kapslingerne er så små som 12mm x 6mm med

Pladsbesparende 3U digital 10kW strømforsyning giver spændinger op til 100kV

Power03. 12. 2025

XP Power annoncerer præsentationen af WBQ serien af 10kW, digitale og regulerede højspændings-strømforsyninger, der retter sig mod designere af udstyr, som kræver kontrollerbare outputspændinger fra 15kV til 100kV.  De kompakte 19-inch, 3U enheder til rackmontage tilbyder det mindste

15nF/1,25kV C0G MLCC i kompakt 3225M-størrelse til højspændingsdesigns

Komponenter & konnektorer03. 12. 2025

Murata Manufacturing Co., Ltd. annoncerer lanceringen og masseproduktionen af ​​sin flerlags keramiske kondensator (MLCC) med en kapacitans på 15nF, en nominel spænding på 1,25kV og C0G-karakteristika i den kompakte 3225M-størrelse (3,2 mm x 2,5 mm / 1210 tommer). Dette produkt leverer yderst

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • InnoFour

    PCBflow: Cloud-Based DFM for PCB Manufacturing Readiness

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Halves the Power Required to Measure How Much Power Portable Devices Consume

  • RODAN Technologies A/S

    Operatør til kabelproduktion

  • InnoFour

    Discover Siemens Xcelerator Solutions

  • Phoenix Contact A/S

    M23-HYBRID apparatstik til bølgelodning

  • Mouser Electronics

    New eBook from Mouser and YAGEO Explores How New Passive Solutions are Powering Automotive Electrification

  • ODU Denmark

    Compact Class – et nyt testinterface i en klasse for sig

  • ODU Denmark

    USB-C forbindelser til ekstreme driftsforhold i industri og forsvar

  • InnoFour

    Revolutionizing Electronics Design

  • Mouser Electronics

    The Latest News from Mouser Electronics 

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • EIFO låner 750 mio. kr. til strategisk litium-produktion i Tyskland

    05.12.2025

  • Techwave lanceres på Nasdaq

    05.12.2025

  • Energimuseet ansætter ny direktør

    05.12.2025

  • International Drone Show 2026: Den globale droneindustri samles i Danmark

    05.12.2025

  • Globalt halvledersalg steg med 4,7% måned-til-måned i oktober

    05.12.2025

  • Danmark baner vejen for suveræn AI i det offentlige

    05.12.2025

  • Hver 6. ingeniør har forladt arbejdsmarkedet modvilligt

    05.12.2025

  • Nyt program af receivere er ideelt til over-the-ear hovedtelefoner

    03.12.2025

  • Pladsbesparende 3U digital 10kW strømforsyning giver spændinger op til 100kV

    03.12.2025

  • 15nF/1,25kV C0G MLCC i kompakt 3225M-størrelse til højspændingsdesigns

    03.12.2025

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik