• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Design & udviklingTop24. 04. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

Super-lysende atomer kan skubbe grænsen for hvor præcist vi kan måle tiden

Design & udviklingTop24. 04. 2024 By Rolf Sylvester-Hvid

Superstrålende atomer kan hjælpe os med at måle tiden mere præcist, end vi kan i dag. I et nyt studie fremlægger forskere fra Københavns Universitet nemlig en ny metode til at måle sekundet, som kommer uden om det problem, som selv de mest avancerede atomure i dag døjer med. Resultatet kan få betydning for så forskellige ting som rumfart, vulkanudbrud og vores GPS-systemer.

Ultrapræcis tidsmåling udviklet på KU
Her ses en MOT “Magneto-optical trap”, som forskerne har brugt til at måle tiden. Den lysende bold i midten består af cirka 300 millioner strontiumatomer svævende frit i et vakuumkammer nedkølet til det absolutte nulpunkt. Foto: Eliot Bohr

Sekundet er den mest veldefinerede målenhed, vi har sammenlignet med fx kilogrammet, meteren eller Kelvin. Men det er nok de færreste af os, der tænker over, hvordan vores ure egentlig holder styr på tiden. Tiden bliver i dag målt af atomure forskellige steder i verden, som tilsammen fortæller os hvad klokken er. Ved hjælp af radiobølger sender atomurerne konstant signaler, som synkroniserer med vores computere, telefoner og armbåndsure.

Alle ure bruger svingninger til at holde tiden. I et bornholmerur er det pendulets svingning fra side til side hvert sekund, mens det i atomuret er et laserlys, der får strontium -eller cæsiumatomer til at svinge over svimlende en million milliarder gange for hvert sekund.  

Men ifølge Ph.d.-fellow Eliot Bohr fra Niels Bohr Institutet – og oldebarn til Niels Bohr – kan atomurene godt blive endnu mere præcise, end de er i dag. Det skyldes, at den laser, som de mest moderne atomure bruger til at aflæse atomernes svingning, også får atomerne til at forsvinde i en heftig opvarmning. Og det gør præcisionen mindre. 

– Fordi atomerne hele tiden skal udskiftes med nogle nye friske atomer, taber uret en lille smule tid. Derfor forsøger vi at overvinde nogle af de nuværende udfordringer og begrænsninger hos de bedste atomure i verden ved bl.a. at genbruge atomerne, så de ikke skal udskiftes så ofte, forklarer Eliot Bohr, som var ansat på Niels Bohr Institutet da han lavede forskningen, men som nu er ansat på University of Colorado. 

Han er førsteforfatter til et nyt studie udgivet i det videnskabelige tidsskrift Nature Communications, der udnytter en innovativ og måske mere effektiv måde at måle tiden på.

Superstråling og nedkøling til det absolutte nulpunkt

Den nuværende metode består af en varm ovn, som spytter ca. 300 millioner strontiumatomer ind i en isnende kold kugle af atomer, som kaldes en MOT eller Magneto-optical trap. Atomerne har en temperatur på cirka minus 273 grader – meget tæt på det absolutte nulpunkt – og to spejle med et lysfelt imellem sig til at forstærke atomernes interaktion.

Sammen med sine forskerkolleger har Eliot Bohr udviklet en ny metode til at udlæse atomernes tilstand.

– Når atomerne lander i vakuumkammeret ligger de helt stille, fordi der er så koldt, hvilket gør det muligt at aflæse deres svingninger med to spejle i hver sin ende af kammeret, forklarer Eliot Bohr.  

Årsagen til at forskerne med denne metode ikke behøver at varme atomerne op med en laser og miste dem, er et kvantefysisk fænomen kaldet ’superradians’ eller superstråling. Fænomenet opstår, når gruppen af strontiumatomer sammenfiltres og på samme tid lyser op i det felt, som findes mellem de to spejle.

– Spejlene får atomerne til at reagere som en samlet enhed, og kollektivt udsender de et kraftigt lyssignal, som vi kan bruge til at aflæse deres svingninger med spejlene og dermed til at måle tiden. Det hele sker uden at varme atomerne ret meget op og derfor behøver vi ikke udskifte atomerne, og det har potentiale til at gøre det til en mere præcis målemetode, forklarer Eliot Bohr. 

GPS, missioner i rummet og vulkanudbrud

Ifølge Eliot Bohr kan det nye forskningsresultat være gavnligt for at vores GPS-system bliver endnu mere præcist. For de cirka 30 satellitter, der konstant cirkler omkring Jorden og fortæller os, hvor vi er, har brug for atomurenes måling af tid.

– Hver gang satellitter bestemmer din telefon eller GPS’ position, bruger man et atomur, der sidder inde i satellitten. Atomurets præcision er så vigtig, at hvis det går bare et mikrosekund forkert, betyder det en unøjagtighed på 100 meter på Jordens overflade, forklarer Eliot Bohr.

Forskeren ser også fremtidige rummissioner som et sted, hvor endnu mere præcise atomure vil gøre en væsentligt forskel.

– Når vi sender mennesker og fartøjer i rummet, er de endnu længere væk fra vores satellitter, og derfor er kravene meget højere til præcise tidsmålinger for at kunne navigere i rummet, siger han.

Resultatet kan måske også hjælpe en ny generation af mindre bærbare atomure til verden, som kan bruges til andre ting end ”bare” måling af tiden. Atomure kan nemlig også bruges som sensorer, der fx kan hjælpe os med at forudsige det næste vulkanudbrud, før det opstår. 

– Atomure er meget følsomme over for ændringer i tyngdekraften, og derfor kan de muligvis bruges til at opfange ændringer i Jordens masse og tyngdekraft, så vi kan forudsige, hvor og hvornår vulkanudbrud opstår, siger Eliot Bohr.

Forskeren understreger, at selvom den nye metode, der bruger superstrålende atomer, er meget lovende, er den stadig et “proof of concept”, som skal forfines yderligere før den kan tages i brug.

Forskningen er udført af teamet af Jörg Helge Müller og Jan Thomsen ved Niels Bohr Institutet i samarbejde med ph.d.-studerende Sofus Laguna Kristensen og Julian Robinson-Tait samt postdoc Stefan Alaric Schäffer. Projektet omfatter også bidrag fra teoretikere Helmut Ritsch og Christoph Hotter fra University of Innsbruck, samt Tanya Zelevinsky fra Columbia University. Dette arbejde understreger vigtigheden af internationalt samarbejde inden for videnskaberne.

Kontakt: Eliot Bohr, mail: Eliot.bohr@colorado.edu

Skrevet i: Design & udvikling, Top

Seneste nyt fra redaktionen

OpenAI kan starte den næste allokering

BranchenytKomponenter & konnektorerProduktionTop15. 10. 2025

Rygterne svirrer i Siliocon Valley om OpenAI's booking af processorer hos AMD for et beløb, der overstiger en billion USD. Det er en udvikling, som hele elektronikindustrien bør holde øje med, for en ordre i den størrelse kan tippe stabiliteten på komponentmarkedet, så vi igen vil se ind i nær

Både Techmedia og mange fagfolk vil savne Marianne Dieckmann

Branchenyt15. 10. 2025

Det er med stor sorg, at vi må fortælle, at vores hjertevarme og altid positive kollega – og ven – Marianne Dieckmann (61) ikke er hos os i denne verden længere. Marianne gik for nyligt bort efter i flere år at have kæmpet mod en kræftsygdom, som hun dog hverken lod forlag eller vores mange kunder

1U modulær strømforsyning med 13 udgange leverer op til 1.500W

Power15. 10. 2025

TDK Corporation udvider ​​TDK-Lambda MU-serien med introduktionen af ​​de modulære MU6-strømforsyninger. Med ekstremt lav akustisk støj og BF-klar medicinsk isolation kan MU6 levere op til 1200 W med en indgang på 85 til 264 Vac (nedregulering under 90 Vac) og 1500 W med en 180 til 264 Vac-indgang i

Tre danske universiteter går i clouden med KMD

BranchenytWireless & data15. 10. 2025

Københavns Universitet, Aarhus Universitet og Aalborg Universitet underskrev i september kontrakt med KMD om levering af KMD WorkZone. Universiteterne har gennemført et omfattende udbudsforløb, og tager nu et stort skridt ind i fremtiden med en ny EU-baseret cloud-løsning placeret i et dansk

Energien skal bruges, når det giver mening

AktueltPower15. 10. 2025

Modstrøm har indgået et nyt samarbejde med energistyringsløsningen IntelliCharge.AI, udviklet af den danske softwarevirksomhed AI Power. Samarbejdet vil ændre måden, danske solcelleejere bruger strøm på. Med kunstig intelligens koblet på solceller og batterier bliver energien styret automatisk,

Næste generations PLC er et kvantespring i hastighed og digital integration

AktueltProduktion15. 10. 2025

I mange år har automationsudvikling været præget af lukkede systemer, tunge udviklingsmiljøer og begrænset integration til it-værktøjer. Hvor softwareudviklere arbejder med DevOps, versionering, automatiske builds og kontinuerlig integration, har PLC-programmører ofte været bundet til langsommere,

Lasse Damsø Pedersen, Fubicon, fylder 50 år

Branchenyt15. 10. 2025

Lasse Damsø Pedersen fylder 50 år den 26. oktober 2025. Han er ejer og direktør i Fubicon, som siden etableringen i 2017 har markeret sig som en fagligt stærk samarbejdspartner inden for strategisk forretningsudvikling, automatisering, digitalisering og produktionsoptimering. Senest har Fubicon

Sømanden og … JN25-koden

Artikler fra Aktuel Elektronik14. 10. 2025

Joseph John Rochefort (1898-1976) er én af de i Europa nok noget oversete helte fra 2. Verdenskrig. På vore breddegrader har Alan Turing fået en posthum anerkendelse, men Stillehavskrigen er ikke så detaljeret beskrevet i Europa. Ikke desto mindre spillede ”Joe” Rochefort en vigtig rolle i at knække

Innovation i embeddede SoC’er fører til nye wearables

Artikler fra Aktuel Elektronik14. 10. 2025

Markedet for medicinske wearables gennemgår en hurtig vækst med produkter, som giver helt nye muligheder for monitering, behandling og terapi med elektronikken. Vi skal i det følgende se, hvordan behovet for mindre – og mindre invasive – medicoprodukter løfter innovationsniveauet inden for de

OEM-verificering sikrer stabil og robust datalagring

Artikler fra Aktuel Elektronik14. 10. 2025

Datalagring er afgørende for ethvert it-system og enhver it-applikation. Stabilitet og pålidelighed af memory-produkter som SSD’er og lignende er afgørende for den sikre opbevaring og read-/write af dataArtiklen har været bragt i Aktuel Elektronik nr. 10 – 2025 og kan læses herunder uden

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    Mouser Spotlights Power Management Solutions in New eBook from Analog Devices

  • InnoFour

    Polarion Boosts CRA Compliance Capabilities

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics and igus Announce Global Distribution Agreement for Cost-Effective Robotic Automation Products

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Unveils First 3 nm PCIe® Gen 6 Switch to Power Modern AI Infrastructure

  • InnoFour

    The power of automation: Using Capital Essentials to achieve rapid wire harness design

  • Mouser Electronics

    The Latest News from Mouser Electronics

  • InnoFour

    What is Signal Integrity?

  • RODAN Technologies A/S

    Salgskoordinator søges til International virksomhed

  • RODAN Technologies A/S

    RODAN Technologies modtager prisen “Succesvirksomhed 2025” for 2 år i træk.

  • InnoFour

    Productronica 2025

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • OpenAI kan starte den næste allokering

    15.10.2025

  • Både Techmedia og mange fagfolk vil savne Marianne Dieckmann

    15.10.2025

  • 1U modulær strømforsyning med 13 udgange leverer op til 1.500W

    15.10.2025

  • Tre danske universiteter går i clouden med KMD

    15.10.2025

  • Energien skal bruges, når det giver mening

    15.10.2025

  • Næste generations PLC er et kvantespring i hastighed og digital integration

    15.10.2025

  • Lasse Damsø Pedersen, Fubicon, fylder 50 år

    15.10.2025

  • 5A batterisimulatormodul fra Pickering forenkler og accelererer BMS-test

    12.10.2025

  • Tobii og ST Microelectronics sætter nu banebrydende kabinesensorer i masseproduktion

    12.10.2025

  • Sound Hub Live event i Struer 2/11

    12.10.2025

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik