• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Design & udvikling29. 06. 2022 | Rolf Sylvester-Hvid

Styr PC’en med tankerne

Design & udvikling29. 06. 2022 | Rolf Sylvester-Hvid

En ny software er i stand til at redigere billeder med elektriske signaler fra brugerens hjerne som det eneste input. Det åbner for en helt ny form for kunstig intelligens.

– Vi kan få en computer til at redigere billeder alene baseret på personers tanker. Computeren har ikke fået nogen forudgående informationer om, hvilke detaljer i billedet, som den skal redigere, eller hvordan. Dette har aldrig været gjort tidligere, siger lektor Tuukka Ruotsalo, Datalogisk Institut, Københavns Universitet.

Forskningsresultaterne er offentliggjort på CVPR 2022 (Computer Vision and Pattern Recognition), den vigtigste internationale konference på området.

I studiet bag den videnskabelige artikel bar 30 deltagere hætter udstyret med elektroder, som registrerer elektriske signaler fra hjernen (ElektroEncephaloGrafi; EEG). Hver deltager skulle betragte de samme 200 fotos af forskellige personer. Desuden fik de forskellige opgaver undervejs. For eksempel at lægge særligt mærke til kvinder, til ældre personer, til blondt hår eller andre detaljer i billederne.

Deltagerne skulle ikke foretage nogen handlinger, blot betragte billederne ganske kortvarigt – et halvt sekund per billede. Ud fra deres hjerneaktivitet kortlagde computermodellen først, hvilket ansigtstræk som var det interessante i øvelsen. Derefter redigerede den billederne tilsvarende. Det vil sige, at hvis opgaven var at lægge mærke til ældre personer, tilpassede computeren billederne af de yngre personer, så de kom til at se ældre ud. Og hvis opgaven for eksempel var at lægge mærke til en bestemt hårfarve, fik alle personerne den hårfarve.

– Vel at mærke havde computeren ingen viden om, hvad ansigtsgenkendelse er, og heller ingen ide om køn, hårfarver eller andre af de relevante ansigtstræk. Alligevel redigerede den kun netop det ansigtstræk, der var fokus for øvelsen, mens alle øvrige træk forblev uændrede, kommenterer ph.d.-studerende Keith Davis, Helsinki Universitet.

Nogle vil måske indvende, at der allerede eksisterer rigeligt software, som er i stand til at manipulere ansigtstræk på billeder. Men pointen er en anden, forklarer Keith Davis:
– Al eksisterende software af denne type er blevet trænet ved hjælp af markeret input. Hvis nogen for eksempel ønsker at lave en app, der kan få folk til at se ældre ud, så starter de med at fodre computeren med nogle tusinde portrætter og fortæller den samtidig, hvilke personer, der er gamle, og hvilke der er unge. Men i vores forsøg var deltagernes tanker det eneste input. Det er et helt nyt paradigme inden for kunstig intelligens – at bruge den menneskelige hjerne direkte som grundlag.

Sundhed kan blive et af de områder, hvor forskningen finder anvendelse, mener Tuukka Ruotsalo:
– Lægerne udnytter allerede kunstig intelligens ved fortolkning af skanningsbilleder. Imidlertid sker der ind imellem fejl. Trods alt benytter lægerne kun billedanalysen som et hjælpeværktøj, der er stadig et menneskeligt skøn involveret. Måske er der bestemte træk i billederne, som oftere end andre bliver tolket forkert. Den slags mønstre vil man muligvis kunne finde ved at anvende vores forskning.

En anden anvendelse kunne være som hjælp til handicappede. For eksempel gennem software, der vil tillade en person med lammelser at styre sin computer med tankens kraft.

– Det vil være fantastisk, hvis anvendelser af vores forskning kan hjælpe handicappede. Imidlertid har vi selv et lidt andet fokus. Vi går efter at forbedre maskinindlæring generelt. Det kan have mange forskellige anvendelser. Måske vil man om 10 eller 20 år ikke længere have brug for en mus eller for at skrive kommandoer, men kan simpelthen styre sin PC med tankens kraft, slutter Tuukka Ruotsalo.

Den videnskabelige artikel “Brain-Supervised Image Editing” blev offentliggjort den 19. juni 2022 på den vigtigste internationale konference på feltet, CVPR 2022 (Computer Vision and Pattern Recognition).

Kontakt:
Tuukka Ruotsalo, Datalogisk Institut, Københavns Universitet, mail: tr@di.ku.dk

Skrevet i: Design & udvikling

Seneste nyt fra redaktionen

Ravi investerer i ny SMT-linje til voksende satellitproduktion

ProduktionTop29. 09. 2026

Elektronik til satellitprodukter stiller store krav til kvalitet, sporbarhed og kontrol gennem hele produktionsprocessen. Samtidig oplever RAVI Electronics vækst på tværs af hele virksomhedens forretning. Derfor har den aalborgensiske elektronikproducent hen over sommeren fået leveret og

STMicroelectronics leverer avancerede context-aware sensorer

Komponenter & konnektorer28. 09. 2026

STMicroelectronics’ nyeste miniature-bevægelsessensorer tilbyder forbedret præcision til nøjagtig rekonstruktion af hændelser, samtidig med at de overholder de strengeste standarder for bæredygtige materialer. De nye 6-aksede sensorer – også kaldet inertimåleenheder (IMU'er) – kan anvendes i

Københavns Universitet: AI-chatbots giver os et for smalt udvalg af viden

Wireless & data28. 09. 2026

”Jeg spørger lige chatten.” Det er efterhånden blevet et hverdagsudtryk for mange af os. Hvor vi før googlede os frem til information, er AI-chatbots blevet en gængs måde at finde svar på alt fra, hvad man skal lave til aftensmad, over hvordan man formulerer den svære mail til chefen, til hvad det

Hacker gruppen ShinyHunters hævder at have brudt ind hos FBI

Wireless & data28. 09. 2026

FBI har anerkendt påstande om, at hackergruppen, Shinyhunters er brudt ind i FBI’s domæne med at formål at finde navne på agenter og operationer. FBI er ved at undersøge sagen, men har ikke bekræftet, om der har fundet et sikkerhedsbrud sted, eller om der er blevet stjålet data. - Vi ser i

Elektronikingeniør vil ”Hjem til Aarhus”

Branchenyt28. 09. 2026

Til udviklingsteamet har Develco ansat Nicklas Drejergaard Larsen som ny Hardware Engineer til at arbejde med produktudvikling af kundernes elektronikprodukter med hardware, embedded software, mekanik og trådløs kommunikation. Nicklas Drejergaard Larsen tog først en diplomuddannelse til

Virksomheder omsætter Forsvarets behov til konkrete Counter-UAS-løsninger

AktueltDesign & udviklingEvents28. 09. 2026

Den 24. september samlede Forsvarets Dronecenter centrale aktører inden for Forsvaret og Counter-UAS-området på HCA Airport i Odense. Her fremviste virksomheder og forskningsmiljøer de løsninger, de udviklede og afprøvede under FDC Core-hackathonet i august for at hjælpe Forsvaret med at opdage,

50 år med Styromatic A/S – og 20 år i Thailand

AktueltBranchenytEvents28. 09. 2026

I 2026 markerer Styromatic A/S 50-års jubilæum i Danmark, hvilket understreger virksomhedens lange historie og erfaring inden for elektronikproduktion og EMS-løsninger. Samtidig fejrer Styromatic 20 års tilstedeværelse i Thailand, der gennem to årtier har været en vigtig del af virksomhedens

Aalborg Universitet er et af Europas bedste ingeniøruniversiteter

BranchenytTop28. 09. 2026

Aalborg Universitet er blandt Europas bedste til at producere forskning indenfor ingeniørfagene som f.eks. forsvarsteknologi, cybersikkerhed og bæredygtige energisystemer. Det viser en ny bedømmelse, hvor AAU igen i år er placeret blandt de bedste europæiske ingeniøruniversiteter på den anerkendte

Salg af servicerobotter går frem mens industrirobotter stagnerer

BranchenytProduktionTop25. 09. 2026

De nyeste globale tal fra International Federation of Robotics (IFR) bekræfter et markant skift i den måde, virksomheder over hele verden investerer i automation på. Hvor det traditionelle marked for industrirobotter i 2025 mærkede en europæisk afmatning med et fald i Danmark på 7 procent fra 1.443

DI: Destruktive cyberangreb er ikke længere teori

AktueltBranchenytWireless & data25. 09. 2026

– Når Styrelsen for Samfundssikkerhed i dag hæver truslen fra destruktive cyberangreb til høj, er det et klart signal om, at risikoen ikke længere er teoretisk. Vi skal desværre alle være forberedte på, at det kan blive til virkelighed, siger branchedirektør i Dansk Industri (DI) Andreas Holbak

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    New Sensirion Environmental Sensors, Available from Mouser, Enable Advanced Air Quality Monitoring

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Expands Single Pair Ethernet Portfolio with New 10BASE‑T1S Devices Enabling Scalable Edge Connectivity

  • HIN A/S

    L-AUS handsker: Når sikkerhed også skal passe på hænderne

  • Elma Instruments A/S

    Dansk teknologi gør opmærkning af elinstallationer hurtigere

  • InnoFour

    Polarion4U – Let’s connect in Berlin 23-25 November 2026

  • RODAN Technologies A/S

    RODAN Technologies modtager prisen “Succesvirksomhed” for tredje år i træk

  • SynFlex A/S

    PET-folie på dine præmisser: Mylar® og Hostaphan® fra SynFlex

  • InnoFour

    Technical Workshop FPGA Development and Verification – 14 October

  • Mouser Electronics

    Mouser and Amphenol CDI Announce Global Distribution Agreement

  • Microchip Technology Inc.

    Build Smarter, More Resilient 48V Power Systems with Energy-Aware Digital Power Monitoring from Microchip

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ravi investerer i ny SMT-linje til voksende satellitproduktion

    29.09.2026

  • STMicroelectronics leverer avancerede context-aware sensorer

    28.09.2026

  • Københavns Universitet: AI-chatbots giver os et for smalt udvalg af viden

    28.09.2026

  • Hacker gruppen ShinyHunters hævder at have brudt ind hos FBI

    28.09.2026

  • Elektronikingeniør vil ”Hjem til Aarhus”

    28.09.2026

  • Virksomheder omsætter Forsvarets behov til konkrete Counter-UAS-løsninger

    28.09.2026

  • 50 år med Styromatic A/S – og 20 år i Thailand

    28.09.2026

  • Aalborg Universitet er et af Europas bedste ingeniøruniversiteter

    28.09.2026

  • Salg af servicerobotter går frem mens industrirobotter stagnerer

    25.09.2026

  • DI: Destruktive cyberangreb er ikke længere teori

    25.09.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}