• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Design & udviklingTop10. 05. 2021 | Rolf Sylvester-Hvid

Studerende på DTU giver input til en selvkørende fremtid

Design & udviklingTop10. 05. 2021 By Rolf Sylvester-Hvid

Lydløst sætter den selvkørende shuttle i gang. Med forbindelse til satellitter og med sensorer, der ser andre trafikanter eller forhindringer på vejen, danner shuttlen sig et overblik og finder selv sikkert frem på DTU Lyngby Campus. Men hvordan føles fremtidens transport uden en chauffør for passagerne? Og hvordan kan en selvkørende shuttle blive en del af vores kollektive trafik? Dét vil partnerne bag LINC-projektet undersøge – og de studerende og ansatte skal hjælpe til.

– Vi har været spændte på at få lov til at teste shuttlen, så vi i fremtiden kan give borgerne en ekstra service i den kollektive trafik. Vi forestiller os, at den selvkørende shuttle er et godt supplement til eksempelvis den kommende letbane i hovedstadsområdet. Med shuttlen kan passagerne komme det sidste stykke fra stationen til arbejde, studie eller hjem, siger Kenneth Jørgensen, seniorprojektleder for LINC i Gate 21.

Foruden partnerskabet Gate 21 er Albertslund Kommune, Gladsaxe Kommune, Nobina Danmark, IBM Danmark, RUC og DTU med i projektet. Partnerne begynder nu at indsamle data fra passagererne på DTU.

Studerende og ansatte kan tilmelde sig som testpassagerer. Det betyder, at de gennem testperioden frem til sommeren 2021 kan benytte shuttlen gratis og skal svare på en række spørgeskemaer, som blandt andet RUC og DTU står bag:

– Vi har brug for at undersøge, hvordan samspillet er mellem mennesker og den selvkørende teknologi. Hvordan tager vi imod den? Føler vi os trygge? Fungerer transportformen i vores hverdag? Testen på DTU er selvfølgelig en lidt ’kunstig virkelighed’, da vi ikke må køre så hurtigt, og fordi der er en steward ombord. Men testpassagernes input er væsentlige for at forstå, hvordan vi kan bruge teknologien i fremtiden, siger Hannah Villadsen, PhD og Postdoc ved Institut for Mennesker og Teknologi på RUC.

DTU Compute har udviklet en app-løsning til projektet. Den binder data fra spørgeskemaerne sammen med data om testpassagernes færden på campus, som fås gennem GPS og Bluetooth beacons opsat ved stoppesteder, i shuttlen og i bygninger nær ruten på DTU.

– Vi har taget appen et skridt videre end andre. Det er ikke bare er en tracking app, hvor vi kan se, hvor mange, der har taget den selvkørende shuttle. Vi kan faktisk bruge den som et værktøj og integrere den med et spørgeskema. Ved hjælp af Bluetooth beacons kan vi analysere data mere nøjagtigt, mens passagererne bevæger sig rundt. Det kan forhåbentlig give os en endnu mere detaljeret indsigt i deres transportmønstre, siger Per Bækgaard, der er lektor på DTU Compute.

Bag appen ligger et større udviklings- og dataopsamlingsarbejde, som foregår i IBM Cloud. IBM Danmark har i samarbejde med DTU udarbejdet forskellige funktionaliteter, som kan vise data for forskerne og udsende særlige surveys via appen – såkaldte event-triggered surveys – direkte til testpassagerne i situationer, der kan opstå:

– Det kan for eksempel være i forbindelse med et pludseligt nødstop, hvor vi via app’en har mulighed for at forhøre os direkte med de tilstedeværende testpassagere om deres oplevelse i shuttlen. På den måde får vi mulighed for at få hurtig feedback i den givne situation. Det er en helt unik måde at indhente data om vores kollektive transport, som ikke findes i dag, fortæller Claus Klint, director Internet of Things, IBM Danmark.

Hos busoperatøren Nobina Danmark, der har indhentet forsøgstilladelsen, og som står for driften af de selvkørende shuttles på DTU, glæder man sig over de data, der kommer ind gennem projektet:

– Inputtet fra de studerende og ansatte på DTU er med til at forme, hvordan vi i fremtiden kan tilbyde en ny kollektiv service til borgerne. Vi arbejder i LINC med tanken om, at de selvkørende shuttles kan knyttes til den kommende letbanes stationer i hovedstadsregionen – og derved styrke og øge den kollektive transports rækkevidde. Selvkørende shuttles er et dynamisk supplement til de eksisterende transportformer, der kører i faste ruter og baner. Det giver passagererne en større fleksibilitet og kan bringe dem tættere på deres destination, siger Rasmus Noes, markeds- og forretningsudviklingschef i Nobina Danmark.

De tre selvkørende LINC-shuttles kører på DTU Lyngby Campus indtil sommerferien 2021. LINC-projektet er finansieret af partnerne og EU-programmet Urban Innovative Actions.

Læs mere om LINC her: https://lincproject.dk/.

Skrevet i: Design & udvikling, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Smal i metal – men ikke spor “heavy”

Komponenter & konnektorer03. 08. 2026

Ofte er det yderst trangt med pladsen, især når det gælder systemer inden for medicoteknik, industri samt test og måling. Derfor har ODU udviklet en ekstra variant i ODU-MAC Rapid-konnektorserien. Som et alternativ til det nuværende plasthus fås der nu en version i metal. Fordelen ved at anvende

SCVOT2 Vortex flow- og temperatursensor til væskekøling i datacentre

Komponenter & konnektorerTest & mål03. 08. 2026

Parker Hannifin lancerer SCVOT2 Vortex flow- og temperatursensoren - en kompakt, højtydende sensorløsning, der er udviklet til at understøtte hurtig implementering af væskekøling i datacentre. SCVOT2, der er udviklet til moderne kølearkitekturer – herunder direkte-til-chip- og

Forskere vil bruge data fra ambulancer til at undgå unødige indlæggelser

Design & udviklingTest & målWireless & data03. 08. 2026

I samarbejde med Region Nordjylland og virksomheden Treat Systems ApS har forskere fra Aalborg Universitet udviklet en prototype på et AI-baseret system, der løbende vurderer patientens tilstand allerede i ambulancen. Systemet skal hjælpe ambulancepersonalet med hurtigere at identificere patienter

Suno dømt for ulovlig brug af ophavsretligt beskyttet musik

BranchenytWireless & data03. 08. 2026

Der er faldet dom i den tyske musikrettighedsorganisation GEMAs søgsmål mod Suno om ulovlig brug af ophavsretligt beskyttet musik. Den tyske domstol slår fast, at Suno har krænket både amerikansk og tysk

Et lovende 2. halvår for dansk elektronik

BranchenytDesign & udviklingProduktionTop03. 08. 2026

Så er vi i gang igen efter juli-måned og en forhåbentlig fin sommerferie for os alle i branchen. Og det vil nok være godt, hvis alle har fået samlet kræfter, for meget tyder på, at de bliver rigeligt at tage sig til på et globalt marked, der mere nu end nogensinde før efterspørger elektronik - også

Rekordstor interesse for DTU blandt de nye studenter – men må afvise over 1.000 ansøgere

AktueltBranchenyt03. 08. 2026

På en række parametre er interessen for DTU’s ingeniøruddannelser stigende blandt Danmarks unge, viser de netop offentliggjorte tal for optaget på de danske universiteter. DTU kan tilbyde studieplads til 2.202 nye studerende, hvilket er 4 pct. flere end sidste år. Samtidig havde mere end 3.300

Igen tryk på kedlerne for europæisk komponentefterspørgsel og -distribution

AktueltBranchenyt03. 08. 2026

Brancheforeningen, DMASS, har netop udgivet sin seneste rapport for distributionsmarkedet for komponenter i Europa, og det ligner umiddelbart gode nyheder for elektronikmarkedet, omend med et par advarselsflag i forhold til allokering af kritiske komponenter som eksempelvis DRAM. Det europæiske

NKT Photonics A/S skifter navn til Hamamatsu Photonics A/S

Branchenyt29. 06. 2026

NKT Photonics A/S er pr. 25. juni 2026 blevet til Lasers & Fibers Business Unit i Hamamatsu Photonics Group og skifter navn til Hamamatsu Photonics A/S. Navneændringen markerer begyndelsen på et nyt kapitel efter Hamamatsu Photonics K.K.’s opkøb af NKT Photonics i 2024. Det nye navn gør det

Lysdioder tåler høje temperaturer

Komponenter & konnektorer29. 06. 2026

Würth Elektronik udvider sin “WL-SFTW SMT Full-color TOP LED Waterclear” produktfamilie. De nye RGB-lysdioder i de respektive kapslinger, PLCC4 2121, PLCC4 3528 og PLCC6 3528 er kendetegnet ved en fremragende varmetolerance. Deres ufølsomhed over for temperaturer mellem -40°C og +100°C gør dem til

Toshiba lancerer 60 V- og 100V N-kanal effekt-MOSFETs i tre nye kapslinger

Komponenter & konnektorerPower29. 06. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH udvider sin portefølje af N-kanal effekt-MOSFETs med lanceringen er ni nye komponenter tre forskellige, små, men effektivt varmeafledende kapslinger. Det nye lineup består af tre 100 V-produkter til 48 V forsynings-rails i industrielt udstyr og seks 60 V-produkter til

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    Mouser’s AI and Power Management Resource Hubs Help Engineers Deliver Industrial Edge AI

  • HIN A/S

    Driftssikker elektronik begynder med de rigtige materialer og processer

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Technology, in Collaboration With Micron Technology, Demonstrates High-Performance PCIe® Gen 6 Storage Architecture for AI and Data Center Infrastructure

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    OPDAG PRAKTISKE ANVENDELSER AF EDGE AI MED ARDUINO UNO Q

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    HVORDAN OVERVÅGE VIBRATIONER I MASKINER UDEN AT OPBYGGE ET HELT AUTOMATIONSSYSTEM?

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    SKAL ENHVER AI-ENHED VÆRE FORBUNDET TIL SKYEN?

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    KRÆVER ET KVALITETSKONTROLSYSTEM ALTID ET INTELLIGENT KAMERA?

  • Mouser Electronics

    Now at Mouser: STMicroelectronics’ ASM330LHHG1 6-Axis IMU for Dead Reckoning and Non-Safety Automotive Applications

  • Mouser Electronics

    Authorised Distributor Mouser Electronics Stocking the Latest Products and Solutions from Omron Industrial Automation

  • Eltraco Automation

    Vi søger en servicetekniker til elektronikindustrien

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Smal i metal – men ikke spor “heavy”

    03.08.2026

  • SCVOT2 Vortex flow- og temperatursensor til væskekøling i datacentre

    03.08.2026

  • Forskere vil bruge data fra ambulancer til at undgå unødige indlæggelser

    03.08.2026

  • Suno dømt for ulovlig brug af ophavsretligt beskyttet musik

    03.08.2026

  • Et lovende 2. halvår for dansk elektronik

    03.08.2026

  • Rekordstor interesse for DTU blandt de nye studenter – men må afvise over 1.000 ansøgere

    03.08.2026

  • Igen tryk på kedlerne for europæisk komponentefterspørgsel og -distribution

    03.08.2026

  • NKT Photonics A/S skifter navn til Hamamatsu Photonics A/S

    29.06.2026

  • Lysdioder tåler høje temperaturer

    29.06.2026

  • Toshiba lancerer 60 V- og 100V N-kanal effekt-MOSFETs i tre nye kapslinger

    29.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}