• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltPowerProduktion30. 04. 2025 | Rolf Sylvester-Hvid

Stort eksportpotentiale i solceller – hvis bare regeringen ville få styr på tarifferne

AktueltPowerProduktion30. 04. 2025 By Rolf Sylvester-Hvid

Solcellebranchen: Fleksibilitet i elnettet kan bidrage til temposkifte i udbygningen af solkraft

Dansk Solcelleforening har trukket nye data fra Energistyrelsen for udbygningen af solkraft for 1. kvartal 2025, og der er grund til at rynke brynene. For selvom der er tale om moderat vækst i udbygningen af solkraft i Danmark, går det alt for langsomt, er konklusionen. Der er behov for et temposkifte, lyder det fra solcellebranchen.

– Hvis vi skal sikre en omkostningseffektiv grøn omstilling i en tid med forsinkelser i udbygningen af elnettet, kræver det, at fleksibiliteten i elsystemet udvides og aktiveres på tværs af aktørtyper og områder, understreger Flemming V. Kristensen, formand for Dansk Solcelleforening.

Solcellebranchen mener at den eksisterende infrastruktur i langt højere grad kan udnyttes ved regulatorisk at tilskynde til lokal samplacering af produktion og forbrug og gøre det muligt for store virksomheder at energidele og sælge strøm til naboer i lokalområdet, og samtidig gøre det mere attraktivt at etablere lokale energifællesskaber.

– Danmark har en stærk position til at udvikle og eksportere løsninger, der understøtter lokale og fleksible energisystemer. Det er ikke kun nødvendigt herhjemme, men også efterspurgt udenfor Danmarks grænser, uddyber Flemming V. Kristensen.

Fleksibilitet er allerede i dag en central del af balancen mellem elforbrug og -produktion, som kan reducere dyre investeringer i udbygning og forstærkning af elnettet. Med den stigende andel af sol- og vindenergi – som producerer uafhængigt af forbrugsmønstret – bliver fleksible løsninger kun vigtigere.

Dansk Solcelleforening peger derfor på behovet for at udvide værktøjskassen:

– Industri- og erhvervsområder skal kunne energidele egenproduceret strøm fra solkraft på tværs og det skal være økonomisk attraktivt at udnytte synergier mellem produktion og forbrug inden for lokale, geografisk afgrænsede områder.

– Kommuner skal kunne energidele egenproduceret strøm mellem egne kommunale institutioner indenfor kommunegrænsen og det skal være økonomisk rentabelt, uden bureaukratiske krav om selskabsdannelse. 

– Energifællesskaber og private forbrugere skal i højere grad understøttes med regulatoriske vilkår og betingelser for egenproduceret energideling, der også gør det let og økonomisk attraktivt for mindre forbrugere at levere fleksibilitet til det kollektive elnet. 

Ikke mindst skal tarifsystemet saneres, for det nytter ikke at netselskabernes trækker tæppet væk under solcellerne og forringer business-casen for lokal produceret strøm med høje tariffer, der stiller egenproducenter ringere end almindelige kunder. 

Dansk Solcelleforening opfordrer politikere, energiselskaber og forbrugere til at få øjnene op for det store potentiale, der ligger i nye fleksible løsninger.

Fleksible løsninger kan øge tempoet i udbygningen af solkraft, og samtidig nedbringe dyre investeringer til udbygning og forstærkning af elnettet. Ikke mindst nedbringer lokale energiløsninger betydelige omkostninger til nettab i forbindelse med transport af strøm over lange afstande.

Kontakt: Flemming V. Kristensen, Formand for Dansk Solcelleforening, mail: flemming@fksol.dk

Dansk Solcelleforening

Dansk Solcelleforening er en brancheforening, der samler eksperter på området for solceller og beslægtede teknologier. Dansk Solcelleforening repræsenterer solcellebranchen bredt fra fabrikanter, rådgivende ingeniører, installatører, VE-udviklere af store anlæg på land til solcellevirksomheder, der installerer solceller på tagflader af industri- og erhvervsvirksomheder, på offentlige bygninger og husstandstage.

Skrevet i: Aktuelt, Power, Produktion

Seneste nyt fra redaktionen

Nordic Semiconductor nRF7002 EBII-kort til Wi-Fi 6-forbindelser

IoT & embedded08. 12. 2025

Nordic Semiconductor annoncerer tilgængeligheden af ​​nRF7002 Expansion Board II (nRF7002 EBII). NRF7002 EBII plug-in-kortet tilføjer Wi-Fi 6-funktioner til Nordics nRF54L-serie udviklingssæt (DK'er), hvilket gør det muligt for udviklere at skabe højtydende, energieffektive, Wi-Fi 6-aktiverede

IDA: Ingeniørerne fik pæne reallønsstigninger i 2025

AktueltBranchenyt08. 12. 2025

Det forgangne år har budt på en pæn gennemsnitlig reallønsfremgang for IDA's medlemmer i både den private og offentlige sektor. Ingeniører, it-specialister og naturvidenskabelige kandidater, som udgør kernen af IDA's medlemmer, har i de to sektorer opnået en gennemsnitlig reallønsudvikling på

MedTech Odense giver rygstød til fremtidens sundhedsteknologier

AktueltDesign & udvikling08. 12. 2025

Interessen var stor, da MedTech Odense tidligere på året for første gang efterlyste ideer og projekter med potentiale for at skabe gennembrud inden for sundhedsteknologi. Der er netop uddelt tæt på seks millioner kroner til at sætte endnu mere skub i nye konkrete løsninger på sundhedssektorens

NKT joint venture indvier offshore kabelfabrik i Taiwan

Design & udviklingProduktion08. 12. 2025

Taiwan har taget et markant skridt i sin overgang til vedvarende energi med indvielsen af landets første fabrik til produktion af undersøiske strømkabler. Indvielsen er en betydelig milepæl for det strategiske joint venture mellem det taiwanske kabelselskab Walsin Lihwa og NKT. Gennem partnerskabet

Hold produktionen i gang med virksomhedsberedskab fra DCC Energi

BranchenytPower08. 12. 2025

Som en vigtig del af den danske energiinfrastruktur træder DCC Energi nu ind Virksomhedsberedskabet i Danmark. Dermed får det frivillige kriseberedskab et nyt medlem, der kan sikre energiforsyningen til vitale samfundsinstitutioner i tilfælde af naturkatastrofer og andre kritiske

Præcis positionering og high-speed transmission med UWB

Design & udviklingTop08. 12. 2025

Ultra-wideband (UWB) har udviklet sig som trådløs kommunikationsteknologi siden 2000-tallet med utallige fremskridt over de seneste år. UWB var oprindeligt tiltænkt forsvarsformål og udvikling af radarudstyr, men er nu blevet absorberet i det kommercielle marked med sin evne til præcis lokalisering

Fuldautomatisk løsning sætter nye standarder for verificering af metalplader

Test & mål08. 12. 2025

Strenometer ApS lancerer en ny metalprøvemaskine fra Erichsen GmbH & Co. KG: Model 145-60 Basic Automatic, et fuldautomatisk prøvesystem der er udviklet til at imødekomme branchernes stigende krav til præcision, sporbarhed og ensartet datakvalitet i blandt andet boxbuild-applikationer. Systemet

EIFO låner 750 mio. kr. til strategisk litium-produktion i Tyskland

Produktion05. 12. 2025

EIFO har netop underskrevet et eksportlån på 100 mio. euro (knap 750 mio. kr.) til et projektselskab, der vil etablere storskala geotermisk litium-produktion i Øvre Rhindalen i det sydvestlige Tyskland. Projektet er klassificeret som et Strategisk Projekt under EU’s Critical Raw Materials Act og

Techwave lanceres på Nasdaq

Branchenyt05. 12. 2025

Den nye danske investeringsfond Techwave Invest A/S ser dagens lys. Fonden er skabt til at ride på den bølge af teknologi, der i disse år transformerer verden, og giver investorer adgang til de virksomheder, der driver næste kapitel af den digitale økonomi. Hvor mange fonde spreder sig bredt, går

Energimuseet ansætter ny direktør

Branchenyt05. 12. 2025

Energimuseet har fundet en ny museumsdirektør. Fra januar bliver det Simon Olling Rebsdorf, der sætter retningen for det mere end 40 år gamle museum. I april genåbnede Energimuseet for offentligheden, da Norlys og Poul Due Jensens Fond (Grundfos Fonden) sammen med det årlige statstilskud fra

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • InnoFour

    Polarion ALM 2512 – What’s new and noteworthy

  • Phoenix Contact A/S

    Berøringsbeskyttede printkortstik med skruetilslutning

  • InnoFour

    PCBflow: Cloud-Based DFM for PCB Manufacturing Readiness

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Halves the Power Required to Measure How Much Power Portable Devices Consume

  • RODAN Technologies A/S

    Operatør til kabelproduktion

  • InnoFour

    Discover Siemens Xcelerator Solutions

  • Phoenix Contact A/S

    M23-HYBRID apparatstik til bølgelodning

  • Mouser Electronics

    New eBook from Mouser and YAGEO Explores How New Passive Solutions are Powering Automotive Electrification

  • ODU Denmark

    Compact Class – et nyt testinterface i en klasse for sig

  • ODU Denmark

    USB-C forbindelser til ekstreme driftsforhold i industri og forsvar

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Nordic Semiconductor nRF7002 EBII-kort til Wi-Fi 6-forbindelser

    08.12.2025

  • IDA: Ingeniørerne fik pæne reallønsstigninger i 2025

    08.12.2025

  • MedTech Odense giver rygstød til fremtidens sundhedsteknologier

    08.12.2025

  • NKT joint venture indvier offshore kabelfabrik i Taiwan

    08.12.2025

  • Hold produktionen i gang med virksomhedsberedskab fra DCC Energi

    08.12.2025

  • Præcis positionering og high-speed transmission med UWB

    08.12.2025

  • Fuldautomatisk løsning sætter nye standarder for verificering af metalplader

    08.12.2025

  • EIFO låner 750 mio. kr. til strategisk litium-produktion i Tyskland

    05.12.2025

  • Techwave lanceres på Nasdaq

    05.12.2025

  • Energimuseet ansætter ny direktør

    05.12.2025

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik