• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltPowerProduktion30. 04. 2025 | Rolf Sylvester-Hvid

Stort eksportpotentiale i solceller – hvis bare regeringen ville få styr på tarifferne

AktueltPowerProduktion30. 04. 2025 By Rolf Sylvester-Hvid

Solcellebranchen: Fleksibilitet i elnettet kan bidrage til temposkifte i udbygningen af solkraft

Dansk Solcelleforening har trukket nye data fra Energistyrelsen for udbygningen af solkraft for 1. kvartal 2025, og der er grund til at rynke brynene. For selvom der er tale om moderat vækst i udbygningen af solkraft i Danmark, går det alt for langsomt, er konklusionen. Der er behov for et temposkifte, lyder det fra solcellebranchen.

– Hvis vi skal sikre en omkostningseffektiv grøn omstilling i en tid med forsinkelser i udbygningen af elnettet, kræver det, at fleksibiliteten i elsystemet udvides og aktiveres på tværs af aktørtyper og områder, understreger Flemming V. Kristensen, formand for Dansk Solcelleforening.

Solcellebranchen mener at den eksisterende infrastruktur i langt højere grad kan udnyttes ved regulatorisk at tilskynde til lokal samplacering af produktion og forbrug og gøre det muligt for store virksomheder at energidele og sælge strøm til naboer i lokalområdet, og samtidig gøre det mere attraktivt at etablere lokale energifællesskaber.

– Danmark har en stærk position til at udvikle og eksportere løsninger, der understøtter lokale og fleksible energisystemer. Det er ikke kun nødvendigt herhjemme, men også efterspurgt udenfor Danmarks grænser, uddyber Flemming V. Kristensen.

Fleksibilitet er allerede i dag en central del af balancen mellem elforbrug og -produktion, som kan reducere dyre investeringer i udbygning og forstærkning af elnettet. Med den stigende andel af sol- og vindenergi – som producerer uafhængigt af forbrugsmønstret – bliver fleksible løsninger kun vigtigere.

Dansk Solcelleforening peger derfor på behovet for at udvide værktøjskassen:

– Industri- og erhvervsområder skal kunne energidele egenproduceret strøm fra solkraft på tværs og det skal være økonomisk attraktivt at udnytte synergier mellem produktion og forbrug inden for lokale, geografisk afgrænsede områder.

– Kommuner skal kunne energidele egenproduceret strøm mellem egne kommunale institutioner indenfor kommunegrænsen og det skal være økonomisk rentabelt, uden bureaukratiske krav om selskabsdannelse. 

– Energifællesskaber og private forbrugere skal i højere grad understøttes med regulatoriske vilkår og betingelser for egenproduceret energideling, der også gør det let og økonomisk attraktivt for mindre forbrugere at levere fleksibilitet til det kollektive elnet. 

Ikke mindst skal tarifsystemet saneres, for det nytter ikke at netselskabernes trækker tæppet væk under solcellerne og forringer business-casen for lokal produceret strøm med høje tariffer, der stiller egenproducenter ringere end almindelige kunder. 

Dansk Solcelleforening opfordrer politikere, energiselskaber og forbrugere til at få øjnene op for det store potentiale, der ligger i nye fleksible løsninger.

Fleksible løsninger kan øge tempoet i udbygningen af solkraft, og samtidig nedbringe dyre investeringer til udbygning og forstærkning af elnettet. Ikke mindst nedbringer lokale energiløsninger betydelige omkostninger til nettab i forbindelse med transport af strøm over lange afstande.

Kontakt: Flemming V. Kristensen, Formand for Dansk Solcelleforening, mail: flemming@fksol.dk

Dansk Solcelleforening

Dansk Solcelleforening er en brancheforening, der samler eksperter på området for solceller og beslægtede teknologier. Dansk Solcelleforening repræsenterer solcellebranchen bredt fra fabrikanter, rådgivende ingeniører, installatører, VE-udviklere af store anlæg på land til solcellevirksomheder, der installerer solceller på tagflader af industri- og erhvervsvirksomheder, på offentlige bygninger og husstandstage.

Skrevet i: Aktuelt, Power, Produktion

Seneste nyt fra redaktionen

Allegro MicroSystems optimerer switching-ydelsen i SiC- og GaN-effektdesigns

Design & udviklingEventsPower22. 05. 2026

På den kommende PCIM-messe 2026 i Nürnberg vil Allegro MicroSystems, Inc. demonstrere, hvordan designere kan udnytte det fulde switching-potentiale i wide bandgap (WBG)-komponenter uden den kompleksitet og det overhead, som de ældre arkitekturer tidligere har givet. Selvom SiC- og GaN-enheder

Nedbryd store procesanlæg i moduler og få større fleksibilitet  

Design & udviklingProduktion22. 05. 2026

Procesindustrien står midt i et skifte.Traditionelt er procesanlæg bygget op omkring ét centralt kontrolsystem med SCADA på toppen. Alle komponenter er tæt integreret, hvilket gør strukturen kompleks. Det gør det vanskeligt at håndtere de enkelte moduler individuelt, eksempelvis på et anlæg, inddelt

Ny præsident for Akademiet for de Tekniske Videnskaber

AktueltBranchenyt22. 05. 2026

Rektor for Aalborg Universitet Per Michael Johansen er ny præsident for ATV – Akademiet for de Tekniske Videnskaber. Den nordjyske rektor går til opgaven med et klart mål om, at teknologiudviklingen skal op i tempo. Aalborg Universitets rektor, Per Michael Johansen, er ny præsident for ATV –

Penge fra EIFO og erhvervsikon i ejerkredsen skal styrke P‑Secures europæiske vækst

BranchenytWireless & data22. 05. 2026

Nye EU-regler kræver det, men ikke mange løsninger leverer det. Beskyttelse af medarbejdere, systemer og kritisk infrastruktur er en tiltagende udfordring for myndigheder, samfundskritiske virksomheder og organisationer over hele Europa, der fra juli skal til at leve op til det nye europæiske

Samsung og Google lancerer nye intelligente briller

Design & udviklingIoT & embedded22. 05. 2026

Samsung Electronics og Google har netop løftet sløret for deres nye intelligente briller, også kaldet smart glasses under Google I/O 2026, hvor to premium modeller er vist frem. Brillerne er skabt i samarbejde med Gentle Monster og Warby Parker og er designet til at spille sammen med mobiltelefonen

Aalborg Universitet er Europas bedste inden for energiforskning

BranchenytDesign & udviklingPowerTop22. 05. 2026

Aalborg Universitet er blevet rangeret som det bedst placerede universitet i Europa inden for energiforskning i SCImago Institutions Rankings – Energy 2026. SCImago er en anerkendt ranking inden for energiforskning og bygger blandt listen på forskningspublikationer, videnskabelige citationer og

Spændende konkurrence i manuel lodning på Elektronikmessen 2026’s sidstedag

AktueltEvents21. 05. 2026

Der er en række gimmicks, som på forskellige messer tiltrækker sig en særdeles høj opmærksomhed. HIN A/S havde på sin stand opsat et festligt og fiktivt produktionsforløb, hvor besøgende på standen kunne fremstille en egen "Elektronikmessen 2026" nøglering med LED-lys og med brug af Wellers

TDK udvider portefølje af mikro-POL forsyningsmoduler til AI-edgesystemer

Komponenter & konnektorer20. 05. 2026

TDK Corporation today announced the FS3303, the first member of a major expansion of its micro POL family of ultra‑compact, non‑isolated DC‑DC power modules for optical modules in AI edge systems and other space‑constrained designs. Despite its small footprint of just 2.5 x 2.5 mm and a height of

Humanoid Lab på Teknologisk Institut

AktueltDesign & udviklingProduktion20. 05. 2026

Humanoide robotter åbner nye muligheder inden for automation i din virksomhed. Vil I forstå, hvad de menneskelignende robotter realistisk kan bruges til – og hvor teknologien giver mening i praksis? Humanoid Lab på Teknologisk Institut hjælper til at omsætte virksomheders faglige nysgerrighed til

Robotter og simulatorer har stor indflydelse på eleverne på Mercantecs smedeuddannelser

AktueltBranchenytDesign & udvikling20. 05. 2026

Fremtidens værksted er rykket ind på erhvervsskolen Mercantec i Viborg, efter at Tietgenfonden har støttet projektet med fem millioner kroner. Og pengene har allerede gjort en konkret forskel, og kan måles direkte i smedeelevernes trivsel, som nu ligger en del over landsgennemsnittet. Den

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • HIN A/S

    Tak for tre dage med gode forbindelser på Elektronikmessen 2026

  • InnoFour

    What’s new in Xpedition 2604

  • InnoFour

    What’s new in Valor 2604

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Named Diotec Semiconductor’s e-Commerce Partner of the Year for 2025

  • Würth Elektronik Danmark A/S

    ST Microelectronics og Würth Elektronik afholder Motor Inverter seminar i Aarhus

  • InnoFour

    What’s new in HyperLynx 2604

  • InnoFour

    Evertiq Expo Lund

  • Mouser Electronics

    Mouser Highlights Medical Resource Centre for Next-Generation, Deployable Healthcare Designs

  • Elektronikmessen

    AI-agenter revolutionerer elektronikdesign: Softwarelaget bliver vigtigere end nogensinde

  • InnoFour

    Accelerate and Scale Early Validation with Polarion

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Allegro MicroSystems optimerer switching-ydelsen i SiC- og GaN-effektdesigns

    22.05.2026

  • Nedbryd store procesanlæg i moduler og få større fleksibilitet  

    22.05.2026

  • Ny præsident for Akademiet for de Tekniske Videnskaber

    22.05.2026

  • Penge fra EIFO og erhvervsikon i ejerkredsen skal styrke P‑Secures europæiske vækst

    22.05.2026

  • Samsung og Google lancerer nye intelligente briller

    22.05.2026

  • Aalborg Universitet er Europas bedste inden for energiforskning

    22.05.2026

  • Spændende konkurrence i manuel lodning på Elektronikmessen 2026’s sidstedag

    21.05.2026

  • TDK udvider portefølje af mikro-POL forsyningsmoduler til AI-edgesystemer

    20.05.2026

  • Humanoid Lab på Teknologisk Institut

    20.05.2026

  • Robotter og simulatorer har stor indflydelse på eleverne på Mercantecs smedeuddannelser

    20.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik