• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltPower03. 03. 2021 | Rolf Sylvester-Hvid

Stort dansk-svensk partnerskab skal løse fremtidens energiudfordringer

AktueltPower03. 03. 2021 By Rolf Sylvester-Hvid

Heino Knudsen, Regionsrådsformand i Region Sjælland (S) og talsperson for Greater Copenhagen Green foran vindmøller. Foto: Gert Ellegaard

Store danske og svenske virksomheder, offentlige samarbejdspartnere, universitetsverden og netværks- og innovationsorganisationer går sammen om at løse en af den grønne omstillings store udfordringer: At bruge den vedvarende energi fra sol og vind intelligent og fleksibelt og dermed reducere landenes samlede CO2-udledning.

Initiativet hedder ”Innovations-Hub for Intelligente og Fleksible Energiløsninger i Greater Copenhagen” og består af 12 stærke partnere.

– Vi har i Greater Copenhagen allerede en unik dansk-svensk position inden for intelligente energiløsninger. Men vi skal kæmpe for at være i front inden for intelligent brug af vedvarende energi. Dette initiativ vil fremme samarbejdet mellem virksomheder, iværksættere, offentlige institutioner, netværksorganisationer og energileverandører, siger Heino Knudsen, Regionsrådsformand i Region Sjælland og talsperson for Greater Copenhagen Green.

Innovationshubben er det første initiativ i Greater Copenhagen Green, der skal sikre den dansk-svenske region en verdensledende rolle i grøn omstilling og bæredygtig vækst. Den nye innovationshub giver mulighed for at udvikle, teste og demonstrere nye intelligente energiløsninger på tværs af sundet.

– Vi har mange verdenskendte demonstrationer af innovative løsninger i vores living labs. Samtidig har vi store muligheder for at udvikle fremtidens smarte og bæredygtige energiløsninger til brug både lokalt og globalt. Det kan vi gøre ved at trække på hinandens ekspertise og teknologiske kompetencer i et tværgående dansk-svensk samarbejde i Greater Copenhagen, siger Peter Danielsson, borgmester i Helsingborg kommune og talsperson for Greater Copenhagen Green.

Initiativtagere fra DTU vil sammen med partnerne i Danmark og Sverige udvikle samarbejdet om innovationshubben og etablere de nødvendige rammer.

– DTU er forskningsmæssigt i front inden for vedvarende energi og digitalisering, og vi er allerede involveret i mange af de danske living labs. Vi er glade for også via den nye innovationshub at kunne sætte hele Greater Copenhagen på verdenskortet som førende inden for intelligente energiløsninger, siger Marianne Thellersen, koncerndirektør, DTU.

Den nye innovationshub vil arbejde på tværs af hele innovationskæden for at finde nye løsninger inden for energi og digitalisering. Det indebærer også en forventning om at kunne få lov til at arbejde i en testzone med udvalgte undtagelser fra nuværende regulering på området, så nye forretningsmodeller og muligheder for global eksport kan udvikles.

Greater Copenhagen er et politisk samarbejde mellem Region Sjælland, Region Skåne, Region Hovedstaden, Region Halland og samtlige 85 kommuner i Greater Copenhagen. Greater Copenhagen har formuleret et politisk charter – Greater Copenhagen Green – der fastlægger samarbejdets ambitioner indenfor grøn omstilling og bæredygtig vækst.

Fakta – Innovationshubben vil gøre en forskel på følgende områder:

– Innovative energiløsninger, der kan bidrage til fx at samtænke vedvarende energiforsyning med energibesparelser i bygninger (hospitaler, skoler, detailhandel og lignende) og transporten.

– Fleksibelt energiforbrug for at minimere brug af fossile brændsler ved spidsbelastning. Det intelligente og fleksible energisystem skal tænkes systemisk bl.a. gennem begrænsning af bygningernes energibehov til køling, ventilation og varme, energistyring i bygninger, integration til el-ladestandere, m.v.

– At udvikle et energisystem, der i højere grad engagerer borgerne i udbredelsen af energieffektive og vedvarende energi løsninger, bl.a. gennem nye digitale løsninger med det formål at styre og få eksempelvis fjernvarme, elforsyning og forbrug til at hænge sammen.

– Proaktiv frisættelse af data mhp. anvendelse på tværs.

– Udvikling af en fælles offentlig stemme om krav i grønne indkøb til fleksibilitet omkring energidesign og energiløsninger og andre tiltag, som de offentlige aktører kan gøre.

De 12 partnere bag initiativet er:

Greater Copenhagen
Gate 21
Energy Cluster Denmark
Sustainable Business Hub
Malmö Stad – Sege Park
E.ON – Hyllie og Det Urbana Simris
Lolland Kommune – Renewable Energy Lolland (REEL)
BEOF – Bornholm Energy Lab
PowerLabDK
EnergyLab Nordhavn
Öresundskraft
Östra Ramlösa Helsingborg

Læs mere på http://www.greatercph.dk

Skrevet i: Aktuelt, Power

Seneste nyt fra redaktionen

Kontron inviterer til møde på Embedded World

EventsIoT & embedded16. 02. 2026

Kontron, der er blandt de førende globale leverandør af IoT/embedded computer technology (ECT), vil præsentere sin omfattende portefølje af ydedygtige, sikre og skalérbare embeddede- og edge AI-løsninger på Embedded World 2026. Under mottoet "Secure. Connected. CRA ready" demonstrerer Kontron,

Toshiba lancerer high-speed lineær farve-CCD billedsensor til AOI-udstyr

Komponenter & konnektorer16. 02. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH lancerer TCD2400DG, en ny type af lineær linsereduktions CCD-billedsensor designet til at opfylde selv de mest krævende specifikationer i moderne optisk inspektionsudstyr. Den nye sensor er udstyret med 4.096 elementer med en 7 µm pitch og er tiltænkt brug i

4kW e-mobilitets DC/DC-konverter med 180-950VDC-indgang

Power16. 02. 2026

Recoms RMOD4000-serie af kompakte plug-and-play DC/DC-konvertere er en priseffektiv løsning til levering af isolerede 14V-, 28V- eller 56VDC-spændings-rails ved en høj indgangsspændinger mellem 180- og 950VDC fra batterier i alle slags e-fartøjer. Op til 4kW er tilgængelig afhængigt af variant og

AI-sikkerhedsfirma skærper satsning på det danske marked

Wireless & data16. 02. 2026

GitGuardian, som er en af verdens førende platforme inden for ikke-menneskelig identitetssikkerhed og beskyttelse af følsomme data (secrets), vil nu satse mere på Danmark og det øvrige nordiske marked. Det sker med en ny investering på 300 mio. kr. i ryggen – en investering som er rejst af den

Retur indgår aftale om producentansvar med Temu

AktueltBranchenyt16. 02. 2026

Retur, som Danmarks største familie af kollektive ordninger, har indgået aftale med Whaleco Technology Limited, der ejer Temu, om at varetage producentansvaret i Danmark på vegne af den globale e-handelsplatforms forhandlere. Aftalen omfatter producentansvar på mere end seks forskellige

DI lancerer historisk 2035-plan: 100.000 flere private job og markant løft af velstanden

AktueltBranchenyt16. 02. 2026

Danmark står i en ny og mere uforudsigelig verdensorden. Geopolitiske spændinger, rekordtung EU-regulering og færre hænder på arbejdsmarkedet presser dansk økonomi. Derfor lancerer Dansk Industri (DI) i dag sin hidtil største økonomiske plan – en samlet 2035-plan med 176 milliarder kroner, der skal

Forsendelser af wafers steg i 2025 med stærk AI-drevet efterspørgsel, men omsætning faldt

BranchenytProduktionTop16. 02. 2026

De globale siliciumwaferleverancer steg i 2025 med 5,8 % til 12.973 millioner kvadrattommer (MSI), mens waferomsætningen faldt med 1,2 % til 11,4 milliarder dollars i samme periode, rapporterer SEMI Silicon Manufacturers Group (SMG) i sin årsanalyse af siliciumwaferindustrien. 2025 markerer et

Danisense udvider sit tilbud af DN1000ID-strømtransducere

Komponenter & konnektorerPower13. 02. 2026

Som svar på flere kundeforespørgsler har Danisense, den førende virksomhed inden for yderst præcise strømsensorer/-transducere til krævende applikationer, udvidet sin familie af DN1000ID strømtransducerprodukter med introduktionen af en ny DN1000ID-CP02 model. DN1000ID-CP02 strømtransduceren har

Nyt effektmodul giver større energitæthed og effektivitet i AI-datacentre

IoT & embeddedPower13. 02. 2026

De stadigt større belastninger i AI- og højtydende computere kræver forsyningsløsninger, der kombinerer effektivitet, pålidelighed og skalérbarhed. Integrerede forsyningsmoduler hjælper til at strømline designet, reducerer forbruget og sikrer den stabile ydelse, der netop er påkrævet i avancerede

Reflektion over udviklingen inden for switching & simulering på et turbulent T&M-marked

Test & mål13. 02. 2026

Med refleksion over 2025 har Pickering Interfaces, den førende leverandør af modulære signalswitching- og simuleringsløsninger til brug i test og verificering af elektronik, sat fokus på de seneste 12 måneder af betydelige produktintroduktioner og milepæle for virksomheden, ligesom der bliver

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Elektronikmessen

    Mød Strenometer på Elektronikmessen 2026

  • InnoFour

    Prepare for Cyber Resilience Act (CRA) compliance

  • Elektronikmessen

    Mød Aktuel Elektronik på Elektronikmessen 2026

  • EKTOS A/S

    Rethinking Electronics for Next-Gen Machines for the Real World, Not the Lab 

  • Microchip Technology Inc.

    Production-Ready, Full-Stack Edge AI Solutions Turn Microchip’s MCUs and MPUs Into Catalysts for Intelligent Real-Time Decision-Making

  • InnoFour

    FPGA Forum 2026

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Technology and Hyundai Motor Group Collaborate to Explore 10BASE-T1S Single Pair Ethernet for Future Automotive Connectivity

  • HIN A/S

    Vil du arbejde i krydsfeltet mellem teknik, rådgivning og industri?

  • Elma Instruments A/S

    Flir C8 fra Elma er næste generation i kompakte termiske lommekameraer

  • Microchip Technology Inc.

    Nyt effektmodul giver større energitæthed og effektivitet i AI-datacentre

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Kontron inviterer til møde på Embedded World

    16.02.2026

  • Toshiba lancerer high-speed lineær farve-CCD billedsensor til AOI-udstyr

    16.02.2026

  • 4kW e-mobilitets DC/DC-konverter med 180-950VDC-indgang

    16.02.2026

  • AI-sikkerhedsfirma skærper satsning på det danske marked

    16.02.2026

  • Retur indgår aftale om producentansvar med Temu

    16.02.2026

  • DI lancerer historisk 2035-plan: 100.000 flere private job og markant løft af velstanden

    16.02.2026

  • Forsendelser af wafers steg i 2025 med stærk AI-drevet efterspørgsel, men omsætning faldt

    16.02.2026

  • Danisense udvider sit tilbud af DN1000ID-strømtransducere

    13.02.2026

  • Nyt effektmodul giver større energitæthed og effektivitet i AI-datacentre

    13.02.2026

  • Reflektion over udviklingen inden for switching & simulering på et turbulent T&M-marked

    13.02.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik