• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltPower03. 03. 2021 | Rolf Sylvester-Hvid

Stort dansk-svensk partnerskab skal løse fremtidens energiudfordringer

AktueltPower03. 03. 2021 By Rolf Sylvester-Hvid

Heino Knudsen, Regionsrådsformand i Region Sjælland (S) og talsperson for Greater Copenhagen Green foran vindmøller. Foto: Gert Ellegaard

Store danske og svenske virksomheder, offentlige samarbejdspartnere, universitetsverden og netværks- og innovationsorganisationer går sammen om at løse en af den grønne omstillings store udfordringer: At bruge den vedvarende energi fra sol og vind intelligent og fleksibelt og dermed reducere landenes samlede CO2-udledning.

Initiativet hedder ”Innovations-Hub for Intelligente og Fleksible Energiløsninger i Greater Copenhagen” og består af 12 stærke partnere.

– Vi har i Greater Copenhagen allerede en unik dansk-svensk position inden for intelligente energiløsninger. Men vi skal kæmpe for at være i front inden for intelligent brug af vedvarende energi. Dette initiativ vil fremme samarbejdet mellem virksomheder, iværksættere, offentlige institutioner, netværksorganisationer og energileverandører, siger Heino Knudsen, Regionsrådsformand i Region Sjælland og talsperson for Greater Copenhagen Green.

Innovationshubben er det første initiativ i Greater Copenhagen Green, der skal sikre den dansk-svenske region en verdensledende rolle i grøn omstilling og bæredygtig vækst. Den nye innovationshub giver mulighed for at udvikle, teste og demonstrere nye intelligente energiløsninger på tværs af sundet.

– Vi har mange verdenskendte demonstrationer af innovative løsninger i vores living labs. Samtidig har vi store muligheder for at udvikle fremtidens smarte og bæredygtige energiløsninger til brug både lokalt og globalt. Det kan vi gøre ved at trække på hinandens ekspertise og teknologiske kompetencer i et tværgående dansk-svensk samarbejde i Greater Copenhagen, siger Peter Danielsson, borgmester i Helsingborg kommune og talsperson for Greater Copenhagen Green.

Initiativtagere fra DTU vil sammen med partnerne i Danmark og Sverige udvikle samarbejdet om innovationshubben og etablere de nødvendige rammer.

– DTU er forskningsmæssigt i front inden for vedvarende energi og digitalisering, og vi er allerede involveret i mange af de danske living labs. Vi er glade for også via den nye innovationshub at kunne sætte hele Greater Copenhagen på verdenskortet som førende inden for intelligente energiløsninger, siger Marianne Thellersen, koncerndirektør, DTU.

Den nye innovationshub vil arbejde på tværs af hele innovationskæden for at finde nye løsninger inden for energi og digitalisering. Det indebærer også en forventning om at kunne få lov til at arbejde i en testzone med udvalgte undtagelser fra nuværende regulering på området, så nye forretningsmodeller og muligheder for global eksport kan udvikles.

Greater Copenhagen er et politisk samarbejde mellem Region Sjælland, Region Skåne, Region Hovedstaden, Region Halland og samtlige 85 kommuner i Greater Copenhagen. Greater Copenhagen har formuleret et politisk charter – Greater Copenhagen Green – der fastlægger samarbejdets ambitioner indenfor grøn omstilling og bæredygtig vækst.

Fakta – Innovationshubben vil gøre en forskel på følgende områder:

– Innovative energiløsninger, der kan bidrage til fx at samtænke vedvarende energiforsyning med energibesparelser i bygninger (hospitaler, skoler, detailhandel og lignende) og transporten.

– Fleksibelt energiforbrug for at minimere brug af fossile brændsler ved spidsbelastning. Det intelligente og fleksible energisystem skal tænkes systemisk bl.a. gennem begrænsning af bygningernes energibehov til køling, ventilation og varme, energistyring i bygninger, integration til el-ladestandere, m.v.

– At udvikle et energisystem, der i højere grad engagerer borgerne i udbredelsen af energieffektive og vedvarende energi løsninger, bl.a. gennem nye digitale løsninger med det formål at styre og få eksempelvis fjernvarme, elforsyning og forbrug til at hænge sammen.

– Proaktiv frisættelse af data mhp. anvendelse på tværs.

– Udvikling af en fælles offentlig stemme om krav i grønne indkøb til fleksibilitet omkring energidesign og energiløsninger og andre tiltag, som de offentlige aktører kan gøre.

De 12 partnere bag initiativet er:

Greater Copenhagen
Gate 21
Energy Cluster Denmark
Sustainable Business Hub
Malmö Stad – Sege Park
E.ON – Hyllie og Det Urbana Simris
Lolland Kommune – Renewable Energy Lolland (REEL)
BEOF – Bornholm Energy Lab
PowerLabDK
EnergyLab Nordhavn
Öresundskraft
Östra Ramlösa Helsingborg

Læs mere på http://www.greatercph.dk

Skrevet i: Aktuelt, Power

Seneste nyt fra redaktionen

Tallene bekræfter vores formodning: Productronica 2025 var en stor succes

AktueltEventsProduktion24. 11. 2025

Fra den 18. til den 21. november mødtes over 1.600 udstillere fra 52 lande på Productronica for at præsentere innovationer inden for elektronikudvikling og -produktion. Sammenlignet med den foregående udgave oplevede årets begivenhed en stigning på omkring 20 procent i antallet af udstillere

Systematic opretter forretningsenhed for national sikkerhed og kritisk infrastruktur

AktueltWireless & data24. 11. 2025

Den danske softwarevirksomhed overfører forsvarsteknologi til civil brug og etablerer en ny forretningsenhed, National Security & Infrastructure (NSI), der skal beskytte samfundets vitale systemer mod hybride trusler. Første it-løsning er allerede klar. Hybridkrig og digitale trusler

Metalstøv fra månen skal gøre rumfart mere selvforsynende

Design & udviklingProduktionTop24. 11. 2025

Fremtidige månemissioner står over for en grundlæggende udfordring: den høje omkostning og vanskelige transport af materialer fra Jorden. Nu skal Teknologisk Institut i et nyt projekt med Den Europæiske Rumorganisation ESA vise, hvordan månestøv - efter at have afgivet ilt til brug i

Medarbejdere frygter ikke cobots

Produktion24. 11. 2025

Automatisering er ved at blive en vækstmotor for virksomheder i hele Europa. Det bekræfter en ny undersøgelse fra Universal Robots, som viser stor optimisme omkring automatiseringens betydning for job, produktivitet og udvikling af arbejdsstyrken.Undersøgelsen bygger på svar fra over 2.000

Ultraslank DIN-skinne 90W AC/DC-strømforsyning

Power24. 11. 2025

Recoms nye REFIN2U-S90/24/CL DIN-skinne AC/DC-forsyning leverer nominelt 90W med en boost-kapacitet på 150 % i 4,5 sekunder for at give mulighed for overspændingsbelastninger. Indgangsspændingsområdet er universelt 85-276 VAC, nominel overspændingskategori II (OVC II) op til 5.000m højde, mens

IFS indgår partnerskab med Anthropic

Wireless & data24. 11. 2025

Med lanceringen af Resolve sætter IFS igen en tyk streg under ambitionen om at indtage lederrollen inden for Industrial AI. Resolve er den første af en række AI-løsninger fra selskabet og samtidig det første resultat af et netop offentliggjort partnerskab med Anthropic. Partnerskabet kombinerer den

Boligejeres modstand mod solcelleparker som nabo vokser markant

Power24. 11. 2025

En ny YouGov-måling for ejendomsmæglerkæden home viser, at 7,2 % nu betragter en solcellepark som en af de tre mest uønskede naboer – en stigning fra 4,1 % i 2023. - Dermed er solcelleparker den type grønne energianlæg, der har oplevet den største relative stigning i modstand. Biogasanlæg og

Fikse indstøbte AC/DC-forsyninger til printmontage

Power21. 11. 2025

Skalérbarhed er i stigende grad en faktor, som skal tænkes ind i nye familier af elektronikprodukter, hvor funktioner og ydelse spænder stadigt bredere i mange OEM-virksomheders produktprogrammer – ikke mindst med tilføjelsen af ekstra funktioner som øget regnekraft i edgen, kommunikationsfunktioner

Robotter i charmeoffensiv

EventsProduktion21. 11. 2025

Tirsdag den 25.11 bliver der travlt i både svingdør og ved robotarmene hos Danrobotics i Middelfart. 25 virksomheder – og dermed udsolgt – har meldt deres ankomst til en dag, hvor virksomheder fra Middelfart, Trekanten og det øvrige sydjyske område skal blive klogere på, hvordan de kan få en robot

Strømforsyning i slankt DIN-skinnemodul leverer op til 40A

Power21. 11. 2025

Recoms RACPRO1-RD40, et nyt DIN-skinneredundansmodul, kan fungere som AC/DC-forsyning i et n+1 redundant eller parallelt setup til kritiske applikationer, hvor strømmen skal opretholdes, selvom én af AC/DC-forsyningerne går offline. I redundanstilstand kan hvert modul bruges med en belastning på

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • InnoFour

    What’s new in Xpedition, HyperLynx and Valor 2510 release?

  • Mouser Electronics

    The Latest News from Mouser Electronics

  • Mouser Electronics

    Mouser Congratulates the Winners of 2025 Create the Future Design Contest

  • Avnet Silica

    AMD – IMPLEMENTING SYNTHETIC APERTURE RADAR IN SPACE WITH AMD VERSAL ADAPTIVE SOCS – 1 Hour Online presentation

  • Rohde & Schwarz Danmark A/S

    Rohde & Schwarz presents multi-purpose R&S NGT3600 high-precision dual-channel power supply at productronica

  • Avnet Silica

    Explore the flexible and ultra-low power STM32WL3x SoC – Online seminar

  • InnoFour

    Discover Siemens Xcelerator Solutions

  • Mouser Electronics

    The Latest News from Mouser Electronics 

  • InnoFour

    Online DFM for Printed Circuit Boards

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Explores the Future of Advanced Air Mobility and Its Impact on Design

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Tallene bekræfter vores formodning: Productronica 2025 var en stor succes

    24.11.2025

  • Systematic opretter forretningsenhed for national sikkerhed og kritisk infrastruktur

    24.11.2025

  • Metalstøv fra månen skal gøre rumfart mere selvforsynende

    24.11.2025

  • Medarbejdere frygter ikke cobots

    24.11.2025

  • Ultraslank DIN-skinne 90W AC/DC-strømforsyning

    24.11.2025

  • IFS indgår partnerskab med Anthropic

    24.11.2025

  • Boligejeres modstand mod solcelleparker som nabo vokser markant

    24.11.2025

  • Fikse indstøbte AC/DC-forsyninger til printmontage

    21.11.2025

  • Robotter i charmeoffensiv

    21.11.2025

  • Strømforsyning i slankt DIN-skinnemodul leverer op til 40A

    21.11.2025

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik