• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltBranchenyt14. 02. 2025 | Rolf Sylvester-Hvid

Solid vækst i dansk robotvirksomhed: Flot årsregnskab fra Life Science Robotics

AktueltBranchenyt14. 02. 2025 By Rolf Sylvester-Hvid

Det går rigtig godt for den danske robotvirksomhed Life Science Robotics, der udvikler og sælger robotløsninger til sundhedssektoren. Aalborg-virksomheden har netop offentliggjort sit årsregnskab, som viser et markant øget salg af virksomhedens genoptræningsrobotter i både Danmark og i udlandet.

– Jeg er meget tilfreds med årets resultat og den flotte omsætningsvækst, vi har haft i 2024. Vores omsætning er næsten firedoblet i forhold til forrige regnskabsperiode. Det er med til understrege, at Life Science Robotics er i en særdeles god og sund udvikling, siger Keld Thorsen, der er administrerende direktør i Life Science Robotics.

Omsætning næsten firedoblet

Life Science Robotics er en af Danmarks største udbydere af robotter til sundhedssektoren. Virksomhedens genoptræningsrobot, Robert, bliver både herhjemme og i udlandet anvendt på klinikker og genoptræningscentre, hvor behandlere og fysioterapeuter bruger robotten til at lave målrettet og intensiv genoptræning af patienter, som skal genvinde førligheden efter en blodprop i hjernen, en hjerneblødning eller en rygmarvsskade.

Ifølge årsregnskabet, som dækker perioden fra 1. oktober 2023 til 30. september 2024, havde Life Science Robotics i perioden en opsætning på 19,3 mio. kr. Det er en markant stigning i forhold til året før, hvor virksomhedens omsætning var på 5,5 mio. kr.

Samtidig er indtjeningen forbedret, så den innovative danske robotvirksomhed før afskrivninger nu for første gang kan præsentere et positivt resultat på bundlinjen. Årets resultat er cirka 750.000 kr.

– Selvom vi fortsat bruger mange ressourcer på udvikling af vores unikke robotløsninger, så begynder vi at være en rigtig virksomhed, som med tiden forretningsmæssigt kan stå på egne ben, siger Keld Thorsen.

De fleste robotter solgt til udlandet

Udviklingsarbejdet hos Life Science Robotics foregår i tæt samarbejde med sundhedsvæsnet og universiteter i Danmark. Selvom Robert også bliver anvendt til genoptræning af stadig flere danske patienter, så viser årsregnskabet, at langt de fleste genoptræningsrobotter fra Life Science Robotics nu bliver solgt til udlandet.

Roberts unikke kombination af avanceret robotteknologi og elektrisk stimulering er banebrydende. Der findes på verdensplan ikke noget andet genoptræningsudstyr, der som den danske robot kan træne specifikke led i arme og ben og tilbyde tidlig og effektiv genoptræning af selv de patienter, der er hårdest ramt af lammelser efter en blodprop i hjernen eller en hjerneblødning.

– Markedet for Robert er globalt, og vores flotte resultat i 2024 skyldes ikke mindst, at det er lykkedes os at få et gennembrud i en række lande i Europa og Asien. Vi har i flere år arbejdet målrettet på at opbygge et stærkt netværk af udenlandske partnere og forhandlere, og det er nu for alvor begyndt at bære frugt,” siger Keld Thorsen.

Asien viser stor interesse for dansk robot

I Europa er Robert solgt mest til Polen, Tyskland og Frankrig, mens det i Asien især er hospitaler i Malaysia, der i 2024 har fået opstillet genoptræningsrobotter fra Life Science Robotics.

Robert er foreløbig solgt til 12 lande i Europa, Asien og USA. Indtil videre er der næsten tyve robotter i funktion i Danmark, mens antallet af solgte genoptræningsrobotter til udlandet nærmer sig 50.

Life Science Robotics har en udviklingsafdeling med ti ansatte i Aalborg, mens produktionen af robotterne foregår hos en dansk underleverandør.

Fakta om Robert:

Genoptræningsrobotten Robert bliver blandt andet brugt til:
– intensiv og målrettet genoptræning af arme og ben efter en blodprop i hjernen, en hjerneblødning eller en rygmarvsskade.
– genoptræning af patienter, som har fået nyt knæ eller ny hofte.
– til at opbygge muskelstyrke hos patienter efter hospitalsindlæggelser.

Keld Thorsen, adm. dir., Life Science Robotics, mail: ket@lifescience-robotics.com

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

DI: Digital suverænitet kræver investeringer for milliarder

AktueltWireless & data02. 03. 2026

- Digital teknologi er blevet et strategisk magtmiddel på linje med energi og forsvar. Hvis vi ikke selv kan udvikle og kontrollere kritiske digitale systemer, risikerer vi at miste handlefrihed, når det virkelig gælder. Europa har før ledet industrielle revolutioner og kan gøre det igen, hvis vi

Clouden er det nyeste teknologiske grænseland for danske Space Inventor

Design & udviklingIoT & embeddedTopWireless & data02. 03. 2026

Aalborg-virksomheden Space Inventor har i snart ti år designet sine modulære satellitter i et cloud-miljø. Nu tager virksomheden hul på næste etape af sin digitale udvikling ud i såvel rummet som clouden. Innovation har altid været et centralt konkurrenceparameter i rumfartsindustrien. Men at

Ny dansk cyberløsning kan opdage hackerangreb på få minutter frem for halvanden uge

AktueltWireless & data02. 03. 2026

11 dage. Så lang tid tager det i gennemsnit en virksomhed i EMEA-regionen (Europa, Mellemøsten og Afrika) at opdage, at de er blevet ramt af et cyberangreb, hvis uheldet er ude. Det viser seneste opgørelse fra Google Mandiant fra 2025. Men det billede kan meget vel ændre sig nu. TDC Erhverv

Rohde & Schwarz og Viasat samarbejder om NB-NTN IoT-testplan for forbindelse via satellit

Test & mål02. 03. 2026

Viasat, en globalt førende virksomhed inden for satellitkommunikation, og Rohde & Schwarz, leverandør af test- og måleløsninger, arbejder sammen om at styrke og udvide tests af ikke-jordbaserede netværks (NTN)-funktioner, specifikt for NB-IoT-enheder. Samarbejdet har til formål at sikre, at

6.500V/2.000A press-pack IEGT til højvolt DC-overførsel og industrielle drev

Komponenter & konnektorerPower02. 03. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH (« Toshiba ») lancerer ST2000JXH35A, en ny 6.500V/2.000A press-pack IEGT (injection enhanced gate transistor) designet til højvoltkonvertere til brug i DC-transmissionssystemer, industrielle motordrev og statiske synkron-kompensatorer (STATCOM). Den nyeste tilføjelse

Sysgo viser real-time sikkerhed og CRA-beredskab på Embedded World 2026

Design & udvikling02. 03. 2026

Sysgo vil endnu engang være i centrum for innovation, når det globale embedded-fællesskab samles i marts i Nürnberg. På Embedded World 2026 inviterer den europæiske leder inden for sikkerhedskritiske embedded systemer besøgende til at opleve live, praktiske demonstrationer, banebrydende

Proof-of-concept med mock-ups inden elektronikudvikling

Design & udvikling02. 03. 2026

Inden igangsætning af et større udviklingsprojekt kan Develco hjælpe med at afprøve en produktidé til et nyt elektronikprodukt med hardware og embedded software ved at gennemføre et Proof-of-Concept POC-projekt som en fungerende enhed for kundernes produktidéer. Med en mockup kan kunderne verificere

75V motordrev IC’er til skalérbare industrielle applikationer

Komponenter & konnektorerPower27. 02. 2026

STMicroelectronics' STSPIN9P-serie af 75V motordrev-IC'er letter udvikling af ​​robuste industrielle drev. De ialt 12 STSPIN9P-enheder er velegnede til drift fra populære busspændinger som 48V og giver brugerne mulighed for nemt at skalere deres designs til forskellige motortyper og

Recom Power og Bürklin udvider partnerskab i distributionen

Branchenyt27. 02. 2026

Recom Power og elektronikdistributøren Bürklin Elektronik intensiverer deres samarbejde, som har eksisteret i mere end tolv år. Målet med at udvide partnerskabet er at give kunderne endnu hurtigere og mere omfattende strømforsyningsløsninger fra Recom. Bürklin supplerer Recoms portefølje med

Digisense vil med nyt opkøb gøre europæiske virksomheder uafhængige af USA

Wireless & data27. 02. 2026

Europa arbejder på højeste niveau mod at blive uafhængig af amerikanske techgiganter. Softwarevirksomheden Digisense har netop købt et dansk AI-modul, og sikrer dermed, at virksomheder kan holde samtlige af deres fakturadata inden for EU’s grænser. Det kan være svært at komme uden om USA, når

Tilmeld Nyhedsbrev

Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  •  02-03-2026

    Mouser Drives Electronic Design Excellence with Motor Control Resource Hub for Engineers ›

    Mouser Electronics
  •  02-03-2026

    Mouser Electronics Adds Over 60 New Manufacturers to its Industry-Leading Line Card in 2025, Expanding Choices for Customers ›

    Mouser Electronics
  •  02-03-2026

    Mød SynFlex A/S på Elektronikmessen 2026 ›

    Elektronikmessen
  •  02-03-2026

    Free live webinar April 16 on how to achieve Cyber Resilience Act Compliance ›

    InnoFour
  •  27-02-2026

    Mouser Electronics New Product Insider: Over 40,000 New Parts Added in 2025 ›

    Mouser Electronics
  •  27-02-2026

    Besøg UniFactory på Elektronikmessen 2026 ›

    Elektronikmessen
  •  27-02-2026

    Xpedition: Comprehensive approach to Designing Electronics ›

    InnoFour
  •  26-02-2026

    Rigol er ny leverandør hos GOmeasure ›

    GOmeasure ApS
  •  26-02-2026

    New eBook from Mouser Provides an Engineering Guide to RF Design and Applications ›

    Mouser Electronics
  •  25-02-2026

    Mouser Electronics Named Bourns e-Commerce Distributor of the Year for Outstanding Digital Performance ›

    Mouser Electronics

Seneste Nyheder

  • DI: Digital suverænitet kræver investeringer for milliarder

    02.03.2026

  • Clouden er det nyeste teknologiske grænseland for danske Space Inventor

    02.03.2026

  • Ny dansk cyberløsning kan opdage hackerangreb på få minutter frem for halvanden uge

    02.03.2026

  • Rohde & Schwarz og Viasat samarbejder om NB-NTN IoT-testplan for forbindelse via satellit

    02.03.2026

  • 6.500V/2.000A press-pack IEGT til højvolt DC-overførsel og industrielle drev

    02.03.2026

  • Sysgo viser real-time sikkerhed og CRA-beredskab på Embedded World 2026

    02.03.2026

  • Proof-of-concept med mock-ups inden elektronikudvikling

    02.03.2026

  • 75V motordrev IC’er til skalérbare industrielle applikationer

    27.02.2026

  • Recom Power og Bürklin udvider partnerskab i distributionen

    27.02.2026

  • Digisense vil med nyt opkøb gøre europæiske virksomheder uafhængige af USA

    27.02.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik