• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltBranchenyt14. 02. 2025 | Rolf Sylvester-Hvid

Solid vækst i dansk robotvirksomhed: Flot årsregnskab fra Life Science Robotics

AktueltBranchenyt14. 02. 2025 | Rolf Sylvester-Hvid

Det går rigtig godt for den danske robotvirksomhed Life Science Robotics, der udvikler og sælger robotløsninger til sundhedssektoren. Aalborg-virksomheden har netop offentliggjort sit årsregnskab, som viser et markant øget salg af virksomhedens genoptræningsrobotter i både Danmark og i udlandet.

– Jeg er meget tilfreds med årets resultat og den flotte omsætningsvækst, vi har haft i 2024. Vores omsætning er næsten firedoblet i forhold til forrige regnskabsperiode. Det er med til understrege, at Life Science Robotics er i en særdeles god og sund udvikling, siger Keld Thorsen, der er administrerende direktør i Life Science Robotics.

Omsætning næsten firedoblet

Life Science Robotics er en af Danmarks største udbydere af robotter til sundhedssektoren. Virksomhedens genoptræningsrobot, Robert, bliver både herhjemme og i udlandet anvendt på klinikker og genoptræningscentre, hvor behandlere og fysioterapeuter bruger robotten til at lave målrettet og intensiv genoptræning af patienter, som skal genvinde førligheden efter en blodprop i hjernen, en hjerneblødning eller en rygmarvsskade.

Ifølge årsregnskabet, som dækker perioden fra 1. oktober 2023 til 30. september 2024, havde Life Science Robotics i perioden en opsætning på 19,3 mio. kr. Det er en markant stigning i forhold til året før, hvor virksomhedens omsætning var på 5,5 mio. kr.

Samtidig er indtjeningen forbedret, så den innovative danske robotvirksomhed før afskrivninger nu for første gang kan præsentere et positivt resultat på bundlinjen. Årets resultat er cirka 750.000 kr.

– Selvom vi fortsat bruger mange ressourcer på udvikling af vores unikke robotløsninger, så begynder vi at være en rigtig virksomhed, som med tiden forretningsmæssigt kan stå på egne ben, siger Keld Thorsen.

De fleste robotter solgt til udlandet

Udviklingsarbejdet hos Life Science Robotics foregår i tæt samarbejde med sundhedsvæsnet og universiteter i Danmark. Selvom Robert også bliver anvendt til genoptræning af stadig flere danske patienter, så viser årsregnskabet, at langt de fleste genoptræningsrobotter fra Life Science Robotics nu bliver solgt til udlandet.

Roberts unikke kombination af avanceret robotteknologi og elektrisk stimulering er banebrydende. Der findes på verdensplan ikke noget andet genoptræningsudstyr, der som den danske robot kan træne specifikke led i arme og ben og tilbyde tidlig og effektiv genoptræning af selv de patienter, der er hårdest ramt af lammelser efter en blodprop i hjernen eller en hjerneblødning.

– Markedet for Robert er globalt, og vores flotte resultat i 2024 skyldes ikke mindst, at det er lykkedes os at få et gennembrud i en række lande i Europa og Asien. Vi har i flere år arbejdet målrettet på at opbygge et stærkt netværk af udenlandske partnere og forhandlere, og det er nu for alvor begyndt at bære frugt,” siger Keld Thorsen.

Asien viser stor interesse for dansk robot

I Europa er Robert solgt mest til Polen, Tyskland og Frankrig, mens det i Asien især er hospitaler i Malaysia, der i 2024 har fået opstillet genoptræningsrobotter fra Life Science Robotics.

Robert er foreløbig solgt til 12 lande i Europa, Asien og USA. Indtil videre er der næsten tyve robotter i funktion i Danmark, mens antallet af solgte genoptræningsrobotter til udlandet nærmer sig 50.

Life Science Robotics har en udviklingsafdeling med ti ansatte i Aalborg, mens produktionen af robotterne foregår hos en dansk underleverandør.

Fakta om Robert:

Genoptræningsrobotten Robert bliver blandt andet brugt til:
– intensiv og målrettet genoptræning af arme og ben efter en blodprop i hjernen, en hjerneblødning eller en rygmarvsskade.
– genoptræning af patienter, som har fået nyt knæ eller ny hofte.
– til at opbygge muskelstyrke hos patienter efter hospitalsindlæggelser.

Keld Thorsen, adm. dir., Life Science Robotics, mail: ket@lifescience-robotics.com

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

TDC Erhverv styrker virksomheders og myndigheders beredskab med europæisk satellitkommunikation

BranchenytWireless & data23. 10. 2026

TDC Erhverv bliver den første danske teleoperatør til at integrere europæiske satellitforbindelser i en samlet netværksløsning til virksomheder og offentlige myndigheder. Det sker i samarbejde med Eutelsat, en af verdens førende satellitoperatører, og skal styrke robustheden og holde kritisk

STMicroelectronics forenkler autentificering af Matter-baserede smart-home produkter

IoT & embedded23. 10. 2026

STMicroelectronics har lanceret servicen, ST MatterConnect, der gør det muligt sikkert at indlæse autentificeringsoplysninger i sikre chips, som anvendes i Matter-kompatible smart-home-enheder. Servicen tilbyder en praktisk, komplet løsning til lagring af autentificeringsdata i ST25DA-C NFC-tags

Kvanteprofessor skal stå i spidsen for næste kapitel

Branchenyt23. 10. 2026

Den danske kvanteteknologivirksomhed Sparrow Quantum har udnævnt sin grundlægger, professor Peter Lodahl, til ny administrerende direktør. Han afløser Kurt Stokbro, der som tidlig investor og topchef har stået i spidsen for udviklingen fra et forskningsbaseret startup til en voksende

Han kom for at bygge en app og blev forsker på SDU

Design & udviklingWireless & data23. 10. 2026

– Jeg har aldrig set mig selv som akademiker eller forsker. Jeg har altid villet skabe min egen tech-startup, lyder det fra Phongsakon Mark Konrad, som til daglig blot bliver kaldt ”Mark”. Han kom til Sønderborg i 2022 som 25-årig med en ambition om at få sin egen virksomhed. Han havde forladt et

Synteza giver fremtidens robotter en digital hjerne

AktueltIoT & embeddedWireless & data23. 10. 2026

Startup-virksomheden Synteza har knækket koden til at skabe computerskabte træningsdata på rekordtid. Det skal gøre det markant hurtigere og billigere for robotter og selvkørende enheder at forstå den virkelige verden. Nu rykker virksomheden ind i robotinkubatoren hos Teknologisk Institut bevilliget

NexGeM: Nyt afsnit på Hannover Messe 2027 for digitalisering af maskiner og værktøj

AktueltDesign & udviklingEventsProduktion23. 10. 2026

VDW, der er Tysklands brancheorganisation for maskin- og værktøjsbyggere slår sig i dagene 5. til 8. april, 2027, sammen med Hannover Messe med specialafsnittet under messen: Next Generation Metalworking (NexGeM), som er egen messe-i-messen for digitalisering inden for maskin- og værktøjsbygning.

PHP-sagen afslører et hul i dansk cybersikkerhed

TopWireless & data23. 10. 2026

Da danske myndigheder og offentlige tjenester onsdag lukkede hjemmesider ned på grund af alvorlige sikkerhedshuller i programmeringssproget PHP, blev det samtidig tydeligt, hvor afhængigt samfundet er af software, som de færreste overhovedet er klar over kører i baggrunden. Aula, DMI og flere

Datacentre går mod 800V-niveau: Microchip og Navitas forenkler transitionen

IoT & embeddedPower21. 10. 2026

I takt med, at AI-datacentre bliver opskaleret til support af high-power GPU-clusters bevæger industrien sig imod 800VDC rack-forsyningsarkitekturer for at forbedre distributionseffektiviteten, øge effekttætheden og understøtte næste generation af serverdesigns. For at forenkle denne transition til

Blæserløse 750W AC/DC-strømforsyninger fra XP Power

Power21. 10. 2026

XP Power introducerer UCH750-serien af 750W konvektionskølede AC/DC-strømforsyninger, der retter sig mod støjfølsomt medicinsk og industrielt udstyr. Den kompakte DCH750-serie er beregnet til chassismontering, og den er en af de få blæserløse medicinske strømforsyninger, der er tilgængelig på dette

Lydikonet Bang & Olufsen går med i ny fond for lydstartups, der har rejst over 20 mio. kr.

BranchenytDesign & udvikling21. 10. 2026

SoundInvest har rejst sin anden venturefond (SoundInvest Fund II). Ved første closing den 31. august fik fonden tilsagn for 2,9 mio. euro, svarende til godt 21 mio. kr., fra Færchfonden, Vald. Birn Holding og Bang & Olufsen. Fondens mål er i alt 4 mio. euro, eller knap 30 mio. kr. Fonden

Tilmeld Nyhedsbrev

Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  •  23-10-2026

    Bruger I for lang tid på at finde den rette temperaturprofil? ›

    HIN A/S
  •  23-10-2026

    Microchip Adds the LX-820 Quartz Oscillator to its L-Series Timing Portfolio Developed for Low Earth Orbit Applications ›

    Microchip Technology Inc.
  •  23-10-2026

    Cyber Resilience Act (CRA) Compliance ›

    InnoFour
  •  23-10-2026

    Automatisk afkortningsautomat Cutfox 10 med udvidet skærekapacitet op til 16 mm² ›

    Phoenix Contact A/S
  •  22-10-2026

    Mouser Signs Global Distribution Agreement with ControlByWeb to Deliver Innovative Industrial IoT Controllers ›

    Mouser Electronics
  •  22-10-2026

    Pålidelige docking-interfaces bidrager til oppetiden for AGV’er og AMR’er ›

    ODU Denmark
  •  21-10-2026

    The Next Electronics Challenge: Getting Innovation Ready for the Real World  ›

    EKTOS A/S
  •  21-10-2026

    Power Seminar Tour – November 2026 ›

    Rohde & Schwarz Danmark A/S
  •  21-10-2026

    Xpedition Interactive Product Tour ›

    InnoFour
  •  20-10-2026

    Mouser New Product Insider: Over 5,000 New Parts Added in Third Quarter of 2026 ›

    Mouser Electronics

Seneste Nyheder

  • TDC Erhverv styrker virksomheders og myndigheders beredskab med europæisk satellitkommunikation

    23.10.2026

  • STMicroelectronics forenkler autentificering af Matter-baserede smart-home produkter

    23.10.2026

  • Kvanteprofessor skal stå i spidsen for næste kapitel

    23.10.2026

  • Han kom for at bygge en app og blev forsker på SDU

    23.10.2026

  • Synteza giver fremtidens robotter en digital hjerne

    23.10.2026

  • NexGeM: Nyt afsnit på Hannover Messe 2027 for digitalisering af maskiner og værktøj

    23.10.2026

  • PHP-sagen afslører et hul i dansk cybersikkerhed

    23.10.2026

  • Datacentre går mod 800V-niveau: Microchip og Navitas forenkler transitionen

    21.10.2026

  • Blæserløse 750W AC/DC-strømforsyninger fra XP Power

    21.10.2026

  • Lydikonet Bang & Olufsen går med i ny fond for lydstartups, der har rejst over 20 mio. kr.

    21.10.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}