• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltDesign & udvikling15. 09. 2021 | Rolf Sylvester-Hvid

Sønderborg skal være centrum for grønne ingeniører

AktueltDesign & udvikling15. 09. 2021 By Rolf Sylvester-Hvid

OJs avancerede motorstyringer udgør sammen med sensorteknik, intelligent software og teknisk innovation en samlet styring af ventilationsanlægget, og er dermed en integreret løsning for kunderne. Det er ifølge CEO Erik Damsgaard vejen til grøn vækst.

Fremtiden er vækst. Grøn vækst. OJ Electronics har vækst på samtlige markeder, drevet frem af den grønne omstilling. Det er derfor ikke helt tilfældigt, at virksomheden stolt holder fast i sin placering i Sønderborg, hvor de sammen med andre dygtige virksomheder arbejder hårdt for at gøre området til hjemsted for ingeniører med grønne hjerner. At samle dem skaber fordele i udvikling af bæredygtige løsninger, der kan understøtte verdens nødvendige reduktion i CO2-udledningen:

– Dygtige medarbejdere handler ikke kun om vores egen vækst. Det handler om at løfte Sønderborg-områdets renommé som absolut førende inden for udvikling af bæredygtige produkter, der kan hjælpe klimaet, siger OJ Electronics direktør, Erik Damsgaard.

Sønderborgs virksomheder er allerede i dag førende i den grønne omstilling. Det forspring skal øges og vi er nødt til at være ambitiøse.

– OJs tilgang er ’know-how creates’. Det betyder, at alle hos os har den viden, der skal til, og det er vores opgave at skabe rammerne, der kan aktivere den. Vi har skabt en flad organisation og struktur, der i kombinationen giver os enorm hastighed og agilitet i udviklingsprocesserne. Det tror vi på er med til at udbrede budskabet, at Sønderborg-området er det bedste miljø for ingeniører og andre, der vil med på den grønne vækstbølge, der skyller ind over os netop nu, fortsætter Erik Damsgaard.

Der er måske noget om snakken, for OJ Electronics præsenterede tidligere i år et regnskab med vækst på både top og bund med et overskud på 58 millioner kroner.

– Vores regnskab er resultatet af dedikerede og fagligt dygtige medarbejdere, som hver dag møder ind med en ambition om at gøre det hele lidt bedre i morgen, end det var i går. Det handler om vores produkter, om at udvikle sig selv, sine kollegerne, OJ Electronics og alle andre med ambition om at gøre en forskel, internt såvel som eksternt, slutter Erik Damsgaard.

OJ Electronics udvikler og producerer produkter og løsninger, der bidrager til forbedret indeklima i store som små bygninger. Øget komfort, der gennem udvikling af IoT-baserede styringer til gulvvarme og til ventilationsanlæg, ikke går på kompromis med den faste ambition om at bidrage aktivt til den grønne omstilling; bedre klima og miljø.

OJs avancerede motorstyringer udgør sammen med sensorteknik, intelligent software og teknisk innovation en samlet styring af ventilationsanlægget, og er dermed en integreret løsning for kunderne.

Med base i Sønderborg og salgskontorer i England, Polen og USA, beskæftiger OJ Electronics 160 medarbejdere og eksporterer løsninger til hele verden.

Skrevet i: Aktuelt, Design & udvikling

Seneste nyt fra redaktionen

Nyt projekt skal sikre flere kvalificerede faglærte til robotindustrien

BranchenytProduktion19. 01. 2026

Danmarks robot-, automations- og droneindustri vokser, og efterspørgslen efter faglærte medarbejdere stiger tilsvarende. For at imødekomme behovet og styrke forbindelsen mellem erhvervsskolerne og industrien går Odense Robotics nu sammen med Craft Nation - et samarbejde mellem fire af landets

TDK introducerer Modcap UHP til DC-link applikationer med høje nominelle strømme

Komponenter & konnektorerPower19. 01. 2026

TDK Corporation annoncerer den nye Modcap UHP (B25648A) serie af DC-linkkondensatorer, der sætter en ny standard for effektelektronikapplikationer. "UHP" står for "Ultra-High Performance", og denne serie muliggør kontinuerlig drift ved hotspot-temperaturer på op til +105°C uden derating.

IFS får ny direktør i Norden

Branchenyt19. 01. 2026

IFS har ansat Mattias Bolander som ny direktør for sin hastigt voksende nordiske forretning. Med ansættelsen får IFS en stærk ledelsesprofil ombord med lang erfaring og dokumenteret evne til at opbygge og skalere virksomheder i Norden. Mattias Bolander kommer med mere end 20 års erfaring fra ledende

SDU vil gøre produktion af grøn brint PFAS-fri og konkurrencedygtig

Design & udviklingPower19. 01. 2026

I samarbejde med seks europæiske partnere vil forskere fra SDU’s Institut for Grøn Teknologi udvikle en ny elektrolyseteknologi, der kan producere grøn brint billigere, mere effektivt og bæredygtigt og uden brug af de fluorstoffer, som i dag bruges i anlæggene. Problemet lige nu er bare, at grøn

DTU Science Park: Dette kan styrke Europas deep tech i 2026

AktueltBranchenytDesign & udviklingProduktion19. 01. 2026

En nylig McKinsey-rapport antyder, at Europa allerede besidder meget af det deep tech-potentiale, der er brug for på kontinentet. Hvis dokumenteret best practice for opbygning og skalering af deep tech-virksomheder blev anvendt mere konsekvent på tværs af markederne, kunne Europas startup-økosystem

HIN A/S bliver dansk distributør af PDR SMT/BGA rework-systemer

AktueltBranchenyt19. 01. 2026

HIN A/S er blevet officiel distributør af PDR’s focused infrared rework-systemer i Danmark og Norge. Aftalen giver skandinaviske elektronikproducenter adgang til en af markedets mest anerkendte teknologier til rework af komplekse SMT-komponenter og printkort, hvor kravene til proceskontrol,

Geopolitik åbner danske virksomheders øjne for europæisk teknologi

BranchenytIoT & embeddedTopWireless & data19. 01. 2026

Ifølge en ny medlemsundersøgelse fra Dansk Erhverv ønsker 52 pct. af virksomhederne – i varierende grad – at reducere deres brug af ikke-europæiske cloudleverandører. Geopolitisk usikkerhed og databeskyttelse er de vigtigste grunde til, at virksomhederne ser mod europæiske

Samtec 0,635mm-pitch AcceleRate mP-serie af konnektorer til kompakte, high-speed systemer

Komponenter & konnektorer16. 01. 2026

Powell Electronics, der er leverandør af konnektorer og flere andre komponenttyper til hi-rel applikationer til forsvars-, aerospace- og industriformål, leverer nu AcceleRate mP konnektorserien, næste generation af tætte og kompakte, high-speed effekt- og signal-arrays med en 0,635mm pitch designet

Fire Labview Champions er nu samlet hos GPower

BranchenytDesign & udviklingTest & mål16. 01. 2026

Seniorudvikler hos GPower, Jens Christian Andersen, nu også er blevet udnævnt til Labview Champion. Det er en udnævnelse, som i den grad understreger GPowers kompetencer inden for Labview – og som samtidig betyder, at virksomheden nu har hele fire LabVIEW Champions i GPower-teamet Som Labview

Ny milepæl for solcellepaneler: 5GW maksimaleffekt installeret

Power16. 01. 2026

Danmark har nu rundet 5 gigawatt (GW) installeret solcelleeffekt. Milepælen understreger solkraftens stigende rolle i den grønne omstilling. Udbygningen i 2025 viser, at solceller fortsat særligt etableres på jord. Ud af en samlet årlig udbygning på 965MW er 808MW jordbaseret, hvilket bringer den

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • HIN A/S

    Mærkning af kabler er også grøn tankegang

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Expands PolarFire® FPGA Smart Embedded Video Ecosystem with New SDI IP Cores and Quad CoaXPress™ Bridge Kit

  • RODAN Technologies A/S

    Applications Engineer til Produktionsteknisk Afdeling (PTA)

  • RODAN Technologies A/S

    Kryogenisk- og kvanteteknologi

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Launches Military-Qualified Plastic Transient Voltage Suppressors for Aerospace and Defense Applications

  • ACTEC A/S

    Når det bare skal virke – ACTEC leverer batterierne

  • HIN A/S

    1-polede genistreger til lavvolt-belysning

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Releases Custom Firmware For NVIDIA DGX Spark For Its MEC1723 Embedded Controllers

  • ACTEC A/S

    Når batteriet bliver en del af løsningen – ikke en begrænsning

  • Silitrade ApS

    New partner

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Nyt projekt skal sikre flere kvalificerede faglærte til robotindustrien

    19.01.2026

  • TDK introducerer Modcap UHP til DC-link applikationer med høje nominelle strømme

    19.01.2026

  • IFS får ny direktør i Norden

    19.01.2026

  • SDU vil gøre produktion af grøn brint PFAS-fri og konkurrencedygtig

    19.01.2026

  • DTU Science Park: Dette kan styrke Europas deep tech i 2026

    19.01.2026

  • HIN A/S bliver dansk distributør af PDR SMT/BGA rework-systemer

    19.01.2026

  • Geopolitik åbner danske virksomheders øjne for europæisk teknologi

    19.01.2026

  • Samtec 0,635mm-pitch AcceleRate mP-serie af konnektorer til kompakte, high-speed systemer

    16.01.2026

  • Fire Labview Champions er nu samlet hos GPower

    16.01.2026

  • Ny milepæl for solcellepaneler: 5GW maksimaleffekt installeret

    16.01.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik