• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Design & udviklingIoT & embeddedKomponenter & konnektorer31. 05. 2023 | Rolf Sylvester-Hvid

Socionext udfører indendørs asset-management demo med ZETA-kompatible ZETag® IoT-tags

Design & udviklingIoT & embeddedKomponenter & konnektorer31. 05. 2023 By Rolf Sylvester-Hvid

ZETA Alliance medlemmerne, Socionext Inc. og Techsor Inc., har netop annonceret en fælles indsats i form af en demonstration af brugen af ZETag, en IoT-tag kompatibel med den trådløse ZETA LPWA (Low Power Wide Area) kommunikationsstandard. Den nye demo, der følge i kølvandet af en demo fra september 2022 for udendørs kommunikation flytter ZETag-udbredelsen fremad i forhold til en lang række produkter inden for IoT-forbruger- og industrimarkederne.

Det nyeste demo-eksperiment har verificeret ydelsen i en asset-management bruger-case, der omfatter indendørs drift – et miljø hvor kommunikation udgør en større udfordring end udendørs.

September 2022 eksperimentet involverede medlemmer af ZETA Alliance, som i fællesskab udførte en udendørs kommunikationstest af et Advanced M-FSK-kompatibelt tag-evalueringssystem, der udviste en mere pålidelig kommunikation end konventionelle tags.

Eksperimentet brugte den første ZETag udstyret med SC1330A fra en forsøgsproduktion fra Toppan Inc., et medlem af ZETA Alliance. ZETag’en med SC1330A LSI supporterer Advanced M-FSK modulation. Kommerciel produktion er begyndt i marts, 2023.

Demonstrations-tags blev tilknyttet objekterne (assets under management) i Socionexts Kyoto-kontor, og deres kontinuerte tilstedeværelse inden for det relevante område blev verificeret over en periode på omkring to måneder med en velplaceret antenne, der har modtaget regelmæssige datatransmissionerne fra de enkelte tags. Resultaterne demonstrerede den praktiske brug af asset management automation med tags integreret med SC1330A Advanced M-FSK LSI udstyret med blot ét enkelt access-punkt, som har været i stand til at supportere kommunikation med 50 tags spredt ud over to etager.

Samtidigt har Techsor udviklet en visualiseringsplatform, som med Microsoft Power BI giver en oversigt over assets samt temperaturændringer i det indendørs miljø.

Overblik over demonstrationseksperimentet:

Formål: At udføre demonstrationseksperiment af et asset management system med brug af ZETag i et fungerende kontormiljø med det formål at (1) opnå ekspertise og know-how og (2) identificere og løse problemer som mulige forbedringer af komponenter og system før kommercialisering

Varighed: 28. februar til 28. april, 2023

Location: Socionexts Kyoto-kontor. (Shimogyo-ku, Kyoto), areal op ca. 3.700m2, 6. og 7. etage, Kyoto Research Park Building 10

Tags blev placeret bag på display-moniterer placeret flere steder på 6. og 7. etage i Socionexts Kyoto office (50 monitorer ensartet fordelt i kontoret)

Tags transmitterede deres ID-data og omgivelsestemperaturmålinger én gang hvert 30. minut. Transmissionen blev også trigget ved aktivering af taggens accelerometer.

En enkelt access-punkt var installeret på 7. etage til modtagelse af transmissionerne fra på 6. og 7. etage under demoens forløb.

De opsamlede data blev analyseret for vurdering af korrekte transmissionsintervaller for asset-management og studie af, hvordan data for applikationen bedst kunne præsenteres.

For mere information om demo og virksomheder, se venligst https://www.socionext.com/en/ eller https://techsor.co.jp/

    Skrevet i: Design & udvikling, IoT & embedded, Komponenter & konnektorer

    Seneste nyt fra redaktionen

    EIFO låner 750 mio. kr. til strategisk litium-produktion i Tyskland

    Produktion05. 12. 2025

    EIFO har netop underskrevet et eksportlån på 100 mio. euro (knap 750 mio. kr.) til et projektselskab, der vil etablere storskala geotermisk litium-produktion i Øvre Rhindalen i det sydvestlige Tyskland. Projektet er klassificeret som et Strategisk Projekt under EU’s Critical Raw Materials Act og

    Techwave lanceres på Nasdaq

    Branchenyt05. 12. 2025

    Den nye danske investeringsfond Techwave Invest A/S ser dagens lys. Fonden er skabt til at ride på den bølge af teknologi, der i disse år transformerer verden, og giver investorer adgang til de virksomheder, der driver næste kapitel af den digitale økonomi. Hvor mange fonde spreder sig bredt, går

    Energimuseet ansætter ny direktør

    Branchenyt05. 12. 2025

    Energimuseet har fundet en ny museumsdirektør. Fra januar bliver det Simon Olling Rebsdorf, der sætter retningen for det mere end 40 år gamle museum. I april genåbnede Energimuseet for offentligheden, da Norlys og Poul Due Jensens Fond (Grundfos Fonden) sammen med det årlige statstilskud fra

    International Drone Show 2026: Den globale droneindustri samles i Danmark

    AktueltEvents05. 12. 2025

    Odense bliver igen samlingspunkt for droneverdenen, når International Drone Show afholdes den 3.-4. juni 2026 ved HCA Airport. Her mødes virksomheder, specialister og beslutningstagere på et tidspunkt, hvor droner står højt på både den politiske og teknologiske dagsorden. 2025-udgaven af

    Globalt halvledersalg steg med 4,7% måned-til-måned i oktober

    BranchenytProduktionTop05. 12. 2025

    Semiconductor Industry Association (SIA) annoncerer, at det globale halvledersalg var på 72,7 milliarder dollars i oktober 2025, en stigning på 4,7% sammenlignet med det samlede beløb på 69,5 milliarder dollars i september 2025 og 27,2% mere end det samlede beløb på 57,2 milliarder dollars i oktober

    Danmark baner vejen for suveræn AI i det offentlige

    Wireless & data05. 12. 2025

    Netcompanys førende AI-platform, EASLEY AI, er nu tilgængelig på den danske supercomputer Gefion. Dermed åbnes der nu op for en af Europas første suveræne AI-løsninger, der gør det muligt for offentlige myndigheder at anvende kunstig intelligens med fuld respekt for europæiske regler og lovgivning.

    Hver 6. ingeniør har forladt arbejdsmarkedet modvilligt

    AktueltBranchenyt05. 12. 2025

    Flere og flere seniorer udskyder deres pensionstilværelse og fortsætter på arbejdsmarkedet. Det viser en perlerække af rapporter og data. Men det er ikke alle seniorer, der både kan og vil fortsætte med at arbejde, der er inviteret med til jobfesten. For på trods af den store mangel på højtuddannede

    Nyt program af receivere er ideelt til over-the-ear hovedtelefoner

    Komponenter & konnektorer03. 12. 2025

    Same Skys Audio Group udvider nu sin højttaler produktportefølje med nye såkaldte receiver-modeller. Receiverne i CMR-familien er ideelle til over-the-ear applikationer, og de kan levere lydtryk mellem 103dB og 135dB målt på et kunstigt øre, ligesom kapslingerne er så små som 12mm x 6mm med

    Pladsbesparende 3U digital 10kW strømforsyning giver spændinger op til 100kV

    Power03. 12. 2025

    XP Power annoncerer præsentationen af WBQ serien af 10kW, digitale og regulerede højspændings-strømforsyninger, der retter sig mod designere af udstyr, som kræver kontrollerbare outputspændinger fra 15kV til 100kV.  De kompakte 19-inch, 3U enheder til rackmontage tilbyder det mindste

    15nF/1,25kV C0G MLCC i kompakt 3225M-størrelse til højspændingsdesigns

    Komponenter & konnektorer03. 12. 2025

    Murata Manufacturing Co., Ltd. annoncerer lanceringen og masseproduktionen af ​​sin flerlags keramiske kondensator (MLCC) med en kapacitans på 15nF, en nominel spænding på 1,25kV og C0G-karakteristika i den kompakte 3225M-størrelse (3,2 mm x 2,5 mm / 1210 tommer). Dette produkt leverer yderst

    Tilmeld Nyhedsbrev

    Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

     
     
     
     
    Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
    Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

    /Nyheder

    • Phoenix Contact A/S

      Berøringsbeskyttede printkortstik med skruetilslutning

    • InnoFour

      PCBflow: Cloud-Based DFM for PCB Manufacturing Readiness

    • Microchip Technology Inc.

      Microchip Halves the Power Required to Measure How Much Power Portable Devices Consume

    • RODAN Technologies A/S

      Operatør til kabelproduktion

    • InnoFour

      Discover Siemens Xcelerator Solutions

    • Phoenix Contact A/S

      M23-HYBRID apparatstik til bølgelodning

    • Mouser Electronics

      New eBook from Mouser and YAGEO Explores How New Passive Solutions are Powering Automotive Electrification

    • ODU Denmark

      Compact Class – et nyt testinterface i en klasse for sig

    • ODU Denmark

      USB-C forbindelser til ekstreme driftsforhold i industri og forsvar

    • InnoFour

      Revolutionizing Electronics Design

    Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

    Seneste Nyheder

    • EIFO låner 750 mio. kr. til strategisk litium-produktion i Tyskland

      05.12.2025

    • Techwave lanceres på Nasdaq

      05.12.2025

    • Energimuseet ansætter ny direktør

      05.12.2025

    • International Drone Show 2026: Den globale droneindustri samles i Danmark

      05.12.2025

    • Globalt halvledersalg steg med 4,7% måned-til-måned i oktober

      05.12.2025

    • Danmark baner vejen for suveræn AI i det offentlige

      05.12.2025

    • Hver 6. ingeniør har forladt arbejdsmarkedet modvilligt

      05.12.2025

    • Nyt program af receivere er ideelt til over-the-ear hovedtelefoner

      03.12.2025

    • Pladsbesparende 3U digital 10kW strømforsyning giver spændinger op til 100kV

      03.12.2025

    • 15nF/1,25kV C0G MLCC i kompakt 3225M-størrelse til højspændingsdesigns

      03.12.2025

    Alle nyheder ›

    Læs Aktuel Elektronik

    Aktuel Elektronik avisforside

    Annoncér i Aktuel Elektronik

    Medieinformation

    KONTAKT

    TechMedia A/S
    Naverland 35
    DK - 2600 Glostrup
    www.techmedia.dk
    Telefon: +45 43 24 26 28
    E-mail: info@techmedia.dk
    Privatlivspolitik
    Cookiepolitik