• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltIoT & embedded03. 05. 2021 | Rolf Sylvester-Hvid

Sikker dataanalyse beskytter dansk industri mod cyberangreb

AktueltIoT & embedded03. 05. 2021 By Rolf Sylvester-Hvid

Det er en stor opgave at vedligeholde hundrede meter lange containerskibe, tilsvarende høje vindmøller og maskiner i kilometerdybe miner.

Her kommer C.C. Jensen ind i billedet: SMV’en fra Svendborg producerer oliefiltre der sikrer, at systemet – f.eks. en skibsmotor – kører upåklageligt og giver besked, når vedligehold er påkrævet. Ved hjælp af sensorer på filtrene kan oliens tilstand analyseres og holde både kunder og C. C. Jensen orienteret om, hvornår maskiner skal vedligeholdes eller oliefiltre skal skiftes.

C.C. Jensen måtte tænke i nye baner efter et stort hackerangreb i 2017 ramte et Maersk skib. Nu fik alle C.C. Jensens kunder oprettet meget stærke firewalls, der stillede nye krav til sikker dataopsamling. Foto: MADE/C.C. Jensen

Virksomheder som Maersk og Vestas, der er blandt C.C. Jensens kunder, ønskede at modtage data i realtid – og på en sikker måde, da cyberangreb kan gøre utrolig stor skade, når vi f.eks. har med skibe der koster omkring 12 mia. kr. C.C Jensen fik brug for mere end en simpel dataopsamling og -transmission, så kunderne ikke også påtager sig nogle risici i deres systemer, der potentielt kan give hackere et angrebspunkt.

For at udvikle den cloudbaserede løsning, der kunne kobles på oliefiltrene, blev C.C. Jensen en del af MADE og var blandt grundlæggerne af forsknings- og innovationsplatformen MADE Digital i 2014. For C. C. Jensen, som for mange andre produktionsvirksomheder, kræver det nemlig grundige overvejelser at skabe en cybersikker produktion.

Center for Cybersikkerhed i Forsvarets Efterretningstjeneste advarede i februar 2021 om, at det netop er de danske SMV’er, der i højere grad er blevet et mål for kriminelle hackere.

– MADE gav os mulighed for at udvikle en sikker datalogger, hvor vi kunne placere vores IP omkring sensordata og samtidig levere en hackerbeskyttet platform. Vores arbejde begyndte inden det famøse hackerangreb på et Maersk skib, så vi var faktisk proaktive og ramte plet med den plan, forklarer Morten Henneberg, Head of Innovation & Validation hos C.C. Jensen, hvor han arbejder med digitalisering og produkt- og dataudvikling.

Han refererer til et stort hackerangreb i 2017, der gav afsæt til et markant skifte, hvor alle C.C. Jensens kunder fik oprettet meget stærke firewalls. Nu fik man ikke længere lov til at hente data ud af skibene, uden at kunne garantere for sikkerheden. Derfor var C.C. Jensen nødt til at tænke i nye baner for at udvikle en brugbar løsning til opsamle og anvende data på en sikker måde, der kan bevæge sig ind og ud af firewallen.

– Det var fint at samle rådata op, men næste skridt var at rense og modellere dataene.  Vi fik bygget en model, så vi kunne databehandle vores sensordata og sige noget om kundernes systemer på en måde, som man ikke bare nemt kan kopiere eller gøre med almindelig databehandling. Det har vi bygget ind i en cloud-løsning, der kører i dag, og som kan tolke på de data, fortæller Morten Henneberg.

I MADE Digital samarbejdede C.C. Jensen bl.a. med Alexandra Instituttet og FORCE Technology om at udvikle de nødvendige, tekniske løsninger. Her fik de sparring fra eksperter til at udvikle både deres fysiske (printplade og komponenter) og digitale (software) løsning.

– C.C. Jensen ønskede at foretage en række af de centrale beregninger direkte på deres enheder (Edge Computing), så der ikke er behov for at sende data til en central server – dette er ikke altid muligt pga. geografi, politik og sikkerhed, forklarer Jakob Langdal Jensen, Principal Cloud Architect, Ph.D., Alexandra Instituttet.

– Vi fandt ud af, at der ikke fandtes en hyldevare for det her – ikke engang et koncept. Vi er gode til filtre og oliesensorer, men kender ikke meget til software eller dataopsamling. I dag er vi gået videre med sikre dataprodukter og har udviklet det som spin-off fra MADE-projektet med to andre danske virksomheder. Vi videreudvikler konceptet, som vi formede med hjælp fra Alexandra Instituttet og FORCE Technology, fortæller Morten Henneberg.

Allerede i dag anvender omkring 200 enheder verden over C.C. Jensens cloudbaserede løsning, der blev lanceret i anden halvdel af 2020, men den Svendborg-baserede virksomhed er ikke færdig: De vil videreudvikle den smarte software-tilføjelse til oliefiltrene og foretage pilottests i foråret 2021.

– På sigt kan vi godt se, at vores kunder gerne vil have lokal databehandling – eller måske har de ikke internetforbindelse, hvis skibet er udenfor rækkevidde. Det giver mening at tage vores produkter og placere lokalt, men det er vores kerne-IP. Vi vil gerne undgå at vores intelligente modeller på vores data bliver kopieret, hvorved vores forretningsmodel vil få det svært, vurderer C.C. Jensens innovationsleder.

Det er altså C.C. Jensens patenterede viden på de smarte enheder, som virksomheden søger at beskytte. C.C. Jensens involvering i MADE Digital var afgørende for det videre forløb:

– Ekspertviden og sparring definerede rammen for, hvor vi ville hen. Vi blev koblet på andre danske virksomheder, så vi i fællesskab kunne løse opgaven. Vi tog en opgave, som vi normalt ikke ville være i stand til at løfte, og vi fik det løst. Mit bud er, at vi har fået løst noget, som var umuligt uden MADE Digital, pointerer Morten Henneberg.

Alexandra Instituttet er også glade for de opnåede resultater i projektet:

– C.C. Jensen har udviklet nogle stærke dataanalyser, baseret på data fra deres oliefiltre, der hjælper kunderne med at få mere værdi ud af deres maskiner, siger Jakob Langdal Jensen.

Én af årsagerne til succesen var, at overliggeren blev sat højt, og der blev ramt ’perfekt’ på C.C Jensens markedsbehov.

– Det blev konceptbevist, at vi sikkert kan komme igennem kundernes firewalls og samtidig beskytte vores egen IP. Potentialet er stort: Vi leverer 20.000 filtre om året, og omkring 10-50 procent af de filtre bør få sensorpakker med til overvågning, slutter Morten Henneberg.

Skrevet i: Aktuelt, IoT & embedded

Seneste nyt fra redaktionen

Smal i metal – men ikke spor “heavy”

Komponenter & konnektorer03. 08. 2026

Ofte er det yderst trangt med pladsen, især når det gælder systemer inden for medicoteknik, industri samt test og måling. Derfor har ODU udviklet en ekstra variant i ODU-MAC Rapid-konnektorserien. Som et alternativ til det nuværende plasthus fås der nu en version i metal. Fordelen ved at anvende

SCVOT2 Vortex flow- og temperatursensor til væskekøling i datacentre

Komponenter & konnektorerTest & mål03. 08. 2026

Parker Hannifin lancerer SCVOT2 Vortex flow- og temperatursensoren - en kompakt, højtydende sensorløsning, der er udviklet til at understøtte hurtig implementering af væskekøling i datacentre. SCVOT2, der er udviklet til moderne kølearkitekturer – herunder direkte-til-chip- og

Forskere vil bruge data fra ambulancer til at undgå unødige indlæggelser

Design & udviklingTest & målWireless & data03. 08. 2026

I samarbejde med Region Nordjylland og virksomheden Treat Systems ApS har forskere fra Aalborg Universitet udviklet en prototype på et AI-baseret system, der løbende vurderer patientens tilstand allerede i ambulancen. Systemet skal hjælpe ambulancepersonalet med hurtigere at identificere patienter

Suno dømt for ulovlig brug af ophavsretligt beskyttet musik

BranchenytWireless & data03. 08. 2026

Der er faldet dom i den tyske musikrettighedsorganisation GEMAs søgsmål mod Suno om ulovlig brug af ophavsretligt beskyttet musik. Den tyske domstol slår fast, at Suno har krænket både amerikansk og tysk

Et lovende 2. halvår for dansk elektronik

BranchenytDesign & udviklingProduktionTop03. 08. 2026

Så er vi i gang igen efter juli-måned og en forhåbentlig fin sommerferie for os alle i branchen. Og det vil nok være godt, hvis alle har fået samlet kræfter, for meget tyder på, at de bliver rigeligt at tage sig til på et globalt marked, der mere nu end nogensinde før efterspørger elektronik - også

Rekordstor interesse for DTU blandt de nye studenter – men må afvise over 1.000 ansøgere

AktueltBranchenyt03. 08. 2026

På en række parametre er interessen for DTU’s ingeniøruddannelser stigende blandt Danmarks unge, viser de netop offentliggjorte tal for optaget på de danske universiteter. DTU kan tilbyde studieplads til 2.202 nye studerende, hvilket er 4 pct. flere end sidste år. Samtidig havde mere end 3.300

Igen tryk på kedlerne for europæisk komponentefterspørgsel og -distribution

AktueltBranchenyt03. 08. 2026

Brancheforeningen, DMASS, har netop udgivet sin seneste rapport for distributionsmarkedet for komponenter i Europa, og det ligner umiddelbart gode nyheder for elektronikmarkedet, omend med et par advarselsflag i forhold til allokering af kritiske komponenter som eksempelvis DRAM. Det europæiske

NKT Photonics A/S skifter navn til Hamamatsu Photonics A/S

Branchenyt29. 06. 2026

NKT Photonics A/S er pr. 25. juni 2026 blevet til Lasers & Fibers Business Unit i Hamamatsu Photonics Group og skifter navn til Hamamatsu Photonics A/S. Navneændringen markerer begyndelsen på et nyt kapitel efter Hamamatsu Photonics K.K.’s opkøb af NKT Photonics i 2024. Det nye navn gør det

Lysdioder tåler høje temperaturer

Komponenter & konnektorer29. 06. 2026

Würth Elektronik udvider sin “WL-SFTW SMT Full-color TOP LED Waterclear” produktfamilie. De nye RGB-lysdioder i de respektive kapslinger, PLCC4 2121, PLCC4 3528 og PLCC6 3528 er kendetegnet ved en fremragende varmetolerance. Deres ufølsomhed over for temperaturer mellem -40°C og +100°C gør dem til

Toshiba lancerer 60 V- og 100V N-kanal effekt-MOSFETs i tre nye kapslinger

Komponenter & konnektorerPower29. 06. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH udvider sin portefølje af N-kanal effekt-MOSFETs med lanceringen er ni nye komponenter tre forskellige, små, men effektivt varmeafledende kapslinger. Det nye lineup består af tre 100 V-produkter til 48 V forsynings-rails i industrielt udstyr og seks 60 V-produkter til

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    OPDAG PRAKTISKE ANVENDELSER AF EDGE AI MED ARDUINO UNO Q

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    HVORDAN OVERVÅGE VIBRATIONER I MASKINER UDEN AT OPBYGGE ET HELT AUTOMATIONSSYSTEM?

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    SKAL ENHVER AI-ENHED VÆRE FORBUNDET TIL SKYEN?

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    KRÆVER ET KVALITETSKONTROLSYSTEM ALTID ET INTELLIGENT KAMERA?

  • Mouser Electronics

    Now at Mouser: STMicroelectronics’ ASM330LHHG1 6-Axis IMU for Dead Reckoning and Non-Safety Automotive Applications

  • Mouser Electronics

    Authorised Distributor Mouser Electronics Stocking the Latest Products and Solutions from Omron Industrial Automation

  • Eltraco Automation

    Vi søger en servicetekniker til elektronikindustrien

  • Mouser Electronics

    Mouser Signs Global Distribution Agreement with Red Lion by HMS Networks to Deliver Innovative Industrial Data Access and Control Solutions

  • ODU Denmark

    Hent kataloget med ODU-MAC® og ODU-DOCK Silver-Line stik

  • ODU Denmark

    Hybridstikket, der passer ind, hvor pladsen er trang

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Smal i metal – men ikke spor “heavy”

    03.08.2026

  • SCVOT2 Vortex flow- og temperatursensor til væskekøling i datacentre

    03.08.2026

  • Forskere vil bruge data fra ambulancer til at undgå unødige indlæggelser

    03.08.2026

  • Suno dømt for ulovlig brug af ophavsretligt beskyttet musik

    03.08.2026

  • Et lovende 2. halvår for dansk elektronik

    03.08.2026

  • Rekordstor interesse for DTU blandt de nye studenter – men må afvise over 1.000 ansøgere

    03.08.2026

  • Igen tryk på kedlerne for europæisk komponentefterspørgsel og -distribution

    03.08.2026

  • NKT Photonics A/S skifter navn til Hamamatsu Photonics A/S

    29.06.2026

  • Lysdioder tåler høje temperaturer

    29.06.2026

  • Toshiba lancerer 60 V- og 100V N-kanal effekt-MOSFETs i tre nye kapslinger

    29.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}