• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltIoT & embedded03. 05. 2021 | Rolf Sylvester-Hvid

Sikker dataanalyse beskytter dansk industri mod cyberangreb

AktueltIoT & embedded03. 05. 2021 By Rolf Sylvester-Hvid

Det er en stor opgave at vedligeholde hundrede meter lange containerskibe, tilsvarende høje vindmøller og maskiner i kilometerdybe miner.

Her kommer C.C. Jensen ind i billedet: SMV’en fra Svendborg producerer oliefiltre der sikrer, at systemet – f.eks. en skibsmotor – kører upåklageligt og giver besked, når vedligehold er påkrævet. Ved hjælp af sensorer på filtrene kan oliens tilstand analyseres og holde både kunder og C. C. Jensen orienteret om, hvornår maskiner skal vedligeholdes eller oliefiltre skal skiftes.

C.C. Jensen måtte tænke i nye baner efter et stort hackerangreb i 2017 ramte et Maersk skib. Nu fik alle C.C. Jensens kunder oprettet meget stærke firewalls, der stillede nye krav til sikker dataopsamling. Foto: MADE/C.C. Jensen

Virksomheder som Maersk og Vestas, der er blandt C.C. Jensens kunder, ønskede at modtage data i realtid – og på en sikker måde, da cyberangreb kan gøre utrolig stor skade, når vi f.eks. har med skibe der koster omkring 12 mia. kr. C.C Jensen fik brug for mere end en simpel dataopsamling og -transmission, så kunderne ikke også påtager sig nogle risici i deres systemer, der potentielt kan give hackere et angrebspunkt.

For at udvikle den cloudbaserede løsning, der kunne kobles på oliefiltrene, blev C.C. Jensen en del af MADE og var blandt grundlæggerne af forsknings- og innovationsplatformen MADE Digital i 2014. For C. C. Jensen, som for mange andre produktionsvirksomheder, kræver det nemlig grundige overvejelser at skabe en cybersikker produktion.

Center for Cybersikkerhed i Forsvarets Efterretningstjeneste advarede i februar 2021 om, at det netop er de danske SMV’er, der i højere grad er blevet et mål for kriminelle hackere.

– MADE gav os mulighed for at udvikle en sikker datalogger, hvor vi kunne placere vores IP omkring sensordata og samtidig levere en hackerbeskyttet platform. Vores arbejde begyndte inden det famøse hackerangreb på et Maersk skib, så vi var faktisk proaktive og ramte plet med den plan, forklarer Morten Henneberg, Head of Innovation & Validation hos C.C. Jensen, hvor han arbejder med digitalisering og produkt- og dataudvikling.

Han refererer til et stort hackerangreb i 2017, der gav afsæt til et markant skifte, hvor alle C.C. Jensens kunder fik oprettet meget stærke firewalls. Nu fik man ikke længere lov til at hente data ud af skibene, uden at kunne garantere for sikkerheden. Derfor var C.C. Jensen nødt til at tænke i nye baner for at udvikle en brugbar løsning til opsamle og anvende data på en sikker måde, der kan bevæge sig ind og ud af firewallen.

– Det var fint at samle rådata op, men næste skridt var at rense og modellere dataene.  Vi fik bygget en model, så vi kunne databehandle vores sensordata og sige noget om kundernes systemer på en måde, som man ikke bare nemt kan kopiere eller gøre med almindelig databehandling. Det har vi bygget ind i en cloud-løsning, der kører i dag, og som kan tolke på de data, fortæller Morten Henneberg.

I MADE Digital samarbejdede C.C. Jensen bl.a. med Alexandra Instituttet og FORCE Technology om at udvikle de nødvendige, tekniske løsninger. Her fik de sparring fra eksperter til at udvikle både deres fysiske (printplade og komponenter) og digitale (software) løsning.

– C.C. Jensen ønskede at foretage en række af de centrale beregninger direkte på deres enheder (Edge Computing), så der ikke er behov for at sende data til en central server – dette er ikke altid muligt pga. geografi, politik og sikkerhed, forklarer Jakob Langdal Jensen, Principal Cloud Architect, Ph.D., Alexandra Instituttet.

– Vi fandt ud af, at der ikke fandtes en hyldevare for det her – ikke engang et koncept. Vi er gode til filtre og oliesensorer, men kender ikke meget til software eller dataopsamling. I dag er vi gået videre med sikre dataprodukter og har udviklet det som spin-off fra MADE-projektet med to andre danske virksomheder. Vi videreudvikler konceptet, som vi formede med hjælp fra Alexandra Instituttet og FORCE Technology, fortæller Morten Henneberg.

Allerede i dag anvender omkring 200 enheder verden over C.C. Jensens cloudbaserede løsning, der blev lanceret i anden halvdel af 2020, men den Svendborg-baserede virksomhed er ikke færdig: De vil videreudvikle den smarte software-tilføjelse til oliefiltrene og foretage pilottests i foråret 2021.

– På sigt kan vi godt se, at vores kunder gerne vil have lokal databehandling – eller måske har de ikke internetforbindelse, hvis skibet er udenfor rækkevidde. Det giver mening at tage vores produkter og placere lokalt, men det er vores kerne-IP. Vi vil gerne undgå at vores intelligente modeller på vores data bliver kopieret, hvorved vores forretningsmodel vil få det svært, vurderer C.C. Jensens innovationsleder.

Det er altså C.C. Jensens patenterede viden på de smarte enheder, som virksomheden søger at beskytte. C.C. Jensens involvering i MADE Digital var afgørende for det videre forløb:

– Ekspertviden og sparring definerede rammen for, hvor vi ville hen. Vi blev koblet på andre danske virksomheder, så vi i fællesskab kunne løse opgaven. Vi tog en opgave, som vi normalt ikke ville være i stand til at løfte, og vi fik det løst. Mit bud er, at vi har fået løst noget, som var umuligt uden MADE Digital, pointerer Morten Henneberg.

Alexandra Instituttet er også glade for de opnåede resultater i projektet:

– C.C. Jensen har udviklet nogle stærke dataanalyser, baseret på data fra deres oliefiltre, der hjælper kunderne med at få mere værdi ud af deres maskiner, siger Jakob Langdal Jensen.

Én af årsagerne til succesen var, at overliggeren blev sat højt, og der blev ramt ’perfekt’ på C.C Jensens markedsbehov.

– Det blev konceptbevist, at vi sikkert kan komme igennem kundernes firewalls og samtidig beskytte vores egen IP. Potentialet er stort: Vi leverer 20.000 filtre om året, og omkring 10-50 procent af de filtre bør få sensorpakker med til overvågning, slutter Morten Henneberg.

Skrevet i: Aktuelt, IoT & embedded

Seneste nyt fra redaktionen

Cyberrisikoen stopper ikke ved virksomhedens egen firewall

Wireless & data24. 08. 2026

En cyberhændelse behøver ikke ramme virksomhedens egne systemer for at skabe problemer. Hvis en softwareleverandør, en transportør eller en producent af vigtige komponenter bliver ramt, kan konsekvenserne hurtigt brede sig til leverancer, data og produktion. Før sommerferien spurgte Proxima 515

Schneider Electric styrker life science-satsning i Norden med ny nordisk leder

Branchenyt24. 08. 2026

Schneider Electric har udnævnt Niels Fogd til Nordic Segment Leader for Life Science-segmentet. Her får han ansvaret for at drive og udvikle virksomhedens life science-strategi på tværs af Norden med fokus på blandt andet biopharma, medtech, biologics og forskningsmiljøer. Udnævnelsen sker som

Forskningsprojekt skal afsløre danskernes skjulte varmespild

Design & udviklingTest & mål24. 08. 2026

Forkert indstilling af ventilationssystemer og varmesystemer samt dårlige vinduesåbningsstrategier, kan koste danskere tusindvis af kroner og ødelægge indeklimaet. Nu skal et nyt forskningssamarbejde mellem Danmarks Tekniske Universitet, cleantechvirksomheden Brunata og almene boligorganisationer

1W isolerede DC-DC konvertere til medicinske og ITE applikationer

Power24. 08. 2026

Bel Fuse Inc. præsenterer den nye PTM1-S Series. Det er en familie af 1W isolerede DC-DC konvertere, der er udviklet til at kunne honorere de voksende krav til medicinsk certificerede, højisolerede power-løsninger i kompakte formfaktorer. Konverterne er indkapslet i en SIP-7 pakning, og serien

DI: Kan Danmark omsætte AI til værdi?

AktueltEvents24. 08. 2026

Hvordan skaber vi værdi med kunstig intelligens – og hvordan sikrer vi, at teknologien bruges ansvarligt? AI former allerede vores virksomheder, arbejdsmarked og samfund. Men spørgsmålet er, om Danmark har en tydelig national retning for, hvordan potentialet realiseres bredt – og hvordan vi undgår

Ny bevilling skal sætte fart på test af solcelleteknologi

AktueltDesign & udviklingPower24. 08. 2026

Et solcelleanlæg skal kunne fungere under vidt forskellige forhold. En mørk og regnfuld januardag belaster anlægget på én måde, mens en solrig julidag gør det på en anden. For virksomheder, der udvikler invertere og anden effektelektronik til solcelleanlæg, kan det derfor være en omfattende

Thales og Systematic går sammen om at styrke Danmarks luftforsvar

Design & udviklingTopWireless & data24. 08. 2026

Et partnerskab mellem Systematic og Thales blev præsenteret på Skandinaviens største forsvarsmesse, DALO Industry Days 2026, og det forener Systematics ekspertise inden for kommando- og kontrolsoftware (C2) med Thales' anerkendte luftforsvarssystemer. Målet er, at de forskellige dele af

Flade viklinger og høj effektivitet i spoler fra Würth Elektronik

Komponenter & konnektorer21. 08. 2026

Würth Elektronik introducerer nu WE-SFIA serien af spoler med flade viklingstråde i 2010-, 2013- og 2016-kapslinger. Spolerne har en exceptionelt lav DC-modstand og tåler et udvidet driftstemperaturområde mellem -40°C og +180°C. WE-SFIA serien kan leveres som standard-/katalogkomponenter, men kan

Kompakte Arm Cortex-M4 mikrocontrollere til styringer en enkeltmotordrev

IoT & embedded21. 08. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH har påbegyndt volumentproduktion af TXZ+™ Family Entry-Class M4L Group, en ny serie af Arm® Cortex®-M4 baserede mikrocontrollere med en floating-point unit (FPU), der arbejder ved op til 80MHz. Controllerne er tilgængelige med 128KB eller 256KB flash-memory til

Bowlingkegle-formede atomkerner giver nyt indblik i Universets første øjeblikke

Design & udvikling21. 08. 2026

Hvad skete der i Universets første øjeblikke - før byggestenene til alt liv og den verden, vi kender opstod? Det spørgsmål forsøger fysikere på forskningsanlægget CERN i Schweiz at besvare ved at genskabe nogle af de ekstreme forhold, der herskede i Universet under Big Bang. Og nu er forskere fra

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Würth Elektronik Danmark A/S

    Styrk design og leveringssikkerhed med chip bead ferrites fra Würth Elektronik

  • InnoFour

    Fast, automated Design Rule Checking

  • Mouser Electronics

    Mouser Showcases Online Resource Centre on Consumer Technology for Engineering Next-Generation Connected Devices

  • InnoFour

    Progressive Verification: A practical and effective approach to PCB Design verification

  • Mouser Electronics

    New at Mouser: NXP Semiconductors’ MCX N24, N52, and N53 Arm Cortex-M33 Microcontrollers with On-chip Accelerators and Advanced Security

  • Mouser Electronics

    Outlook: Euro 7 to Accelerate Demand for Emissions-control as Standards Tighten for Brake and Tyre Particulates and Battery Systems

  • InnoFour

    Cyber Resilience Act (CRA)

  • HIN A/S

    Mød HIN på DALO Industry Days

  • InnoFour

    Next-generation Electronic Systems Design

  • Phoenix Contact A/S

    Sunclix crimpkontakter til ledertværsnit fra 6 til 10 mm²

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Cyberrisikoen stopper ikke ved virksomhedens egen firewall

    24.08.2026

  • Schneider Electric styrker life science-satsning i Norden med ny nordisk leder

    24.08.2026

  • Forskningsprojekt skal afsløre danskernes skjulte varmespild

    24.08.2026

  • 1W isolerede DC-DC konvertere til medicinske og ITE applikationer

    24.08.2026

  • DI: Kan Danmark omsætte AI til værdi?

    24.08.2026

  • Ny bevilling skal sætte fart på test af solcelleteknologi

    24.08.2026

  • Thales og Systematic går sammen om at styrke Danmarks luftforsvar

    24.08.2026

  • Flade viklinger og høj effektivitet i spoler fra Würth Elektronik

    21.08.2026

  • Kompakte Arm Cortex-M4 mikrocontrollere til styringer en enkeltmotordrev

    21.08.2026

  • Bowlingkegle-formede atomkerner giver nyt indblik i Universets første øjeblikke

    21.08.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}