• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltBranchenyt04. 11. 2019 | Rolf Sylvester-Hvid

SDU henter verdenskendt topprofessor til at stå i spidsen for Center for Kvantematematik

AktueltBranchenyt04. 11. 2019 | Rolf Sylvester-Hvid

Professor Jørgen Ellegaard Andersen tiltræder d.1. november på SDU, hvor han skal stå i spidsen for det nyoprettede Center for Kvantematematik. Han er forskningsleder for projektet ’Recursive and Exact New Quantum Theory’, der sidste år modtog 10 mio. euro fra Det Europæiske Forskningsråd (ERC).

Jørgen Ellegaard Andersen tiltræder som professor ved SDU Center for Kvantematematik, hvor han vil fortsætte sit arbejde med at udforske matematiske problemer i spændingsfeltet mellem geometri, topologi og analyse på den ene side og teoretisk fysik på den anden.

I teoretisk fysik har kvantefeltteori nydt enorm succes i vores forståelse af elementarpartikel fysik. Der findes imidlertid intet konsistent matematisk grundlag for denne teori. Endvidere har verdenseliten af teoretiske fysikere og matematikere store problemer med at forene denne teori med Einsteins generelle relativitetsteori.

– Center for Kvantematematik vil have speciel fokus på alle de dele af matematik, som er nødvendige for skabelsen af det matematiske grundlag for al kvanteteori. Vi har allerede skabt det matematiske grundlag for adskillige kvantefeltteorier og opbygget nye teorier for kvantificering af krumme faserum, siger professor Jørgen Ellegaard Andersen.

Han bakkes op af dekan for Det Tekniske Fakultet, Henrik Bindslev, som ikke overraskende er begejstret over, at det er lykkedes at tiltrække en kapacitet som professor Jørgen Ellegaard Andersen til SDU.

– Med dette nye permanente center positionerer vi os som en ledende aktør inden for feltet, både hvad angår det fulde matematiske grundlag, som tilbyder yderligere muligheder for at forene teorien med Einsteins relativitetsteori, samt de meget spændende nye kvanteingeniørmæssige anvendelser af kvantetopologi, siger Henrik Bindslev.

Med sig over i Center for Kvantematematik tager Jørgen Ellegaard Andersen projektet ’Recursive and Exact New Quantum Theory’, som sidste år blev bevilliget 10 mio. euro (74,6 mio. kr.) fra Det Europæiske Forskningsråd som det første rent matematisk/teoretisk fysik-projekt nogensinde. Projektet blev af ERC panelet identificeret som det højst rangerende blandt alle modtagne ansøgninger inden for alle forskningsfelter.

Som leder for det nyoprettede center under Mads Clausen Instituttet ved SDU, har professor Jørgen Ellegaard Andersen vide rammer til at kreere og forme et forskningsmiljø i international topklasse.

– SDU tilbød mig nye muligheder, som simpelthen var umulige at sige nej til. Vi går massivt ud fra begyndelsen i bestræbelserne på at tiltrække topforskere til hele spektret af stillingskategorier, siger professor Jørgen Ellegaard Andersen.

Hvis der er nogen, der kan gøre det, så er det Jørgen Ellegaard Andersen. Han har tidligere været den drivende kraft i opbygningen af Center for Kvantegeometri af Modulirum ved Institut for Matematik, Aarhus Universitet.

Jørgen Ellegaard Andersen har desuden sammensat et International Advisory Board, hvor seks af medlemmerne kan bryste sig af at have modtaget Fields-medaljen, hvilket er et hædersbevis, som ofte bliver kaldt “matematikkens Nobelpris”, da der er så meget prestige forbundet med den.

– Dette International Advisory Board repræsenterer en meget stærk kobling til den absolutte verdenselite inden for dette forskningsfelt og det vil assistere i identifikationen og tiltrækningen af spirende stjerner til SDU.

Jørgen Ellegaard Andersen er i forbindelse med sin tiltrædelse blevet udpeget som D-IAS Chair. Danish Institut of Advanced Studies (D-IAS) er SDU’s interdisciplinære eliteforskningscenter, som på tværs af alle fem fakulteter har fokus på topforskning.

– SDU har ved skabelsen af D-IAS positioneret sig perfekt i det danske forskningselitelandskab og jeg ser frem til også at være en aktiv del af dette fantastiske institut.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

TDC Erhverv styrker virksomheders og myndigheders beredskab med europæisk satellitkommunikation

BranchenytWireless & data23. 10. 2026

TDC Erhverv bliver den første danske teleoperatør til at integrere europæiske satellitforbindelser i en samlet netværksløsning til virksomheder og offentlige myndigheder. Det sker i samarbejde med Eutelsat, en af verdens førende satellitoperatører, og skal styrke robustheden og holde kritisk

STMicroelectronics forenkler autentificering af Matter-baserede smart-home produkter

IoT & embedded23. 10. 2026

STMicroelectronics har lanceret servicen, ST MatterConnect, der gør det muligt sikkert at indlæse autentificeringsoplysninger i sikre chips, som anvendes i Matter-kompatible smart-home-enheder. Servicen tilbyder en praktisk, komplet løsning til lagring af autentificeringsdata i ST25DA-C NFC-tags

Kvanteprofessor skal stå i spidsen for næste kapitel

Branchenyt23. 10. 2026

Den danske kvanteteknologivirksomhed Sparrow Quantum har udnævnt sin grundlægger, professor Peter Lodahl, til ny administrerende direktør. Han afløser Kurt Stokbro, der som tidlig investor og topchef har stået i spidsen for udviklingen fra et forskningsbaseret startup til en voksende

Han kom for at bygge en app og blev forsker på SDU

Design & udviklingWireless & data23. 10. 2026

– Jeg har aldrig set mig selv som akademiker eller forsker. Jeg har altid villet skabe min egen tech-startup, lyder det fra Phongsakon Mark Konrad, som til daglig blot bliver kaldt ”Mark”. Han kom til Sønderborg i 2022 som 25-årig med en ambition om at få sin egen virksomhed. Han havde forladt et

Synteza giver fremtidens robotter en digital hjerne

AktueltIoT & embeddedWireless & data23. 10. 2026

Startup-virksomheden Synteza har knækket koden til at skabe computerskabte træningsdata på rekordtid. Det skal gøre det markant hurtigere og billigere for robotter og selvkørende enheder at forstå den virkelige verden. Nu rykker virksomheden ind i robotinkubatoren hos Teknologisk Institut bevilliget

NexGeM: Nyt afsnit på Hannover Messe 2027 for digitalisering af maskiner og værktøj

AktueltDesign & udviklingEventsProduktion23. 10. 2026

VDW, der er Tysklands brancheorganisation for maskin- og værktøjsbyggere slår sig i dagene 5. til 8. april, 2027, sammen med Hannover Messe med specialafsnittet under messen: Next Generation Metalworking (NexGeM), som er egen messe-i-messen for digitalisering inden for maskin- og værktøjsbygning.

PHP-sagen afslører et hul i dansk cybersikkerhed

TopWireless & data23. 10. 2026

Da danske myndigheder og offentlige tjenester onsdag lukkede hjemmesider ned på grund af alvorlige sikkerhedshuller i programmeringssproget PHP, blev det samtidig tydeligt, hvor afhængigt samfundet er af software, som de færreste overhovedet er klar over kører i baggrunden. Aula, DMI og flere

Datacentre går mod 800V-niveau: Microchip og Navitas forenkler transitionen

IoT & embeddedPower21. 10. 2026

I takt med, at AI-datacentre bliver opskaleret til support af high-power GPU-clusters bevæger industrien sig imod 800VDC rack-forsyningsarkitekturer for at forbedre distributionseffektiviteten, øge effekttætheden og understøtte næste generation af serverdesigns. For at forenkle denne transition til

Blæserløse 750W AC/DC-strømforsyninger fra XP Power

Power21. 10. 2026

XP Power introducerer UCH750-serien af 750W konvektionskølede AC/DC-strømforsyninger, der retter sig mod støjfølsomt medicinsk og industrielt udstyr. Den kompakte DCH750-serie er beregnet til chassismontering, og den er en af de få blæserløse medicinske strømforsyninger, der er tilgængelig på dette

Lydikonet Bang & Olufsen går med i ny fond for lydstartups, der har rejst over 20 mio. kr.

BranchenytDesign & udvikling21. 10. 2026

SoundInvest har rejst sin anden venturefond (SoundInvest Fund II). Ved første closing den 31. august fik fonden tilsagn for 2,9 mio. euro, svarende til godt 21 mio. kr., fra Færchfonden, Vald. Birn Holding og Bang & Olufsen. Fondens mål er i alt 4 mio. euro, eller knap 30 mio. kr. Fonden

Tilmeld Nyhedsbrev

Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  •  23-10-2026

    Bruger I for lang tid på at finde den rette temperaturprofil? ›

    HIN A/S
  •  23-10-2026

    Microchip Adds the LX-820 Quartz Oscillator to its L-Series Timing Portfolio Developed for Low Earth Orbit Applications ›

    Microchip Technology Inc.
  •  23-10-2026

    Cyber Resilience Act (CRA) Compliance ›

    InnoFour
  •  23-10-2026

    Automatisk afkortningsautomat Cutfox 10 med udvidet skærekapacitet op til 16 mm² ›

    Phoenix Contact A/S
  •  22-10-2026

    Mouser Signs Global Distribution Agreement with ControlByWeb to Deliver Innovative Industrial IoT Controllers ›

    Mouser Electronics
  •  22-10-2026

    Pålidelige docking-interfaces bidrager til oppetiden for AGV’er og AMR’er ›

    ODU Denmark
  •  21-10-2026

    The Next Electronics Challenge: Getting Innovation Ready for the Real World  ›

    EKTOS A/S
  •  21-10-2026

    Power Seminar Tour – November 2026 ›

    Rohde & Schwarz Danmark A/S
  •  21-10-2026

    Xpedition Interactive Product Tour ›

    InnoFour
  •  20-10-2026

    Mouser New Product Insider: Over 5,000 New Parts Added in Third Quarter of 2026 ›

    Mouser Electronics

Seneste Nyheder

  • TDC Erhverv styrker virksomheders og myndigheders beredskab med europæisk satellitkommunikation

    23.10.2026

  • STMicroelectronics forenkler autentificering af Matter-baserede smart-home produkter

    23.10.2026

  • Kvanteprofessor skal stå i spidsen for næste kapitel

    23.10.2026

  • Han kom for at bygge en app og blev forsker på SDU

    23.10.2026

  • Synteza giver fremtidens robotter en digital hjerne

    23.10.2026

  • NexGeM: Nyt afsnit på Hannover Messe 2027 for digitalisering af maskiner og værktøj

    23.10.2026

  • PHP-sagen afslører et hul i dansk cybersikkerhed

    23.10.2026

  • Datacentre går mod 800V-niveau: Microchip og Navitas forenkler transitionen

    21.10.2026

  • Blæserløse 750W AC/DC-strømforsyninger fra XP Power

    21.10.2026

  • Lydikonet Bang & Olufsen går med i ny fond for lydstartups, der har rejst over 20 mio. kr.

    21.10.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}