• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Artikler fra Aktuel Elektronik17. 06. 2025 | Pia Nielsen

Sådan kan man opfylde EU’s RED for cybersikkerhed

Artikler fra Aktuel Elektronik17. 06. 2025 By Pia Nielsen

Det behøver ikke at være så vanskeligt at opfylde Europa-Kommissionens Radio Equipment Directive (RED) for cybersikkerhedsstandarder. Winbonds W77Q og W77T Secure Flash memories hjælper til at løse opgaven

Artiklen har været bragt i Aktuel Elektronik nr. 7 – 2025 og kan læses herunder uden illustrationer
(læs originaludgaven her)

Teknisk artikel fra Winbond
Redigeret af Rolf Sylvester-Hvid

I en verden, der bliver fortsat mere konnekteret, spiller cybersikkerhed og privatlivets beskyttelse en stadigt større rolle i de regulatoriske frameworks. Europa-Kommissionens Radio Equipment Directive (RED), især artikel 3.3, er på forkant med at sikre, at trådløst udstyr, der sælges på EU’s marked, opfylder de strengeste krav til cybersikkerhed. De nyligste opdateringer til RED-regulativerne, specifikt det delegerede 2022/30/EU-regulativ samt introduktionen af EN 18031:2024 ”Common security requirements for radio equipment set of standards”, highlighter det kritiske behov for sikker datalagring, robuste software-opdateringer og tilsvarende sikre og robuste mekanismer for adgangskontrol.
Winbonds førende W77Q- og W77T Secure Flash memory-løsninger er designet til at opfylde disse præcise standarder med robuste løsninger, der er lette at integrere for producenter, som vil overholde EU’s nyeste RED-cybersikkerhedskrav. EN 18031-standarderne beskriver nøglekravene, og Winbonds sikre memory-produkter er specifikt udviklet til at supportere disse regulativer, så de giver funktioner som sikker lagring, krypterede software-opdateringer og meget modstandsdygtige mekanismer mod hacking.
Radio Equipment Directive (RED) 2014/53/EU og EN 18031 Common Security Requirements for Radio Equipment set of Standards er Europa-Kommissionens legale framework for salg af radioudstyr til EU’s indre marked. Fra januar 2022 kræver et delegeret regulativ 2022/30/EU compliance med Article 3.3, der dækker tre kritiske områder, nemlig databeskyttelse, svindelforebyggelse og adgang til nødtjenester. Fra august 2025 vil produkter, der ikke lever op til standarderne, risikere eksklusion fra markedet.
EN 18031:2024-standarderne er vitale for at sikre compliance med de nye sikkerhedskrav. Det inkluderer beskyttelse af personlige data, beskyttelse mod cyberangreb samt kapaciteten til sikkert at udføre software-opdateringer, hvilket er en vital faktor i vedligeholdet af radioforsynede apparater over en given levetid.

Væsentlige forbedringer af sikkerheden under EN 18031
EN 18031-standarderne behandler flere kritiske områder for at sikre en fyldestgørende sikkerhed gennem et konnekteret produkts samlede levetid:
● Adgangskontrol: Apparater skal have mekanismer, der forhindrer uautoriseret adgang til sikkerheds- eller netværkskomponenter. Det inkluderer brugen af fjern- og lokal autentificering for at beskytte følsomme data.
● Sikre software-opdateringer: Et nøglekrav er evnen til at implementere sikre software-opdateringer, der imødegår eventuelle svagheder i designet, og som samtidigt opretholder den regulatoriske compliance. Det omfatter sikring af, at opdateringer er krypterede, autentificerede og beskyttede mod rollback med support af post-quantum kryptografi (PQC) som Leighton-Micali Signature (LMS) skemaer, der opfylder NSA CNSA 2.0-standarderne.
● Sikker opbevaring og kommunikation: Denne standard fokuserer på betydningen af robust kryptografisk key management og sikker opbevaring og beskyttelse af følsomme data. Compliance kræver sikre opbevarings-/lagringssystemer, der overholder certificeringer som Common Criteria (CC) og SESIP.

Winbond W77Q og W77T: Fremtiden for Secure-Flash
W77Q- og W77T-familierne af Secure Flash memory-komponenter fra Winbond er skræddersyet til at opfylde kravene i EN 18031-standarderne, så producenter får adgang til ydedygtige drop-in erstatninger af eksisterende SPI NOR-flash-løsninger. Disse komponenter er især velegnede til IoT-platforme, automotive systemer og industrielle applikationer, hvor cybersikkerhed er af afgørende betydning.
Kvaliteterne i Winbonds Secure Flash produkter omfatter:
● Post-Quantum Cryptography (PQC): Med det øgede behov for cybersikkerhed stiger kravene til kryptografi også. Winbonds W77Q-serie ligger på forkant af udviklingen med support af PQC-algoritmer, der beskytter komponenter mod fremtidige kvantecomputer-trusler.
● Sikre Over-the-Air (OTA) opdateringer: Både W77Q- og W77T-familierne supporterer sikre OTA firmware-opdateringer, en vigtig funktion i opretholdelse af apparatsikkerheden efter implementering på markedet eller i felten.
● Mekanismer til modstandsdygtighed: Winbonds komponenter opfylder NIST SP 800-193-kravene for modstandsdygtige platforme, så man sikrer sig, at systemer automatisk kan udføre en recovery efter angreb eller negative hændelser.
● Automotive certificeringer: W77T-serien er designet til high-speed dataoverførsel med Octal SPI og opfylder de automotive standarder som ISO21434 og ISO26262, hvilket gør disse memory-produkter ideelle til automotive cybersikkerhedsapplikationer.
Med de stadigt ændrede reguleringer af cybersikkerheden bliver det i stigende grad vigtigt for producenter at fremtidssikre deres produkter. Winbonds Secure Flash-løsninger opfylder ikke bare de nuværende EN 18031-krav, men er desuden designet til at overholde de fremtidige krav som ETSI EN 303 645, NIST IR 8259A, NIST IR 8425, IEC 62443 og CNSA 2.0, som netop bliver obligatorisk i 2025.
Ved at indbygge disse memory-løsninger i elektronikdesigns kan producenter sikre sig compliance med EU’s CE-mærkningskrav og dermed også undgå bøder, ekskludering af markedet eller skader på virksomhedens ry og image. Winbonds certificerede supply chain og sikkerhedscertifikater (Common Criteria, SESIP Certified Secure Storage, FIPS 140-3) giver yderligere sikkerhed for virksomhedens dedikation til robust og sikker produktudvikling.

Stol på Winbond for RED-compliance
Winbonds W77Q- og W77T Secure Flash-komponenter giver producenter en nem og effektiv vej til compliance med de nyeste cybersikkerhedsstandarder under EU’s Radio Equipment Directive. Med funktioner som sikker opbevaring, autentificerede software-opdateringer, kryptografisk key management og mekanismer til modstandsdygtighed kan Winbonds produkter hjælpe producenter til at overholde EN 18031-kravene, reducere cyberrisici med sikring af en langsigtet komponentintegritet.
Da august 2025 er deadline for obligatorisk compliance med RED cybersikkerhedsregulativerne, skal producenter af elektronik allerede nu sikre sig, at deres produkter og deres position på det europæiske marked er på plads. Winbonds Secure Flash memories er den løsning, der sikrer, at produkter ikke bare overholder – men også overgår – dagens strenge krav til sikkerhedsstandarder.
For mere information om, hvordan Winbonds Secure Flash-produkter kan hjælpe en virksomhed til at opnå RED-compliance, kontakt gerne eksperterne på TrustME@winbond.com eller besøg Winbonds Technical Support.

Billedtekster:
1: EU’s RED-regulativ handler i høj grad om at sikre konnekteret elektronik mod uautoriseret adgang gennem kryptering og effektivt key management.

2: ISO26262-kravene til funktionel sikkerhed har en interessant krølle på halen, da både hackere og brugere skal forhindres mulighed for at fifle med den sikkerhedsstyrende teknik. Læg også mærke til vurderingen af reelle tekniske fejl mod mere random (injicerede) fejl. En intelligent sondring kan fortælle eksempelvis en bil, om et hackerangreb er på vej, eller om der er tale om en teknisk fejl i køretøjet.

Skrevet i: Artikler fra Aktuel Elektronik Tags: cybersikkerhed, memory, Radio Equipment Directive, RED

Seneste nyt fra redaktionen

NKT Photonics A/S skifter navn til Hamamatsu Photonics A/S

Branchenyt29. 06. 2026

NKT Photonics A/S er pr. 25. juni 2026 blevet til Lasers & Fibers Business Unit i Hamamatsu Photonics Group og skifter navn til Hamamatsu Photonics A/S. Navneændringen markerer begyndelsen på et nyt kapitel efter Hamamatsu Photonics K.K.’s opkøb af NKT Photonics i 2024. Det nye navn gør det

Lysdioder tåler høje temperaturer

Komponenter & konnektorer29. 06. 2026

Würth Elektronik udvider sin “WL-SFTW SMT Full-color TOP LED Waterclear” produktfamilie. De nye RGB-lysdioder i de respektive kapslinger, PLCC4 2121, PLCC4 3528 og PLCC6 3528 er kendetegnet ved en fremragende varmetolerance. Deres ufølsomhed over for temperaturer mellem -40°C og +100°C gør dem til

Toshiba lancerer 60 V- og 100V N-kanal effekt-MOSFETs i tre nye kapslinger

Komponenter & konnektorerPower29. 06. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH udvider sin portefølje af N-kanal effekt-MOSFETs med lanceringen er ni nye komponenter tre forskellige, små, men effektivt varmeafledende kapslinger. Det nye lineup består af tre 100 V-produkter til 48 V forsynings-rails i industrielt udstyr og seks 60 V-produkter til

Sick A/S udvider SafeRS3 portefølje

IoT & embeddedProduktion29. 06. 2026

Sick A/S' nye safeRS3 sikkerhedsradarsensorer sætter nye standarder for stationær og mobil sikring af fareområder. De muliggør præcis og pålidelig registrering af personer – selv i områder med begrænset sigtbarhed og under de mest krævende industrielle forhold. Med certificeret sikkerhed, et

Dansk software skal binde 12 NATO-nationers styrker sammen

AktueltWireless & data29. 06. 2026

Når 1 German-Netherlands Corps (1GNC) fremover skal koordinere arbejdet mellem sine 12 deltagende nationer, så bliver det klaret med software fra den danske softwarevirksomhed, Systematic. Korpset har hovedkvarter i Münster og kan med kort varsel lede operationer med op til 60.000 soldater på

Fra vision til virkelighed: Power-to-X har fundet et nyt ståsted

AktueltDesign & udviklingPowerProduktion29. 06. 2026

For få år siden var Power-to-X præget af store visioner, høje forventninger og efterfølgende skuffelser. I dag ser billedet anderledes ud. Ny lovgivning, milliardinvesteringer og et sammentømret europæisk marked betyder, at teknologien har bevæget sig fra fremtidsvision til strategisk nødvendighed.

Mon fornuften vender tilbage efter sommerferien?

BranchenytTop29. 06. 2026

Dette nyhedsbrev er det sidste før sommerferien. Vi holder lukket hele juli måned og vender først tilbage 3. august. Vi har op til flere ferieperioder raset lidt mod tåbelighederne i såvel det danske som det globale samfund, men begynder vi mon så småt at vejre lidt bedre luft derude - på flere

STMicroelectronics lancerer kompakt direkte Time-of-Flight 3D LiDAR-modul

IoT & embedded25. 06. 2026

STMicroelectronics lancerer VL53L9, et kompakt direkte Time-of-Flight 3D LiDAR alt-i-et-modul, der sætter en ny standard inden for højopløsningsregistrering. VL53L9 kombinerer avancerede funktioner i en kompakt og omkostningseffektiv pakke, der leverer AI-klare outputdata til

Automatisk docking – slidstærk, sømløs, skræddersyet

Komponenter & konnektorer25. 06. 2026

Automatisk docking er i stadig stigende grad et krav i automatiserede processer. Alle anvendelser har det til fælles, at de kræver en holdbar løsning, der kan tilpasses individuelt til de aktuelle systemkrav. Det gælder, hvad enten det er som industriel applikation, et robust hybridinterface, en

Professor Ander Møller modtager ERC-sponsorat på 2,5 millioner euro til cyberforskning

BranchenytDesign & udviklingWireless & data25. 06. 2026

Professor Anders Møller fra Institut for Datalogi ved Aarhus Universitet modtager ERC Advanced Grant Søren Kjeldgaard Projektet skal udvikle nye metoder til at identificere sikkerhedsproblemer i software, før de når ud til virksomheder, myndigheder og almindelige brugere. – Moderne software

Tilmeld Nyhedsbrev

/Nyheder

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    OPDAG PRAKTISKE ANVENDELSER AF EDGE AI MED ARDUINO UNO Q

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    HVORDAN OVERVÅGE VIBRATIONER I MASKINER UDEN AT OPBYGGE ET HELT AUTOMATIONSSYSTEM?

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    SKAL ENHVER AI-ENHED VÆRE FORBUNDET TIL SKYEN?

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    KRÆVER ET KVALITETSKONTROLSYSTEM ALTID ET INTELLIGENT KAMERA?

  • Mouser Electronics

    Now at Mouser: STMicroelectronics’ ASM330LHHG1 6-Axis IMU for Dead Reckoning and Non-Safety Automotive Applications

  • Mouser Electronics

    Authorised Distributor Mouser Electronics Stocking the Latest Products and Solutions from Omron Industrial Automation

  • Eltraco Automation

    Vi søger en servicetekniker til elektronikindustrien

  • Mouser Electronics

    Mouser Signs Global Distribution Agreement with Red Lion by HMS Networks to Deliver Innovative Industrial Data Access and Control Solutions

  • ODU Denmark

    Hent kataloget med ODU-MAC® og ODU-DOCK Silver-Line stik

  • ODU Denmark

    Hybridstikket, der passer ind, hvor pladsen er trang

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›
 
 
 
 

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}