• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Design & udviklingProduktionTop07. 12. 2022 | Rolf Sylvester-Hvid

Robotbaseret remanufacturing gør affald til en ressource

Design & udviklingProduktionTop07. 12. 2022 By Rolf Sylvester-Hvid

Verden er for alvor begyndt at genoverveje sin tilgang til råvareforbrug. Konklusionen er klar: Vi skal genbruge mere, hvis kloden skal skubbes i en bæredygtig retning.

Fremstilling af nye produkter med gamle dele kan være en af nøglerne til grøn omstillingssucces i produktionsvirksomheder. Teknologisk Institut giver her et overblik over begrebet remanufacturing.

I produktionsverdenen er begrebet remanufacturing derfor begyndt at være på dagsordenen til flere og flere tavlemøder. Helt konkret handler det om, at virksomheder tilbagekøber gamle produkter, som virksomheden så skiller ad og bruger til at bygge den nyeste generation af produktet.

For at gøre det mere effektivt, skalerbart og økonomisk rentabelt er vi dog nødt til at automatisere så mange af remanufacturing-processerne som muligt.

Det mener Mikkel Labori, som er konsulent ved Teknologisk Institut. Han vil i artiklen her kaste lys på den voksende, grønne produktionstrend – og pege på hvilke robotteknologier, der er afgørende for dens gennembrud.

Seks (knapt så lette) trin

Men før vi zoomer ind på teknologierne, giver det god mening at skabe et lidt grundigere overblik over, hvad remanufacturing mere præcist er og indebærer.

– Et remanufactured eller genfremstillet produkt skal tænkes som et helt nyt produkt produceret fra genbrugte dele, påpeger Mikkel Labori.

Det endelige produkt er af samme kvalitet som et nyt produkt. Det skal altså ikke forstås som et brugt, refurbished eller repareret produkt.

Groft sagt kan man inddele remanufacturing i seks processer:

1. Indhentning

2. Identifikation

3. Demontering

4. Reparation og udskiftning (når det er nødvendigt)

5. Genmontering

6. Kvalitetssikring og test

Fem (robot)teknologier, der kan bane vej for effektiv remanufacturing

Men hvordan kan robotteknologi så spille en rolle i at gøre ovenstående seks processer mere effektive, skalerbare og økonomisk rentable?

Mikkel Labori fra Teknologisk Institut peger herunder på fem områder:

Avancerede kameraer og sensorer:

Når de gamle produkter, der skal bruges til at lave nye produkter, er blevet indhentet, ligger de oftest ustruktureret i kasser. Det er robotter traditionelt ikke så gode til at håndtere. Men der er faktisk sket en stor udvikling på dette område i de seneste år.

Se eksempelvis, hvordan det med 3D-bin picking er lykkedes at kunne automatisere en næsten umulig automationsproces hos bremseklodsfabrikken SBS Friction i Svendborg.

Adaptiv reparation og adskillelse:

Nogle af de operationer, vi på Teknologisk Institut aktivt arbejder på at gøre nemmere at automatisere, er blandt andet adaptiv reparation og afmontering.

Det er noget, som nogle af de store virksomheder også eksperimenterer med i disse år. Se herunder Nike’s prototype.

Og her er Apples prototype, som viser, at selv en virkelig svær adskillelsesproces med limede produkter, batterier og små skruer effektivt kan automatiseres.

Kollaborative robotter:

Flere af processerne i remanufacturing kan gøres nemmere at automatisere, hvis man tænker dem ind i en kollaborativ arbejdsstation, hvor et menneske kan løse nogle af de mere avancerede opgaver og en cobot kan løse det mere repetitive.

Selvom de såkaldte cobots bliver mere og mere brugervenlige, er ovenstående dog nemmere sagt end gjort.

Der er stadig en del faktorer, man skal være opmærksom på, inden man investerer i en cobot. Det giver vi dig et hurtigt overblik over i videoen herunder eller i artiklen her.

Selvlærende robotter:

Ved brug af teknikker fra kunstig intelligens til at analysere eksempelvis kræfterne i en samleproces kan robotter selv lære at effektivisere processen – eller at se, om der er sket en fejl.

Det bliver i dag anvendt i samleprocesser, men samme teknologi ville også kunne anvendes i adskillelsesprocesser.

Kunstig intelligens kan i samspil med kamerateknologi også gøre robotter bedre og bedre til at genkende produkter og materialer. Se eksempelvis herunder, hvordan deep learning er sat i spil til at opdage metaldåser blandt plastflasker hos Dansk Retursystem.

Automatiseret kvalitetskontrol:

For at sikre, at det genproducerede produkt er af samme kvalitet som et almindeligt produkt, skal det kvalitetstjekkes. Dele af det tjek kan automatiseres, hvilket også blot vil føre til øget ensartethed.

Du kan her se og læse om virksomheden MEC, som med automatisk kvalitetskontrol er på vej til færre fejl, mindre spild og bedre produktivitet.

Remanufacturing i tal

Kun 1,9 procent af den totale værdi af produktionen i EU stammede i 2015 fra remanufacturing, viser et europæisk markedsstudie.

Det estimerede marked for remanufacturing er på 90 milliarder euros i 2030, viser samme studie.

EU-kommissionen henviser til en konkret case, som viser, at genfremstilling af bilkomponenter giver omkring 88 procent materialebesparelser sammenlignet med at bruge et nyt produkt med et tilhørende 53 procent fald i udledning af CO2-ækvivalenter og 56 procent lavere energibehov.

Nøjagtigt hvor meget af ens energiforbrug, råvareforbrug og CO2-ækvivalente udledning, der kan bespares gennem remanufacturing, afhænger af produktet og produktkæden. For at blive klogere kan man udføre en livscyklusanalyse.

Kontakt:
Mikkel Labori Olsen, konsulent robotteknologi, mail: miol@teknologisk.dk

Skrevet i: Design & udvikling, Produktion, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Virtuel netværksmålingsløsning til evaluering af kommunikation i cloud- og virtuelle miljøer

Test & mål07. 11. 2025

Anritsu Corp. lancerer Virtual Network Master til AWS MX109030PC, en virtuel netværksmålingsløsning, der fungerer i Amazon Web Services (AWS) cloud-miljøer. Denne softwarebaserede løsning muliggør nøjagtig og gentagelig evaluering af kommunikationskvaliteten på tværs af netværk, herunder cloud- og

IDA: Forskningsaftale er godt nyt for Danmarks fremtid

AktueltBranchenyt07. 11. 2025

I en tid hvor det geopolitiske verdensbillede flimrer voldsomt, er det helt rigtigt, at regeringen og et bredt flertal blandt Folketingets partier er blevet enige om en flerårig forskningsaftale, der prioriterer forsvar, kritiske teknologier, grøn omstilling og sundhed. Det mener formand for

Switching til automatisk test er i fokus på Pickerings stand under Productronica

AktueltEventsTest & mål07. 11. 2025

Pickering Group, der har over 50 års ekspertise inden for switching til automatisk test, vil vise sine produkter og tjenester til strømlinet udvikling og anvendelse af højtydende test- og verifikationssystemer til elektronik – inklusive et nyt kompakt modulært 12-slot LXI/USB chassis samt et udvidet

Fuld fart frem for Formula Student under Digital tech Summit

Design & udviklingEventsTop07. 11. 2025

Af Rolf Sylvester-Hvid Der er flere måder at få fat i de unge mennesker på, og Würth Elektronik har valgt en både spændende og meget fagligt relevant tilgang til universitetsniveauet med deres sponsorat af den såkaldte ”Formula Student”. Der er tale om elektriske racerbiler til brug på blandt

Webinar viser, hvordan 3D-data kan skabe reel værdi i kvalitetskontrol og udvikling

Design & udviklingEventsTest & mål07. 11. 2025

Selvom 3D scanning i dag er udbredt i både udviklings- og kvalitetsafdelinger, er der stadig mange virksomheder, der ikke udnytter det fulde potentiale i de data, teknologien skaber. Det ønsker Zebicon nu at ændre på. I november inviterer målespecialisten derfor til to gratis webinarer, hvor

Systematic eksporterer Danmarks nationale bibliotekssystem til Tyskland

Wireless & data07. 11. 2025

Efter at have vundet store kontrakter i både Danmark, Norge og Sverige hev softwarevirksomheden Systematic sidste år en vigtig aftale hjem fra det tyske biblioteksmarked: Bücherhallen Hamburg. I oktober overgik alle bibliotekets 32 filialer gnidningsfrit til softwaren, Cicero, og succesen har givet

Datacenter til milliarder på vej til Business Park Falster

Wireless & data07. 11. 2025

Guldborgsund Kommune har indgået en betinget aftale med den anerkendte tyske datacenterudvikler GARBE Data Centers om salg af 35 hektar erhvervsjord i Business Park Falster tæt på Nørre Alslev med henblik på fremtidig etablering af et AI Data Center Campus. Salget sker efter en offentlig

GN i partnerskab med Mikrodust om næste generation af enterprise-testsystemer

BranchenytTest & mål05. 11. 2025

Mikrodust og GN har udviklet en forbedret version af AtoMik test- og måleplatformen, der tilbyder udvidet funktionalitet designet til at opfylde de høje standarder og behov for masseproduktion af elektronik. Ved at integrere hjertet af AtoMik i GN's økosystem af software og eksisterende mekaniske

Grinn SBC giver sofistikerede, embedded AI-systemer på måneder – ikke år

IoT & embedded05. 11. 2025

Polske Grinns nye GenioBoard er en fuldt udstyret SBC i en standard 87 mm x 56 mm formfaktor, der leverer alle de kommunikations-, grafik- og strømgrænseflader, der er nødvendige for at få adgang til funktionerne i Grinn GenioSOM-700 eller Grinn GenioSOM-510 system-on-module (SOM'er). Disse

Robotter med AI-øjne giver brugt elektronik nyt liv på Teknologisk Institut

AktueltDesign & udviklingProduktion05. 11. 2025

Vi bliver flere og flere, som både producerer og forbruger elektronik. Men alt for meget af det, vi kasserer, kunne faktisk have fået nyt liv. Ifølge FN's seneste rapport "The Global E-waste Monitor 2024" producerede verden hele 62 millioner tons elektronikaffald i 2022 – en udvikling der, ifølge

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • EKTOS A/S

    TRS Renews ISED Recognition to Strengthen North American Certification

  • Mouser Electronics

    The Latest News from Mouser Electronics

  • InnoFour

    Boost Innovation using Electrical System Development

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Technology Unveils Model Context Protocol (MCP) Server to Power AI-Driven Product Data Access

  • Mouser Electronics

    Mouser Expands Wearable Electronics Portfolio with Compact, Low-Power, and High-Performance Components

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Appoints Martina Drimala as Vice President of EMEA Customer Service

  • InnoFour

    Discover Siemens Xcelerator Solutions

  • ACTEC A/S

    ACTEC deltager på Digital Tech Summit 2025

  • Microchip Technology Inc.

    New Radiation-Tolerant, High-Reliability Communication Interface Solution for Space Applications

  • Rohde & Schwarz Danmark A/S

    Last chance to register for our free seminar in Hørsholm 13/11-2025

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Virtuel netværksmålingsløsning til evaluering af kommunikation i cloud- og virtuelle miljøer

    07.11.2025

  • IDA: Forskningsaftale er godt nyt for Danmarks fremtid

    07.11.2025

  • Switching til automatisk test er i fokus på Pickerings stand under Productronica

    07.11.2025

  • Fuld fart frem for Formula Student under Digital tech Summit

    07.11.2025

  • Webinar viser, hvordan 3D-data kan skabe reel værdi i kvalitetskontrol og udvikling

    07.11.2025

  • Systematic eksporterer Danmarks nationale bibliotekssystem til Tyskland

    07.11.2025

  • Datacenter til milliarder på vej til Business Park Falster

    07.11.2025

  • GN i partnerskab med Mikrodust om næste generation af enterprise-testsystemer

    05.11.2025

  • Grinn SBC giver sofistikerede, embedded AI-systemer på måneder – ikke år

    05.11.2025

  • Robotter med AI-øjne giver brugt elektronik nyt liv på Teknologisk Institut

    05.11.2025

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik