• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Design & udviklingProduktionTop07. 12. 2022 | Rolf Sylvester-Hvid

Robotbaseret remanufacturing gør affald til en ressource

Design & udviklingProduktionTop07. 12. 2022 By Rolf Sylvester-Hvid

Verden er for alvor begyndt at genoverveje sin tilgang til råvareforbrug. Konklusionen er klar: Vi skal genbruge mere, hvis kloden skal skubbes i en bæredygtig retning.

Fremstilling af nye produkter med gamle dele kan være en af nøglerne til grøn omstillingssucces i produktionsvirksomheder. Teknologisk Institut giver her et overblik over begrebet remanufacturing.

I produktionsverdenen er begrebet remanufacturing derfor begyndt at være på dagsordenen til flere og flere tavlemøder. Helt konkret handler det om, at virksomheder tilbagekøber gamle produkter, som virksomheden så skiller ad og bruger til at bygge den nyeste generation af produktet.

For at gøre det mere effektivt, skalerbart og økonomisk rentabelt er vi dog nødt til at automatisere så mange af remanufacturing-processerne som muligt.

Det mener Mikkel Labori, som er konsulent ved Teknologisk Institut. Han vil i artiklen her kaste lys på den voksende, grønne produktionstrend – og pege på hvilke robotteknologier, der er afgørende for dens gennembrud.

Seks (knapt så lette) trin

Men før vi zoomer ind på teknologierne, giver det god mening at skabe et lidt grundigere overblik over, hvad remanufacturing mere præcist er og indebærer.

– Et remanufactured eller genfremstillet produkt skal tænkes som et helt nyt produkt produceret fra genbrugte dele, påpeger Mikkel Labori.

Det endelige produkt er af samme kvalitet som et nyt produkt. Det skal altså ikke forstås som et brugt, refurbished eller repareret produkt.

Groft sagt kan man inddele remanufacturing i seks processer:

1. Indhentning

2. Identifikation

3. Demontering

4. Reparation og udskiftning (når det er nødvendigt)

5. Genmontering

6. Kvalitetssikring og test

Fem (robot)teknologier, der kan bane vej for effektiv remanufacturing

Men hvordan kan robotteknologi så spille en rolle i at gøre ovenstående seks processer mere effektive, skalerbare og økonomisk rentable?

Mikkel Labori fra Teknologisk Institut peger herunder på fem områder:

Avancerede kameraer og sensorer:

Når de gamle produkter, der skal bruges til at lave nye produkter, er blevet indhentet, ligger de oftest ustruktureret i kasser. Det er robotter traditionelt ikke så gode til at håndtere. Men der er faktisk sket en stor udvikling på dette område i de seneste år.

Se eksempelvis, hvordan det med 3D-bin picking er lykkedes at kunne automatisere en næsten umulig automationsproces hos bremseklodsfabrikken SBS Friction i Svendborg.

Adaptiv reparation og adskillelse:

Nogle af de operationer, vi på Teknologisk Institut aktivt arbejder på at gøre nemmere at automatisere, er blandt andet adaptiv reparation og afmontering.

Det er noget, som nogle af de store virksomheder også eksperimenterer med i disse år. Se herunder Nike’s prototype.

Og her er Apples prototype, som viser, at selv en virkelig svær adskillelsesproces med limede produkter, batterier og små skruer effektivt kan automatiseres.

Kollaborative robotter:

Flere af processerne i remanufacturing kan gøres nemmere at automatisere, hvis man tænker dem ind i en kollaborativ arbejdsstation, hvor et menneske kan løse nogle af de mere avancerede opgaver og en cobot kan løse det mere repetitive.

Selvom de såkaldte cobots bliver mere og mere brugervenlige, er ovenstående dog nemmere sagt end gjort.

Der er stadig en del faktorer, man skal være opmærksom på, inden man investerer i en cobot. Det giver vi dig et hurtigt overblik over i videoen herunder eller i artiklen her.

Selvlærende robotter:

Ved brug af teknikker fra kunstig intelligens til at analysere eksempelvis kræfterne i en samleproces kan robotter selv lære at effektivisere processen – eller at se, om der er sket en fejl.

Det bliver i dag anvendt i samleprocesser, men samme teknologi ville også kunne anvendes i adskillelsesprocesser.

Kunstig intelligens kan i samspil med kamerateknologi også gøre robotter bedre og bedre til at genkende produkter og materialer. Se eksempelvis herunder, hvordan deep learning er sat i spil til at opdage metaldåser blandt plastflasker hos Dansk Retursystem.

Automatiseret kvalitetskontrol:

For at sikre, at det genproducerede produkt er af samme kvalitet som et almindeligt produkt, skal det kvalitetstjekkes. Dele af det tjek kan automatiseres, hvilket også blot vil føre til øget ensartethed.

Du kan her se og læse om virksomheden MEC, som med automatisk kvalitetskontrol er på vej til færre fejl, mindre spild og bedre produktivitet.

Remanufacturing i tal

Kun 1,9 procent af den totale værdi af produktionen i EU stammede i 2015 fra remanufacturing, viser et europæisk markedsstudie.

Det estimerede marked for remanufacturing er på 90 milliarder euros i 2030, viser samme studie.

EU-kommissionen henviser til en konkret case, som viser, at genfremstilling af bilkomponenter giver omkring 88 procent materialebesparelser sammenlignet med at bruge et nyt produkt med et tilhørende 53 procent fald i udledning af CO2-ækvivalenter og 56 procent lavere energibehov.

Nøjagtigt hvor meget af ens energiforbrug, råvareforbrug og CO2-ækvivalente udledning, der kan bespares gennem remanufacturing, afhænger af produktet og produktkæden. For at blive klogere kan man udføre en livscyklusanalyse.

Kontakt:
Mikkel Labori Olsen, konsulent robotteknologi, mail: miol@teknologisk.dk

Skrevet i: Design & udvikling, Produktion, Top

Seneste nyt fra redaktionen

DI: Klimafremskrivningen vurderer, at 2030-klimamålet står til at blive indfriet

BranchenytPower18. 05. 2026

Årets klimastatus og -fremskrivning (KF26) fra Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet viser, at Danmark fortsat står til at opfylde 2030-klimamålet. Det er et vigtigt skridt for den danske klimaindsats og et klart tegn på, at virksomhederne leverer markante reduktioner. - Jeg hæfter mig ved, at

Højpålidelig Stratos T2-serie af mediekonvertere fra Cinch

Komponenter & konnektorer18. 05. 2026

Den robuste Stratos T2-serie af mediekonvertere fra Cinch Connectivity Solutions bliver nu leveret gennem Powell Electronics, der er leverandør af konnektorer og flere andre komponenttyper til hi-rel applikationer til forsvars-, aerospace- og industriformål. Komponenterne er designet til at give

Djøf: Ledere bruger AI i stor stil – men hver fjerde føler at de mangler kompetencerne

BranchenytWireless & data18. 05. 2026

- Det er problematisk, at så mange ledere ikke oplever, at de har de nødvendige kompetencer til at arbejde med og lede i forhold til kunstig intelligens. Når teknologien allerede fylder så meget i hverdagen, skal kompetencerne følge med, siger Sara Vergo, formand for Djøf. 84% af lederne bruger

Anglia indgår paneuropæisk distributionsaftale med Same Sky

Branchenyt18. 05. 2026

Anglia Components har underskrevet en paneuropæisk distributionsaftale med Same Sky, producent af et stadigt voksende udvalg af produktteknologier, herunder audio, konnektering, aktuator og kontrolsystemer, relæer, sensorer, kontakter og termiske styringer. Same Sky var tidligere kendt som CUI

Erhvervslivets Tænketank: Ny industrialliance skal styrke nordisk konkurrenceevne

AktueltBranchenytDesign & udvikling18. 05. 2026

Nu lanceres Nordic Compass – en ny fællesnordisk alliance, bestående af førende nordiske virksomheder, fonde og organisationer, herunder danske aktører som Novo Nordisk Fonden, Chr. Augustinus Fabrikker, Danfoss og Ørsted. Ambitionen er at omsætte nordiske industrielle styrkepositioner til konkrete

Kom tæt på forskningen på DTU med Folkeuniversitet

AktueltEvents18. 05. 2026

Hvis man er nysgerrig efter at se, hvordan fremtidens, kvantechips og energimaterialer bliver udviklet, har man nu mulighed for at komme helt tæt på forskningen på DTU. DTU og Københavns Folkeuniversitet har netop åbnet for efterårssæsonen i Lyngby. Her kan du komme på rundvisninger i DTU’s

Elektronikmessen 2026: I morgen går det løs – og med et flot konferenceprogram

Design & udviklingEventsProduktionTop18. 05. 2026

Tre forårsdage i Odense er slet ikke tosset, og måske endda mere charmerende end tre sensommerdage, der ellers har været normen. Men i morgen går det løs: Tirsdag til torsdag, 19. - 22. maj, løber Elektronikmessen 2026 af stablen i Odense Congress Center, og med henblik på den udvikling, hele

Medicinsk ressourcecenter for næste generations healthcare-designs

Design & udviklingIoT & embedded15. 05. 2026

Mouser Electronics gør opmærksom på sit omfattende medicinske ressourcecenter for implementeringsmodne healthcare-værktøjer. Centret giver ingeniører og designere af healthcare-løsninger essourcer til at udvikle avancerede medicinske teknologier og holde sig informeret om nye tendenser, der former

Udvidelse af Würth Elektroniks program af kontakter

Komponenter & konnektorer15. 05. 2026

Würth Elektronik udvider sit program af kontakter. De populære SMT-taster/-kontakter med kort vandring får nu selskab af en ny størrelse/version: “WS-TASV SMT Tact Switch 4.5*3.2 mm”. Tasterne/kontakterne leveres i tre forskellige versioner til varierende tastetryk. Familien af afbrydere til typisk

40 år i Danmark for leverandør af sensor- og automationsløsninger

Branchenyt15. 05. 2026

I denne uge kunne Sick Danmark fejre sit 40-års jubilæum. Siden åbningen den 13. maj 1986 har virksomheden udviklet sig fra sin spæde opstart til en af de førende sensorleverandører på det danske marked. Virksomhedens vækst afspejler udviklingen i dansk industri – fra lav automatisering i

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Würth Elektronik Danmark A/S

    ST Microelectronics og Würth Elektronik afholder Motor Inverter seminar i Aarhus

  • InnoFour

    What’s new in HyperLynx 2604

  • InnoFour

    Evertiq Expo Lund

  • Mouser Electronics

    Mouser Highlights Medical Resource Centre for Next-Generation, Deployable Healthcare Designs

  • Elektronikmessen

    AI-agenter revolutionerer elektronikdesign: Softwarelaget bliver vigtigere end nogensinde

  • InnoFour

    Accelerate and Scale Early Validation with Polarion

  • Microchip Technology Inc.

    Næstegenerations 100/1000BASE T1 enkeltpars Ethernet PHY’er integrerer MACsec Security, Time Sensitive Networking og funktionssikkerhed

  • Elektronikmessen

    Ny workshop på Elektronikmessen 2026: Kan 3D print accelerere vejen fra prototype til produktion?

  • HIN A/S

    Nitrogen i elektronikproduktionen – oplev et Airco-demoanlæg på Elektronikmessen

  • Elektronikmessen

    CenSec på Elektronikmessen: Nye muligheder for elektronikbranchen

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • DI: Klimafremskrivningen vurderer, at 2030-klimamålet står til at blive indfriet

    18.05.2026

  • Højpålidelig Stratos T2-serie af mediekonvertere fra Cinch

    18.05.2026

  • Djøf: Ledere bruger AI i stor stil – men hver fjerde føler at de mangler kompetencerne

    18.05.2026

  • Anglia indgår paneuropæisk distributionsaftale med Same Sky

    18.05.2026

  • Erhvervslivets Tænketank: Ny industrialliance skal styrke nordisk konkurrenceevne

    18.05.2026

  • Kom tæt på forskningen på DTU med Folkeuniversitet

    18.05.2026

  • Elektronikmessen 2026: I morgen går det løs – og med et flot konferenceprogram

    18.05.2026

  • Medicinsk ressourcecenter for næste generations healthcare-designs

    15.05.2026

  • Udvidelse af Würth Elektroniks program af kontakter

    15.05.2026

  • 40 år i Danmark for leverandør af sensor- og automationsløsninger

    15.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik