• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltKomponenter & konnektorerProduktionWireless & data23. 05. 2023 | Rolf Sylvester-Hvid

Relativ ukendt nordjysk familievirksomhed skaber exporteventyr med fiberoptik

AktueltKomponenter & konnektorerProduktionWireless & data23. 05. 2023 By Rolf Sylvester-Hvid

Nordjyske Atop leverer millioner af transceivere til fiberoptisk kommunikation i hele verden.

Når der skal flyttes data – undertiden rigtig mange data – sker det mest effektivt gennem lyslederkabler. Atop Europe A/S i Aalborg har over de seneste knapt ni år opbygget en betydelig og indbringende forretning i udvikling, produktion, salg og distribution af små avancerede optiske transceivere.

Via sin anerkendte højkvalitetsproduktion i Mianyang udenfor den kinesiske storby Chengdu solgte og distribuerede den certificerede nordjyske familievirksomhed, der i 2014 fik kinesisk medejerskab, sidste år flere end en million transceiver-enheder rundt i verden. Heraf kom godt en trediedel også fysisk forbi afdelingen og lageret i Aalborg, hvor Carsten Tidselbak præsiderer som CEO for en voksende organisation, hans hustru, Helle, er økonomichef og sønnen, Daniel, salgschef. Fra Troensevej i Aalborg styres de eftertragtede produkter regionalt ud i resten af Europa.

Tidselbak’ernes selvstændige Atop Europe, samproducerer med det større og oprindelige ATOP Technology i Kina, og er de senere år med bl.a. de kinesiske coronaudfordringer i høj grad også blevet kinesernes ansigt udadtil – ikke alene mod Europa men også resten af verden. Atop Technology i Mianyang er ejet og drevet af den børsnoterede kinesiske teknologikoncern SDGI sammen med den i Australien boende forretningsmand Jack Fan. Sammen med Tidselbak’erns ATOP Europe, beskæftiger Atop Technology tilsammen flere end 300 mennesker på Atops transceiver-fabrik i Mianyang.

Fra husstands-tv til datacentre

Som underleverandør til nogle af verdens mest kendte brands indenfor netværksteknologi samt operatører i hele verden kan CEO, stifter og hovedaktionær i ATOP Europe, Carsten Tidselbak af diskretionshensyn ikke oplyse konkrete navne på Atop Europe’s stadig flere kommercielle samarbejdspartnere og -kunder.

Men eftersom de fleste af os herhjemme nærmest dagligt f.eks. benytter services som e-Boks, diverse streaming-tjenester og meget andet, er vi faktisk alle også afhængig og benytter nærmest dagligt Atops transceivere. På samme måde med internetforbrugere i mange andre europæiske lande. Og også når vi benytter vores mobiltelefon, hvor den fiberoptiske teknologi i større og større grad anvendes i bl.a. mobilmasterne.

– Et område vi forventer os endnu mere af de kommende år med de ultrahurtige 5G mobilnetværk’s indtog, understreger Carsten Tidselbak.

Atop-transceiverne, der overfladisk og omfangsmæssigt visuelt kan minde om et avanceret usb-stik, fungerer som aktivt interface til og fra alle typer lyslederkabler med plads til alt fra bare en enkelt af de ultratynde fibre og til mange tusinde parallelle fibre, der efter behov kan transportere data med hastigheder fra beskedne 100 Mb/s og helt op til 400 Gb/s. En enkelt transceiver kan med sin avancerede teknologi koste fra ganske få dollars og helt op til flere tusinde dollars.

– Selv om der efterhånden – i hvert fald i Danmark – er etableret et rimeligt finmasket net rent geografisk, er det endnu ikke tilfældet i resten af Europa. Og fremfor alt øges forbrugernes krav til f.eks. hastighed jo hele tiden. Så vi ser store muligheder for at expandere forretningen i mange år frem, da vores voksende kundekreds med jævne mellemrum må udvide og opgradere deres netværk. Ligesom vores smidige servicekoncept også gør, at vi samtidig vinder markedsandele,” forklarer Carsten Tidselbak.

Giver ekstra mening i post-coronatid

– 90 procent af Atop-produktionen – såvel den dansk og kinesisk styrede – markedsføres ikke i Atops eget navn men som betroet kvalitets-OEM overfor kendte globale producenter og brands. Her i Aalborg har vi skabt os et ry for produktkvalitet, smidig ekspedition og værdi. Men spredningen af produktionen giver altså også god mening i en post-coronatid. Nye pandemier kan ikke afvises, fremhæver Daniel Tidselbak.

– Når konstruktionen med ATOP Europe’s selvstændig virksomhed med hovedkontor her i Aalborg fungerer så godt, så skyldes det bl.a., at vi her har en smidig, uformel og effektiv tilgang til vores store europæiske kunder både i vores daglige kommunikation med dem og i logistikken. De er meget tilfredse med, at vi afklarer forespørgsler hurtigere for vores kunder pga. en flad organisation og en bevidst satsning på at være tættere på vores kunder og deres individuelle behov. Ligesom vores varer og vi selv via Aalborg Lufthavns mange direkte afgange til Amsterdam og København hurtigt kan komme fra A til B globalt, slutter Carsten Tidselbak.

Læs mere på: http://www.atoptechnology.com

Skrevet i: Aktuelt, Komponenter & konnektorer, Produktion, Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

Laura A. Smoliar udnævnt til administrerende direktør for Quantum Denmark

Branchenyt10. 05. 2025

Laura A. Smoliar udnævnt til administrerende direktør for Quantum Denmark, hvilket styrker Danmarks position inden for kvanteteknologi. Quantum Denmark er en central søjle i den danske nationale strategi for kvanteteknologi og blev etableret gennem en fælles ansøgning fra NATO DIANA-Q-partnerne på

Ny profil skal styrke TP-Links B2B-sats inden for videoovervågning

Branchenyt10. 05. 2025

TP-Link, der er en førende udbyder af netværksenheder, netværkstilbehør og smart home-produkter, udvider nu tilstedeværelsen i Norden, hvor Rickard Hohenthal tiltræder som Business Development Manager Nordics. Fremadrettet får Rickard Hohenthal ansvar for at opbygge og udrulle TP-Links B2B-brand

AI og kritisk infrastruktur i fokus på Technomania i Messecenter Herning

Events09. 05. 2025

Årets Technomania tapper ind i den usikre verdenssituation, hvor Danmark og Europa i højere grad skal udvikle egne teknologiske løsninger, og hvor beskyttelsen af vores kritiske infrastruktur står højt på den politiske dagsorden. - Danmark har et stort vækstlag af dygtige virksomheder og

Mouser Electronics New Product Insider: Over 8.000 nye komponenter tilføjet i 1. del af 2025

BranchenytKomponenter & konnektorer09. 05. 2025

I 1. kvartal af 2025 lancerede Mouser mere end 8.000 nye partnumre til levering direkte fra lager. Blandt de produkter, som Mouser introducerede fra januar og gennem marts 2025, finder man: For at se flere New Product Insider highlights, besøg: https://info.mouser.com/new_products/.For flere

Gate-driver optokobler øger sikkerhed ved switching af SiC MOSFETs

Komponenter & konnektorerPower09. 05. 2025

Toshiba Electronics Europe GmbH lancerer en gate-driver optokobler, der egner sig til at styre siliciumcarbid (SiC) MOSFETs i industrielt udstyr som industrielle invertere, UPS’er (uninterruptible power supplies) og solcellepanel (PV) invertere, der alle kan opleve hårde termiske miljøer. TLP5814H

Telenor henter ny erhvervsdirektør med stærk it- og ledelsesbaggrund

Branchenyt09. 05. 2025

Telenor Danmark har ansat Rasmus Rimhoff som ny direktør for Telenor Erhverv. Rimhoff tiltræder den 6. maj og får ansvar for at styrke Telenors position på det danske erhvervsmarked. Rasmus Rimhoff kommer fra en stilling som Senior Vice President for Software, Cloud & Service i Atea A/S, hvor

Den tyske forbundsregering godkender økonomisk støtte til Infineons nye Dresden-fab

AktueltDesign & udviklingProduktion09. 05. 2025

Infineon Technologies AG har modtaget den endelige godkendelse til finansieringen af ​​sin nye fabrik i Dresden (Smart Power Fab) fra det tyske forbundsministerium for økonomi. Infineon udvider anlægget for at imødekomme kundernes efterspørgsel efter f.eks. vedvarende energi, effektive datacentre og

Terma og Lockheed Martin underskriver ”Memorandum of Understanding”

AktueltDesign & udviklingProduktion09. 05. 2025

Terma og Lockheed Martin har yderligere styrket deres langvarige samarbejde ved at underskrive et Memorandum of Understanding (MoU) under en ceremoni afholdt på Termas kontor i Søborg. Memorandummet, underskrevet af Termas administrerende direktør Henriette Hallberg Thygesen og Lockheed Martin

I dag åbner Danmarks nye AI-forskningscenter

Design & udviklingTop09. 05. 2025

”Det Nationale Center for AI i Samfundet” – CAISA – vil samle nogle af landets førende AI-forskere for at kortlægge, hvordan vi i et demokrati som Danmark bedst udvikler og håndterer kunstig intelligens. Københavns Universitet får sammen med Aalborg Universitet en ledende rolle i centeret, som også

Ny teknologi øger holdbarhed og sikkerhed i luftfartsektoren

Design & udvikling07. 05. 2025

Sensorer og digital twins kan optimere måden, vi vedligeholder luftfartøjer på, så færre ressourcer går til spilde. Teknologisk Institut samarbejder med internationale partnere på at skabe sikrere fly og droner med længere levetid i EU-projektet Avatar. – Mens det tidligere har været nødvendigt

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Avnet Silica

    ROBOTIC SEMINAR 21+22 of May 2025 Online

  • Mouser Electronics

    The Latest News from Mouser Electronics

  • Power Technic ApS

    Fem kanals udgangs LED-dæmper

  • InnoFour

    Sigma Connectivity creates world’s most compact EX, 5G smart devices using Siemens EDA Xpedition

  • RODAN Technologies A/S

    RODAN Technologies tildeles Experians RKI Diplom for Højeste Kreditvurdering i Danmark

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Shipping Wide Selection of Smart, Connected and Secure Embedded Control Solutions from Microchip Technology

  • Mouser Electronics

    Mouser Delivers Expert Perspectives on Robotics, AI and ML in New eBook from Analog Devices and Samtec

  • Power Technic ApS

    CSP 3000W Strømforsyning til UV udstyr

  • InnoFour

    Customer story: Improved product quality using HyperLynx PI

  • Mouser Electronics

    Mouser Explores Smart Tech in Farming with Agriculture Resource Hub

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Laura A. Smoliar udnævnt til administrerende direktør for Quantum Denmark

    10.05.2025

  • Ny profil skal styrke TP-Links B2B-sats inden for videoovervågning

    10.05.2025

  • AI og kritisk infrastruktur i fokus på Technomania i Messecenter Herning

    09.05.2025

  • Mouser Electronics New Product Insider: Over 8.000 nye komponenter tilføjet i 1. del af 2025

    09.05.2025

  • Gate-driver optokobler øger sikkerhed ved switching af SiC MOSFETs

    09.05.2025

  • Telenor henter ny erhvervsdirektør med stærk it- og ledelsesbaggrund

    09.05.2025

  • Den tyske forbundsregering godkender økonomisk støtte til Infineons nye Dresden-fab

    09.05.2025

  • Terma og Lockheed Martin underskriver ”Memorandum of Understanding”

    09.05.2025

  • I dag åbner Danmarks nye AI-forskningscenter

    09.05.2025

  • Ny teknologi øger holdbarhed og sikkerhed i luftfartsektoren

    07.05.2025

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik