• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltKomponenter & konnektorerProduktionWireless & data23. 05. 2023 | Rolf Sylvester-Hvid

Relativ ukendt nordjysk familievirksomhed skaber exporteventyr med fiberoptik

AktueltKomponenter & konnektorerProduktionWireless & data23. 05. 2023 | Rolf Sylvester-Hvid

Nordjyske Atop leverer millioner af transceivere til fiberoptisk kommunikation i hele verden.

Når der skal flyttes data – undertiden rigtig mange data – sker det mest effektivt gennem lyslederkabler. Atop Europe A/S i Aalborg har over de seneste knapt ni år opbygget en betydelig og indbringende forretning i udvikling, produktion, salg og distribution af små avancerede optiske transceivere.

Via sin anerkendte højkvalitetsproduktion i Mianyang udenfor den kinesiske storby Chengdu solgte og distribuerede den certificerede nordjyske familievirksomhed, der i 2014 fik kinesisk medejerskab, sidste år flere end en million transceiver-enheder rundt i verden. Heraf kom godt en trediedel også fysisk forbi afdelingen og lageret i Aalborg, hvor Carsten Tidselbak præsiderer som CEO for en voksende organisation, hans hustru, Helle, er økonomichef og sønnen, Daniel, salgschef. Fra Troensevej i Aalborg styres de eftertragtede produkter regionalt ud i resten af Europa.

Tidselbak’ernes selvstændige Atop Europe, samproducerer med det større og oprindelige ATOP Technology i Kina, og er de senere år med bl.a. de kinesiske coronaudfordringer i høj grad også blevet kinesernes ansigt udadtil – ikke alene mod Europa men også resten af verden. Atop Technology i Mianyang er ejet og drevet af den børsnoterede kinesiske teknologikoncern SDGI sammen med den i Australien boende forretningsmand Jack Fan. Sammen med Tidselbak’erns ATOP Europe, beskæftiger Atop Technology tilsammen flere end 300 mennesker på Atops transceiver-fabrik i Mianyang.

Fra husstands-tv til datacentre

Som underleverandør til nogle af verdens mest kendte brands indenfor netværksteknologi samt operatører i hele verden kan CEO, stifter og hovedaktionær i ATOP Europe, Carsten Tidselbak af diskretionshensyn ikke oplyse konkrete navne på Atop Europe’s stadig flere kommercielle samarbejdspartnere og -kunder.

Men eftersom de fleste af os herhjemme nærmest dagligt f.eks. benytter services som e-Boks, diverse streaming-tjenester og meget andet, er vi faktisk alle også afhængig og benytter nærmest dagligt Atops transceivere. På samme måde med internetforbrugere i mange andre europæiske lande. Og også når vi benytter vores mobiltelefon, hvor den fiberoptiske teknologi i større og større grad anvendes i bl.a. mobilmasterne.

– Et område vi forventer os endnu mere af de kommende år med de ultrahurtige 5G mobilnetværk’s indtog, understreger Carsten Tidselbak.

Atop-transceiverne, der overfladisk og omfangsmæssigt visuelt kan minde om et avanceret usb-stik, fungerer som aktivt interface til og fra alle typer lyslederkabler med plads til alt fra bare en enkelt af de ultratynde fibre og til mange tusinde parallelle fibre, der efter behov kan transportere data med hastigheder fra beskedne 100 Mb/s og helt op til 400 Gb/s. En enkelt transceiver kan med sin avancerede teknologi koste fra ganske få dollars og helt op til flere tusinde dollars.

– Selv om der efterhånden – i hvert fald i Danmark – er etableret et rimeligt finmasket net rent geografisk, er det endnu ikke tilfældet i resten af Europa. Og fremfor alt øges forbrugernes krav til f.eks. hastighed jo hele tiden. Så vi ser store muligheder for at expandere forretningen i mange år frem, da vores voksende kundekreds med jævne mellemrum må udvide og opgradere deres netværk. Ligesom vores smidige servicekoncept også gør, at vi samtidig vinder markedsandele,” forklarer Carsten Tidselbak.

Giver ekstra mening i post-coronatid

– 90 procent af Atop-produktionen – såvel den dansk og kinesisk styrede – markedsføres ikke i Atops eget navn men som betroet kvalitets-OEM overfor kendte globale producenter og brands. Her i Aalborg har vi skabt os et ry for produktkvalitet, smidig ekspedition og værdi. Men spredningen af produktionen giver altså også god mening i en post-coronatid. Nye pandemier kan ikke afvises, fremhæver Daniel Tidselbak.

– Når konstruktionen med ATOP Europe’s selvstændig virksomhed med hovedkontor her i Aalborg fungerer så godt, så skyldes det bl.a., at vi her har en smidig, uformel og effektiv tilgang til vores store europæiske kunder både i vores daglige kommunikation med dem og i logistikken. De er meget tilfredse med, at vi afklarer forespørgsler hurtigere for vores kunder pga. en flad organisation og en bevidst satsning på at være tættere på vores kunder og deres individuelle behov. Ligesom vores varer og vi selv via Aalborg Lufthavns mange direkte afgange til Amsterdam og København hurtigt kan komme fra A til B globalt, slutter Carsten Tidselbak.

Læs mere på: http://www.atoptechnology.com

Skrevet i: Aktuelt, Komponenter & konnektorer, Produktion, Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

DI-undersøgelse: 3 ud af 4 danskere er ikke bange for at miste jobbet til AI

AktueltBranchenytWireless & data15. 10. 2026

Tre ud af fire danskere i arbejdsstyrken forventer ifølge undersøgelsen ikke, at deres job bliver erstattet af kunstig intelligens inden for de næste fem år. Kun omkring hver fjortende forventer, at AI vil overtage deres arbejde. Samtidig svarer omkring hver anden af dem, der bruger AI på arbejdet,

Forsyningssikkerhed og lave energipriser topper energisektorens dagsorden

AktueltBranchenytPower15. 10. 2026

Investeringerne flyder nye veje i energisektoren. Høje energipriser, aldrende infrastruktur og et øget trusselsniveau får forsyningsselskaberne til at rette fokus mod kerneforretningen for at sikre stabil energiforsyning til en overkommelig pris. Det er hovedkonklusionen i en ny global undersøgelse

Ny global salgsstruktur styrker Recoms forretninger for IC’er og automationsprodukter

BranchenytPowerTop15. 10. 2026

Recom har etableret nye globale forretningsenheder for IC’er og automation i Wien med virkning fra 1. oktober 2026. Den nye struktur skal understøtte den videre udvikling af disse aktiviteter ved at kombinere specialiseret ekspertise med de eksisterende regionale salgsteams’ styrker og

Smartere og mere modstandsdygtige 48V forsyningssystemer med energibevidst digital effektmonitering fra Microchip

IoT & embedded15. 10. 2026

I takt med, at automotive-, AI/datacenter-, netværks- og industrielle systemer overgår til mod 48V forsyningsarkitekturer for bedre effektivitet og supoprt af højere effekter, har designere i stigende grad brug for et synligt overblik i de øjeblikkelige spændings- og strømtilstande. De har brug for

Toshiba lancerer 3.300V SiC MOSFET-modul til industrielt udstyr

Komponenter & konnektorerPower15. 10. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH udvider sit program med lanceringen af IX800FXF2YMS4, et dual SiC MOSFET-modul. Det nye modul har evnen til at håndtere høje strømme til support af pålidelig drift i industrielt udstyr som invertere og motorer samt konvertere til brug i jernbanemateriel foruden

DigiKey sætter fokus på ny teknologi og spændende projekter ved Maker Faire Rome 2026

Events15. 10. 2026

DigiKey vil fremvise innovative nye produkter og populære projekter på stand N.01 under Maker Faire Rome, der finder sted – i Rom -  fra den 23. til 25. oktober 2026. DigiKey er guldpartner for begivenheden, som samler hundredvis af "makers" (kreative skabere) fra hele verden, der deler deres

TDK udvider sortiment af miljøvenlige SMD-varistorer med X-serien

Komponenter & konnektorer15. 10. 2026

TDK Corporation har udvidet sin produktfamilie af flerlags-varistorer (MLV) til overflademontering (SMD) med den nye X-serie (CT0402*X, CT0603*X, CT0805*X, CT1206*X, CT1210*X, CT1810*X og CT2220*X) til industrielle applikationer. De nye SMD-MLV'er beskytter ikke blot elektronikken mod overspænding –

Pålidelige docking-interfaces bidrager til oppetiden for AGV’er og AMR’er

Komponenter & konnektorer14. 10. 2026

Hvert minut, der bruges på opladning, er tabt transporttid. For at sikre, AGV'er og AMR'er kan være i drift så længe som muligt, er der behov for højt-ydende og holdbare lade- og dockinginterfaces. Korte opladningstider, sikker docking og pålidelige overførsel er afgørende. Hyppig docking,

MEMSensing lancerer knoglevibrationssensor på det europæiske marked

IoT & embeddedKomponenter & konnektorer14. 10. 2026

MEMSensing annoncerer lanceringen i Europa af sin MEMS-baserede (mikro-elektromekaniske systemer) knoglevibrationssensor, der er udviklet til at forbedre stemmeoptagelse (uplink) i TWS-øretelefoner (True Wireless Stereo). Når sensoren anvendes sammen med en konventionel mikrofon, giver den en

Medarbejdernes jagt på AI-værktøjer åbner nye døre for cyberkriminelle

AktueltWireless & data14. 10. 2026

AI er rykket ind i danske virksomheders og medarbejderes hverdag. Men jagten på nye AI-værktøjer kommer også med sikkerhedsrisici, som åbner nye muligheder for de cyberkriminelle. Det viser TDC Erhvervs seneste sikkerhedsrapport for tredje kvartal 2026, hvor Cyber Threat Intelligence teamet

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    New Mouser and Microchip eBook Helps Embedded Designers Prepare for the Cyber Resilience Act

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Expands Space Power Portfolio with New Radiation-Tolerant GaN Point-of-Load Converter

  • InnoFour

    Frontload CFD simulation to shorten development

  • HIN A/S

    Mange timer på benene? Find det rette fit med Sievi

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Expands Data Center Portfolio to Meet Evolving AI Infrastructure Demands

  • InnoFour

    Cyber Resilience Act (CRA)

  • Mouser Electronics

    Mouser Stocking Nearly 70,000 Products from Leading Global Passive Component Manufacturer YAGEO Group

  • InnoFour

    Technical Workshop FPGA Development and Verification – 14 October

  • Phoenix Contact A/S

    Nye dæksler og ny hætte til UM-BASIC/-PRO ekstruderede profilhuse

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Introduces its First Turnkey Touch Controllers for Buttons, Sliders and Wheels with Parallel Sensing

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • DI-undersøgelse: 3 ud af 4 danskere er ikke bange for at miste jobbet til AI

    15.10.2026

  • Forsyningssikkerhed og lave energipriser topper energisektorens dagsorden

    15.10.2026

  • Ny global salgsstruktur styrker Recoms forretninger for IC’er og automationsprodukter

    15.10.2026

  • Smartere og mere modstandsdygtige 48V forsyningssystemer med energibevidst digital effektmonitering fra Microchip

    15.10.2026

  • Toshiba lancerer 3.300V SiC MOSFET-modul til industrielt udstyr

    15.10.2026

  • DigiKey sætter fokus på ny teknologi og spændende projekter ved Maker Faire Rome 2026

    15.10.2026

  • TDK udvider sortiment af miljøvenlige SMD-varistorer med X-serien

    15.10.2026

  • Pålidelige docking-interfaces bidrager til oppetiden for AGV’er og AMR’er

    14.10.2026

  • MEMSensing lancerer knoglevibrationssensor på det europæiske marked

    14.10.2026

  • Medarbejdernes jagt på AI-værktøjer åbner nye døre for cyberkriminelle

    14.10.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}