• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltDesign & udvikling20. 11. 2023 | Rolf Sylvester-Hvid

Regeringens udspil for Danmarks digitale udvikling positivt modtaget af DI

AktueltDesign & udvikling20. 11. 2023 By Rolf Sylvester-Hvid

Regeringen udstikker nu kursen for den fortsatte brug af ny teknologi og digitale løsninger til at skabe et endnu bedre og mere velfungerende samfund, mener landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri. DI roser regeringens længe ventede digitaliseringsstrategi, som blev præsenteret i dag, men peger samtidig på områder, der havde fortjent større fokus.

Branchedirektør Camilla Ley Valentin og bestyrelsesleder André Rogaczewski, begge DI Digital, der er DI’s branche for tech-virksomheder.

– Det er glædeligt, at regeringen med den nye digitaliseringsstrategi nu har skabt rammerne og kursen for de kommende års brug af ny teknologi og digitale løsninger. Strategien er helt afgørende for at få tingene til at ske, siger branchedirektør Camilla Ley Valentin, DI Digital, som er DI’s branche for tech-virksomheder.  

– Det er ikke en tilfældighed, at vi i dag som borgere og virksomheder kan nyde godt af digitaliseringens gevinster med f.eks. sikre selvbetjeningsløsninger og digital post. Det er netop de sidste 20 års strategier, der gør, at Danmark i dag er et af de mest digitale lande i verden. 

– Strategien indeholder mange gode initiativer. Men kunstig intelligens er tidens absolut vigtigste tema, og jeg havde gerne set at det fyldte mere i strategien og med mere ambitiøse initiativer. Regeringen skal dog have ros for at sætte penge af til en strategisk satsning på AI.

– Vi er også glade for, at regeringen har lyttet til de mange input, både fra os i erhvervslivet, og fra digitaliseringspartnerskabet såvel som regeringens Digitaliseringsråd, siger Camilla Ley Valentin. 

Brug for ambitiøse beslutninger om kunstig intelligens 

– Kunstig intelligens rummer gigantiske potentialer og helt nødvendige løsninger for vores samfund, men det er nu at vi skal omsætte ord til handling, hvis vi også fremover skal være med sikre velfærd og velstand med digitalisering. Vi har i Digitaliseringsrådet fremlagt en vision for kunstig intelligens i Danmark, og med de midler regeringen nu afsætter til nye strategiske indsatser er udgangspunktet på plads, så nu handler det om at få iværksat de rette initiativer, siger DI Digital bestyrelsesleder André Rogaczewski.

– Noget af det, vi er særligt gode til i Danmark, er at udnytte de teknologiske landvindinger, der sker, og at kombinere og udnytte dem til at skabe nye produkter og services. Det har historisk bragt os helt frem i den digitale superliga, og det skal også være ambitionen på kunstig intelligens, hvor vi som branche er klar til at tage et stort ansvar, samarbejde og byde ind med fremsynede løsninger, siger Camilla Ley Valentin.

Flere kompetencer og talenter

Det er afgørende, at vi ruster de kommende generationer til en digital fremtid, hvor de skal kunne begå sig i et globalt og teknologisk samfund. 

– Med kunstig intelligens står vi midt i en stor industriel revolution – men for, at vi overhovedet skal have mulighed for at gribe denne mulighed i Danmark, kræver det først og fremmest, at vi er klædt på til fremtiden, og derfor byder vi ideen om faget teknologiforståelse på uddannelserne meget velkomment, selvom vi dog gerne havde set det som et obligatorisk fag for alle folkeskoleelever, siger branchedirektør for DI Digital, Camilla Ley Valentin.

Et andet vigtigt tema, som regeringen nu sætter fokus på, er den efterhånden omsiggribende mangel på it-specialister, men her er det vigtigt, at de gode intentioner følges op af konkrete indsatser. 

– Efterspørgslen efter it-specialister er stor, både i it-virksomhederne, men også i resten af erhvervslivet, hvor alle virksomheder er i gang – eller skal i gang – med at digitalisere deres forretning. Det er afgørende for vores konkurrenceevne, at vi har nok it-kyndige, og det er derfor rigtig positivt, at strategien generelt lægger op til at få flere digitale elementer ind i alle uddannelser, siger Camilla Ley Valentin.  

Digital kamp mod byrder 

Strategien lægger sig fortsat op ad Digitaliseringspartnerskabets anbefalinger fra 2021, hvor visionen “MinVirksomhed” satte fokus på, at danske virksomheder skal opleve en ny og mærkbart lettere digital virkelighed gennem automatisering af indberetninger til det offentlige. 

– Det er centralt for Danmarks fortsatte konkurrenceevne, at visionen “MinVirksomhed” er prioriteret i den nye strategi. Store som små virksomheder udsættes dagligt for byrder i form af krav om manuelt at skulle indberette en masse forskellige data til forskellige myndigheder. Visionen om ”MinVirksomhed” handler om at fuldautomatisere alle disse indberetninger, så virksomhederne kan fokusere på deres drift og udvikling. Potentialet er kæmpestort, og det er et område, vi har store forventninger til, siger Camilla Ley Valentin.

DI hæfter sig i øvrigt ved: 

Grøn omstilling

– Det er inden for de kommende år, at vi for alvor skal se, at digitalisering bliver grønt og bæredygtigt samtidig med, at vi får brug for langt flere digitale løsninger, der bidrager til den grønne omstilling.

– Samtidig savner jeg dog også ambitioner på området, hvor man eksempelvis kunne have ønsket sig mere i forhold til at koble vores teknologiske styrkepositioner inden for den grønne omstilling og digitalisering. F.eks. ville det være aktuelt at se på, hvordan kunstig intelligens eller kvanteteknologi på sigt kan revolutionere vores energiforsyning og sætte turbo på Power-to-X, – ikke mindst i lyset af, at Danmark er pionerland inden netop indenfor kvanteteknologien, siger Camilla Ley Valentin.

EU 

– Regeringen lægger op til et stærkere engagement i EU’s arbejde med digital udvikling, og regulering er helt afgørende for Danmarks videre digitale udvikling. Det er afgørende, at Danmark kan sætte et større fingeraftryk her, siger Camilla Ley Valentin.

Eksport 

– Danmark er blandt de førende lande inden for digitalisering, hvor særligt digitalisering af vores offentlige sektor, baseret på danske demokratiske værdier, er noget, hele verden kigger imod. Denne succes skal vi blive endnu bedre til at omsætte, når det kommer til eksport. Derfor er det glædeligt, at regeringen fortsat har fokus på teknologieksport, og vi ser frem til at få endnu flere danske virksomheder ud i verden, siger Camilla Ley Valentin.

SMV Robot

– Der er fortsat et stort uforløst potentiale for automatisering i danske SMV’er, men barrieren for at få taget de første skridt på automatiseringsrejsen kan være stor, og det er derfor rigtig godt, at regeringen fastholder et fokus på dette område, konkret med SMV Robot, der gør brugen af robotter mere tilgængelig, særligt for SMV’erne, siger branchedirektør for DI Digital, Camilla Ley Valentin.

Data og cloud – Gaia X

– Det er glædeligt, at regeringen vil have Danmark med i det europæiske projekt Gaia X, som er et fælles data- og cloud-samarbejde. Vi håber i det hele taget, at regeringen finder ressourcerne til at gå aktivt ind i EU’s planer om langt større udnyttelse af data. Potentialet er enormt, og vi har store ambitioner i EU om at udnytte de store mængder data. Derfor skal vi naturligvis både være med i Gaia X og EU’s projekter om data spaces. Det er en stor hjælp for danske virksomheder, hvis Danmark går aktivt ind i det arbejde, der foregår i EU på så vigtige områder som Data og cloud, siger Camilla Ley Valentin.

Skrevet i: Aktuelt, Design & udvikling

Seneste nyt fra redaktionen

STMicroelectronics lancerer kompakt direkte Time-of-Flight 3D LiDAR-modul

IoT & embedded25. 06. 2026

STMicroelectronics lancerer VL53L9, et kompakt direkte Time-of-Flight 3D LiDAR alt-i-et-modul, der sætter en ny standard inden for højopløsningsregistrering. VL53L9 kombinerer avancerede funktioner i en kompakt og omkostningseffektiv pakke, der leverer AI-klare outputdata til

Automatisk docking – slidstærk, sømløs, skræddersyet

Komponenter & konnektorer25. 06. 2026

Automatisk docking er i stadig stigende grad et krav i automatiserede processer. Alle anvendelser har det til fælles, at de kræver en holdbar løsning, der kan tilpasses individuelt til de aktuelle systemkrav. Det gælder, hvad enten det er som industriel applikation, et robust hybridinterface, en

Professor Ander Møller modtager ERC-sponsorat på 2,5 millioner euro til cyberforskning

BranchenytDesign & udviklingWireless & data25. 06. 2026

Professor Anders Møller fra Institut for Datalogi ved Aarhus Universitet modtager ERC Advanced Grant Søren Kjeldgaard Projektet skal udvikle nye metoder til at identificere sikkerhedsproblemer i software, før de når ud til virksomheder, myndigheder og almindelige brugere. – Moderne software

Anders Tomsen skal fremover stå i spidsen for IFS Danmark

Branchenyt25. 06. 2026

IFS har ansat Anders Tomsen som ny landedirektør i Danmark. Han kommer fra en stilling som Regional Sales Director i Oracle med ansvar for Norden og Benelux og får nu ansvaret for at videreudvikle den danske forretning hos den globale leverandør af forretningssoftware og industrielle

Dansk Standard ledende inden for europæisk arbejde med kernekraft

AktueltDesign & udviklingPower25. 06. 2026

Kernekraft er rykket højere op på både den europæiske og danske energidagsorden. I regeringsgrundlaget Det politiske grundlag for firkløverregeringen fremhæves kernekraft som en teknologi, der skal undersøges. Det hænger sammen med, at behovet for stabil og fleksibel energi vokser, i takt med at

Testet udført i lufthavn gør den grønne omstilling konkret

AktueltBranchenytPowerTest & mål25. 06. 2026

Et af de mest krævende energisystemer finder du i en lufthavn. Driften stopper aldrig, sikkerheden er kritisk, og elforbruget stiger i takt med, at busser, køretøjer og ground handling-udstyr bliver elektrificeret. Derfor er tiltag inden for grøn omstilling heller ikke noget, der sker fra dag til

EUDP uddeler 286 millioner kroner til ny energiteknologi

Design & udviklingPowerTop25. 06. 2026

EUDP støtter hvert år virksomheder og universiteters arbejde med udvikling og demonstration af nye, grønne energiteknologier, som bidrager til at indfri Danmarks klima- og energipolitiske målsætninger. Programmet modtog i foråret 2026 i alt 82 ansøgninger, der sammenlagt søgte om mere end 804

IEEE International Electron Devices Meeting (IEDM) 2026 Call for Papers

Design & udviklingEvents24. 06. 2026

Det 72. årlige IEEE International Electron Devices Meeting (IEDM) har udsendt sin Call for Papers, der efterspørger originalt innovativt arbejde fra halvlederindustriens førende forskere inden for alle områder af mikroelektronikteknologi, med temaet "Komponenter i hjertet af

Toshiba udbygger portefølje af standard digitale isolatorer

Komponenter & konnektorer24. 06. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH lancerer to quad-channel, medium-speed, kompakte low-power standard digitale isolatorer til industrielt udstyr og forbrugerelektronik. Den nye DCL341x0B-serie supporterer pålidelig drift med en høj common-mode transientimmunitet (CMTI) på 30 kV/μs (min.) og middelhøj

ESET-analyse: De fleste virksomheder bliver ramt af cyberangreb men føler sig alligevel sikre

Wireless & data24. 06. 2026

Hver anden danske virksomhed har oplevet en cybersikkerhedshændelse det seneste år, men samtidig har flertallet tillid til deres sikkerhedsniveau. Det viser en ny undersøgelse fra ESET, der peger på et spænd mellem oplevet tryghed og det reelle trusselniveau, som virksomhederne står

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • InnoFour

    Scalable PCB design for growing teams: Xpedition Standard

  • Phoenix Contact A/S

    Innovative prøvestiksystemer til energiomstilling

  • Microchip Technology Inc.

    Streamline Spacecraft Timing Architecture with Microchip’s Radiation-Tolerant, Low-Power, Low-Jitter Six-Output Clock Generator

  • Mouser Electronics

    Samtec Honours Mouser Electronics with Global High Service Distributor of the Year Accolades

  • ODU Denmark

    ODU konnektorer til Nett Warrior og STANAG 4695

  • Mouser Electronics

    EDAC Group Honours Mouser Electronics with Second Consecutive Distributor of the Year Award

  • InnoFour

    Accelerate and Scale Early Validation with Polarion

  • HIN A/S

    Gratis webinarserie om IEC 61340-5-1 og ESD-compliance

  • InnoFour

    What’s new in HyperLynx 2604

  • InnoFour

    Progressive Verification: A practical and effective approach to PCB Design verification

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • STMicroelectronics lancerer kompakt direkte Time-of-Flight 3D LiDAR-modul

    25.06.2026

  • Automatisk docking – slidstærk, sømløs, skræddersyet

    25.06.2026

  • Professor Ander Møller modtager ERC-sponsorat på 2,5 millioner euro til cyberforskning

    25.06.2026

  • Anders Tomsen skal fremover stå i spidsen for IFS Danmark

    25.06.2026

  • Dansk Standard ledende inden for europæisk arbejde med kernekraft

    25.06.2026

  • Testet udført i lufthavn gør den grønne omstilling konkret

    25.06.2026

  • EUDP uddeler 286 millioner kroner til ny energiteknologi

    25.06.2026

  • IEEE International Electron Devices Meeting (IEDM) 2026 Call for Papers

    24.06.2026

  • Toshiba udbygger portefølje af standard digitale isolatorer

    24.06.2026

  • ESET-analyse: De fleste virksomheder bliver ramt af cyberangreb men føler sig alligevel sikre

    24.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}