• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Design & udviklingTop27. 05. 2020 | Rolf Sylvester-Hvid

Overraskende ny forskning ændrer DTU’s undervisning

Design & udviklingTop27. 05. 2020 By Rolf Sylvester-Hvid

I mange år har det været almindelig anerkendt i undervisningsverdenen, at studerende lærer stoffet bedre, hvis de får tingene mellem hænderne og selv prøver dem af. Planen var derfor også at inddrage traditionelle eksperimenter i DTU’s grundlæggende fysikkurser, når en ny undervisningsbygning stod klar.

Det kom derfor som en stor overraskelse, da ny amerikansk forskning for et par år siden på overbevisende vis demonstrerede, at de studerende hverken lærte mere eller mindre, når undervisningen i fysik også omfattede eksperimenter. Læringsudbyttet var næsten præcis nul, når man målte på den studerendes præstation til en skriftlig eksamen i fysik.

– Til gengæld havde vores kollegaer fra Cornell og Stanford universiteterne forslag til eksperimentelle tilgangsvinkler, der ikke kun handler om at efterprøve teoretiske koncepter i fysik, men i stedet giver anledning til at diskutere og tage stilling til, hvordan teorien kan efterprøves, siger seniorforsker Kristoffer Haldrup, der er ansvarlig for tilrettelæggelsen af de nye eksperimentelle aktiviteter i DTU’s undervisning i fysik.

Udviklingen af den nye undervisning er blandt andet sket i samarbejde med lektor Natasha Holmes fra Cornell, der besøgte DTU i forbindelse med de første test-forsøg. Forsøg, som de studerende efterfølgende udtrykte stor tilfredshed med.

Den nye viden har givet anledning til, at de indledende fysikkurser, som er obligatoriske for stort set alle ingeniørstuderende, kommer til at se helt anderedes ud.

– Fremover vil fokus i eksperimenterne være på, at de studerende skal opnå indsigt i, hvornår et eksperimentelt set-up er passende til at frembringe de data, der kan give konkrete og kvantitative svar i forhold til en given undersøgelse. Fysik er den oplagte ramme om den slags indlæring, da den underliggende teori i mange situationer er konceptuelt meget simpel. Det giver mulighed for at designe eksperimenter, som virkeligt skærer ind til benet af de fænomener, man ønsker at undersøge, for eksempel energibevarelse. Det betyder, at de studerende i stedet for at skulle overskue et stort antal detaljer, kan koncentrere sig om at kvalificere og kvantificere de eksperimentelle data, forklarer Kristoffer Haldrup.

Netop viden om at kunne etablere et pålideligt eksperimentelt set-up, kunne analysere de opnåede data kvantitativt og derigennem komme fra data over resultater til viden og indsigt, er en grundlæggende evne, som alle ingeniører senere får brug for, uanset om de arbejder med bygningskonstruktioner eller ny sundhedsteknologi.

Der er således tale om lidt af et paradigmeskift inden for undervisningen, hvor de studerende fremover ikke blot får opskriften på et fysikforsøg, som de skal gennemføre. I stedet skal de selv overveje, hvordan de vil gennemføre en forsøgsrække inden for eksempelvis impulsbevarelse eller varmemaskiner, samle og analysere data fra eksperimentet og derefter beskrive, hvad de har målt. Det giver nogle helt andre udforskende rammer at arbejde inden for, da der ikke blot er en enkel korrekt løsning, men flere veje til at komme i mål.

Den nye undervisningsform ligger helt i tråd med DTU’s strategi om at tilbyde Europas bedste uddannelse.

– En så gennemgribende ændring af den klassiske fysikundervisning med en helt ny type eksperimenter er et glimrende eksempel på, hvordan vores undervisning på DTU hele tiden optimeres, så den lever op til de højeste kvalitetskrav og samtidig giver de studerende et godt grundlag for at kunne udvikle nye teknologier til gavn for mennesker og samfund. Vi har samtidig renoveret en af vores auditoriebygninger, så vi fremover også kan tilbyde de rette fysiske rammer til at gennemføre den nye type eksperimenter, siger dekan Lars D. Christoffersen, der er ansvarlig for DTU’s bacheloruddannelser.

Samtidig har DTU Fysik indkøbt moderne måleudstyr til brug i eksperimenterne. Det er robust udstyr, der på en og samme tid kan fungere som blandt andet lysmåler, barometer, magnetometer og accellerometer, og som i real-time overfører de målte data til de studerendes computer. De studerende bliver således ikke begrænset i, hvilke data de rent praktisk er i stand til at indhente under eksperimenterne.

Det er planen at indføre den nye type fysikeksperimenter fra september 2020, hvor de første 400 DTU-studerende vil stifte bekendtskab med dem.

Kontakt: Kristoffer Haldrup, mail: hald@fysik.dtu.dk

Skrevet i: Design & udvikling, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Infineon XMC5000 mikrocontroller-serien nu hos Rutronik

IoT & embeddedKomponenter & konnektorer10. 04. 2026

Infineon XMC5000-serien kombinerer en dual-core-arkitektur, omfattende periferiudstyr og høj integration til industrielle styrings- og drevapplikationer. Med XMC5000 mikrocontroller-serien fra Infineon tilbyder Rutronik en kraftfuld og skalerbar løsning til industrielle styrings- og

Ny global aktør inden for halvledertestløsninger

BranchenytTest & mål10. 04. 2026

Efter Xenon Private Equitys investering i Microtest i 2022 er der nu nået en betydelig ny milepæl med oprettelsen af ​​Cosmic, koncernens nye navn. Det forener de forskellige industrivirksomheder, der er blevet integreret i løbet af de sidste par år, under en enkelt brandidentitet. To komplementære

Igen massiv global vækst i salget af udstyr til halvlederproduktion

AktueltProduktion09. 04. 2026

Det globale salg af halvlederudstyr steg med 15% til 135,1 milliarder dollars i 2025 fra 117,1 milliarder dollars i 2024, drevet af fortsatte investeringer i avanceret logik, hukommelse og AI-relateret kapacitetsudvidelse, rapporterede SEMI, brancheforeningen, der repræsenterer den globale

Her er kandidaterne til Årets Innovationsprojekt 2026

AktueltBranchenytDesign & udvikling09. 04. 2026

Tre innovationsprojekter fra Energy Cluster Denmark er nomineret til Årets Innovationsprojekt 2026. Temaerne spænder bredt mellem droner til vindmølleinspektion og pakkelevering, kunstig intelligens til tjek af offshore installationer og pyrolyseanlæg til CO2-fangst og grønne brændsler. Vinderen

Recom udvider sin portefølje af diskrete effektkomponenter

Komponenter & konnektorerPower09. 04. 2026

Recom introducerer en ny portefølje af Power-IC’er og SMD-transformere, som gør det muligt for kunder at designe deres egne diskrete, isolerede DC/DC-strømforsyninger. Sortimentet omfatter tre forskellige topologitransformerdrivere – flyback, push-pull og fuldbro, integrerede og eksterne

Dansk teknologi skal beskytte robotter i rummet

Design & udviklingTop09. 04. 2026

European Space Agency (ESA) har nu udpeget Teknologisk Institut til at koordinere udviklingen af næste generation af et beskyttende cover til robotarme. Projektet hedder Smart Skin for Exploration Cobots og skal føre teknologien frem til et niveau, hvor den kan demonstreres under rumlignende

KMD justerer ledelsen for at eksekvere på ny strategi

Branchenyt09. 04. 2026

KMD vil med sin nye strategi udvide sin rolle i samfundet fra at være leverandør af kritiske it-løsninger til at være en strategisk partner for sine kunder. En central del af den strategi er at udnytte nye teknologier – herunder kunstig intelligens – til at skabe større værdi for kunderne, både i

Vandtætte USB Type-C konnektorer omfatter UV-limede O-ring typer

Komponenter & konnektorer08. 04. 2026

Same Skys Interconnect Group fortsætter udvidelsen af sit program af USB Type-C konnektorer med en serie af nye IP-tætte modeller. UJ-familien indeholder nu vandtætte USB-hunstik med IPX5-, IPX6-, IPX7-, IPX8-, IP66-, IP67- og IP68-tæthedsklasser, hvad der gør konnektorerne ideelle til

“Effekt-monstre” til DIN-skinnemontage

Power08. 04. 2026

Med sin nye CPS-EC2000 AC/DC-strømforsyningsserie sætter Camtec Power Supplies en høj standard for højpræcise industrielle strømforsyninger til DIN-skinnemontage. Med SiC-MOSFET-teknologi tilbyder 2000W CAMTEC EC-strømforsyningen alt, hvad man kan bruge til sit automations- eller styreskab: Spænding

Ukrainske sygehjælpere tester dansk software-system til sårede soldater

BranchenytDesign & udviklingWireless & data08. 04. 2026

Ukrainske sygehjælpere ved fronten har i de seneste 2,5 år arbejdet med en kombination af papirdokumentation og digitale løsninger, udviklet og implementeret under ekstremt vanskelige forhold.  - Når vi bruger papirkort, stopper vi dem i lommen på den sårede. Men kortene forsvinder ofte

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    DIN Power Supplies TDK-Lambda – excellent solutions for automation and industry

  • InnoFour

    User2User Europe – May 12, Munich Germany

  • GOmeasure ApS

    Sådan tester du dit produkt efter IEC 61000-4-2 med ESD-generatorer

  • InnoFour

    Free live webinar April 16 on how to achieve Cyber Resilience Act Compliance

  • EKTOS A/S

    Hands-On EMC Insight: Practical Precompliance Lab Sessions from EKTOS TRS

  • Phoenix Contact A/S

    Phoenix Contact på Hannover messen: Alt handler om integrerede, netværksforbundne energisystemer

  • RODAN Technologies A/S

    RODAN byder velkommen til John Skjoldrup Pedersen

  • InnoFour

    Heatsink Thermal Design; key considerations for Electronics Cooling

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Technology Earns IEC 62443-4-1 ML2 Industrial Automation and Control System Certification From UL Solutions

  • InnoFour

    Don’t let these 3 assumptions derail your CRA Compliance

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Infineon XMC5000 mikrocontroller-serien nu hos Rutronik

    10.04.2026

  • Ny global aktør inden for halvledertestløsninger

    10.04.2026

  • Igen massiv global vækst i salget af udstyr til halvlederproduktion

    09.04.2026

  • Her er kandidaterne til Årets Innovationsprojekt 2026

    09.04.2026

  • Recom udvider sin portefølje af diskrete effektkomponenter

    09.04.2026

  • Dansk teknologi skal beskytte robotter i rummet

    09.04.2026

  • KMD justerer ledelsen for at eksekvere på ny strategi

    09.04.2026

  • Vandtætte USB Type-C konnektorer omfatter UV-limede O-ring typer

    08.04.2026

  • “Effekt-monstre” til DIN-skinnemontage

    08.04.2026

  • Ukrainske sygehjælpere tester dansk software-system til sårede soldater

    08.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik