• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

BranchenytWireless & data20. 11. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

Østrig køber avanceret forsvarssoftware for millioner i Danmark

BranchenytWireless & data20. 11. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

Med Østrig som ny kunde hos Systematic kommer hele DACH-regionen til at anvende samme battle management-system, hvilket er en styrke for forsvarssamarbejdet i Europa og NATO.

Østrigs forsvar opruster sine væbnede styrker digitalt med et projekt til en samlet værdi på 73 mio. EUR. Heri indgår bl.a. battle management systemet SitaWare fra den danske softwarevirksomhed Systematic, som dermed skal levere avanceret software til styring, kommunikation og koordinering af militære operationer.

Aftalen, som er resultatet af en omfattende udbudsrunde, er en vigtig udvidelse af Systematics forretning i Europa og understøtter virksomhedens langsigtede vækststrategi inden for forsvarsområdet.

Med valget af SitaWare styrker den østrigske hær sin operationelle effektivitet og evne til at samarbejde med internationale allierede herunder NATO.

Styrker samarbejdet mellem allierede

Systematics CEO Nikolaj Bramsen ser aftalen med Østrig som en milepæl i virksomhedens ekspansion på det europæiske marked.

– Kontrakten med Østrigs forsvar understreger den værdi, SitaWare skaber for allierede i både nationale og internationale operationer. Tidligere på året valgte NATO at købe og anvende SitaWare til sine landoperationer, hvilket har skabt øget interesse og tillid til vores løsninger. Med Østrig kommer alle DACH-landene (Tyskland, Schweiz og Østrig) til at bruge samme system, hvilket er en styrke for europæiske forsvarssamarbejde, siger han.

Østrigs valg af SitaWare betyder, at landets forsvar fremover vil være i stand til at deltage mere effektivt i samarbejdet med NATO, hvor SitaWare allerede bruges af flere øvrige medlemslande,

– Den nuværende sikkerhedssituation i Europa – og især situationen i Ukraine viser, at de europæiske væbnede styrker skal arbejde sammen. Ved at introducere et gennemprøvet digitalt system, som allerede er i brug i mange europæiske lande, kan vi også arbejde problemfrit med andre hære som en neutral partner, siger den østrigske forsvarsminister, Klaudia Tanner.

Systematics software er designet til at leve op til de strenge krav om sikkerhed og interoperabilitet, som NATO og andre forsvarsalliancer stiller. Dette gør det lettere for landene at samarbejde i internationale operationer og dele kritisk information sikkert og i realtid.

Langsigtet potentiale i den globale digitalisering af forsvar

Det globale marked for forsvarssoftware er i vækst, og de europæiske lande opruster gennem investeringer i ny teknologi.

– Battle Management Systemer og Management Information Systemer styrker kapacitet og ledelse på alle niveauer. De understøtter kommandoprocessen og planlægningen for chefer og stab og er en vigtig milepæl i digitaliseringen af det østrigske forsvar, siger generalmajor Harald Vodosek, der er Østrigs hærs nationale direktør for våbenprogrammer.

For Nikolaj Bramsen markerer kontrakten med Østrig Systematics voksende rolle i digitaliseringen af forsvar verden over:
– Forsvarssektoren foretager generelt set langsigtede investeringer, og kontrakter som den østrigske vil formentlig medføre yderligere aftaler om vedligeholdelse og fremtidige opgraderinger af softwaren, hvilket bidrager til omsætningen på længere sigt, siger han.

Åbner nyt kontor i Østrig

For at understøtte implementeringen af SitaWare hos Østrigs forsvar åbner Systematic et nyt kontor i hovedstaden Wien.

– Vi sørger for at være tæt på kunderne, så vi kan bidrage med træning og lokal support, samtidig forventer vi at det nye kontor med tiden vil vokse og bidrage til Systematics vækst i regionen, fortæller Nikolaj Bramsen.

Systematics C4ISR*-løsning, SitaWare er skabt med det formål at øge sikkerheden for udsendte soldater, styrke alliancer og gøre det nemmere at træffe velinformerede beslutninger i kritiske situationer.

Det er et kommando-kontrolsystem, som leverer et detaljeret overbliksbillede over styrker, infrastruktur, terræn og bygninger i et givent område, og gør det muligt at dele informationer, planlægge, koordinere og kommunikere effektivt mellem militære enheder og værn.

SitaWare kan anvendes på land, til søs, i luften, i rummet og i cyberspace, mellem alle værn og mellem nationer. Systemet integrerer militære kommunikationsnetværk, overvågningssystemer og måludpegning med analyse og beslutningsstøttefunktioner og anvender kunstig intelligens til databehandling.

SitaWare er bygget med en åben arkitektur, hvilket gør det nemt at integrere med andre løsninger, lige som brugerne kan oprette egne plug-ins og add-ons, som passer til deres missions- og opgavekrav.

SitaWare bruges af cirka 50 lande verden over – herunder de fleste større NATO-lande og NATO-partnerlande bl.a. Australien, Danmark, Finland, Tyskland, Letland, New Zealand, Sverige, Schweiz, Storbritannien og USA. I 2024 købte NATO systemet til brug for sine landoperationer. Det er første gang, at NATO har valgt et standardprodukt (COTS) fremfor at få et specielt udviklet til organisationens behov.

* C4ISR: Command, Control, Communications, Computers, Intelligence, Surveillance and Reconnaissance.

Se mere her:

https://systematic.com/en-gb/industries/defence/products

Skrevet i: Branchenyt, Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

Salg af servicerobotter går frem mens industrirobotter stagnerer

BranchenytProduktionTop25. 09. 2026

De nyeste globale tal fra International Federation of Robotics (IFR) bekræfter et markant skift i den måde, virksomheder over hele verden investerer i automation på. Hvor det traditionelle marked for industrirobotter i 2025 mærkede en europæisk afmatning med et fald i Danmark på 7 procent fra 1.443

DI: Destruktive cyberangreb er ikke længere teori

AktueltBranchenytWireless & data25. 09. 2026

– Når Styrelsen for Samfundssikkerhed i dag hæver truslen fra destruktive cyberangreb til høj, er det et klart signal om, at risikoen ikke længere er teoretisk. Vi skal desværre alle være forberedte på, at det kan blive til virkelighed, siger branchedirektør i Dansk Industri (DI) Andreas Holbak

Seniorer oplever aldersdiskrimination og efterlyser mentorrolle

AktueltBranchenyt25. 09. 2026

Alderen kan både være en stopklods, når man skal søge nyt arbejde, men også føles som en ressource, der ikke bruges nok på arbejdspladsen. Det viser en ny rapport, som ser på alder som både en barriere og ressource  blandt seniorer på over 50 år. Det er stof til eftertanke i en branche som

Microchips 1,2V clock-buffere linker de nyeste SoC’er og FPGA’er til højere spændinger

Komponenter & konnektorer25. 09. 2026

Markedet for lavspændings clock-drivere fortsætter med at vokse med den stigende brug af avancerede FinFET-procesteknologier, der anvendes i højtydende FPGA'er, SoC'er, AI-acceleratorer og næste generation af CPU'er. Designere står over for stigende udfordringer på grund af den begrænsede

Intel Xeon 6+: Højere regnekraft pr. watt til datacentre

Komponenter & konnektorer25. 09. 2026

AI, cloud-applikationer og dataintensive arbejdsbelastninger øger effekttætheden i datacentre. Samtidig bliver strømforsyning og køling i stigende grad begrænsende faktorer. Derfor er der behov for processorplatforme, der kombinerer høj ydeevne med effektiv ressourceudnyttelse og gennemsigtighed

Systematic-topchef kåret som Årets Tech CEO 2026

Branchenyt25. 09. 2026

Nikolaj Bramsen blev torsdag aften kåret som Årets Tech CEO 2026 ved IT-Branchens lederkonference, Lederdøgnet, på Hindsgavl Slot. Prisen uddeles i år for første gang og går til en topchef, der har gjort teknologi til et fundament og en drivkraft for virksomhedens strategi, resultater og langsigtede

Lenovo ruster virksomheder til AI-fremtiden med nye it-infrastrukturløsninger

Wireless & data25. 09. 2026

En tidssvarende digital infrastruktur er blevet vigtigere end nogensinde før, når det gælder både virksomheders daglige drift og muligheden for at tage kunstig intelligens i brug. Samtidig bliver det digitale it-miljø mere fragmenteret og komplekst, mens kravene til cybersikkerhed, stabil drift og

Altera og Rutronik indgår strategisk distributionsaftale

AktueltBranchenyt23. 09. 2026

Altera Corporation og Rutronik annoncerer en strategisk distributionsaftale, der skal udvide kundernes adgang til Alteras FPGA-portefølje på det europæiske marked. Aftalen styrker Alteras strategi med flere distributører ved at give kunderne større fleksibilitet i indkøb, bedre teknisk support og

50 millioner til nyt center for AI på Aarhus Universitet

AktueltDesign & udviklingWireless & data23. 09. 2026

Generativ AI hjælper os allerede med at skrive, analysere, lære og udvikle nye idéer. Men hvad sker der med vores egen tænkning, når AI bliver en stadig større del af den? Det skal et nyt tværfagligt forskningscenter på Aarhus Universitet undersøge med en bevilling på 50 millioner kroner fra

Panasonic flytter sin elektroniske designekspertise til Budapest

BranchenytDesign & udviklingTop23. 09. 2026

Panasonic Factory Solutions styrker sin tilstedeværelse i Central- og Østeuropa ved at centralisere sine aktiviteter inden for kundesupport, ingeniørarbejde, service og udvikling i Budapest, Ungarn. Som led i denne strategiske investering har virksomheden åbnet et betydeligt udvidet teknisk center,

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • RODAN Technologies A/S

    RODAN Technologies modtager prisen “Succesvirksomhed” for tredje år i træk

  • SynFlex A/S

    PET-folie på dine præmisser: Mylar® og Hostaphan® fra SynFlex

  • InnoFour

    Technical Workshop FPGA Development and Verification – 14 October

  • Mouser Electronics

    Mouser and Amphenol CDI Announce Global Distribution Agreement

  • Microchip Technology Inc.

    Build Smarter, More Resilient 48V Power Systems with Energy-Aware Digital Power Monitoring from Microchip

  • InnoFour

    Turning Billions of DRC violations into actionable debug

  • ACTEC A/S

    Batteriet kommer sjældent først

  • Mouser Electronics

    Mouser’s Alternative Energy Resource Centre Provides Engineering Insights into New Decentralised Systems

  • InnoFour

    The BOM is no longer just documentation

  • HIN A/S

    ESD-sikring skal ikke bare etableres – den skal verificeres

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Salg af servicerobotter går frem mens industrirobotter stagnerer

    25.09.2026

  • DI: Destruktive cyberangreb er ikke længere teori

    25.09.2026

  • Seniorer oplever aldersdiskrimination og efterlyser mentorrolle

    25.09.2026

  • Microchips 1,2V clock-buffere linker de nyeste SoC’er og FPGA’er til højere spændinger

    25.09.2026

  • Intel Xeon 6+: Højere regnekraft pr. watt til datacentre

    25.09.2026

  • Systematic-topchef kåret som Årets Tech CEO 2026

    25.09.2026

  • Lenovo ruster virksomheder til AI-fremtiden med nye it-infrastrukturløsninger

    25.09.2026

  • Altera og Rutronik indgår strategisk distributionsaftale

    23.09.2026

  • 50 millioner til nyt center for AI på Aarhus Universitet

    23.09.2026

  • Panasonic flytter sin elektroniske designekspertise til Budapest

    23.09.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}