• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Design & udviklingPower06. 12. 2019 | Rolf Sylvester-Hvid

Ørsted mangedobler simuleringshastighed i virksomhedens produktudvikling

Design & udviklingPower06. 12. 2019 | Rolf Sylvester-Hvid

Mange virksomheder tager udgangspunkt i omkostningerne og de forventede omkostningsreduktioner, når de overvejer nye teknologier og ændringer i deres it-strategi, som f.eks. at flytte til cloudbaserede løsninger. Men for energiselskabet Ørsted var øget fleksibilitet og hastighed afgørende for at kunne nedbringe den tid, de bruger på deres mange simuleringer. I samarbejde med EDRMedeso har Ørsted valgt at kombinere deres ANSYS simuleringsløsninger med en cloudbaseret løsning fra Rescale.

Ørsted, som er Danmarks største energiselskab, udvikler, bygger og driver offshore- og landbaserede vindmølleparker, bioenergianlæg samt innovative løsninger, der omdanner affald til energi. Offshore-divisionen i Ørsted benytter avancerede simuleringer, når de udvikler fundamenter til deres offshore vindmøller. Overholdelse af deadlines og exceptionel kvalitet har høj prioritet for Ørsted, og da det viste sig, at konstant voksende simuleringskrav gjorde det svært at overholde deadlines, kontaktede de EDRMedeso for rådgivning omkring en optimering af deres regnekraft.

Med baggrund i Ørsteds krav til nul vedligeholdelse og god integration til ANSYS og andre leverandører anbefalede EDRMedeso en cloudløsning fra Rescale.

– Rescales ScaleX platform tilbyder en nærmest uendelig computerkraft i skyen, der gør det muligt for designere, arkitekter og ingeniører at gennemføre selv meget store og komplekse simuleringer på relativt kort tid. Den skalerbare cloud-løsning passer perfekt til Ørsteds skiftende behov for computerkraft, og vi er meget stolte over at vi med vores rådgivning, har været med til at optimere en så grundlæggende vigtig proces hos Ørsted, siger Mark Milton, Country Manager for EDRMedeso i Danmark.

Ved at implementere EDRMedesos Rescale-løsning har Ørsted følgende fordele:

  • En cloudløsning uden krav til vedligeholdelse.
  • En skalerbar hardware-pool, der fjerner potentielle flaskehalsproblemer og reducerer procestider i forhold til løsning af mere komplekse problemer.
  • En skalerbar licens-pool baseret på eksisterende licenser og on-demand-licenser, hvilket sikrer forbedret håndtering af spidsbelastninger.

EDRMedeso og Ørsted udførte i samarbejde en række testsimuleringer, hvor man sammenlignede gennemløbstid på Ørsteds eksisterende hardware setup og det nye Rescale cloud-setup. Med den eksisterende løsning tog simuleringerne op til 30 timer. Med Rescale blev simuleringerne løst på omkring 30 minutter; altså 60 gange hurtigere – og dét kan mærkes.

Den øgede hastighed betyder blandt andet, at ingeniører hos Ørsted nu kan køre mange flere designevalueringer, hvilket hjælper dem med at minimere risici. De er ikke længere bremset eller begrænset af hardware, og nye ideer kan testes på kort tid.

Hos Ørsted varierer den krævede computerkraft meget fra projekt til projekt. Derfor var det vigtigt at få en skalerbar løsning. Valget af Rescales pay-as-you-go-model der sikrer, at Ørsted kun betaler for den kapacitet, de bruger, er dog ikke taget for at minimere omkostningerne, men for at opnå maksimal fleksibilitet og hastighed.

– Fremtiden er baseret på en cloud-first strategi. Ved at køre simuleringer i skyen vil virksomhederne kunne få deres produkter langt hurtigere på markedet. Og de vil kunne levere til tiden. Skyen leverer ubegrænset kapacitet, og det er heri den sande værdi ligger. Flytning til skyen handler ikke om at spare penge, det handler om at tilføre værdi, siger Mark Milton.

Fakta:

  • EDRMedeso, som er bindeleddet mellem Ørsted og Rescale, har ydet rådgivning om projektet samt hjulpet med implementeringen af ​​Rescale-løsningen.
  • Ørsted har været i stand til drastisk at reducere simuleringstiden for komplekse og tunge simuleringer med op til en tyvendedel af den oprindelige tid afhængig af projektet.
  • Ørsted har ingen interne omkostninger til systemvedligeholdelse. Rescale håndterer al systemvedligeholdelse.
  • Ørsted har adgang til support via EDRMedeso.

EDRMedeso Danmark
mail: mark.milton@edrmedeso.com; telefon: 40 20 69 45

Skrevet i: Design & udvikling, Power

Seneste nyt fra redaktionen

Pickering demonstrerer skalérbar signal-switching til halvledertest under Microelectronics UK

EventsTest & mål20. 09. 2026

Pickering Interfaces vil demonstrere sit program af modulære industrielt standardiserede signal-switching løsninger til halvledertest og -verificering foruden sit nyligt lancerede grafiske designværktøj, Test System Architect, udviklet til forenkling af signal-switching og design af kablinger på

JAE DZ17-serie fra Rutronik

Komponenter & konnektorer20. 09. 2026

I takt med at fabrikker, maskiner og bygninger bliver mere forbundne, vokser behovet for at integrere flere sensorer, kameraer, aktuatorer og decentrale enheder i Ethernet-netværk. Traditionelle Ethernet-løsninger med flere lederpar og store stiktyper, såsom RJ45, kræver relativt meget plads til

STMicroelectronics præsenterer små intelligente powermoduler

Komponenter & konnektorerPower20. 09. 2026

STMicroelectronics lancerer små, intelligente moduler med lavt effekttab (SLLIMM) og DBC-teknologi (Direct-Bonded Copper) i et nyt, kompakt format til industrielle motorstyringer, airconditionanlæg, varmepumper og husholdningsapparater. De pladsbesparende moduler indeholder en komplet 600V, 3-faset

Anritsu præsenterer den AI-baserede Tensor VNA på EuMW 2026 mellem 6. og 8. oktober i London

EventsTest & mål20. 09. 2026

Anritsu præsenterer den nyligt lancerede Tensor – verdens første AI-baserede vektornetværksanalysator (VNA) – på EuMW 2026, der finder sted den 6.-8. oktober i London. Tensor er en AI-baseret platform, der er designet til at forenkle karakteriseringen af ​​komplekse komponenter inden for RF,

SDU lancerer UCloud AI

AktueltDesign & udviklingWireless & data20. 09. 2026

AI skaber nye muligheder inden for forskning, erhvervsliv og den offentlige sektor. Men det kræver ofte adgang til stor computerkraft, specialiseret ekspertise og løsninger, der kan håndtere data sikkert, hvis mulighederne skal udnyttes. Med lanceringen af UCloud AI samler de danske universiteter nu

ESA vælger nordjysk teknologi til at demonstrere fremtidens maritime overvågning

AktueltDesign & udvikling20. 09. 2026

Den Europæiske Rumfartsorganisation (ESA) har udvalgt et europæisk industrikonsortium, ledet af Kinéis, til at udvikle og demonstrere løsningen i Alcyon-projektet. Alcyon er en in-orbit validation-mission, der skal demonstrere to tjenester fra lav jordbane (LEO): maritim overvågning baseret på VDES

AI-datacentre ligner pyramidespil i USA – men det er god forretning for dansk elektronikindustri

BranchenytPowerTopWireless & data20. 09. 2026

Hvis vi skal starte med at citere Warren Buffett, der er een af USA's mest legendariske multimilliardærer - i dollars - så har ét af hans investeringsmottoer været: "Vær bange, når andre er grådige - men vær grådig, når andre er bange". Kort fortalt er det en advarsel mod hypes og hurtige

Præcis positionsregistrering ved høje rotationshastigheder

Komponenter & konnektorer18. 09. 2026

Elektriske drev og X-by-wire-systemer stiller store krav til positionsmåling. Sensorer skal kunne registrere hurtige bevægelser præcist og fungere pålideligt, selv når de er placeret tæt på effektelektronik. TDK udvider sit sortiment af Micronas Fast-Hall-sensorer med HAL 3025, en

Infineon Eice Driver 2EDL6014AC-G2D – gate-driver med to kanaler

Komponenter & konnektorerPower18. 09. 2026

Infineon Technologies AG lancerer Eice Driver 2EDL6014AC-G2D, en 120 V gate-driver med to kanaler og svævende udgange (junction-isolated), der er udviklet til kompakte siliciumbaserede strømforsyningsdesign i AI-datacenterapplikationer. Komponenten leveres i en kompakt WQFN-12-pakning (2,2 mm x 2,2

Harwin lancerer online-platform til valg af konnektorer

Komponenter & konnektorer18. 09. 2026

Harwin har annonceret et nyt interaktivt online-værktøj til valg af stikforbindelser, der er udviklet for at forenkle processen med at specificere konnektorer. Nylige undersøgelser blandt ingeniører i Europa og USA viser, at over halvdelen af ​​dem, der arbejder med specifikation og indkøb af

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    Mouser’s Alternative Energy Resource Centre Provides Engineering Insights into New Decentralised Systems

  • InnoFour

    The BOM is no longer just documentation

  • HIN A/S

    ESD-sikring skal ikke bare etableres – den skal verificeres

  • InnoFour

    Next-generation Electronic Systems Design

  • ACTEC A/S

    ACTEC A/S nomineret til Årets Ejerleder 2026

  • Phoenix Contact A/S

    Standardiseret connectivity – hybridteknologi i et kompakt M17-format

  • Mouser Electronics

    HARTING ix Industrial PushTrigger IP20 Connectors, Now Shipping from Mouser, Provide High-Performance Connectivity for Demanding Industrial Applications

  • Mouser Electronics

    Mouser Offers Engineers the Latest in Power Solutions from Bourns

  • ODU Denmark

    ODU får en bronzemedalje i bæredygtighed

  • InnoFour

    Cyber Resilience Act (CRA)

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Pickering demonstrerer skalérbar signal-switching til halvledertest under Microelectronics UK

    20.09.2026

  • JAE DZ17-serie fra Rutronik

    20.09.2026

  • STMicroelectronics præsenterer små intelligente powermoduler

    20.09.2026

  • Anritsu præsenterer den AI-baserede Tensor VNA på EuMW 2026 mellem 6. og 8. oktober i London

    20.09.2026

  • SDU lancerer UCloud AI

    20.09.2026

  • ESA vælger nordjysk teknologi til at demonstrere fremtidens maritime overvågning

    20.09.2026

  • AI-datacentre ligner pyramidespil i USA – men det er god forretning for dansk elektronikindustri

    20.09.2026

  • Præcis positionsregistrering ved høje rotationshastigheder

    18.09.2026

  • Infineon Eice Driver 2EDL6014AC-G2D – gate-driver med to kanaler

    18.09.2026

  • Harwin lancerer online-platform til valg af konnektorer

    18.09.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}