• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Design & udviklingPower06. 12. 2019 | Rolf Sylvester-Hvid

Ørsted mangedobler simuleringshastighed i virksomhedens produktudvikling

Design & udviklingPower06. 12. 2019 | Rolf Sylvester-Hvid

Mange virksomheder tager udgangspunkt i omkostningerne og de forventede omkostningsreduktioner, når de overvejer nye teknologier og ændringer i deres it-strategi, som f.eks. at flytte til cloudbaserede løsninger. Men for energiselskabet Ørsted var øget fleksibilitet og hastighed afgørende for at kunne nedbringe den tid, de bruger på deres mange simuleringer. I samarbejde med EDRMedeso har Ørsted valgt at kombinere deres ANSYS simuleringsløsninger med en cloudbaseret løsning fra Rescale.

Ørsted, som er Danmarks største energiselskab, udvikler, bygger og driver offshore- og landbaserede vindmølleparker, bioenergianlæg samt innovative løsninger, der omdanner affald til energi. Offshore-divisionen i Ørsted benytter avancerede simuleringer, når de udvikler fundamenter til deres offshore vindmøller. Overholdelse af deadlines og exceptionel kvalitet har høj prioritet for Ørsted, og da det viste sig, at konstant voksende simuleringskrav gjorde det svært at overholde deadlines, kontaktede de EDRMedeso for rådgivning omkring en optimering af deres regnekraft.

Med baggrund i Ørsteds krav til nul vedligeholdelse og god integration til ANSYS og andre leverandører anbefalede EDRMedeso en cloudløsning fra Rescale.

– Rescales ScaleX platform tilbyder en nærmest uendelig computerkraft i skyen, der gør det muligt for designere, arkitekter og ingeniører at gennemføre selv meget store og komplekse simuleringer på relativt kort tid. Den skalerbare cloud-løsning passer perfekt til Ørsteds skiftende behov for computerkraft, og vi er meget stolte over at vi med vores rådgivning, har været med til at optimere en så grundlæggende vigtig proces hos Ørsted, siger Mark Milton, Country Manager for EDRMedeso i Danmark.

Ved at implementere EDRMedesos Rescale-løsning har Ørsted følgende fordele:

  • En cloudløsning uden krav til vedligeholdelse.
  • En skalerbar hardware-pool, der fjerner potentielle flaskehalsproblemer og reducerer procestider i forhold til løsning af mere komplekse problemer.
  • En skalerbar licens-pool baseret på eksisterende licenser og on-demand-licenser, hvilket sikrer forbedret håndtering af spidsbelastninger.

EDRMedeso og Ørsted udførte i samarbejde en række testsimuleringer, hvor man sammenlignede gennemløbstid på Ørsteds eksisterende hardware setup og det nye Rescale cloud-setup. Med den eksisterende løsning tog simuleringerne op til 30 timer. Med Rescale blev simuleringerne løst på omkring 30 minutter; altså 60 gange hurtigere – og dét kan mærkes.

Den øgede hastighed betyder blandt andet, at ingeniører hos Ørsted nu kan køre mange flere designevalueringer, hvilket hjælper dem med at minimere risici. De er ikke længere bremset eller begrænset af hardware, og nye ideer kan testes på kort tid.

Hos Ørsted varierer den krævede computerkraft meget fra projekt til projekt. Derfor var det vigtigt at få en skalerbar løsning. Valget af Rescales pay-as-you-go-model der sikrer, at Ørsted kun betaler for den kapacitet, de bruger, er dog ikke taget for at minimere omkostningerne, men for at opnå maksimal fleksibilitet og hastighed.

– Fremtiden er baseret på en cloud-first strategi. Ved at køre simuleringer i skyen vil virksomhederne kunne få deres produkter langt hurtigere på markedet. Og de vil kunne levere til tiden. Skyen leverer ubegrænset kapacitet, og det er heri den sande værdi ligger. Flytning til skyen handler ikke om at spare penge, det handler om at tilføre værdi, siger Mark Milton.

Fakta:

  • EDRMedeso, som er bindeleddet mellem Ørsted og Rescale, har ydet rådgivning om projektet samt hjulpet med implementeringen af ​​Rescale-løsningen.
  • Ørsted har været i stand til drastisk at reducere simuleringstiden for komplekse og tunge simuleringer med op til en tyvendedel af den oprindelige tid afhængig af projektet.
  • Ørsted har ingen interne omkostninger til systemvedligeholdelse. Rescale håndterer al systemvedligeholdelse.
  • Ørsted har adgang til support via EDRMedeso.

EDRMedeso Danmark
mail: mark.milton@edrmedeso.com; telefon: 40 20 69 45

Skrevet i: Design & udvikling, Power

Seneste nyt fra redaktionen

Ny fond åbner første ansøgningsrunde for gaming, IP og audiovisuelle medier i København

AktueltBranchenytDesign & udviklingWireless & data28. 10. 2026

Fonden støtter aktiviteter, der kommer det bredere økosystem til gavn. Der er således ikke tale om produktionsstøtte eller støtte til udvikling af konkrete spil, filmproduktioner eller kommercielle IP-projekter i enkeltvirksomheder. Copenhagen Gaming, Film and Media Fund (CGFM) er etableret for

Systematic skal levere det nationale situationsoverblik til Beredskabsstyrelsen

BranchenytTopWireless & data28. 10. 2026

Når større hændelser opstår, er et hurtigt og fælles overblik dog afgørende for at kunne koordinere de rette opgaver og ressourcer.  Beredskabsstyrelsen har derfor valgt Systematics platform Rezilient til projektet Redningsberedskabets Nationale Situationsbillede: ét digitalt, kortbaseret

SCN bringer danske KP Sensors’ tilstandsovervågning ud til kunder i hele Europa

AktueltBranchenyt28. 10. 2026

SCN har indgået en europæisk distributionsaftale med den danske sensorproducent Kjærulf Pedersen A/S. Dermed får industrikunder i otte lande lokal adgang til sortimentet KP Sensors: sensorer, der advarer, før en motor, en pumpe, en vindmølle eller en kølecontainer svigter. Et uplanlagt stop

Same Sky udbygger sit program af MEMS-mikrofoner

Komponenter & konnektorer28. 10. 2026

Same Sky og virksomhedens Audio Group introducerer nu 18 nye modeller i sit program af MEMS mikrofoner. CMM-familien er kapslet i kompakte huse helt ned til 2,75mm x 1,85mm x 0,90mm med mulighed for akustisk port i enten top eller bund. MEMS-mikrofonerne i serien tåler reflow-lodning, og de giver

Integreret transformer-driver til isolerede strømforsyninger

Komponenter & konnektorerPower28. 10. 2026

Recom udvider sit sortiment af power-IC'er med RVP007, en integreret transformerdriver til isolerede strømforsyninger med et indgangsspændingsområde på 4,5 - 24V. IC'en integrerer fire power-MOSFET'er i en full-bridge-topologi, hvilket muliggør kompakte strømforsyningsløsninger med få eksterne

Parker Chomerics 3,0 W/m·K termisk gap filler-polstring giver fremragende fjedring og genanvendelighed

Komponenter & konnektorer28. 10. 2026

Parker Hannifins Chomerics Division lancerer Therm-A-Gap PAD 30RB, en termisk ledende gapfiller med fremragende tilpasningsevne og affjedrende egenskaber. Med en termisk ledningsevne på 3,0 W/mK kan brugerne komprimere og genpåføre det nye materiale flere gange med minimalt tab af tykkelse, samtidig

Panasonic Industry udvider sin EVP-serie med nye lydsvage og taktile EVP-BX switche

Komponenter & konnektorer28. 10. 2026

Panasonic Industry udvider sine serier af EVP-BD, EVP-0B, EVP-CD og EVP-BX 6,0mm x 6,0mm SMD top-push, 2-terminal taktile switche med introduktionen af en lydsvag EVP-BX switch. Den nyeste tilføjelse giver en mere stille funktionsmulighed i det etablerede EVP line-up, så designere opnår en større

Bredbåndet undertrykkelse af elektromagnetisk støj gennem høj permeabilitet fra Würth Elektronik

Komponenter & konnektorer26. 10. 2026

Würth Elektronik udbygger sit program til undertrykkelse af støj i kabler. De konventionelle MnZn- og NiZn-ferritkerner til kabelmontage får nu selskab af nanokrystallinske kabelkerner (www.we-online.com/we-ncc). WE-NCC serien giver en bredbåndet undertrykkelse af ledningsbåren elektromagnetisk

Toshiba lancerer digitale low-power dobbeltkanal isolatorer til industrielt udstyr

Komponenter & konnektorer26. 10. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH (“Toshiba”) lancerer fire digitale dobbeltkanal isolatorer, der er designet til at reducere energiforbruget med en samtidig fleksibel signalisolering som tilføjelse af virksomhedens program af industrielle low-power digitale isolatorer. DCL32xx00-serien er rettet mod

Ensartet SPE-standard danner grundlag for fabriksautomation

Komponenter & konnektorer26. 10. 2026

En standardiseret stikudformning til Single Pair Ethernet (SPE) danner grundlag for ensartet Ethernet kommunikation helt ned på fieldniveau. Standardisering med udgangspunkt i IEC 63171-7 giver komponentproducenter og brugere større sikkerhed i planlægningen og understøtter SPE-applikationers

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • EKTOS A/S

    RED-Compliant Radio Modules: 3 Key Integration Checks

  • Mouser Electronics

    Mouser Highlights Industrial AI and Machine Learning in Automation Resource Centre

  • Avnet Silica

    Avnet Silica brings Edge AI to life at Digital Tech Summit 🚀

  • InnoFour

    3D visualization and documentation of manufacturing data

  • Mouser Electronics

    Mouser to Showcase Industrial Automation Expansion at SPS 2026

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Achieves Key Program Milestones for its PIC64-HPSC Spaceflight Computing Series

  • HIN A/S

    ESD-sikring: Har I styr på jordforbindelsen?

  • EKTOS A/S

    Bring Your Electronics Questions to Stand 504 at Digital Tech Summit 

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    MG Chemicals kemiske præparater og loddetilbehør

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    10 år med TME Education-projektet – et årti med støtte til teknisk uddannelse

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ny fond åbner første ansøgningsrunde for gaming, IP og audiovisuelle medier i København

    28.10.2026

  • Systematic skal levere det nationale situationsoverblik til Beredskabsstyrelsen

    28.10.2026

  • SCN bringer danske KP Sensors’ tilstandsovervågning ud til kunder i hele Europa

    28.10.2026

  • Same Sky udbygger sit program af MEMS-mikrofoner

    28.10.2026

  • Integreret transformer-driver til isolerede strømforsyninger

    28.10.2026

  • Parker Chomerics 3,0 W/m·K termisk gap filler-polstring giver fremragende fjedring og genanvendelighed

    28.10.2026

  • Panasonic Industry udvider sin EVP-serie med nye lydsvage og taktile EVP-BX switche

    28.10.2026

  • Bredbåndet undertrykkelse af elektromagnetisk støj gennem høj permeabilitet fra Würth Elektronik

    26.10.2026

  • Toshiba lancerer digitale low-power dobbeltkanal isolatorer til industrielt udstyr

    26.10.2026

  • Ensartet SPE-standard danner grundlag for fabriksautomation

    26.10.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}