• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Branchenyt25. 03. 2020 | Rolf Sylvester-Hvid

Ørsted fastholder forventninger til hele året – meget stærk likviditetsposition

Branchenyt25. 03. 2020 By Rolf Sylvester-Hvid

Ørsted har netop udsendt følgende koncernmeddelelse:

Efter udbruddet af COVID-19 mobiliserede vi vores krisestyringsorganisation, der ledes af administrerende direktør, Henrik Poulsen, og den øvrige direktion, til at styre Ørsted gennem den igangværende globale krise.

Vores førsteprioritet er sundhed og trivsel for vores medarbejdere, deres familier og de samfund, vi er en del af. Vi følger nøje situationen på de markeder, hvor vi har aktiviteter, og implementerer de lokale retningslinjer og regler. Disse omfatter forebyggende tiltag i form af restriktioner for rejsende og pendlere, arbejde hjemmefra, opdeling af teams, karantænepolitik for smittede og potentielt smittede medarbejdere samt skærpet hygiejne på alle lokationer. Vi har instrueret og opfordret alle medarbejdere til at være meget disciplinerede med at følge alle forebyggende tiltag.

Vi iværksætter yderligere tiltag, hvis det skønnes nødvendigt, og i overensstemmelse med hvordan de lokale myndigheders retningslinjer udvikler sig.

Ørsted spiller en central rolle i at opretholde den energiforsyning, vores samfund er afhængig af. Ørsteds driftsmæssige og økonomiske situation er fortsat stabil. Vi opretholder kontinuiteten inden for alle forretningskritiske aktiviteter, selv med de omfattende forebyggende tiltag, der er blevet implementeret, herunder et stort antal medarbejdere, der arbejder hjemmefra. Særligt skal det bemærkes, at:

  • vores aktiver er i fuld drift med rådighedstal inden for normalområdet
  • vi overholder vores forpligtelser til sikre forsyninger af fjernvarme og el
  • vores anlægsprojekter skrider frem som planlagt
  • vi på grund af vores omfattende risikoafdækningsprogram er stort set afdækket på kort til mellemlang sigt i forhold til det nuværende ekstremt volatile marked og ser en begrænset risiko for at blive væsentligt påvirket af faldende el- og gaspriser og volatile valutakurser
  • vores likviditetsreserve er dimensioneret til at understøtte vores betydelige investeringer i grønne energiprojekter. Vi har i øjeblikket over 30 mia. kr. i likviditetsreserver (likvide beholdninger, likvide værdipapirer og garanterede lånefaciliteter), som kan understøtte vores drifts- og anlægsprogrammer i hele 2020 og 2021 uden behov for yderligere finansiering.

Vi fastholder en høj opmærksomhed i forhold til den igangværende globale krise, og vi ser følgende risici, der potentielt kan påvirke vores aktiviteter:

  • Rejserestriktioner og medarbejdere i karantæne kan påvirke vores evne til at holde vores driftsaktiviteter og vores servicefartøjer med international besætning fuldt bemandet. Dette kan med tiden påvirke vores vindmølleparkers rådighedstal. Indtil videre ser vi dog ikke, at rådigheden er påvirket af COVID-19-situationen.
  • Rejserestriktioner og karantæne kan påvirke vores leverandørers leverancer af centrale komponenter til projekter, der i øjeblikket er under opførelse. Vi er i tæt kontakt med vores vigtigste leverandører og følger dagligt situationen nøje. Vores anlægsprojekter følger tidsplanen og har indbyggede reserver til uforudsete hændelser, der i en vis udstrækning kan afbøde effekten af eventuelle forsinkelser. På nuværende tidspunkt ser det ikke ud til, at der er nogen tilladelser, godkendelser, skatteincitamenter, aftageraftaler m.v. relateret til vores anlægsprojekter, som er i farezonen på grund af forsinkelser.
  • Vores kraftvarmeværker i Danmark er fortsat i fuld drift. Forsyningslogistikken er fortsat stabil, og vi er ved at nærme os afslutningen af fyringssæsonen, så vi ser en meget lille risiko for, at vi ikke kan imødekomme vores forsyningsforpligtelser på fjernvarmeområdet.

Den negative økonomiske effekt af den globale krise øger kreditrisikoen i forhold til nøgleleverandører, modparter og kunder. Hovedparten af vores indtægter er dog forankret i statslige organisationer med høj kreditvurdering eller statsgaranterede organisationer og – i mindre grad – forsyningsselskaber og virksomheder, hvorfor vi vurderer, at kreditrisikoen er under kontrol. Desuden gennemføres en væsentlig del af vores handelsaktiviteter med sikkerhedsstillelse. De politiske initiativer, der er iværksat på vores største markeder, vil medvirke til at mindske risikoen for misligholdelse blandt leverandører og kunder.
På de mest påvirkede markeder har krisen medført et fald i el-efterspørgslen. På vores kernemarkeder er el-efterspørgslen indtil videre langt mindre påvirket, og vi kan ikke se nogen ændring i mønsteret for negative engrospriser på el. I et scenarie med lavere el-efterspørgsel vil vi potentielt kunne se en stigning i antallet af timer med negative priser, men da vi delvist kompenseres, vurderer vi, at den overordnede effekt vil være begrænset.
Med hensyn til vores udviklingsprojekter er vi fortsat afhængige af, at de offentlige myndigheder behandler tilladelser og godkendelser relateret til de tildelte projekter og sites, og at de arbejder videre på de regulatoriske rammer, herunder udbud og auktioner. Disse processer kan risikere at blive forsinket på grund af rejserestriktioner, folk der arbejder hjemmefra, og medarbejdere hos offentlige myndigheder der er optaget af krisehåndtering.
På samme måde er der en risiko for, at vores underskrevne frasalg kan blive forsinket, da godkendelsesprocesserne skal gennemføres virtuelt. Alle frasalg er dog stadig i fuld gang, og vi forventer, at eventuelle forsinkelser vil have en begrænset effekt.
Selvom vi anerkender, at der globalt hersker en markant øget usikkerhed, er vores forretningsmodel fortsat robust, vores drift er fortsat stabil, og vi fastholder vores finansielle forventninger til 2020.

For at håndtere COVID-19-situationen vil vores krisestyringsorganisation være mobiliseret i et stykke tid endnu. Såfremt vi ser væsentlige ændringer i den aktuelle situation, udsender vi nye opdateringer. Medmindre der sker noget før, bliver den næste planlagte opdatering udsendt i forbindelse med offentliggørelsen af vores delårsrapport for første kvartal den 29. april 2020.

 

Skrevet i: Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Renesas afslører branchens første tovejs 650V GaN-switch

AktueltKomponenter & konnektorerPower23. 03. 2026

Renesas Electronics Corporation introducerer branchens første tovejs-switch, der bruger GaN-teknologi i depletion-mode (d-mode) procesteknologi, og som er i stand til at blokere både positive og negative strømme i én komponent med integreret DC-blokering. Højvolt-kredsen TP65B110HRU, der er rettet

SDU med i nyt globalt initiativ som vil gøre software og AI matematisk sikre

IoT & embeddedTopWireless & data23. 03. 2026

Syddansk Universitet og professor Fabrizio Montesi fra Centre for Formal Methods and Future Computing har ledende rolle i nyt internationalt initiativ, der placerer universitetet centralt i udviklingen af fremtidens fundament for software og kunstig intelligens. Projektet CSLib skal udvikle en

TDK introducerer robuste 60A og 80A Oring-moduler

Komponenter & konnektorerPower23. 03. 2026

TDK Corporation introducerer TDK-Lambda i1R ORing FET-moduler, der kan fungere ved op til 60A eller 80A med en maksimal indgangsspænding på 60 Vdc. Disse ORing-moduler er designet til at erstatte traditionelle dioder i applikationer, der kræver ORing-funktionalitet til redundans i strømforsyningen

Manglende kryptering på Instagram bør give anledning til bekymring

Wireless & data23. 03. 2026

Meta har meldt ud, at de fra maj 2026 fjerner end-to-end kryptering fra private beskeder på Instagram. Ændringen kan få stor betydning for, hvordan danskerne bruger platformen – særligt fordi mange i dag benytter Instagram som en helt almindelig beskedkanal i hverdagen. Instagram fylder meget i

Systematic henter endnu en topprofil fra Forsvaret

AktueltBranchenytIoT & embedded23. 03. 2026

Efter 38 år med nøgleposter i Forsvaret skifter brigadegeneral Susanne Kiholm Lund til en stilling som Senior Director i Systematics forsvarsforretning. Den danske softwarevirksomhed leverer kommando-kontrolsystemet SitaWare til NATO og mere end 50 lande verden over, og Susanne skal nu sørge for, at

Katja Ramsing bliver ny direktør i Zebicon

Branchenyt23. 03. 2026

Billund-virksomheden Zebicon har fået ny administrerende direktør. Salgschef Katja Ramsing har overtaget posten, mens stifter og hidtidig CEO Jeppe Hebsgaard Laursen fortsætter i en rolle som strategisk rådgiver. Zebicon arbejder med optisk 3D scanning og måleteknologi til industrien. Siden

SMT Renting får ordre på to nye SMT linjer fra Foxconn i Ungarn

BranchenytProduktion23. 03. 2026

SMT Renting har udvidet samarbejdet med Foxconn i Ungarn, hvor der er placeret en ordre på to nye højkapacitets SMT-linjer til produktionen i Komárom, nær grænsen til Slovakiet. Ordren har en samlet værdi på 3,8 mio. EUR og er indgået via SMT Renting-konceptet. Samarbejdet mellem SMT Renting og

Referencedesigns til trefasede invertere for Rohms nye SiC-effektmoduler

Design & udviklingPower20. 03. 2026

Rohm har udgivet referencedesignene "REF68005", "REF68006" og "REF68004" til trefasede inverterkredsløb med de EcoSiC-mærkede SiC-indstøbte moduler "HSDIP20", "DOT-247" og "TRCDRIVE pack" på Rohms hjemmeside. Designere kan bruge dataene i disse referencedesigns til at oprette drevkredsløbskortene.

Ultrakompakte fotorelæer til udvidet temperaturområde fra Toshiba

Komponenter & konnektorer20. 03. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH lancerer fire nye spændingsstyrede fotorelæer, TLP3407SRB, TLP3412SRB, TLP3412SRHB og TLP3412SRLB, der er designet til at imødekomme de behov, som designere, der arbejder på næste generation af test- og måleudstyr, måtte have. De nye fotorelæer tåler nominelt drift

AU-professor leder udvikling af nyt EU-kodeks til synliggørelse af AI-skabt indhold

TopWireless & data20. 03. 2026

2. august 2026 træder nye regler for mærkning af AI-genereret indhold i kraft. En arbejdsgruppe nedsat af Europa-Kommissionen med professor ved Medievidenskab Anja Bechmann som formand arbejder på et adfærdskodeks, der skal hjælpe indholdsproducenter med at leve op til lovgivningen. Forskningen

Tilmeld Nyhedsbrev

Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  •  23-03-2026

    Mød EKTOS Group på Elektronikmessen 2026 ›

    Elektronikmessen
  •  22-03-2026

    RODAN Technologies A/S har nået en vigtig milepæl. ›

    RODAN Technologies A/S
  •  20-03-2026

    Oplev Team Precision Public Company Limited på Elektronikmessen 2026 ›

    Elektronikmessen
  •  20-03-2026

    Comet Transmitterer med output til enhver Applikation. ›

    Metronic ApS
  •  20-03-2026

    Siemens accelerates integrated circuit design & verification ›

    InnoFour
  •  19-03-2026

    New BZPACK mSiC® Power Modules Are Designed for Demanding Applications in Harsh Environments ›

    Microchip Technology Inc.
  •  19-03-2026

    Gratis Power seminar i Aarhus 14. april 2026 ›

    Würth Elektronik Danmark A/S
  •  18-03-2026

    Når præcision gør forskellen… ›

    ODU Denmark
  •  18-03-2026

    Engineers Look to Mouser Electronics for Wide Selection of STMicroelectronics Products ›

    Mouser Electronics
  •  18-03-2026

    ODU leverer kabelkonfektionering i højeste kvalitet  ›

    ODU Denmark

Seneste Nyheder

  • Renesas afslører branchens første tovejs 650V GaN-switch

    23.03.2026

  • SDU med i nyt globalt initiativ som vil gøre software og AI matematisk sikre

    23.03.2026

  • TDK introducerer robuste 60A og 80A Oring-moduler

    23.03.2026

  • Manglende kryptering på Instagram bør give anledning til bekymring

    23.03.2026

  • Systematic henter endnu en topprofil fra Forsvaret

    23.03.2026

  • Katja Ramsing bliver ny direktør i Zebicon

    23.03.2026

  • SMT Renting får ordre på to nye SMT linjer fra Foxconn i Ungarn

    23.03.2026

  • Referencedesigns til trefasede invertere for Rohms nye SiC-effektmoduler

    20.03.2026

  • Ultrakompakte fotorelæer til udvidet temperaturområde fra Toshiba

    20.03.2026

  • AU-professor leder udvikling af nyt EU-kodeks til synliggørelse af AI-skabt indhold

    20.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik