• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Branchenyt25. 03. 2020 | Rolf Sylvester-Hvid

Ørsted fastholder forventninger til hele året – meget stærk likviditetsposition

Branchenyt25. 03. 2020 By Rolf Sylvester-Hvid

Ørsted har netop udsendt følgende koncernmeddelelse:

Efter udbruddet af COVID-19 mobiliserede vi vores krisestyringsorganisation, der ledes af administrerende direktør, Henrik Poulsen, og den øvrige direktion, til at styre Ørsted gennem den igangværende globale krise.

Vores førsteprioritet er sundhed og trivsel for vores medarbejdere, deres familier og de samfund, vi er en del af. Vi følger nøje situationen på de markeder, hvor vi har aktiviteter, og implementerer de lokale retningslinjer og regler. Disse omfatter forebyggende tiltag i form af restriktioner for rejsende og pendlere, arbejde hjemmefra, opdeling af teams, karantænepolitik for smittede og potentielt smittede medarbejdere samt skærpet hygiejne på alle lokationer. Vi har instrueret og opfordret alle medarbejdere til at være meget disciplinerede med at følge alle forebyggende tiltag.

Vi iværksætter yderligere tiltag, hvis det skønnes nødvendigt, og i overensstemmelse med hvordan de lokale myndigheders retningslinjer udvikler sig.

Ørsted spiller en central rolle i at opretholde den energiforsyning, vores samfund er afhængig af. Ørsteds driftsmæssige og økonomiske situation er fortsat stabil. Vi opretholder kontinuiteten inden for alle forretningskritiske aktiviteter, selv med de omfattende forebyggende tiltag, der er blevet implementeret, herunder et stort antal medarbejdere, der arbejder hjemmefra. Særligt skal det bemærkes, at:

  • vores aktiver er i fuld drift med rådighedstal inden for normalområdet
  • vi overholder vores forpligtelser til sikre forsyninger af fjernvarme og el
  • vores anlægsprojekter skrider frem som planlagt
  • vi på grund af vores omfattende risikoafdækningsprogram er stort set afdækket på kort til mellemlang sigt i forhold til det nuværende ekstremt volatile marked og ser en begrænset risiko for at blive væsentligt påvirket af faldende el- og gaspriser og volatile valutakurser
  • vores likviditetsreserve er dimensioneret til at understøtte vores betydelige investeringer i grønne energiprojekter. Vi har i øjeblikket over 30 mia. kr. i likviditetsreserver (likvide beholdninger, likvide værdipapirer og garanterede lånefaciliteter), som kan understøtte vores drifts- og anlægsprogrammer i hele 2020 og 2021 uden behov for yderligere finansiering.

Vi fastholder en høj opmærksomhed i forhold til den igangværende globale krise, og vi ser følgende risici, der potentielt kan påvirke vores aktiviteter:

  • Rejserestriktioner og medarbejdere i karantæne kan påvirke vores evne til at holde vores driftsaktiviteter og vores servicefartøjer med international besætning fuldt bemandet. Dette kan med tiden påvirke vores vindmølleparkers rådighedstal. Indtil videre ser vi dog ikke, at rådigheden er påvirket af COVID-19-situationen.
  • Rejserestriktioner og karantæne kan påvirke vores leverandørers leverancer af centrale komponenter til projekter, der i øjeblikket er under opførelse. Vi er i tæt kontakt med vores vigtigste leverandører og følger dagligt situationen nøje. Vores anlægsprojekter følger tidsplanen og har indbyggede reserver til uforudsete hændelser, der i en vis udstrækning kan afbøde effekten af eventuelle forsinkelser. På nuværende tidspunkt ser det ikke ud til, at der er nogen tilladelser, godkendelser, skatteincitamenter, aftageraftaler m.v. relateret til vores anlægsprojekter, som er i farezonen på grund af forsinkelser.
  • Vores kraftvarmeværker i Danmark er fortsat i fuld drift. Forsyningslogistikken er fortsat stabil, og vi er ved at nærme os afslutningen af fyringssæsonen, så vi ser en meget lille risiko for, at vi ikke kan imødekomme vores forsyningsforpligtelser på fjernvarmeområdet.

Den negative økonomiske effekt af den globale krise øger kreditrisikoen i forhold til nøgleleverandører, modparter og kunder. Hovedparten af vores indtægter er dog forankret i statslige organisationer med høj kreditvurdering eller statsgaranterede organisationer og – i mindre grad – forsyningsselskaber og virksomheder, hvorfor vi vurderer, at kreditrisikoen er under kontrol. Desuden gennemføres en væsentlig del af vores handelsaktiviteter med sikkerhedsstillelse. De politiske initiativer, der er iværksat på vores største markeder, vil medvirke til at mindske risikoen for misligholdelse blandt leverandører og kunder.
På de mest påvirkede markeder har krisen medført et fald i el-efterspørgslen. På vores kernemarkeder er el-efterspørgslen indtil videre langt mindre påvirket, og vi kan ikke se nogen ændring i mønsteret for negative engrospriser på el. I et scenarie med lavere el-efterspørgsel vil vi potentielt kunne se en stigning i antallet af timer med negative priser, men da vi delvist kompenseres, vurderer vi, at den overordnede effekt vil være begrænset.
Med hensyn til vores udviklingsprojekter er vi fortsat afhængige af, at de offentlige myndigheder behandler tilladelser og godkendelser relateret til de tildelte projekter og sites, og at de arbejder videre på de regulatoriske rammer, herunder udbud og auktioner. Disse processer kan risikere at blive forsinket på grund af rejserestriktioner, folk der arbejder hjemmefra, og medarbejdere hos offentlige myndigheder der er optaget af krisehåndtering.
På samme måde er der en risiko for, at vores underskrevne frasalg kan blive forsinket, da godkendelsesprocesserne skal gennemføres virtuelt. Alle frasalg er dog stadig i fuld gang, og vi forventer, at eventuelle forsinkelser vil have en begrænset effekt.
Selvom vi anerkender, at der globalt hersker en markant øget usikkerhed, er vores forretningsmodel fortsat robust, vores drift er fortsat stabil, og vi fastholder vores finansielle forventninger til 2020.

For at håndtere COVID-19-situationen vil vores krisestyringsorganisation være mobiliseret i et stykke tid endnu. Såfremt vi ser væsentlige ændringer i den aktuelle situation, udsender vi nye opdateringer. Medmindre der sker noget før, bliver den næste planlagte opdatering udsendt i forbindelse med offentliggørelsen af vores delårsrapport for første kvartal den 29. april 2020.

 

Skrevet i: Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

TDK annoncerer tredje generations 1.500 W AC/DC-forsyningsmoduler til brede

Power20. 04. 2026

TDK Corporation introducerer ​​TDK-Lambdas 1.500W PFE1500FB AC-DC-forsyningsmoduler. Denne tredje generations serie accepterer et bredt inputområde på 85 til 305 Vac, hvilket giver mulighed for at drive industrielt, belysnings- og bygningsautomationsudstyr på en nominel inputspænding på 277 Vac.

MikroE’s samlede portefølje af Click-boards er nu på lager hos DigiKey

BranchenytDesign & udviklingIoT & embedded20. 04. 2026

MIKROE fortæller, at hele virksomhedens portefølje af Click boards nu bliver lagerført globalt af DigiKey. De kompakte klik add-on boards til funktioner som sensorer, konnektivitet, effekt, displays og interfaces gør designere i stand til hurtigt at udvikle proof-of-concepts for efterfølgende

Rapport: Fem skift afgør industriens fremtid

BranchenytWireless & data20. 04. 2026

Produktionsindustrien bevæger sig ind i en mere usikker tid hvor hurtige teknologiske skift og mangel på kompetencer ændrer vilkårene. Det fremgår af rapporten C the Shift: Redefining Global Manufacturing fra it-konsulenthuset Columbus. Rapporten bygger på interviews med industriledere, forskere og

Punktum dk A/S: .dk-domænet er fortsat et af verdens sikreste

Wireless & data20. 04. 2026

Punktum dk offentliggør i dag en rapport med status over sikkerheden på danske domænenavne. Med indsigt i den danske zone og adgang til realtidsdata bidrager Punktum dk til at identificere digitale huller og sikre, at de bliver lukket, før de rammer de danske brugere. Den digitale infrastruktur i

Robotindustrien søger nye veje i et udfordret marked

AktueltDesign & udviklingProduktion20. 04. 2026

Den danske robot-, automations- og droneindustri vokser fortsat, men i et lavere tempo end tidligere. I en tid med global afmatning retter flere virksomheder blikket mod hjemmemarkedet, hvor der er et betydeligt uudnyttet potentiale - ikke mindst i den offentlige sektor, som 64% af virksomhederne

DI Digital vælger nye bestyrelsesmedlemmer

AktueltBranchenyt20. 04. 2026

DI Digital, der er Dansk Industris branchefælleskab for tech-virksomheder, herunder IT-, tele-, elektronik-, robot- og medievirksomheder, har den 14. april 2026 holdt ordinær generalforsamling. På generalforsamlingen var der genvalg til otte eksisterende bestyrelsesmedlemmer og nyvalg til Martin

QGRID vil beskytte kritisk infrastruktur med kvantesikret kommunikation og intelligente fiberkabler

Design & udviklingTopWireless & data20. 04. 2026

Når kritisk infrastruktur rammes, kan konsekvenserne mærkes i hele samfundet – fra energiforsyning og kommunikation til beredskab og sikkerhed. Derfor går QGRID nu i gang med at udvikle en ny dansk sikkerhedsløsning, der kombinerer kvantesikret kommunikation med realtidsovervågning af

DI: Godt at AI nu kommer på den politiske agenda

AktueltBranchenytDesign & udvikling17. 04. 2026

Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), glæder sig over at kunstig intelligens er kommet på dagsordenen i de i igangværende regeringsforhandlinger. Det er sket i dag på et temamøde om AI på Marienborg. - Det er rigtig godt at AI nu kommer på den politiske agenda. Det er der

Flere grønne teknologier skal vokse fra universitet til marked

AktueltDesign & udviklingPower17. 04. 2026

Mere forskning skal fra laboratoriet ud i samfundet og drive den grønne omstilling inden for grønne brændstoffer, CO₂-reduktion og materialeinnovation. Og det skal gå hurtigere, så Danmarks konkurrenceevne og robusthed styrkes. Det er ambitionen bag en ny bevilling på 80 mio. kr. fra Villum

Teknologisk Institut: Saltomortaler er ikke nok for valg af humanoider

Design & udviklingProduktionTop17. 04. 2026

De ligner os mere og mere og bliver på sigt industriens nye assistenter. Men først skal fire centrale udfordringer løses, før humanoide robotter er klar til virkeligheden i danske virksomheder. Humanoide robotter er ikke længere kun noget, man ser i science fiction. Udviklingen går så hurtigt,

Tilmeld Nyhedsbrev

Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  •  20-04-2026

    Besøg ODU Denmark på Elektronikmessen 2026 ›

    Elektronikmessen
  •  20-04-2026

    Questa One Smart Verification Solution ›

    InnoFour
  •  17-04-2026

    RECOM RACPRO1-S industrial power supplies – small size, huge possibilities ›

    Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.
  •  17-04-2026

    Mød Bolls ApS på Elektronikmessen 2026 ›

    Elektronikmessen
  •  17-04-2026

    Seamless Digital Continuity: Xpedition EDM and Teamcenter Integration ›

    InnoFour
  •  17-04-2026

    EKTOS Expands Electronics Engineering Capacity with New Development Office in Lviv ›

    EKTOS A/S
  •  16-04-2026

    Mouser Electronics and StarTech Announce Global Distribution Agreement to Deliver IT Connectivity Solutions ›

    Mouser Electronics
  •  16-04-2026

    New SPB-A series switching power supplies from Autonics ›

    Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.
  •  15-04-2026

    Mouser Electronics Explores How Artificial Intelligence Shapes Everyday Technologies and Experiences ›

    Mouser Electronics
  •  15-04-2026

    Oplev TLT Electronics på Elektronikmessen 2026 ›

    Elektronikmessen

Seneste Nyheder

  • TDK annoncerer tredje generations 1.500 W AC/DC-forsyningsmoduler til brede

    20.04.2026

  • MikroE’s samlede portefølje af Click-boards er nu på lager hos DigiKey

    20.04.2026

  • Rapport: Fem skift afgør industriens fremtid

    20.04.2026

  • Punktum dk A/S: .dk-domænet er fortsat et af verdens sikreste

    20.04.2026

  • Robotindustrien søger nye veje i et udfordret marked

    20.04.2026

  • DI Digital vælger nye bestyrelsesmedlemmer

    20.04.2026

  • QGRID vil beskytte kritisk infrastruktur med kvantesikret kommunikation og intelligente fiberkabler

    20.04.2026

  • DI: Godt at AI nu kommer på den politiske agenda

    17.04.2026

  • Flere grønne teknologier skal vokse fra universitet til marked

    17.04.2026

  • Teknologisk Institut: Saltomortaler er ikke nok for valg af humanoider

    17.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik