• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Branchenyt25. 03. 2020 | Rolf Sylvester-Hvid

Ørsted fastholder forventninger til hele året – meget stærk likviditetsposition

Branchenyt25. 03. 2020 | Rolf Sylvester-Hvid

Ørsted har netop udsendt følgende koncernmeddelelse:

Efter udbruddet af COVID-19 mobiliserede vi vores krisestyringsorganisation, der ledes af administrerende direktør, Henrik Poulsen, og den øvrige direktion, til at styre Ørsted gennem den igangværende globale krise.

Vores førsteprioritet er sundhed og trivsel for vores medarbejdere, deres familier og de samfund, vi er en del af. Vi følger nøje situationen på de markeder, hvor vi har aktiviteter, og implementerer de lokale retningslinjer og regler. Disse omfatter forebyggende tiltag i form af restriktioner for rejsende og pendlere, arbejde hjemmefra, opdeling af teams, karantænepolitik for smittede og potentielt smittede medarbejdere samt skærpet hygiejne på alle lokationer. Vi har instrueret og opfordret alle medarbejdere til at være meget disciplinerede med at følge alle forebyggende tiltag.

Vi iværksætter yderligere tiltag, hvis det skønnes nødvendigt, og i overensstemmelse med hvordan de lokale myndigheders retningslinjer udvikler sig.

Ørsted spiller en central rolle i at opretholde den energiforsyning, vores samfund er afhængig af. Ørsteds driftsmæssige og økonomiske situation er fortsat stabil. Vi opretholder kontinuiteten inden for alle forretningskritiske aktiviteter, selv med de omfattende forebyggende tiltag, der er blevet implementeret, herunder et stort antal medarbejdere, der arbejder hjemmefra. Særligt skal det bemærkes, at:

  • vores aktiver er i fuld drift med rådighedstal inden for normalområdet
  • vi overholder vores forpligtelser til sikre forsyninger af fjernvarme og el
  • vores anlægsprojekter skrider frem som planlagt
  • vi på grund af vores omfattende risikoafdækningsprogram er stort set afdækket på kort til mellemlang sigt i forhold til det nuværende ekstremt volatile marked og ser en begrænset risiko for at blive væsentligt påvirket af faldende el- og gaspriser og volatile valutakurser
  • vores likviditetsreserve er dimensioneret til at understøtte vores betydelige investeringer i grønne energiprojekter. Vi har i øjeblikket over 30 mia. kr. i likviditetsreserver (likvide beholdninger, likvide værdipapirer og garanterede lånefaciliteter), som kan understøtte vores drifts- og anlægsprogrammer i hele 2020 og 2021 uden behov for yderligere finansiering.

Vi fastholder en høj opmærksomhed i forhold til den igangværende globale krise, og vi ser følgende risici, der potentielt kan påvirke vores aktiviteter:

  • Rejserestriktioner og medarbejdere i karantæne kan påvirke vores evne til at holde vores driftsaktiviteter og vores servicefartøjer med international besætning fuldt bemandet. Dette kan med tiden påvirke vores vindmølleparkers rådighedstal. Indtil videre ser vi dog ikke, at rådigheden er påvirket af COVID-19-situationen.
  • Rejserestriktioner og karantæne kan påvirke vores leverandørers leverancer af centrale komponenter til projekter, der i øjeblikket er under opførelse. Vi er i tæt kontakt med vores vigtigste leverandører og følger dagligt situationen nøje. Vores anlægsprojekter følger tidsplanen og har indbyggede reserver til uforudsete hændelser, der i en vis udstrækning kan afbøde effekten af eventuelle forsinkelser. På nuværende tidspunkt ser det ikke ud til, at der er nogen tilladelser, godkendelser, skatteincitamenter, aftageraftaler m.v. relateret til vores anlægsprojekter, som er i farezonen på grund af forsinkelser.
  • Vores kraftvarmeværker i Danmark er fortsat i fuld drift. Forsyningslogistikken er fortsat stabil, og vi er ved at nærme os afslutningen af fyringssæsonen, så vi ser en meget lille risiko for, at vi ikke kan imødekomme vores forsyningsforpligtelser på fjernvarmeområdet.

Den negative økonomiske effekt af den globale krise øger kreditrisikoen i forhold til nøgleleverandører, modparter og kunder. Hovedparten af vores indtægter er dog forankret i statslige organisationer med høj kreditvurdering eller statsgaranterede organisationer og – i mindre grad – forsyningsselskaber og virksomheder, hvorfor vi vurderer, at kreditrisikoen er under kontrol. Desuden gennemføres en væsentlig del af vores handelsaktiviteter med sikkerhedsstillelse. De politiske initiativer, der er iværksat på vores største markeder, vil medvirke til at mindske risikoen for misligholdelse blandt leverandører og kunder.
På de mest påvirkede markeder har krisen medført et fald i el-efterspørgslen. På vores kernemarkeder er el-efterspørgslen indtil videre langt mindre påvirket, og vi kan ikke se nogen ændring i mønsteret for negative engrospriser på el. I et scenarie med lavere el-efterspørgsel vil vi potentielt kunne se en stigning i antallet af timer med negative priser, men da vi delvist kompenseres, vurderer vi, at den overordnede effekt vil være begrænset.
Med hensyn til vores udviklingsprojekter er vi fortsat afhængige af, at de offentlige myndigheder behandler tilladelser og godkendelser relateret til de tildelte projekter og sites, og at de arbejder videre på de regulatoriske rammer, herunder udbud og auktioner. Disse processer kan risikere at blive forsinket på grund af rejserestriktioner, folk der arbejder hjemmefra, og medarbejdere hos offentlige myndigheder der er optaget af krisehåndtering.
På samme måde er der en risiko for, at vores underskrevne frasalg kan blive forsinket, da godkendelsesprocesserne skal gennemføres virtuelt. Alle frasalg er dog stadig i fuld gang, og vi forventer, at eventuelle forsinkelser vil have en begrænset effekt.
Selvom vi anerkender, at der globalt hersker en markant øget usikkerhed, er vores forretningsmodel fortsat robust, vores drift er fortsat stabil, og vi fastholder vores finansielle forventninger til 2020.

For at håndtere COVID-19-situationen vil vores krisestyringsorganisation være mobiliseret i et stykke tid endnu. Såfremt vi ser væsentlige ændringer i den aktuelle situation, udsender vi nye opdateringer. Medmindre der sker noget før, bliver den næste planlagte opdatering udsendt i forbindelse med offentliggørelsen af vores delårsrapport for første kvartal den 29. april 2020.

 

Skrevet i: Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Præcis positionsregistrering ved høje rotationshastigheder

Komponenter & konnektorer18. 09. 2026

Elektriske drev og X-by-wire-systemer stiller store krav til positionsmåling. Sensorer skal kunne registrere hurtige bevægelser præcist og fungere pålideligt, selv når de er placeret tæt på effektelektronik. TDK udvider sit sortiment af Micronas Fast-Hall-sensorer med HAL 3025, en

Infineon Eice Driver 2EDL6014AC-G2D – gate-driver med to kanaler

Komponenter & konnektorerPower18. 09. 2026

Infineon Technologies AG lancerer Eice Driver 2EDL6014AC-G2D, en 120 V gate-driver med to kanaler og svævende udgange (junction-isolated), der er udviklet til kompakte siliciumbaserede strømforsyningsdesign i AI-datacenterapplikationer. Komponenten leveres i en kompakt WQFN-12-pakning (2,2 mm x 2,2

Harwin lancerer online-platform til valg af konnektorer

Komponenter & konnektorer18. 09. 2026

Harwin har annonceret et nyt interaktivt online-værktøj til valg af stikforbindelser, der er udviklet for at forenkle processen med at specificere konnektorer. Nylige undersøgelser blandt ingeniører i Europa og USA viser, at over halvdelen af ​​dem, der arbejder med specifikation og indkøb af

Ny analyse: Digital suverænitet fylder mere og mere hos danske virksomheder

Wireless & data18. 09. 2026

Esets seneste sikkerhedsrapport kortlægger danske virksomheders holdning til cybersikkerhed. Analysen peger på, at digital suverænitet i stigende grad er et kriterie og et spørgsmål, der spiller en stigende rolle, når danske virksomheder skal vælge en cybersikkerhedsløsning. Hvor data opbevares, og

Ekstraordinært årsmøde og stiftende generalforsamling af foreningen DIRA

EventsTop18. 09. 2026

Den 7. oktober holder DIRA ekstraordinært årsmøde og stiftende generalforsamling i forbindelse med etableringen af DIRA som medlemsforening under branchefællesskabet DI Produktion i DI. Med etableringen af DIRA som medlemsforening i DI opnås adgang til stærkere interessevaretagelse, flere

VR-træning kan styrke børn og unges vej til en mere selvstændig hverdag

AktueltDesign & udviklingWireless & data18. 09. 2026

For nogle børn og unge kan helt almindelige hverdagssituationer være svære at overskue. Det gælder for eksempel at tage toget, handle ind eller møde op i undervisningen. Men nu har en forsker fra Aalborg Universitet udviklet en VR-platform, hvor de kan prøve sig frem i eget tempo og uden frygt

Zebicon inviterer til gratis workshop om materialetest og deformationsanalyse

AktueltEventsTest & mål18. 09. 2026

Når et materiale eller en komponent testes, fortæller slutresultatet ikke nødvendigvis hele historien. For hvor begynder materialet at give sig? Hvilke områder ændrer form først? Og hvordan bevæger en komponent sig, når den f.eks. udsættes for vibrationer? Det er nogle af de spørgsmål, Zebicon

DI: AI-boom kræver markant udbygning af dansk infrastruktur

Design & udviklingWireless & data16. 09. 2026

Danske virksomheder er nu blandt de mest AI-intensive i Europa, og knap otte ud af ti virksomheder anvender allerede teknologien. Derfor kommer Dansk Industri nu med et nyt politisk forslag, der skal sikre mere regnekraft, energikapacitet og hurtigere etablering af AI-infrastruktur. - Vi har

ROHM lancerer en MOSFET med markedets førende brede SOA

Komponenter & konnektorerPower16. 09. 2026

Rohm har udviklet RS4P063BPHZG, en 100V-MOSFET, der er optimeret til sikkerhedsfunktioner og beskyttelseskredsløb i biler. Det nye produkt opnår en markedsførende* Wide-SOA (Safe Operating Area – sikkert driftsområde) over et bredt spændingsområde i den standardiserede HPLF5060-indkapsling

TDK udvider serien af ​​ultrakompakte snap-in-kondensatorer til AI-servere

Komponenter & konnektorer16. 09. 2026

TDK Corporation udvider sine serier B43645, B43657, B43658, B43659, B43660 og B43661 af ultrakompakte snap-in-elektrolytkondensatorer af aluminium for at imødekomme de specifikke krav i avancerede strømforsyningsenheder (PSU'er) til AI-servere og højtydende SMPS-applikationer. Desuden er

Tilmeld Nyhedsbrev

Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  •  18-09-2026

    Next-generation Electronic Systems Design ›

    InnoFour
  •  18-09-2026

    ACTEC A/S nomineret til Årets Ejerleder 2026 ›

    ACTEC A/S
  •  18-09-2026

    Standardiseret connectivity – hybridteknologi i et kompakt M17-format ›

    Phoenix Contact A/S
  •  17-09-2026

    HARTING ix Industrial PushTrigger IP20 Connectors, Now Shipping from Mouser, Provide High-Performance Connectivity for Demanding Industrial Applications ›

    Mouser Electronics
  •  16-09-2026

    Mouser Offers Engineers the Latest in Power Solutions from Bourns ›

    Mouser Electronics
  •  16-09-2026

    ODU får en bronzemedalje i bæredygtighed ›

    ODU Denmark
  •  16-09-2026

    Cyber Resilience Act (CRA) ›

    InnoFour
  •  15-09-2026

    Mouser and Telit Cinterion to Host Webinar on Reusable Cellular IoT Development ›

    Mouser Electronics
  •  15-09-2026

    AnalogAI Selects memBrain™ SAGE Intellectual Property from Silicon Storage Technology® for its First Real-world Edge AI Processors ›

    Microchip Technology Inc.
  •  14-09-2026

    TEC Göteborg, September 17th, 2026 ›

    InnoFour

Seneste Nyheder

  • Præcis positionsregistrering ved høje rotationshastigheder

    18.09.2026

  • Infineon Eice Driver 2EDL6014AC-G2D – gate-driver med to kanaler

    18.09.2026

  • Harwin lancerer online-platform til valg af konnektorer

    18.09.2026

  • Ny analyse: Digital suverænitet fylder mere og mere hos danske virksomheder

    18.09.2026

  • Ekstraordinært årsmøde og stiftende generalforsamling af foreningen DIRA

    18.09.2026

  • VR-træning kan styrke børn og unges vej til en mere selvstændig hverdag

    18.09.2026

  • Zebicon inviterer til gratis workshop om materialetest og deformationsanalyse

    18.09.2026

  • DI: AI-boom kræver markant udbygning af dansk infrastruktur

    16.09.2026

  • ROHM lancerer en MOSFET med markedets førende brede SOA

    16.09.2026

  • TDK udvider serien af ​​ultrakompakte snap-in-kondensatorer til AI-servere

    16.09.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}