• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltBranchenyt03. 01. 2025 | Rolf Sylvester-Hvid

Nyt DI-udspil kan hjælpe til at gøre EU til en vinderregion

AktueltBranchenyt03. 01. 2025 By Rolf Sylvester-Hvid

– Vi har alle muligheder for at sikre vores fremtidige velstand og konkurrencekraft i Europa, men det kræver modernisering og handlekraft nu. For ellers er konsekvensen jo ikke kun, at virksomhederne får det svært, men også at vi vil miste jobs og velstand, hvilket vil få stor betydning for alle borgere i Europa, siger Lars Sandahl Sørensen, adm. direktør i DI.

EU sakker gevaldigt bagud i forhold til USA og Kina, når det kommer til produktivitet, hastighed og investeringer. Den diagnose flokkes EU’s Danmarks beslutningstagere om at bekræfte på grundlag af den katastrofale konkurrenceevne-rapport, som Mario Draghi, tidligere præsident for den europæiske centralbank (ECB), udkom med i september.

Dansk erhvervsliv venter dog fortsat på konkrete løsninger på Europas udfordringer. Den nye EU-Kommission har godt nok lovet en ny industripolitik inden for de første 100 dage. Men for at komme den i forkøbet har Dansk Industri (DI) lanceret et nyt udspil, der viser vejen til, hvordan EU kan blive en vinderregion.

– Europa står overfor store økonomiske og geopolitiske udfordringer, som fundamentalt truer vores velstand og konkurrenceevne. Vi ser en klar tendens til, at kapitalen flyder mod USA, og europæiske virksomheder mister terræn på det globale marked. Det er på tide, at Europa står sammen og tager de nødvendige skridt for at lukke dette konkurrencegab, siger Lars Sandahl Sørensen, adm. direktør i DI.

– Vi har alle muligheder for at sikre vores fremtidige velstand og konkurrencekraft i Europa, men det kræver modernisering og handlekraft nu. For ellers er konsekvensen jo ikke kun, at virksomhederne får det svært, men også at vi vil miste arbejdspladser og velstand, hvilket vil få stor betydning for alle borgere i Europa.

Hæv investeringer i forskning og udvikling

DI-udspillet peger på en række konkrete forslag til, hvordan EU får sat skub i investeringerne, bliver mere strømlinet og kommer op i tempo. Blandt andet foreslår DI, at Danmark bruger sit kommende EU-formandskab til at gennemføre  et ‘Copenhagen Target’, der hæver investeringerne i forskning og udvikling i EU til 4 procent af BNP inden 2035. 2/3 af midlerne skal komme fra det private erhvervsliv.

– Europa skal være førende inden for bl.a. life science, AI, kvanteteknologi og grønne og energieffektive teknologier. Det kræver en samlet indsats og investeringer på tværs af grænser, som vil styrke Europas position som en global leder inden for innovation og forskning, siger Lars Sandahl Sørensen.

Nedbring bøvl og byrder

En massiv udfordring for europæisk konkurrenceevne er mængden af kompleks og overlappende regulering. Det gør livet vanskeligt for især små og mellemstore virksomheder. I en DI-analyse peger 40 procent af danske virksomheder på, at de er nødt til at omprioritere ressourcer eller udskyde projekter som følge af administrative byrder fra national og EU-lovgivning.

– Vi har brug for bedre og mindre kompleks EU-regulering, der fremmer innovation og økonomisk vækst. Det nuværende bureaukrati kvæler mange især små og mellemstore virksomheder. Derfor kalder vi på, at den nye EU-Kommission som noget af det allerførste præsenterer en køreplan for, hvordan de helt konkret vil nedbringe de administrative byrder for europæiske virksomheder. EU’s borgere og virksomhederne fortjener et svar – og det haster, siger Lars Sandahl Sørensen.

Sæt fart i godkendelser

Udspillet fremhæver også behovet for at strømline godkendelsesprocesserne i EU for at fremme innovation og reducere omkostninger. Blandt andet foreslår DI en ny EU-ramme for hurtigere godkendelser af biosolutions, som kan reducere godkendelsestiden for biologiske produkter fra fem-ti år til to-tre år.

 – Vi kan ikke acceptere, at europæiske virksomheder forsinkes af langsommelige godkendelsesprocesser, når vi konkurrerer på globalt plan. Det gælder over hele linjen fra lægemidler til biologiske produkter og vedvarende energiprojekter, siger Lars Sandahl Sørensen.

Pas på med fælles gæld

Mens Lars Sandahl Sørensen overordnet er enig i de udfordringer, der blev påpeget i Mario Draghis omfattende rapport, er der dog også et punkt, der bekymrer ham. Den tidligere ECB-præsident foreslog nemlig, at EU stifter fælles gæld, hvilket Danmarks statsminister Mette Frederiksen (S) i begyndelsen af december tilkendegav, at hun er åben for.

– EU’s store konkurrenceevneudfordringer løser vi først og fremmest gennem omfattende reformer, mindre bureaukrati og bedre rammevilkår for erhvervslivet, som vi også peger på i vores udspil. Det er ikke noget, vi løser ved stifte fælles gæld i EU med lande, der i forvejen har virkelig høj gæld. Det lyder for mig som en dyr smutvej til at løse et stort problem, og det vil have den kedelige konsekvens, at vi sender en regning videre til næste generationer og risikerer at lette foden på reformspeederen, siger Lars Sandahl Sørensen.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

DI: Kongeparrets besøg i Australien skal sætte skub i grønt eksporteventyr

Branchenyt30. 01. 2026

Dansk Industri – DI - deltager med en stor delegation af virksomheder i  det netop annoncerede statsbesøg i Australien i Melbourne, hvor H.M. Kongen og H.M. Dronningen leder en stor dansk erhvervsdelegation. Besøget foregår fra den 14. marts til 19. marts. - Vi har en helt særlig forbindelse

Intel Core Ultra Series 3 processorer leveres nu af Rutronik

BranchenytIoT & embeddedKomponenter & konnektorer30. 01. 2026

Med Intel Core Ultra Series 3-processorerne udvider Rutronik sin portefølje med en ny generation af kraftfulde og energieffektive mobile processorer. Serien kombinerer en moderne hybridarkitektur, integreret AI-acceleration og fremtidssikret tilslutningsmuligheder, der henvender sig til AI-PC'er og

Frankrig dropper Teams og Zoom

Wireless & data30. 01. 2026

Frankrig har nu besluttet at udfase amerikanske tjenester som Zoom og Microsoft Teams i landets statslige myndigheder til fordel for det egenudviklede værktøj Visio. Formålet er at styrke den nationale sikkerhed og mindske afhængigheden af teknologileverandører uden for Europa, forlyder det på

Salget er godkendt: EWII siger farvel til 20-årigt fiberprojekt

BranchenytWireless & data30. 01. 2026

Det er salget af de fysiske fibernet-kabler, der er gravet ned i veje og fortove, som nu er godkendt af konkurrencemyndighederne og kan gennemføres. Fra den 2. februar er kablerne i Trekantområdet en del af Sinals fibernet. - Det er en helt særlig milepæl i EWII. Vi har brugt knap 20 år på at

Nordiske virksomheder investerer mest agentisk AI viser ny undersøgelse fra Lenovo

AktueltIoT & embeddedWireless & data30. 01. 2026

Nordiske virksomheder har i stigende grad bevæget sig fra at eksperimentere med kunstig intelligens til at implementere teknologien i stor skala. Det viser Lenovos seneste CIO Playbook 2026, der netop er blevet frigivet. Den nye CIO Playbook, der er udarbejdet i samarbejde med analyseinstituttet

TCS og AMD annoncerer strategisk samarbejde om at skalere AI udbredelse

AktueltBranchenytIoT & embedded30. 01. 2026

Tata Consultancy Services, en af verdens førende IT-konsulentvirksomheder, indgår et strategisk samarbejde med processorfabrikanten AMD for at hjælpe virksomheder med at skalere anvendelsen af kunstig intelligens (AI) fra pilotprojekter til produktion, modernisere ældre IT-miljøer og opbygge sikre,

Frygtøkonomien vokser og kalder på et styrket dansk cyberforsvar

TopWireless & data30. 01. 2026

Cyberangreb, hybridkrig og geopolitisk usikkerhed former i stigende grad vores politiske beslutninger, investeringer og forretningsmuligheder - en ny økonomisk virkelighed hvor drivkraften er baseret på frygt. En farlig samfundsudvikling, da det ikke bare udfordrer erhvervslivets vækstmuligheder,

Millionstøtte skal løfte erhvervsuddannelser i Centraleuropa

AktueltBranchenyt28. 01. 2026

Moderne undervisningscentre, nye uddannelsesprogrammer for unge landbrugselever og kunstig intelligens i undervisningen. Det er blot nogle af de initiativer, som fremover bliver mulige gennem støtte fra Villum Fonden. I alt ti projekter i Polen, Tjekkiet, Slovakiet og Ungarn modtager samlet over 90

Kompakte 1U 3500W rackmonterede forsyninger med mulighed for hot-swapping

Power28. 01. 2026

TDK Corporation annoncerer TDK-Lambda HFE3500 serian af rackmonterede industrielle 3500 W strømforsyninger. Hvert 1U højt 19”-rack kan rumme op til fire strømforsyninger, der samlet leverer op til 13.300W eller fungerer som et redundant hot-swap-system. De interne ORing MOSFET'er og

Internationale topnavne klar til robotkonference i Odense 6. maj

AktueltEvents28. 01. 2026

Når NextGen Robotics LIVE løber af stablen som en del af Week of Robotics, bliver det med markante navne på programmet. Et bredt felt af eksperter har allerede meldt deres ankomst, og flere er på vej. Blandt oplægsholderne er for eksempel den finske cybersikkerhedsekspert Mikko Hypponen, som med

Tilmeld Nyhedsbrev

Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  •  29-01-2026

    PIC32CM PL10 MCUs Expand Microchip’s Arm® Cortex®-M0+ Portfolio ›

    Microchip Technology Inc.
  •  29-01-2026

    Inline vapor phase-maskine fra IBL åbner op for større volumen ›

    Eltraco Automation
  •  29-01-2026

    Pålidelig energi til el-, vand-, gas- og varmefordelingsmålere ›

    ACTEC A/S
  •  28-01-2026

    Rohde & Schwarz invites the EMC community to the virtual DEMC 2026 conference. ›

    Rohde & Schwarz Danmark A/S
  •  27-01-2026

    Microchip Expands maXTouch® M1 Touchscreen Controller Series for Broader Display Size Coverage ›

    Microchip Technology Inc.
  •  26-01-2026

    Stäubli’s MCS charging system sætter nye standarder for EV-megawatt ladning ›

    HIN A/S
  •  22-01-2026

    Batteriløsninger til fremtidens sporings- og logistiksystemer ›

    ACTEC A/S
  •  19-01-2026

    Mærkning af kabler er også grøn tankegang ›

    HIN A/S
  •  19-01-2026

    Microchip Expands PolarFire® FPGA Smart Embedded Video Ecosystem with New SDI IP Cores and Quad CoaXPress™ Bridge Kit ›

    Microchip Technology Inc.
  •  19-01-2026

    Applications Engineer til Produktionsteknisk Afdeling (PTA) ›

    RODAN Technologies A/S

Seneste Nyheder

  • DI: Kongeparrets besøg i Australien skal sætte skub i grønt eksporteventyr

    30.01.2026

  • Intel Core Ultra Series 3 processorer leveres nu af Rutronik

    30.01.2026

  • Frankrig dropper Teams og Zoom

    30.01.2026

  • Salget er godkendt: EWII siger farvel til 20-årigt fiberprojekt

    30.01.2026

  • Nordiske virksomheder investerer mest agentisk AI viser ny undersøgelse fra Lenovo

    30.01.2026

  • TCS og AMD annoncerer strategisk samarbejde om at skalere AI udbredelse

    30.01.2026

  • Frygtøkonomien vokser og kalder på et styrket dansk cyberforsvar

    30.01.2026

  • Millionstøtte skal løfte erhvervsuddannelser i Centraleuropa

    28.01.2026

  • Kompakte 1U 3500W rackmonterede forsyninger med mulighed for hot-swapping

    28.01.2026

  • Internationale topnavne klar til robotkonference i Odense 6. maj

    28.01.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik