• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Wireless & data07. 09. 2019 | Rolf Sylvester-Hvid

Nyheder til multi-cloud

Wireless & data07. 09. 2019 By Rolf Sylvester-Hvid

VMware har netop introduceret en bred vifte af netværks- og sikkerhedsinnovationer, som er vigtige milepæle for virksomhedens vision om det virtuelle Cloud-netværk.

Med de nye lanceringer konsoliderer VMware, hvad der er markedets eneste komplette softwaredefinerede netværk og sikkerhedsstack til multi-cloud.

VMware NSX Advanced Load Balancer er blevet styrket med nye og forbedrede netværks- og sikkerhedsanalysefunktioner, der leveres ved hjælp af VMware vRealize Network Insight 5.0 og NSX Intelligence. Desuden er der lanceret yderligere forbedringer til VMware SD-WAN fra VeloCloud, branchens eneste storskala Cloud-netværksløsning.

Samlet kan VMware takket være disse nye løsninger levere en Cloud-oplevelse, der strækker sig fra Edge over private datacentre til offentlige Clouds, inklusive fuldautomatisk installation af datacentrets workloads på tværs af alle typer infrastruktur. En sådan smidighed kan kun opnås ved automatisering af alle netværkstjenester, hvilket kræver, at alle switches, routing, sikkerheds- og loadbalancerings-tjenester defineres software-mæssigt, styres centralt og køres distribueret på standard x86-servere.

VMwares softwaredefinerede netværksløsninger er indtil videre installeret hos 13.000 kunder, bl.a. i 88 af virksomhederne på Fortune 100-listen og i otte af de ti største telekommunikationsvirksomheder. Over 150.000 lokale kontorer hos disse virksomheder nås ved hjælp af VMware SD-WAN fra VeloCloud. VMwares cloud-servicenetværk reducerer i gennemsnit virksomheders anlægsomkostninger med 59 procent og deres driftsomkostninger med 55 procent.

– VMware kan nu sikre en automatiseret, softwaredefineret netværksarkitektur overalt i virksomheder. VMware er førende inden for næste generation af softwaredefinerede netværk og sikkerhed og leverer en konsistent netværksforbindelse i fuld skala med indbygget sikkerhed for apps, data og brugere, uanset hvor de befinder sig. Vi udvider denne virtuelle infrastruktur til at dække både offentlige og private Clouds såvel som hele netværket. Ydermed sikrer vores avancerede analysefunktioner den synlighed og mulighed for fejlfinding, der er nødvendig for at gøre virtuelle Cloud-netværk let at bruge, siger Tom Gillis, senior vice president og general manager for VMwares forretningsenhed for netværk og sikkerhed.

For mere information om VMware NSX Advanced Load Balancer, VMware SD-WAN af VeloCloud og VMware NSX-T, læs den fulde pressemeddelelse (på engelsk).

 

Skrevet i: Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

Würth Elektronik udvider sin portefølje af LED’er til planteavl

Komponenter & konnektorer12. 08. 2026

Würth Elektronik har etableret sig som producent af LED’er (lysdioder) til styret planteavl og gartneridrift og udvider nu sit WL-SMDC produkt line-up til plantevækst med nye LED’er i 3535-kapslingen. Disse LED’er har en fotoneffektivitet (PPE) på op til 4,9µmol/J og en fotosyntetisk fotonflux (PPF)

Ny testløsning til lys- og vejrægthedstest af elektroniske produkter

ProduktionTest & mål12. 08. 2026

Strenometer ApS har udvidet sortimentet af instrumenter til lys- og vejrægthedstest med det nye Weather-Ometer Ci5000E fra Atlas Material Testing Technology. Testkammeret bygger på den gennemprøvede Ci5000-platform og er udviklet specielt til accelereret holdbarhedstest af elektroniske enheder og

NeoCortec udgiver nyt white paper om“NeoMesh med LoRa-modulation som fysisk lag”

Design & udviklingIoT & embeddedTop12. 08. 2026

NeoCortec udgiver nu et nyt white paper på sin website om NeoMesh med brug af LoRa-modulation som fysisk lag. Det nyt white paper forklarer i detaljen den kombinerede tilgang til NeoMesh med anvendelse af LoRa-modulation samt de fordele, denne tilgang kan give til de nyeste

Leica Geosystems lancerer ny serie til 3D-laserscanning

Test & mål12. 08. 2026

Leica Geosystems, en del af Hexagon, lancerer nu den nye Leica RTC-serie af terrestriske laserscannere: Leica RTC300, Leica RTC500 og Leica RTC700. Serien kommer med markante forbedringer inden for scanningshastighed, nøjagtighed og rækkevidde og er samtidig bygget på en skalerbar platform, hvor

Green Instruments ansætter global salgsdirektør

Branchenyt12. 08. 2026

Skibsejere i hele verden skal nedbringe skibenes udledninger af blandt andet CO2 og metan markant i de kommende år, og dermed vokser markedet for avanceret måleudstyr til blandt andet containerskibe, tankskibe og krydstogtskibe. Det smitter af på virksomheden Green Instruments, som oplever stor

Medvind til STEM-fagene er godt nyt for erhvervslivet

AktueltBranchenyt12. 08. 2026

AI øger behovet for tekniske og digitale kompetencer og blandt andet derfor er det stigende optag på STEM-uddannelserne uden ledighedsudfordringer godt nyt for virksomhedernes innovation og konkurrencekraft, mener DI’s underdirektør. I år er 58.673 ansøgere blevet tilbudt en plads på en

Tronex A/S overtager B.J.M. Elektronik ApS

AktueltBranchenytProduktion12. 08. 2026

Tronex A/S overtager B.J.M. Elektronik ApS og samler dermed to danske EMS-virksomheder med fælles fokus på kvalitet, fleksibilitet og tætte kunderelationer. Overtagelsen er et strategisk skridt i Tronex’ fortsatte udvikling som en stærk dansk EMS-partner. I første halvår 2026 overtog Tronex

Nordics nRF9151 åbner satellit- og mobil-IoT for en ny klasse af forbundne enheder

EventsIoT & embedded10. 08. 2026

Nordic Semiconductor annoncerer en hurtigere vej til satellit- og mobil-IoT. LooUQs MTC2-N9151 har opnået Skylo Non-Terrestrial Network (NTN) certificering, der bygger på Nordics egen Skylo-certificerede nRF9151 for at reducere time-to-market for IoT-produktudvikling. Nordics mindste IoT-modul,

TDK HVC 5422C embedded motorstyring

IoT & embedded10. 08. 2026

TDK Corporation annoncerer Micronas HVC 5422C, en ny embedded motorstyring til BLDC- og BDC-motorer, der kombinerer avancerede FOC-funktioner til jævn og lydløs motordrift med øgede hukommelsesressourcer og softwarefleksibilitet. HVC 5422C er designet til kompakte aktuatorapplikationer i termiske

AI udfører nu cyberangreb med minimal menneskelig styring

Wireless & data10. 08. 2026

Ifølge Check Point Software Technologies nye AI Security Report 2026 bruger cyberkriminelle i stigende grad AI til at gennemføre hurtigere og mere omfattende cyberangreb. Den nyeste udvikling er, at AI ikke længere blot anvendes som hjælpeværktøj til f.eks. udvikle af skadelig kode eller indsamle

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    Mouser Explores the Future of Quantum Computing and Its Potential to Transform Engineering

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Advances Edge AI Sensor Connectivity with Rev 2.0 PolarFire® FPGA Ethernet Sensor Bridge

  • Würth Elektronik Danmark A/S

    Würth Elektronik introducer digitale isolatorer til I²C-interfaces

  • HIN A/S

    Producer jeres egen nitrogen – direkte ved produktionen

  • Phoenix Contact A/S

    PRC 20 installationsstik med crimptilslutning

  • Mouser Electronics

    Mouser Receives 2025 Global High Service Distributor of the Year Award from Littelfuse for Exceptional Performance

  • InnoFour

    Siemens and Arizona State University launch PCB Design microcredential to address critical hardware design skills gap

  • Phoenix Contact A/S

    Drift og signalering genopfundet

  • Würth Elektronik Danmark A/S

    Würth Elektronik lancerer udvidet strategi for global produktion

  • Mouser Electronics

    Mouser’s AI and Power Management Resource Hubs Help Engineers Deliver Industrial Edge AI

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Würth Elektronik udvider sin portefølje af LED’er til planteavl

    12.08.2026

  • Ny testløsning til lys- og vejrægthedstest af elektroniske produkter

    12.08.2026

  • NeoCortec udgiver nyt white paper om“NeoMesh med LoRa-modulation som fysisk lag”

    12.08.2026

  • Leica Geosystems lancerer ny serie til 3D-laserscanning

    12.08.2026

  • Green Instruments ansætter global salgsdirektør

    12.08.2026

  • Medvind til STEM-fagene er godt nyt for erhvervslivet

    12.08.2026

  • Tronex A/S overtager B.J.M. Elektronik ApS

    12.08.2026

  • Nordics nRF9151 åbner satellit- og mobil-IoT for en ny klasse af forbundne enheder

    10.08.2026

  • TDK HVC 5422C embedded motorstyring

    10.08.2026

  • AI udfører nu cyberangreb med minimal menneskelig styring

    10.08.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}