• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Design & udviklingTop08. 10. 2025 | Rolf Sylvester-Hvid

DTU’s prorektor: Det er vores pligt at bidrage til Europas forsvar

Design & udviklingTop08. 10. 2025 By Rolf Sylvester-Hvid

Christine Nellemann tiltrådte stillingen som prorektor ved DTU i februar i år, og to måneder efter blev hun udnævnt som formand for Det Etiske Råd. Foto: Marie Bentzon/DTU

Som prorektor på DTU og formand for Etisk Råd er Christine Nellemann vant til at tage livtag med store spørgsmål. Hun svarer her på, hvorfor forskning udgør en vigtig brik i at højne Europas sikkerhed, og hvad DTU skal bidrage med. For hvordan balancerer man Europas interesser på den ene side og risikoen for spionage på den anden?

– De geopolitiske spændinger gør, at behovet for at beskytte Europa og de europæiske værdier fylder. Det samme gør behovet for at gøre os uafhængige af andre nationers hjælp, viden og teknologier. Er vi afhængige af andre, er vi samtidig også sårbare, siger hun.

– Som et af de førende tekniske universiteter i Europa har DTU ikke bare mulighed for at bidrage. Vi har pligt til det. Det er i alle henseender DTU’s opgave at komme med løsninger på samfundets største udfordringer, og det er derfor også DTU’s ansvar at bidrage til udviklingen af forsvarsteknologi, sikkerhedsteknologi og innovation, der kan skabe et uafhængigt og modstandsdygtigt Europa, fortsætter Christine Nellemann.

DTU udvikler bæredygtige løsninger til gavn for samfundet. Men hvordan er det bæredygtigt at udvikle forsvarsteknologi?

– Bæredygtighed er et begreb, der gennemstrømmer al aktivitet på DTU. Det gælder den miljømæssige bæredygtighed, hvor forskningen er med til at balancere brugen af jordens ressourcer og mindske udledningen af f.eks. CO2. Men det gælder også den sociale bæredygtighed, hvor forskningen medvirker til at skabe og opretholde samfund, der bygger på demokrati, lige muligheder og social retfærdighed, forklarer Christine Nellemann.

Når DTU udvikler teknologier, der skal sikre, at Europa kan forsvare sig selv og de demokratiske værdier, kontinentet står på, fremmer DTU samtidig den sociale bæredygtighed. DTU arbejder allerede med kritiske teknologier, som både kan anvendes til civile og militære formål – på engelsk kaldet dual-use. Dual-use gør sig gældende på oplagte områder som kvanteteknologi, cybersecurity og AI.

– Når det kommer til områder som energi, fødevaresikkerhed og byggeri, har vi en opgave i at skabe robuste og modstandsdygtige systemer, der kan højne Europas beredskab og sikkerhed. Øvelsen bliver derfor ikke at oprette nye forskningsmiljøer, der særskilt udvikler forsvarsteknologi, men derimod at skærpe fokusset på forsvar, beredskab og sikkerhed på de forskningsområder, der er relevante, fortsætter Christine Nellemann.

Spørgsmålet er så, om DTU gør sig sårbar over for spionage ved at tale så åbent om emnet?

– De stater, som er interesserede i at misbruge vores viden, ved allerede besked om forskningen. At tale åbent om et skærpet militært fokus på udvalgte forskningsområder kommer ikke til at ændre på det trusselsbillede, som allerede eksisterer. Gennem en konkret risikovurdering tager vi bestik af truslen om spionage på de enkelte forskningsområder, og dernæst vurderer vi risikoen fra gang til gang. Det sker, når en ny forsker ansættes inden for et kritisk forskningsområde – særligt hvis det er en forsker fra en nation uden for NATO-alliancen, vurderer DTU’s prorektor.

Det er altid vigtigt, vi har en åben og ærlig dialog med forskerne om de etiske dilemmaer, der kan opstå i løbet af et forskningsprojekt. Det er DTU’s opgave, i samarbejde med forskerne, at vurdere konsekvenser og risici. Det er samtidig vigtigt, at DTU har mod til at tage del i diskussionen i det offentlige rum – også før vi bliver spurgt. Hver gang nye teknologiske milepæle nås, opstår etiske problemstillinger, som universiteterne sjældent taler om. Det gælder ikke kun på forsvarsområdet, men på en lang række andre områder som kunstig intelligens, hvor chatbots er blevet kritiseret for at være biased.

– Dér så jeg gerne, at vi ikke blot leverer teknologien til samfundet, men i endnu højere grad tager del i diskussionen om brugen af teknologien med vores faktuelle viden og etiske overvejelser. Det er vigtigt, at vi har fokus på at opbygge netværk og alliancer med dem, der har mange års erfaring med at omsætte forskningen til konkrete markedsløsninger. Så vi skal tænke bredt og i stærke samarbejder med virksomheder og andre universiteter, slutter Christine Nellemann.

I Danmark har vi ikke særlig mange virksomheder inden for forsvarsområdet, men det har de i Sverige, Tyskland og Frankrig. I samspil med de andre lande kan DTU’s forskning komme til at stå meget stærkere og få langt større betydning for Europas sikkerhed fremover, og forhåbentlig kan vi være med til at opbygge en større forsvarsteknologisk og sikkerhedsteknologisk industri i Danmark.

Kontakt: Christine Nellemann, Prorektor DTU, mail: DTU-prorektor@dtu.dk

Skrevet i: Design & udvikling, Top

Seneste nyt fra redaktionen

NKT Photonics A/S skifter navn til Hamamatsu Photonics A/S

Branchenyt29. 06. 2026

NKT Photonics A/S er pr. 25. juni 2026 blevet til Lasers & Fibers Business Unit i Hamamatsu Photonics Group og skifter navn til Hamamatsu Photonics A/S. Navneændringen markerer begyndelsen på et nyt kapitel efter Hamamatsu Photonics K.K.’s opkøb af NKT Photonics i 2024. Det nye navn gør det

Lysdioder tåler høje temperaturer

Komponenter & konnektorer29. 06. 2026

Würth Elektronik udvider sin “WL-SFTW SMT Full-color TOP LED Waterclear” produktfamilie. De nye RGB-lysdioder i de respektive kapslinger, PLCC4 2121, PLCC4 3528 og PLCC6 3528 er kendetegnet ved en fremragende varmetolerance. Deres ufølsomhed over for temperaturer mellem -40°C og +100°C gør dem til

Toshiba lancerer 60 V- og 100V N-kanal effekt-MOSFETs i tre nye kapslinger

Komponenter & konnektorerPower29. 06. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH udvider sin portefølje af N-kanal effekt-MOSFETs med lanceringen er ni nye komponenter tre forskellige, små, men effektivt varmeafledende kapslinger. Det nye lineup består af tre 100 V-produkter til 48 V forsynings-rails i industrielt udstyr og seks 60 V-produkter til

Sick A/S udvider SafeRS3 portefølje

IoT & embeddedProduktion29. 06. 2026

Sick A/S' nye safeRS3 sikkerhedsradarsensorer sætter nye standarder for stationær og mobil sikring af fareområder. De muliggør præcis og pålidelig registrering af personer – selv i områder med begrænset sigtbarhed og under de mest krævende industrielle forhold. Med certificeret sikkerhed, et

Dansk software skal binde 12 NATO-nationers styrker sammen

AktueltWireless & data29. 06. 2026

Når 1 German-Netherlands Corps (1GNC) fremover skal koordinere arbejdet mellem sine 12 deltagende nationer, så bliver det klaret med software fra den danske softwarevirksomhed, Systematic. Korpset har hovedkvarter i Münster og kan med kort varsel lede operationer med op til 60.000 soldater på

Fra vision til virkelighed: Power-to-X har fundet et nyt ståsted

AktueltDesign & udviklingPowerProduktion29. 06. 2026

For få år siden var Power-to-X præget af store visioner, høje forventninger og efterfølgende skuffelser. I dag ser billedet anderledes ud. Ny lovgivning, milliardinvesteringer og et sammentømret europæisk marked betyder, at teknologien har bevæget sig fra fremtidsvision til strategisk nødvendighed.

Mon fornuften vender tilbage efter sommerferien?

BranchenytTop29. 06. 2026

Dette nyhedsbrev er det sidste før sommerferien. Vi holder lukket hele juli måned og vender først tilbage 3. august. Vi har op til flere ferieperioder raset lidt mod tåbelighederne i såvel det danske som det globale samfund, men begynder vi mon så småt at vejre lidt bedre luft derude - på flere

STMicroelectronics lancerer kompakt direkte Time-of-Flight 3D LiDAR-modul

IoT & embedded25. 06. 2026

STMicroelectronics lancerer VL53L9, et kompakt direkte Time-of-Flight 3D LiDAR alt-i-et-modul, der sætter en ny standard inden for højopløsningsregistrering. VL53L9 kombinerer avancerede funktioner i en kompakt og omkostningseffektiv pakke, der leverer AI-klare outputdata til

Automatisk docking – slidstærk, sømløs, skræddersyet

Komponenter & konnektorer25. 06. 2026

Automatisk docking er i stadig stigende grad et krav i automatiserede processer. Alle anvendelser har det til fælles, at de kræver en holdbar løsning, der kan tilpasses individuelt til de aktuelle systemkrav. Det gælder, hvad enten det er som industriel applikation, et robust hybridinterface, en

Professor Ander Møller modtager ERC-sponsorat på 2,5 millioner euro til cyberforskning

BranchenytDesign & udviklingWireless & data25. 06. 2026

Professor Anders Møller fra Institut for Datalogi ved Aarhus Universitet modtager ERC Advanced Grant Søren Kjeldgaard Projektet skal udvikle nye metoder til at identificere sikkerhedsproblemer i software, før de når ud til virksomheder, myndigheder og almindelige brugere. – Moderne software

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • ODU Denmark

    Hybridstikket, der passer ind, hvor pladsen er trang

  • Mouser Electronics

    Mouser Accelerates Innovation with Online Resource Centre on Transportation for Next-Generation Mobility

  • Eaton

    Sådan kan moderne transformere bidrage til at reducere nettab

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics and Hailo Announce Global Distribution Agreement to Enable AI and Vision AI Applications at the Edge

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics and Parker Chomerics Announce Global Distribution Agreement

  • Apacer Technology B.V.

    Apacer Launches LPDDR5 CAMM2 Memory to Capture Edge AI and High-End Industrial Opportunities

  • Mouser Electronics

    Mouser Now Shipping Infineon Technologies KITPSE84AITOBO1 PSOC Edge E84 AI Evaluation Kit for AI and ML Applications

  • Microchip Technology Inc.

    Plug-and-Play 90W PoE Solution Streamlines Industrial IoT Deployments

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics New Product Insider: Over 5,000 New Parts Added in Second Quarter of 2026

  • Mouser Electronics

    New Mouser and onsemi eBook Examines the Power and Sensing Technologies Enabling the Next Generation of AI Systems

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • NKT Photonics A/S skifter navn til Hamamatsu Photonics A/S

    29.06.2026

  • Lysdioder tåler høje temperaturer

    29.06.2026

  • Toshiba lancerer 60 V- og 100V N-kanal effekt-MOSFETs i tre nye kapslinger

    29.06.2026

  • Sick A/S udvider SafeRS3 portefølje

    29.06.2026

  • Dansk software skal binde 12 NATO-nationers styrker sammen

    29.06.2026

  • Fra vision til virkelighed: Power-to-X har fundet et nyt ståsted

    29.06.2026

  • Mon fornuften vender tilbage efter sommerferien?

    29.06.2026

  • STMicroelectronics lancerer kompakt direkte Time-of-Flight 3D LiDAR-modul

    25.06.2026

  • Automatisk docking – slidstærk, sømløs, skræddersyet

    25.06.2026

  • Professor Ander Møller modtager ERC-sponsorat på 2,5 millioner euro til cyberforskning

    25.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}