• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltBranchenyt17. 01. 2022 | Rolf Sylvester-Hvid

Ny rekord: It-branchens omsætning steg med 11,9 procent

AktueltBranchenyt17. 01. 2022 | Rolf Sylvester-Hvid

I 3. kvartal 2021 steg it-branchens samlede omsætning til 70,8 mia. kr., hvilket er en stigning på 11,9% i forhold til året før. Det er ny rekord for en branche, der ellers har haft næsten ubrudt vækst siden finanskrisen sluttede.

– Vores branche har aldrig haft så travlt, som den har lige nu. Digitaliseringen har for rigtigt mange virksomheder og myndigheder været svaret på, hvordan de skulle komme igennem coronakrisen, og derfor ser vi også, at næsten alle investerer i it som aldrig før, siger Natasha Friis Saxberg, adm. direktør i IT-Branchen.

Det er især indenfor salg af it-udstyr og brugen af it-konsulenter, at omsætningen er vokset under COVID-19. Her har man oplevet vækstrater på hhv. 20,2% og 18,6% i forhold til 3. kvartal 2020. Det viser de nyeste branchetal fra Danmarks Statistik og Dansk Erhverv.

Også eksporten er på papiret steget fra 19,2 mia. kr. i 3. kvartal 2020 til 23,4 mia. kr. i 3. kvartal 2021. En stigning på 21,7%.

Den procentvise høje eksportvækst skyldes dog mest af alt, at der var et forholdsvist stor dyk i eksporten i 2020 pga. den globale coronapandemi, og at eksporten nu er kommet tilbage til normalen.

En af de medlemsvirksomheder, der har oplevet vind i sejlende i både 2020 og 2021, er drifts- og konsulenthuset ITAGIL, der leverer løsninger til stort set alle typer brancher i Danmark og har kontorer i både København, i Jylland og på Fyn.

Under coronaen har de oplevet rekordresultat på både omsætning og bundlinje, er blevet kåret som Børsen Gazelle og er vokset fra 15 til 35 mennesker, ligesom de nu også har konsulenter siddende i udlandet.

– Vi har simpelthen haft så travlt, at vi på et tidspunkt talte om at aflyse sommerferien for at kunne nå det hele. Men teamet har klaret den stigende efterspørgsel igennem hårdt arbejde, indtil videre, fortæller Kim Pichard Nielsen, adm. direktør i ITAGIL med et smil.

Spørger man ham, er der især to grunde til, at erhvervslivet har øget deres it-investeringer ganske markant de seneste år.

– For nogle år siden så mange virksomheder nok it som en nødvendig omkostning på linje med f.eks. rengøring. Men det har helt klart ændret sig, og it har endelig fundet sin berettigelse hos topledelsen. Det er blevet forretningskritisk, og derfor ser man også langt større it-investeringer end nogensinde før, siger Kim Pichard Nielsen.

Det andet, som ITAGIL oplever, er, at der også har været en række yderligere katalysatorer, der har skubbet digitaliseringen fremad.

– GDPR og vigtigheden af at have styr på sine data, har helt klart været en katalysator for mange investeringer. Men også it-sikkerheden, hvor man jo har set, hvordan selv store virksomheder er gået i knæ pga. cyberangreb, har betydet noget. Og så har coronaen og onlinehverdagen givet et gevaldigt skub på cloudsiden, udtaler Kim Pichard Nielsen.

De mange opgaver nye opgaver og ordrer i branchen har også øget antallet af it-folk, så der nu er 99.684 fuldtidsansatte i it-branchen. En stigning på 5.757 personer på bare et år.

– Branchen kunne godt have ansat endnu flere, men vi har et gabende hul, når det kommer til it-folk. Der eksisterer ganske enkelt ikke nok til at udfylde behovet, selvom virksomhederne skriger efter dem. Det er et kæmpe problem ikke bare for branchen, men også for samfundet som helhed, da det sætter en stopper for den igangværende digitale transformation og vækst i erhvervslivet, forklarer Natasha Friis Saxberg.

Lige nu mangler der akut 7.600 it-specialister i it-branchen, og om blot ni år forudsiger IRIS Group og HBS Economics for Danske Gymnasier og Ingeniørforeningen IDA, at der vil mangle op mod 22.000 it-folk.

En mangel der i den grad kan mærkes i virksomhederne. Således melder 58,6%, at de helt har måtte opgive at besætte stillinger, fordi de ikke kunne finde de rette kompetencer. Samtidig fortæller 27,0% af it-leverandørerne, at de har måtte sige nej til ordrer og opgaver, da de ikke har hænder til at løse dem.

Se flere branchetal inkl. tal for underbrancher i forhold til omsætning, eksport, antal ansatte og lønniveau på itb.dk under Branchen i tal.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

SPS 2026: Fremtidens teknologier i industriel praksis

AktueltEvents14. 09. 2026

Når den internationale automationsbranche samles i Nürnberg fra den 24. til den 26. november 2026, vil SPS – Smart Production Solutions endnu en gang fungere som det centrale mødested for teknologiske fremskridt, praktisk erfaring og faglig dialog. Som den førende messe for industriel automation

Same Sky udvider porteføljen af termoelektriske generatorer

Komponenter & konnektorerPower14. 09. 2026

Same Sky og virksomhedens Thermal Management Group udvider nu porteføljen af termoelektriske generator (TEG) moduler. Ved at anvende temperaturforskellen mellem modulets varme og kolde sider for at generere anvendelig energi giver SPG-familen af termoelektriske generatorer output-effekter op til

Nye prisoptimerede metalliserede polypropylen filmkondensatorer

Komponenter & konnektorerPower14. 09. 2026

Panasonic Industry Europe lancerer en ny ECWFJ-serie af metalliserede polypropylen filmkondensatorer udviklet til prisoptimerede designs med en fortsat høj grad af sikkerhed og langsigtet pålidelighed. Den nye serie er primært rettet mod industriel og automotiv effektelektronik (med kvalificering

Nye EU-krav placerer ansvaret hos producenterne men cyberrisikoen kan ligge et andet sted

AktueltIoT & embeddedWireless & data14. 09. 2026

Direktør for Wireless Logic Nordic, Steen Lenzing, mener, at det med CRA’s ikrafttrædelse er positivt, at producenter får et tydeligt ansvar for cybersikkerheden i produkter med digitale elementer. Men i komplekse IoT-løsninger kan den største indsigt i og kontrol over cyberrisikoen ligge hos den

Mekoprint opruster i Asien og styrker samarbejdet med kunder og leverandører

BranchenytProduktionTop14. 09. 2026

Med flere lokale ressourcer i Hong Kong kan Mekoprint følge projekterne tættere, reagere hurtigere og være mere til stede hos de asiatiske produktionspartnere. Det styrker både kvaliteten og leveringssikkerheden i den internationale værdikæde. Mekoprint har i mere end 10 år haft et sourcing- og

Nohau Solutions og Fossa indgår partnerskab i Norden

BranchenytDesign & udviklingWireless & data14. 09. 2026

Nohau Solutions har indgået et nyt partnerskab med FOSSA. Herved kan Nohau hjælpe nordiske produktvirksomheder med at håndtere softwarerelaterede sikkerheds- og compliance-risici og navigere i de lovgivningsmæssige krav, som er under konstant udvikling. Fossas løsning giver virksomheder bedre

TDK lancerer non-isolerede 12,5 kW trefasede strømforsyninger

Power14. 09. 2026

TDK Corporation lancerer TDK-Lambda TPF12500-385-serien af non-isolerede trefasede strømforsyninger, der leverer op til 13,1 kW med en nominel effekt på 12,5 kW. Med en reguleret udgangsspænding på 385VDC og en virkningsgrad på 97,5 % er serien designet til distribuerede strømforsyningsarkitekturer

Würth Elektronik introducerer nanokrystallinske ark til støjskærmning

Design & udviklingKomponenter & konnektorer10. 09. 2026

Würth Elektronik udbygger sin EMC-produktportefølje med de nanokrystallinske WE-FNCS ark. De ekstremt fleksible og tynde nanokrystallinske lag er beskyttet af et PET-dæklag og leveres i form af selvklæbende tapes og strips. De nye nanokrystallinske produkter dæmper elektromagnetisk støj i

Sårbarheder i AI-værktøjet Cursor kunne give hackere fuld adgang til udviklerens computer

Wireless & data10. 09. 2026

Cato AI Labs har fundet to kritiske sårbarheder i Cursor IDE. Sårbarhederne kunne bruges til at bryde ud af værktøjets sandbox og få kode til at køre direkte på udviklerens maskine. Cursor er et AI-værktøj til softwareudviklere, som kan hjælpe med at skrive og ændre kode direkte i

TDK introducerer kompakte SMD-komponenter til xEV’er

Komponenter & konnektorer10. 09. 2026

TDK Corporation introducerer E13 EM-serien (bestillingskode: B8280*F*). Disse IGBT/FET gate-drivetransformere er designet til 500V-batterisystemer i biler, hvilket muliggør pålidelig isolering i traktionsinvertere og kompakte DC/DC-konvertere. Ved at opfylde strenge krav til krybeafstand og frigang

Tilmeld Nyhedsbrev

Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  •  14-09-2026

    TEC Göteborg, September 17th, 2026 ›

    InnoFour
  •  11-09-2026

    EU Data Act Comliance ›

    InnoFour
  •  11-09-2026

    Tilslutning af industristik hurtigt og nemt ›

    Phoenix Contact A/S
  •  10-09-2026

    New at Mouser: onsemi GaNEXUS GaN FETs for AI, Industrial, Energy and Robotics Applications ›

    Mouser Electronics
  •  10-09-2026

    FLIR Assetlink gør termografisk vedligehold enklere Fra termografisk billede til handling – uden tidskrævende rapportering ›

    Elma Instruments A/S
  •  09-09-2026

    Mouser and TE Connectivity Explore the Electronics Behind La Roche-Posay Racing Team’s America’s Cup Performance in New Expert eBook ›

    Mouser Electronics
  •  08-09-2026

    Littelfuse’s NANO2 708 High Current SMD Fuses, Now at Mouser, Offer Industry-Leading Interrupting Rating in a Compact Design ›

    Mouser Electronics
  •  08-09-2026

    Microchip’s 1.2V Clock Buffers Link Latest SoCs and FPGAs with Higher Voltage Components ›

    Microchip Technology Inc.
  •  03-09-2026

    Mouser Releases New Qorvo eBook on RF Solutions for Drones, SATCOM and IIoT Next-Generation Markets ›

    Mouser Electronics
  •  03-09-2026

    Microchip and Marelli Pioneer Open-Standard Display Connectivity Solution for Software-Defined Vehicles ›

    Microchip Technology Inc.

Seneste Nyheder

  • SPS 2026: Fremtidens teknologier i industriel praksis

    14.09.2026

  • Same Sky udvider porteføljen af termoelektriske generatorer

    14.09.2026

  • Nye prisoptimerede metalliserede polypropylen filmkondensatorer

    14.09.2026

  • Nye EU-krav placerer ansvaret hos producenterne men cyberrisikoen kan ligge et andet sted

    14.09.2026

  • Mekoprint opruster i Asien og styrker samarbejdet med kunder og leverandører

    14.09.2026

  • Nohau Solutions og Fossa indgår partnerskab i Norden

    14.09.2026

  • TDK lancerer non-isolerede 12,5 kW trefasede strømforsyninger

    14.09.2026

  • 25 år med Bolls – det skal fejres

    10.09.2026

  • Sårbarheder i AI-værktøjet Cursor kunne give hackere fuld adgang til udviklerens computer

    10.09.2026

  • TDK introducerer kompakte SMD-komponenter til xEV’er

    10.09.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}