• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltIoT & embedded13. 01. 2020 | Rolf Sylvester-Hvid

Ny platform skal hjælpe SMV’er i gang med cyber-fysiske systemer

AktueltIoT & embedded13. 01. 2020 | Rolf Sylvester-Hvid

Med 60 mio. kr. i bevilling (8 mio. euro) fra EU’s rammeprogram for forskning og innovation, Horizon 2020, samles 17 universiteter og virksomheder fra 7 europæiske lande om at udvikle en platform, der skal gøre det simpelt og let for små og mellemstore virksomheder at inkorporere moderne computermodeller i deres udvikling og/eller produktion.

 

Det er nemlig langt fra simpelt for sådanne virksomheder i dag, lyder det fra professor Peter Gorm Larsen fra Institut for Ingeniørvidenskab, Aarhus Universitet, der koordinerer projektet:

– Cyber-fysiske systemer er produkter, som har en fysisk del, som typisk kontrolleres af en cyber-del (en eller flere computere), og disse har skabt en revolution inden for en meget bred vifte af brancher. Men der er masser af små og mellemstore virksomheder, der ikke har en kinamands chance for at følge med i alt det nye, der sker, når det kommer til digitalisering, og det kan være alt for dyrt bare at hoppe med på den ene eller den anden bølge, siger professoren og tilføjer:

– Derfor er tanken med dette projekt at lave en samarbejdsplatform i skyen: Denne skal indeholde en stor sandkasse for alle, der har lyst til at prøve kræfter med modelbaseret design af cyber-fysiske systemer for at finde ud af, om det er noget for dem, inden de kaster penge efter det. Så i stedet for at finde værktøjer på nettet og installere dem lokalt, skal man kunne afprøve disse direkte i sandkassen.

Projektet, der kaldes HUBCAP, har til hensigt at være en one-stop-butik for SMV’er, der har lyst til at prøve kræfter med modellering af cyber-fysiske systemer: En legeplads, hvor virksomheder fra hele Europa kan komme og prøve smarte it-systemer af til deres udvikling og/eller produktion, uden at de skal have pungen op af lommen.

– I forbindelse med projektet udvikler vi nogle modeller, man kan bruge som en slags byggesten, og som gør det lettere for virksomhederne at komme i gang – modeller, som kan deles med andre partnere i projektet enten imod betaling eller gratis. Lidt i stil med de her store Lego-klodser, der gør, at man hurtigere kan få bygget ting og komme i gang med legen, siger Peter Gorm Larsen.

Som en del af projektet bliver det muligt for SMV’er at søge om støtte til at arbejde på et specifikt projekt, man godt kunne tænke sig at prøve af ved hjælp af computerbaserede modeller. 3 af de 8 mio. euro, projektet har fået bevilget, er således øremærket til det formål.

– Jeg ved, at der er mange virksomheder, som allerede har fået øjnene op for de muligheder, der ligger i brugen af computermodeller til udvikling af cyber-fysiske systemer, men som endnu ikke har taget teknologien til sig. Dette projekt giver den mulighed, og jeg håber, mange SMV’er vil tage den til sig, siger Peter Gorm Larsen.

Fakta:
Cyber-fysiske systemer er samarbejdende computerbaserede netværk, som via indlejrede sensorer styrer og kontrollerer fysiske genstande eller systemer. En robot, der agerer på sensorinput, er således et cyber-fysisk system.

Projekt:
HUBCAP: Digital Innovation HUBs and Collaborative Platform for Cyber-Physical Systems
Projektet kører fra 1. januar 2020 til 31. December 2022

Partnere:
Aarhus University, Denmark
BEIA Consult, Romania
Controllab Products, Netherlands
Engineering Ingegneria Informatica S.p.A., Italy
Fortiss GmbH, Germany
Fondazione Bruno Kessler, Italy
KTH Royal Institute of Technology, Sweden
Newcastle University, United Kingdom
Politecnico di Milano, Italy
Research Institutes of Sweden, Sweden
RISE F6S Network Limited, Ireland
Technology Transfer Systems srl, Italy
University “Lucian Blaga” of Sibiu, Romania
Unparallel Innovation, Portugal
Validas, Germany
Veried Systems International GmbH, Germany
Virtual Vehicle Research Center, Austria

Kontakt:
Professor Peter Gorm Larsen, Institut for Ingeniørvidenskab, Aarhus Universitet, mail: pgl@eng.au.dk

Skrevet i: Aktuelt, IoT & embedded

Seneste nyt fra redaktionen

Toshiba lancerer kompakte eFuse IC’er til beskyttelse af 1,8V forsynings-rails

Komponenter & konnektorer06. 11. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH lancerer TCKE5-serien af elektroniske sikrings-IC’er (eFuses), hvilket udvider programmet af komponenter til beskyttelse af forsynings-rails til nu også at supportere 1,8V forsyninger i elektronik, hvor pladsen er trang. Applikationer inkluderer SD memory-cards, USB-

Power Integrations lancerer 4. generation af sin banebrydende CAPZero X-kapacitorafladnings IC-familie

Komponenter & konnektorerPower06. 11. 2026

Power Integrations™ udvider sin brancheledende familie af CAPZero™ X-kondensatorudladnings IC’er med introduktion af CAPZero™-4 komponenten til industrielle- og forbrugerapplikationer. Power Integrations er pionér inden for X-kondensatorudladning, som afkobler den

STMicroelectronics’ STM32H7P-MCU’er tilføjer hardware-acceleration til DSP- og edge-AI-opgaver

IoT & embeddedKomponenter & konnektorer06. 11. 2026

STM32H7P udvider sin velafprøvede STM32H7-serie. Med to dedikerede hardwareacceleratorer og en 520 MHz Cortex-M7-kerne leverer den 1,7 gange højere ydelse end andre MCU’er på markedet. Ved at kombinere forbedret realtidsydelse med avanceret hardwareacceleration til DSP og edge-AI gør disse

Telenor vil ruste Norden, før den næste digitale krise rammer

AktueltWireless & data06. 11. 2026

Trusler om cyberangreb, sabotage og et skærpet geopolitisk trusselsbillede øger presset på Nordens kritiske infrastruktur. I sin nye sikkerhedsrapport, Nordic Digital Security 2026, opfordrer Telenor de nordiske lande til at styrke det fælles beredskab og blive bedre til at hjælpe hinanden, når

GPV’s evne til at tilpasse sig ændrede markedsforhold afspejles i rekordhøjt kvartalsresultat

BranchenytProduktionTop06. 11. 2026

Med afsæt i et højere aktivitetsniveau opnåede GPV i 3. kvartal 2026 sit bedste EBITDA-resultat for et kvartal nogensinde. Et højere salg medførte en øget kapacitetsudnyttelse og en forbedret driftseffektivitet, hvilket påvirkede lønsomheden positivt. Ordreindgangen var fortsat høj i årets første ni

4-kanals e-Fuse fra Recom til 24VDC-systemer i kun 22mm bredde

Power06. 11. 2026

Med RACPRO1-4SP/BS udvider RECOM sin Racpro-familie med en kompakt elektronisk 4-kanals sikring (e-Fuse) til industriel 24VDC-strømfordeling. Enheden er kun 22mm bred og har fire individuelt beskyttede udgange. Den fås som RACPRO1-4SP/24V/5A/BS med 4 x 5A og som RACPRO1-4SP/24V/10A/BS med 4 x 10A.

USA Told fylder i debatten men ikke nødvendigvis i eksportregnskabet

AktueltBranchenyt06. 11. 2026

I disse år har told stor mediemæssig og politisk opmærksomhed, og usikkerheden om toldsatser kan fylde meget for danske eksportører. Men faktisk er told en mindre og mindre faktor i international handel. I stedet er det andre handelshindringer, der fylder, viser forskning. November 2026

Danske NeoCortec udstiller på electronica 2026

EventsIoT & embeddedWireless & data04. 11. 2026

Under electronica 2026 mellem 10. og 13. november i München vil NeoCortec, der fremstiller den tovejs trådløse mesh-netværks protokol-stack med et ultralavt forbrug, NeoMesh, demonstrere sin trådløse mesh-netværksprotokol og software-stack, NeoMesh, i hal C2, stand 511. NeoMesh leveres i flere

Nye piano DIP-switche (museklaverer) med kompakte footprints fra Same Sky

Komponenter & konnektorer04. 11. 2026

Same Sky og virksomhedens Switches Group introducerer nu nye og kompakte piano DIP-switche – også populært kaldet ”museklaverer” til sit DIP-switch program. DS06-127-SMT, DS07-254 og DS08-254-SMT serierne er i kompakte kapslinger med bredder helt ned til 6mm og profilhøjder helt ned til 4,2mm, hvad

Phoenix Contact på electronica 2026: “Connect what matters”

EventsKomponenter & konnektorer04. 11. 2026

Under sloganet “Connect what matters” vil Phoenix Contact på electronica 2026 den 10-13. november i München vise teknologier og løsninger til fremtidens elektriske og digitale verden. Fokus vil være på high-performance forbindelser til power, data og signaler. De danner grundlag for elektrificering,

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    Mouser’s Newest Issue of Methods Technology and Solutions Journal Explores the Future of Food Sustainability

  • Phoenix Contact A/S

    Nye IPD 1,5 installationstik og fordelere til pladsbesparende energifordeling

  • EKTOS A/S

    RED-Compliant Radio Modules: Open Lab in Struer

  • Phoenix Contact A/S

    Nye, delvist forgyldte crimpkontakter til industristik: større effektivitet i automatiske produktionsprocesser

  • HIN A/S

    Skru op for varmen – og kontrollen

  • Phoenix Contact A/S

    Single Pair Ethernet: ensartet standard danner grundlag for fabriksautomation

  • InnoFour

    Cyber Resilience Act (CRA)

  • ACTEC A/S

    Mød ACTEC på Digital Tech Summit 2026

  • Phoenix Contact A/S

    Phoenix Contact på electronica 2026: “Connect what matters” – effektive forbindelser til the All Electric Society

  • Mouser Electronics

    Mouser Now Shipping New Samtec VITA 90 VNX+ Solutions for Industrial, Defence, and Aerospace Applications

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Toshiba lancerer kompakte eFuse IC’er til beskyttelse af 1,8V forsynings-rails

    06.11.2026

  • Power Integrations lancerer 4. generation af sin banebrydende CAPZero X-kapacitorafladnings IC-familie

    06.11.2026

  • STMicroelectronics’ STM32H7P-MCU’er tilføjer hardware-acceleration til DSP- og edge-AI-opgaver

    06.11.2026

  • Telenor vil ruste Norden, før den næste digitale krise rammer

    06.11.2026

  • GPV’s evne til at tilpasse sig ændrede markedsforhold afspejles i rekordhøjt kvartalsresultat

    06.11.2026

  • 4-kanals e-Fuse fra Recom til 24VDC-systemer i kun 22mm bredde

    06.11.2026

  • USA Told fylder i debatten men ikke nødvendigvis i eksportregnskabet

    06.11.2026

  • Danske NeoCortec udstiller på electronica 2026

    04.11.2026

  • Nye piano DIP-switche (museklaverer) med kompakte footprints fra Same Sky

    04.11.2026

  • Phoenix Contact på electronica 2026: “Connect what matters”

    04.11.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}