• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltIoT & embedded13. 01. 2020 | Rolf Sylvester-Hvid

Ny platform skal hjælpe SMV’er i gang med cyber-fysiske systemer

AktueltIoT & embedded13. 01. 2020 By Rolf Sylvester-Hvid

Med 60 mio. kr. i bevilling (8 mio. euro) fra EU’s rammeprogram for forskning og innovation, Horizon 2020, samles 17 universiteter og virksomheder fra 7 europæiske lande om at udvikle en platform, der skal gøre det simpelt og let for små og mellemstore virksomheder at inkorporere moderne computermodeller i deres udvikling og/eller produktion.

 

Det er nemlig langt fra simpelt for sådanne virksomheder i dag, lyder det fra professor Peter Gorm Larsen fra Institut for Ingeniørvidenskab, Aarhus Universitet, der koordinerer projektet:

– Cyber-fysiske systemer er produkter, som har en fysisk del, som typisk kontrolleres af en cyber-del (en eller flere computere), og disse har skabt en revolution inden for en meget bred vifte af brancher. Men der er masser af små og mellemstore virksomheder, der ikke har en kinamands chance for at følge med i alt det nye, der sker, når det kommer til digitalisering, og det kan være alt for dyrt bare at hoppe med på den ene eller den anden bølge, siger professoren og tilføjer:

– Derfor er tanken med dette projekt at lave en samarbejdsplatform i skyen: Denne skal indeholde en stor sandkasse for alle, der har lyst til at prøve kræfter med modelbaseret design af cyber-fysiske systemer for at finde ud af, om det er noget for dem, inden de kaster penge efter det. Så i stedet for at finde værktøjer på nettet og installere dem lokalt, skal man kunne afprøve disse direkte i sandkassen.

Projektet, der kaldes HUBCAP, har til hensigt at være en one-stop-butik for SMV’er, der har lyst til at prøve kræfter med modellering af cyber-fysiske systemer: En legeplads, hvor virksomheder fra hele Europa kan komme og prøve smarte it-systemer af til deres udvikling og/eller produktion, uden at de skal have pungen op af lommen.

– I forbindelse med projektet udvikler vi nogle modeller, man kan bruge som en slags byggesten, og som gør det lettere for virksomhederne at komme i gang – modeller, som kan deles med andre partnere i projektet enten imod betaling eller gratis. Lidt i stil med de her store Lego-klodser, der gør, at man hurtigere kan få bygget ting og komme i gang med legen, siger Peter Gorm Larsen.

Som en del af projektet bliver det muligt for SMV’er at søge om støtte til at arbejde på et specifikt projekt, man godt kunne tænke sig at prøve af ved hjælp af computerbaserede modeller. 3 af de 8 mio. euro, projektet har fået bevilget, er således øremærket til det formål.

– Jeg ved, at der er mange virksomheder, som allerede har fået øjnene op for de muligheder, der ligger i brugen af computermodeller til udvikling af cyber-fysiske systemer, men som endnu ikke har taget teknologien til sig. Dette projekt giver den mulighed, og jeg håber, mange SMV’er vil tage den til sig, siger Peter Gorm Larsen.

Fakta:
Cyber-fysiske systemer er samarbejdende computerbaserede netværk, som via indlejrede sensorer styrer og kontrollerer fysiske genstande eller systemer. En robot, der agerer på sensorinput, er således et cyber-fysisk system.

Projekt:
HUBCAP: Digital Innovation HUBs and Collaborative Platform for Cyber-Physical Systems
Projektet kører fra 1. januar 2020 til 31. December 2022

Partnere:
Aarhus University, Denmark
BEIA Consult, Romania
Controllab Products, Netherlands
Engineering Ingegneria Informatica S.p.A., Italy
Fortiss GmbH, Germany
Fondazione Bruno Kessler, Italy
KTH Royal Institute of Technology, Sweden
Newcastle University, United Kingdom
Politecnico di Milano, Italy
Research Institutes of Sweden, Sweden
RISE F6S Network Limited, Ireland
Technology Transfer Systems srl, Italy
University “Lucian Blaga” of Sibiu, Romania
Unparallel Innovation, Portugal
Validas, Germany
Veried Systems International GmbH, Germany
Virtual Vehicle Research Center, Austria

Kontakt:
Professor Peter Gorm Larsen, Institut for Ingeniørvidenskab, Aarhus Universitet, mail: pgl@eng.au.dk

Skrevet i: Aktuelt, IoT & embedded

Seneste nyt fra redaktionen

Flere vil læse energiteknologi på AU’s diplomingeniøruddannelse i Herning

BranchenytPower15. 09. 2025

Flere vil være med til at forme fremtidens grønne energisystem. Det mærkes tydeligt på Aarhus Universitets 3,5-årige diplomingeniøruddannelse i Elektrisk energiteknologi, som både kan tages online og på campus i AU Herning. Her har 70 førsteprioritetsansøgere søgt om optagelse. Det er en

Elektronikfagtekniker fra Aarhus bronze på hjemmebane i Herning

AktueltEvents15. 09. 2025

21-årige David Spicker Bruhn er blandt Europas allerbedste elektronikfagtekniker. Han opnåede en bronzemedalje ved EuroSkills på hjemmebane i Herning. Medaljen fik han hængt om halsen ved en storslået afslutningsceremoni i BOXEN i Herning lørdag aften, hvor tilskuere fra hele Europa fyldte salen

Genial dansk tanke: Solpaneler og afgrøder kan dele arealet på marken

AktueltDesign & udviklingPower15. 09. 2025

Et dansk forsøg med lodrette, bifaciale solceller midt i korn- og kløvermarker viser, at landmænd kan høste både strøm og afgrøder på samme areal – og endda med større opbakning fra lokalbefolkningen end traditionelle solcelleparker. - Vores målinger viser, at hvede og kløvergræs vokser lige så

Nyt dronepartnerskab skal sikre europæisk ejerskab af forsvarsdata

Design & udviklingTopWireless & data15. 09. 2025

Når europæiske lande investerer i avanceret forsvarsteknologi som droner, kampstyringssystemer og kunstig intelligens, opstår et afgørende spørgsmål: Kan dronernes software fungere sammen med forsvarets eksisterende systemer, og hvem har egentlig adgang til og ejerskab over data? Det spørgsmål

3D-rendering som det smarte bindeled mellem produktidé og maskinteknik

Design & udvikling15. 09. 2025

(uddrag fra nyhedsbrev fra Circle Consult): Nu ikke for at male fanden på væggen – og så alligevel lidt: Det er nok de færreste designs i deres første udkast, som ikke har en eller anden mekanisk bug i form af dele og dimensioner, som ikke lige helt passer, eller måske ikke har plads til

Zebicon viser skalerbare løsninger på HI-messen

EventsTest & mål15. 09. 2025

Når HI-messen 2025 løber af stablen i Herning, stiller Zebicon igen op med et stærkt line-up inden for 3D scanning. Og i år er budskabet klart: Der findes ikke én rigtig løsning – der findes den rigtige løsning til din opgave. På stand K8340 i hal K viser Zebicon, hvordan 3D scanning kan skaleres

Koda vurderer anbefalinger fra AI-ekspertgruppe som et stærkt udgangspunkt

Wireless & data15. 09. 2025

En ekspertgruppe nedsat af kulturministeren har netop afleveret sine anbefalinger om, hvordan ophavsretten kan beskyttes i mødet med kunstig intelligens. Kodas juridiske og politiske direktør kalder anbefalingerne et stærkt udgangspunkt, men understreger, at det haster med politisk handling, hvis

Nyt cybersikkerhedsudspil fra Dansk Erhverv: Styrk Danmarks digitale forsvar og sikkerhed

AktueltBranchenytWireless & data11. 09. 2025

Cybertruslernes voksende omfang og kompleksitet kræver som modsvar en voldsom acceleration af den digitale robusthed – både i den offentlige og private sektor.  Derfor har Dansk Erhverv i samarbejde med sine medlemmer udarbejdet et nyt cybersikkerhedsudspil med anbefalinger til den danske regering.

Automation og robotter bliver centralt på den kommende HI-Tech messe

EventsTop11. 09. 2025

Automation og robotteknologi er inde i en rivende udvikling, og det afspejles på HI Tech & Industry Scandinavia 2025, hvor branchen blandt andet samles for at gøre de besøgende klogere på vigtigheden af fortsatte fremskridt inden for området. - For mig at se er automation og robotteknologi

Automotiv kvalitet og op til 250A nominelt

Komponenter & konnektorerPower11. 09. 2025

Würth Elektronik, producent af elektroniske og elektromekaniske komponenter til elektronikindustrien, lancerer nu “Redcube Press-Fit for Automotive”, en ny serie af gevindkonnektorer, der specifikt er rettet mod automobilsektoren og industrien. De robuste komponenter kan overføre nominelle strømme

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • CN Rood

    CN Rood Invites You to Two Free Hands-On NI Workshops in Denmark

  • InnoFour

    Empowering PCB design through intelligent stackup strategy: bridging the gap with Z-planner

  • InnoFour

    Simcenter FLOEFD 2506 software release is now available in all its CAD-embedded CFD versions

  • GOmeasure ApS

    💡 Skær ned på EMC-omkostningerne & sæt fart i udviklingen

  • GOmeasure ApS

    Vil du spare tid og penge på EMC pre-compliance?

  • Elma Instruments A/S

    Fremtidssikret netværkstest til op til 10 Gigabit – Kom og se den på HI-Messen 2025 stand G5730

  • Mouser Electronics

    New Mouser eBook Explores the Future of Satellite Communications

  • Microchip Technology Inc.

    Deca and Silicon Storage Technology Announce Strategic Collaboration to Enable NVM Chiplet Solutions

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics and Arduino Present Webinar on Accelerating Intelligent Industrial Automation Deployment with Arduino Pro

  • InnoFour

    Siemens transforms Customer engagement for electronic component manufacturers with PartQuest Design Enablement

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Flere vil læse energiteknologi på AU’s diplomingeniøruddannelse i Herning

    15.09.2025

  • Elektronikfagtekniker fra Aarhus bronze på hjemmebane i Herning

    15.09.2025

  • Genial dansk tanke: Solpaneler og afgrøder kan dele arealet på marken

    15.09.2025

  • Nyt dronepartnerskab skal sikre europæisk ejerskab af forsvarsdata

    15.09.2025

  • 3D-rendering som det smarte bindeled mellem produktidé og maskinteknik

    15.09.2025

  • Zebicon viser skalerbare løsninger på HI-messen

    15.09.2025

  • Koda vurderer anbefalinger fra AI-ekspertgruppe som et stærkt udgangspunkt

    15.09.2025

  • Nyt cybersikkerhedsudspil fra Dansk Erhverv: Styrk Danmarks digitale forsvar og sikkerhed

    11.09.2025

  • Automation og robotter bliver centralt på den kommende HI-Tech messe

    11.09.2025

  • Automotiv kvalitet og op til 250A nominelt

    11.09.2025

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik