• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltIoT & embedded09. 04. 2021 | Rolf Sylvester-Hvid

Ny, dansk opfindelse giver øjne på stedet uden fysisk tilstedeværelse

AktueltIoT & embedded09. 04. 2021 By Rolf Sylvester-Hvid

Hvordan kan man arbejde bedre sammen på distancen? Det spørgsmål har fyldt meget hos blandt mange andre LEGO Koncernen og hos den danske ingeniørvirksomhed Eltronic, der leverer IT- og automationsløsninger til mange forskellige brancher.

LEGO Koncernen anvender blandt andet AR-brillen i Tjekkiet

Derfor blev de to virksomheder en del af et MADE Udviklingsprojekt, hvor Teknologisk Institut har udforsket, hvilke teknologier der kunne gøre uddannelse og støtte på tværs af landegrænser endnu bedre og lettere.

– Samarbejdet gav os et indblik i, hvordan man kan bruge mixed reality (MR) til support på distancen, så vi ikke nødvendigvis behøver have en operatør ud hver gang. Og det giver god mening for os, lyder det fra Morten Svendsen, der er administrerende direktør hos SMV’en fra Midtjylland Eltronic A/S.

Også Ulrik Dalsgaard, der er automation specialist ved LEGO Koncernen, fik noget ud af samarbejdet.

– Vi blev klogere på simulering og augmented reality (AR), og benytter os nu af det ret tit. Det virkede faktisk rigtig godt, siger Ulrik Dalsgaard.

Andre virksomheder kan også have glæde af cross reality-teknologien – som også bliver kaldt XR-teknologi.

– Det er meget relevant, at vi får spredt viden om XR-teknologier ud til flere virksomheder. Selvom det er et voksende marked, så er der stadig mange, der ikke kender til det, og det er ærgerligt. Der er nemlig et stort potentiale for mange virksomheder i de her teknologier – specielt i produktionsindustrien, fortæller Mads Vainø Baatrup, der er konsulent ved Teknologisk Institut.

I MADE-projektet undersøgte konsulenter fra Teknologisk Institut, hvordan man ved hjælp af virtual reality kan oplære nye medarbejdere i at bruge maskiner på afstand. Derudover blev det også undersøgt, hvordan man med en AR-brille kan fjernsupporte en medarbejder, der har problemer.

– Ideen er, at man ved hjælp af XR kan supportere nogle i større grad uden at skulle være på stedet fysisk. Det åbner nogle muligheder, fortæller Mads Vainø Baatrup.

Der er en del grunde til, at det giver mening for Eltronic at udforske mulighederne for nye teknologier, når det kommer til fjernsupport.

– Eltronic har mange maskiner ude i verden, hvor det giver rigtig god mening, at vi får øjne ud på stedet, uden at vi behøver at være der fysisk. På den måde kan vi se det samme som operatøren, når vi skal supportere vedkommende, lyder det fra Morten Svendsen.

Det kan være med til at forkorte maskinens indkøringsperiode og forbedre brugen af den. Men det er også bedre for miljøet, da det giver mindre rejseaktivitet.

COVID-19 har også gjort det vanskeligere for begge virksomheder at rejse rundt i hele verden, og det har været en udfordring, når det kommer til support eller oplæring af personale.

– Jeg kunne se en kæmpe fordel i fjernsupport, da vi tit hjælper vores kollegaer i blandt andet Tjekkiet med både support, men også med indkøring af maskiner og meget andet, fortæller Ulrik Dalsgaard fra LEGO Koncernen.

Som en del af MADE Udviklingsprojektet studerede Mads Vainø Baatrup fra Teknologisk Institut, hvilken teknologi der ville være den bedste til at fjernsupportere personale rundt omkring i verden.

– MADE-projektet var faktisk en teknologiafprøvelse. Vi så blandt andet på, hvordan en medarbejder hos LEGO Koncernen, der har brug for hjælp til noget, ville kunne få den hjælp med AR-brillen på. Igennem brillen skulle en ekspert så hjælpe manden på gulvet med at løse problemet uden selv at være der fysisk, fortæller Mads Vainø Baatrup.

I MADE’s forsknings- og innovationsplatform MADE FAST undersøger virksomheder, GTS’er og universiteter, hvordan XR/VR/AR-teknologierne kan sikre effektiv oplæring og uddannelse. Det sker under den strategiske indsats, ”Bæredygtig og agil arbejdsstyrke”.

Kontakt:
Martin Mølbach Olsen, Seniorspecialist, ph.d. Robotteknologi,
Tlf.: 72 20 39 78

Skrevet i: Aktuelt, IoT & embedded

Seneste nyt fra redaktionen

Julefred

BranchenytTop19. 12. 2025

Hold da op, så gik der endnu et år, og julefreden - eller julekaos - er ved at sænke sig over landet, store dele af Verden og industrien ikke mindst. 2025 har været et år, hvor der har været rystet en del på hænderne. Vi lever i en tid, hvor der fortsatover hele kloden er despoter, der rasler med

Første hospital i Norden får nu et kvantesikret netværk

AktueltWireless & data19. 12. 2025

For første gang lancerer GlobalConnect en kvantesikker netværksforbindelse for en kunde i Norden. Sammen med Norsk helsenett skal virksomheden i et pilotprojekt teste, hvordan de kan beskytte følsomme sundhedsdata på et hospital ved Oslo mod fremtidige trusler fra kvantecomputere. Akershus

Confidee tilslutter sig SME4SPACE for at styrke Europas rumfart-forsyningskæde

Branchenyt19. 12. 2025

Confidee har annoncerer sit medlemskab af SME4SPACE, den europæiske organisation, der repræsenterer små og mellemstore virksomheder inden for rumfartssektoren. Medlemskabet understøtter Confidees mission om at levere sikre, sporbare og compliant PCB-forsyningskæder til rumfart, forsvar og luft- og

Undgå brand: Find de skjulte batterier i din julepynt

Power19. 12. 2025

Julen varer som bekendt længe, men når vi skal rydde op igen, ryger brugt julepynt, kort og små elektroniske dimser ofte i skraldespanden eller gemmes væk i kasser på loftet eller i kælderen. Men mange af produkterne indeholder skjulte batterier - og de udgør en voksende brandfare i både

Fire store DTU-projekter i ny køreplan for forskningsinfrastruktur

AktueltDesign & udvikling19. 12. 2025

Det er nogle af de allermest kritiske forskningsfelter for Europas robusthed og teknologiske suverænitet, der står til at få nye og avancerede faciliteter i Uddannelses- og Forskningsministeriet nye Roadmap for Forskningsinfrastruktur 2025, der netop er blevet offentliggjort. Fire projekter med

Godkendte X1-/Y2-kondensatorer til brug på forsyningsnettet

Komponenter & konnektorer18. 12. 2025

Würth Elektronik udbygger sin portefølje af komponenter til brug i applikationer forsynet fra elnettet. Den nye serie af WCAP-FTY2 filmkondensatorer er optimerede til støjundertrykkelse og er godkendt efter X1- og Y2-sikkerhedsklasserne i overensstemmelse med IEC 60384-14. Den meget høje

Glenair 806-serie af mil-/aerospace Micro Miniature D38999 konnektorer fra Powell

Komponenter & konnektorer18. 12. 2025

Powell Electronics, der er leverandør af konnektorer og flere andre komponenttyper til hi-rel applikationer til forsvars-, aerospace- og industriformål, leverer nu 806 -serien af mil-/aerospace Micro Miniature D38999-konnektorerne fra Glenair – næste generation cirkulære konnektorer med en lille

Ny energiteknologi på vej: EUDP uddeler 282 millioner kroner

BranchenytDesign & udvikling17. 12. 2025

EUDP støtter hvert år virksomheder og universiteters arbejde med udvikling og demonstration af nye, grønne energiteknologier, som bidrager til at indfri Danmarks klima- og energipolitiske målsætninger. Ved tilskudsprogrammets seneste ansøgningsfrist var der indsendt i alt 92 ansøgninger, der samlet

Wexøe A/S frasælger sine Power- og Building Infrastructure-divisioner til UTU Group

Branchenyt17. 12. 2025

Wexøe A/S meddeler, at de har underskrevet en aftale om at frasælge sine Power- og Building Infrastructure-divisioner til UTU Group, en finsk, familieejet industrikoncern med en stærk nordisk tilstedeværelse. Transaktionen markerer et vigtigt strategisk skridt for begge virksomheder og forventes at

Priseffektiv gate-driver IC til trefasede BLDC-motorer fra Toshiba Europe

Komponenter & konnektorerPower17. 12. 2025

Toshiba Electronics Europe GmbH (« Toshiba ») leverer nu kommercielle samples af sin innovative gate-driver IC, TB9084FTG, der er skræddersyet til trefasede, børsteløse DC-motorer (BLDC). Disse motorer er afgørende for en lang række vitale on-board funktioner i adskillige automotive applikationer

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Silitrade ApS

    New partner

  • Mouser Electronics

    The Latest News from Mouser Electronics

  • Eltraco Automation

    Her er Eltracos bud på tendenser i 2026

  • GOmeasure ApS

    Glædelig jul og godt nytår

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Signs Global Distribution Agreement with Telit Cinterion for Enterprise-Grade IoT Solutions

  • Elektronikmessen

    Glædelig jul fra Elektronikmessen!

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Highlights Energy-Efficient Designs With Power Management Resource Centre

  • InnoFour

    6 reasons why Jira users will love Polarion

  • Mouser Electronics

    The Latest News from Mouser Electronics

  • InnoFour

    What’s new in Xpedition, HyperLynx and Valor 2510 release?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Julefred

    19.12.2025

  • Første hospital i Norden får nu et kvantesikret netværk

    19.12.2025

  • Confidee tilslutter sig SME4SPACE for at styrke Europas rumfart-forsyningskæde

    19.12.2025

  • Undgå brand: Find de skjulte batterier i din julepynt

    19.12.2025

  • Fire store DTU-projekter i ny køreplan for forskningsinfrastruktur

    19.12.2025

  • Godkendte X1-/Y2-kondensatorer til brug på forsyningsnettet

    18.12.2025

  • Glenair 806-serie af mil-/aerospace Micro Miniature D38999 konnektorer fra Powell

    18.12.2025

  • Ny energiteknologi på vej: EUDP uddeler 282 millioner kroner

    17.12.2025

  • Wexøe A/S frasælger sine Power- og Building Infrastructure-divisioner til UTU Group

    17.12.2025

  • Priseffektiv gate-driver IC til trefasede BLDC-motorer fra Toshiba Europe

    17.12.2025

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik