• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltBranchenyt21. 11. 2022 | Rolf Sylvester-Hvid

Ny analyse: Danmark er ved at miste position som førende robotland

AktueltBranchenyt21. 11. 2022 By Rolf Sylvester-Hvid

På trods af en firdobling af antallet af robotter siden årtusindskiftet, så går udviklingen med at få flere robotter i produktionsvirksomheder alt for langsomt, hvis vi skal følge med de andre europæiske lande. I dag er der omkring 1 robot per 40 ansatte i industrien, mens der i Tyskland, som er klart frontløber i Europa, er 1 robot per 25 ansatte.

Selvom robotter utvetydigt er en del af fremtidens industri, så er vi herhjemme slet ikke oppe i det gear, der skal til. Hvis ikke der skrues markant op for mængden af robotter, risikerer vi, at lande som Slovenien og Nederlandene overhaler os, når det kommer til mængden af robotter i produktionen i 2030. Det viser en ny analyse fra Dansk Metal. Her har man blandt andet undersøgt antallet af industrirobotter uden at medregne bilindustrien, der typisk har været hurtige til at implementere robotter i produktionen, men som er forsvindende lille i den danske produktion.

Det bør bekymre, siger Emil Drevsfeldt Nielsen, der er erhvervspolitisk chef i Dansk Metal.

– Robotterne er vigtige for, at vi når i mål med den grønne omstilling og kan bidrage med en del af svaret på problemerne med mangel på arbejdskraft. Det er altafgørende, at vi fremover gør tingene endnu mere effektivt, fordi manglen på hænder i industrien vil vare ved. Særligt når vi tager de store investeringer i grøn omstilling med ind i billedet, forklarer Emil Drevsfeldt Nielsen.

For bare to år siden var Danmark det land i verden med 4. flest industrirobotter per medarbejder, når man ikke medregner bilindustrien, men i dag er vi faldet til en 7. plads. Det skyldes især den faldende vækst i antallet af nye robotter, viser analysen. Hvor væksten i antallet af robotter op til finanskrisen lå på 12,5 procent om året, så har den årlige vækst siden 2010 blot været på 5,3 procent.

Det betyder, at selvom vi lige nu har rekordmange robotter, så risikerer vi at falde endnu mere bagud, end vi allerede er. Den risiko må vi ikke løbe.

– Vi skal sikre, at vi følger med vores internationale konkurrenter, for i Danmark vil vi ikke konkurrere om at have de laveste lønninger, men om at gøre det smarteste og have den bedste teknologi. Vi kan kun opretholde vores høje lønninger, hvis vi også fastholder vores produktivitet og konkurrencekraft. Derfor skal vi øge antallet af industrirobotter markant. Særligt i vores små og mellemstore virksomheder, men også i den offentlige sektor, siger Emil Drevsfeldt Nielsen.

Tre anbefalinger skal sikre flere robotter

For at sikre at Danmark bider sig fast i toppen som et af de lande med flest robotter per medarbejder i industrien, bør man følge Dansk Metals tre konkrete anbefalinger.

1)      Robotter skal ses som svar på den manglende arbejdskraft.
Robotter er centrale, når det kommer til at løse udfordringen med den manglende arbejdskraft ude i virksomhederne samt i den offentlige sektor. De kan nemlig være med til at frigøre medarbejdere til andre opgaver. Det er alfa og omega, når vi frem mod 2030 skal bruge minimum 116.000 flere sæt hænder alene i industrien for at nå i mål med den grønne omstilling.

2)      Der skal investeres i nye robotbiblioteker.
Robotbiblioteker skal være med til at øge virksomhedernes og det offentliges viden om robotter og automatisering. Helt konkret skal det give industrivirksomheder og eventuelt også kommuner mulighed for at låne og afprøve robotter. Det vil give dem større tryghed i, at en ny robot er den rette investering.

3)      Bedre vejledning til virksomheder.
Især små og mellemstore virksomheder har behov for vejledning i, hvordan de kan få indarbejdet robotter i deres produktion. Det vil øge deres investeringer, gøre dem mere produktive og give dem mulighed for at øge salget og anvende arbejdskraften bedst muligt.

– Vores anbefalinger vil betyde, at robotter bliver lettere tilgængelige, og jeg er sikker på, at hvis først én robot kommer ind på en mindre industrivirksomhed, så vil udviklingen igen tage fart. Vi mangler nemlig fortsat at se, at de små- og mellemstore virksomheder tager den nye teknologi til sig, slutter Emil Drevsfeldt Nielsen.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

TDK annoncerer tredje generations 1.500 W AC/DC-forsyningsmoduler til brede

Power20. 04. 2026

TDK Corporation introducerer ​​TDK-Lambdas 1.500W PFE1500FB AC-DC-forsyningsmoduler. Denne tredje generations serie accepterer et bredt inputområde på 85 til 305 Vac, hvilket giver mulighed for at drive industrielt, belysnings- og bygningsautomationsudstyr på en nominel inputspænding på 277 Vac.

MikroE’s samlede portefølje af Click-boards er nu på lager hos DigiKey

BranchenytDesign & udviklingIoT & embedded20. 04. 2026

MIKROE fortæller, at hele virksomhedens portefølje af Click boards nu bliver lagerført globalt af DigiKey. De kompakte klik add-on boards til funktioner som sensorer, konnektivitet, effekt, displays og interfaces gør designere i stand til hurtigt at udvikle proof-of-concepts for efterfølgende

Rapport: Fem skift afgør industriens fremtid

BranchenytWireless & data20. 04. 2026

Produktionsindustrien bevæger sig ind i en mere usikker tid hvor hurtige teknologiske skift og mangel på kompetencer ændrer vilkårene. Det fremgår af rapporten C the Shift: Redefining Global Manufacturing fra it-konsulenthuset Columbus. Rapporten bygger på interviews med industriledere, forskere og

Punktum dk A/S: .dk-domænet er fortsat et af verdens sikreste

Wireless & data20. 04. 2026

Punktum dk offentliggør i dag en rapport med status over sikkerheden på danske domænenavne. Med indsigt i den danske zone og adgang til realtidsdata bidrager Punktum dk til at identificere digitale huller og sikre, at de bliver lukket, før de rammer de danske brugere. Den digitale infrastruktur i

Robotindustrien søger nye veje i et udfordret marked

AktueltDesign & udviklingProduktion20. 04. 2026

Den danske robot-, automations- og droneindustri vokser fortsat, men i et lavere tempo end tidligere. I en tid med global afmatning retter flere virksomheder blikket mod hjemmemarkedet, hvor der er et betydeligt uudnyttet potentiale - ikke mindst i den offentlige sektor, som 64% af virksomhederne

DI Digital vælger nye bestyrelsesmedlemmer

AktueltBranchenyt20. 04. 2026

DI Digital, der er Dansk Industris branchefælleskab for tech-virksomheder, herunder IT-, tele-, elektronik-, robot- og medievirksomheder, har den 14. april 2026 holdt ordinær generalforsamling. På generalforsamlingen var der genvalg til otte eksisterende bestyrelsesmedlemmer og nyvalg til Martin

QGRID vil beskytte kritisk infrastruktur med kvantesikret kommunikation og intelligente fiberkabler

Design & udviklingTopWireless & data20. 04. 2026

Når kritisk infrastruktur rammes, kan konsekvenserne mærkes i hele samfundet – fra energiforsyning og kommunikation til beredskab og sikkerhed. Derfor går QGRID nu i gang med at udvikle en ny dansk sikkerhedsløsning, der kombinerer kvantesikret kommunikation med realtidsovervågning af

DI: Godt at AI nu kommer på den politiske agenda

AktueltBranchenytDesign & udvikling17. 04. 2026

Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), glæder sig over at kunstig intelligens er kommet på dagsordenen i de i igangværende regeringsforhandlinger. Det er sket i dag på et temamøde om AI på Marienborg. - Det er rigtig godt at AI nu kommer på den politiske agenda. Det er der

Flere grønne teknologier skal vokse fra universitet til marked

AktueltDesign & udviklingPower17. 04. 2026

Mere forskning skal fra laboratoriet ud i samfundet og drive den grønne omstilling inden for grønne brændstoffer, CO₂-reduktion og materialeinnovation. Og det skal gå hurtigere, så Danmarks konkurrenceevne og robusthed styrkes. Det er ambitionen bag en ny bevilling på 80 mio. kr. fra Villum

Teknologisk Institut: Saltomortaler er ikke nok for valg af humanoider

Design & udviklingProduktionTop17. 04. 2026

De ligner os mere og mere og bliver på sigt industriens nye assistenter. Men først skal fire centrale udfordringer løses, før humanoide robotter er klar til virkeligheden i danske virksomheder. Humanoide robotter er ikke længere kun noget, man ser i science fiction. Udviklingen går så hurtigt,

Tilmeld Nyhedsbrev

Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  •  20-04-2026

    Besøg ODU Denmark på Elektronikmessen 2026 ›

    Elektronikmessen
  •  20-04-2026

    Questa One Smart Verification Solution ›

    InnoFour
  •  17-04-2026

    RECOM RACPRO1-S industrial power supplies – small size, huge possibilities ›

    Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.
  •  17-04-2026

    Mød Bolls ApS på Elektronikmessen 2026 ›

    Elektronikmessen
  •  17-04-2026

    Seamless Digital Continuity: Xpedition EDM and Teamcenter Integration ›

    InnoFour
  •  17-04-2026

    EKTOS Expands Electronics Engineering Capacity with New Development Office in Lviv ›

    EKTOS A/S
  •  16-04-2026

    Mouser Electronics and StarTech Announce Global Distribution Agreement to Deliver IT Connectivity Solutions ›

    Mouser Electronics
  •  16-04-2026

    New SPB-A series switching power supplies from Autonics ›

    Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.
  •  15-04-2026

    Mouser Electronics Explores How Artificial Intelligence Shapes Everyday Technologies and Experiences ›

    Mouser Electronics
  •  15-04-2026

    Oplev TLT Electronics på Elektronikmessen 2026 ›

    Elektronikmessen

Seneste Nyheder

  • TDK annoncerer tredje generations 1.500 W AC/DC-forsyningsmoduler til brede

    20.04.2026

  • MikroE’s samlede portefølje af Click-boards er nu på lager hos DigiKey

    20.04.2026

  • Rapport: Fem skift afgør industriens fremtid

    20.04.2026

  • Punktum dk A/S: .dk-domænet er fortsat et af verdens sikreste

    20.04.2026

  • Robotindustrien søger nye veje i et udfordret marked

    20.04.2026

  • DI Digital vælger nye bestyrelsesmedlemmer

    20.04.2026

  • QGRID vil beskytte kritisk infrastruktur med kvantesikret kommunikation og intelligente fiberkabler

    20.04.2026

  • DI: Godt at AI nu kommer på den politiske agenda

    17.04.2026

  • Flere grønne teknologier skal vokse fra universitet til marked

    17.04.2026

  • Teknologisk Institut: Saltomortaler er ikke nok for valg af humanoider

    17.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik