• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltWireless & data30. 08. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

Nu kommer de nye NIST-standarder

AktueltWireless & data30. 08. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

I samarbejde med IBM har det amerikanske National Institute of Standards and Technology (NIST) netop lanceret tre nye kryptografiske sikkerhedsstandarder for algoritmer, der skal beskytte mod cyberangreb i fremtiden fra cyberkriminelle med adgang til kvantecomputere.

De nye standarder er kulminationen på otte års intents arbejde, hvor NIST-agenturet med hjælp fra kryptografieksperter fra primært IBM har designet kryptografiske algoritmer, der kan modstå angreb fra kvantecomputere, der ofte omtales som fremtidens “supercomputere”.

Ifølge IBM’s CTO, Jan B Lillelund, gør de nye standarder danske virksomheder og regeringsinstanser i stand til at påbegynde det kritiske arbejde, der ligger i at sikre kritiske data mod at blive lækket eller forvansket via krypteringsangreb.

“Både i Danmark og resten verden har cybersikkerhedsspecialister med spænding ventet på disse standarder, fordi der simpelthen ikke har eksisteret generelle, gennemtestede retningslinjer for, hvordan man bedst sikrer sig mod krypteringsangreb. Med den nye standard kan vi for alvor komme i gang med at sikre kritiske data mod dekryptering, hvilket er positivt, for der er tale om et kapløb mod tiden” siger Jan B Lillelund, CTO, IBM.

Implementeringen haster
Kvantesikkerhed er den absolut mest komplekse form for cybersikkerhed, men modsat cybersikkerhedsspecialister, har de cyberkriminelle ikke været afhængige af internationale standarder for at kast sig over cyber-kvanteteknologi.

Ifølge Jan Lillelund gemmer cyberkriminelle allerede nu krypterede data på store diske med henblik på senere dekryptering. Det har ført til, at avancerede grupperinger af internationale trusselsinstanser, som fx APT’er og ‘Government Actors’ er foran på point i kvantekapløbet.

“Det er ikke utænkeligt, at de her hyperavancerede grupper af cyberkriminelle allerede inden for otte til ti år vil være i stand til at dekryptere en række af de algoritmer, som danner sikkerhedsnettet om hele den globale, digitale infrastruktur. Samtidig vil det tage mindst ti år at implementere den nødvendige teknologi, som de nye NIST-standarder foreskriver,” siger Jan B Lillelund og afslutter:

“Derfor opfordrer jeg hele den danske cybersikkerhedsbranche til at iværksætte arbejdet med at implementere NIST-standarderne så hurtigt som overhovedet muligt. Vi er bagud på point i Danmark, men hvis implementeringen af standarderne sker så effektivt som overhovedet muligt, kan vi stadig minimere konsekvenserne af kommende dekrypteringsangreb betydeligt.”

IBM har i samarbejde med eksterne parter udviklet to ud af de tre nye NIST-standarder.  

Besøg http://www.ibm.com for mere information. 

Skrevet i: Aktuelt, Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

Datacentre går mod 800V-niveau: Microchip og Navitas forenkler transitionen

IoT & embeddedPower21. 10. 2026

I takt med, at AI-datacentre bliver opskaleret til support af high-power GPU-clusters bevæger industrien sig imod 800VDC rack-forsyningsarkitekturer for at forbedre distributionseffektiviteten, øge effekttætheden og understøtte næste generation af serverdesigns. For at forenkle denne transition til

Blæserløse 750W AC/DC-strømforsyninger fra XP Power

Power21. 10. 2026

XP Power introducerer UCH750-serien af 750W konvektionskølede AC/DC-strømforsyninger, der retter sig mod støjfølsomt medicinsk og industrielt udstyr. Den kompakte DCH750-serie er beregnet til chassismontering, og den er en af de få blæserløse medicinske strømforsyninger, der er tilgængelig på dette

Lydikonet Bang & Olufsen går med i ny fond for lydstartups, der har rejst over 20 mio. kr.

BranchenytDesign & udvikling21. 10. 2026

SoundInvest har rejst sin anden venturefond (SoundInvest Fund II). Ved første closing den 31. august fik fonden tilsagn for 2,9 mio. euro, svarende til godt 21 mio. kr., fra Færchfonden, Vald. Birn Holding og Bang & Olufsen. Fondens mål er i alt 4 mio. euro, eller knap 30 mio. kr. Fonden

IT-fagforening kårer kvindelig rollemodel i IT-faget

BranchenytEventsWireless & data21. 10. 2026

I dag, onsdag den 21. oktober, kårer IT-fagforeningen PROSA den kvindelige rollemodel, som har sat det største aftryk i forhold til at få flere kvinder til at interessere sig for IT-faget, samt sat en dagsorden i debatten om IT og samfund. Vinderen af PROSAs kvindelige rollemodel vil modtage Ada

Fra USA til København: Mixx Reality vælger Danmark som base for europæisk vækst

AktueltBranchenyt21. 10. 2026

Mixx Reality udvikler digitale løsninger, der gør komplekse data om fysiske steder lettere at forstå og arbejde med. Ved at kombinere kunstig intelligens, spatial computing, 3D, kortdata, projektinformation og andre datakilder kan virksomheden skabe interaktive, browserbaserede oplevelser, hvor

Danmark mangler loven der kan få AI ud af den offentlige sektors digitale kirkegård

AktueltWireless & data21. 10. 2026

Regeringen har en ambition om at gøre Danmark verdensførende inden for anvendelsen af kunstig intelligens. Konkret har politikerne et mål om at spare 30.000 årsværk ved at ibrugtage teknologien. Men mange af de AI-projekter, som kommuner og myndigheder har investeret millioner i, kommer aldrig i

Europas første gældende AI-standard er klar med Danmark i hovedrollen

Design & udviklingTopWireless & data21. 10. 2026

EU vedtog i 2024 AI-forordningen som verdens første lovgivning om AI. Formålet er at beskytte borgernes rettigheder og skabe fælles rammer for ansvarlig anvendelse af AI. Nu er den første europæiske standard, der understøtter forordningen, offentliggjort og harmoniseret. Standarden, EN 18286,

Robotter flytter ind på Aalborg Universitet

Design & udvikling19. 10. 2026

Boston Group råder over en række avancerede robotplatforme, som Aalborg Universitet nu får adgang til. Aalborg Universitet låner robotterne, og de første er allerede flyttet ind, så de kan indgå i forskning, undervisning og udviklingsaktiviteter. Formålet med samarbejdet er en fælles interesse i at

Volvo Cars og NVIDIA vil gøre automatiseret kørsel mere sikker

Design & udviklingWireless & data19. 10. 2026

Volvo Cars udvider sit samarbejde med NVIDIA for at gøre automatiseret kørsel endnu mere sikker i fremtidens Volvo-modeller. Ved at kombinere Volvo Cars' omfattende viden om sikkerhed med NVIDIAs Hyperion-teknologi, der omfatter sensorer og computerarkitektur, skal fremtidige Volvo-modeller kunne

Danmark indtager 7. plads til EM i Cybersikkerhed

Events19. 10. 2026

De europæiske mesterskaber i cybersikkerhed er slut, og det danske cyberlandshold kan vende hjem til Danmark, efter flere dages dyst i cyberspace. Cyberlandsholdet består af ti unge mellem 15 og 25 år, og efter årets konkurrence ved EM er der alt mulig grund til at være håbefuld for fremtiden og

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • EKTOS A/S

    The Next Electronics Challenge: Getting Innovation Ready for the Real World 

  • Rohde & Schwarz Danmark A/S

    Power Seminar Tour – November 2026

  • InnoFour

    Xpedition Interactive Product Tour

  • Mouser Electronics

    Mouser New Product Insider: Over 5,000 New Parts Added in Third Quarter of 2026

  • EKTOS A/S

    Certified Radio Modules: RED, FCC & ISED Testing

  • GOmeasure ApS

    Kampagner på Rigol måleudstyr

  • InnoFour

    What if you could replace two AA batteries with a USB-C rechargeable module that fits right into the same battery compartment?

  • EKTOS A/S

    RED Certified Radio Modules: What Still Needs Testing?

  • Mouser Electronics

    New at Mouser: Vishay VS-HOT200C080 200A 80V Power MOSFET Module for MHEV and Micro Mobility Applications

  • InnoFour

    What is Signal Integrity?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Datacentre går mod 800V-niveau: Microchip og Navitas forenkler transitionen

    21.10.2026

  • Blæserløse 750W AC/DC-strømforsyninger fra XP Power

    21.10.2026

  • Lydikonet Bang & Olufsen går med i ny fond for lydstartups, der har rejst over 20 mio. kr.

    21.10.2026

  • IT-fagforening kårer kvindelig rollemodel i IT-faget

    21.10.2026

  • Fra USA til København: Mixx Reality vælger Danmark som base for europæisk vækst

    21.10.2026

  • Danmark mangler loven der kan få AI ud af den offentlige sektors digitale kirkegård

    21.10.2026

  • Europas første gældende AI-standard er klar med Danmark i hovedrollen

    21.10.2026

  • Robotter flytter ind på Aalborg Universitet

    19.10.2026

  • Volvo Cars og NVIDIA vil gøre automatiseret kørsel mere sikker

    19.10.2026

  • Danmark indtager 7. plads til EM i Cybersikkerhed

    19.10.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}