• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

BranchenytProduktion30. 09. 2022 | Rolf Sylvester-Hvid

Nu bliver Alpha Elektronik til ETK EMS Næstved

BranchenytProduktion30. 09. 2022 | Rolf Sylvester-Hvid

Den store system og ERP-integrationen af Alpha Elektronik i Næstved er grundet en kæmpe indsats af ETK’s BackOffice afdelinger (Data, IT og Indkøb) allerede klar til at konverterer fra Alphas ERP-platform til det ERP-system som ETK EMS igennem mange år med succes har benyttet.

Oprindelig havde ETK meldt ud at integrationen ville blive gennemført i jule-nytårsferien, men henover sommeren har virksomheden fået konverteret 12.500+ varenumre og  over 500 kundestyklister, så det er muligt at fuldføre systemintegrationen den 1. oktober.

Selve konverteringen forventes at foregå helt uproblematisk for kunderne, om end der lige holdes lukket i forsendelsen et par dage før/efter den 1 oktober.

Når konverteringen er gennemført, vil der fremover blive mulighed for at få tilgang til de systemer og informationer som ETK EMS i dag deler med kunder på de 3 andre sites (Skanderborg, Sønderborg samt Rayong).

Samtidig med, at ETK gennemfører systemkonverteringen, som forventes at løfte de interne muligheder for at optimerer samt effektiviserer til både kunder og intern fordel, så er det også nu, at virksomheden laver de mere formelle ændringer og omdøber virksomheden til ETK EMS Næstved. CVR-nummeret fastholdes.

Fra mandag den 3 oktober vil alle papirer og dokumenter nu være med nyt logo. I Næstved vil man fremover kunne se nye logoer på skilte, flag, osv. Ligeledes vil alle vores dygtige medarbejdere præsenterer sig i ETK EMS-arbejdstøj.

I forbindelse med, at vi allerede nu er klar til at konvertere til ETK EMS-systemerne, har vi valgt, at tidligere Alpha Elektronik CEO André Radley Grundahl træder tilbage, som en del af det daglige team i Næstved. Han vil frem til sin sidste arbejdsdag, ved udgangen af 2022, håndtere enkelte specialopgaver uden at møde ind.

Det er med stor glæde, at ETK også kan byde velkommen til ny key account & site manager i Næstved.

Vi har pr. 1 november 2022 indgået aftale med Dannie Gindrup, som kommer ind med stor erfaring fra det danske elektronikmarked og især med indgående kendskab til det sjællandske og sydsvenske marked.

Kontakt:
Torben Drejer, VP, Partner, ETK EMS Group A/S, Tlf.: 51 34 91 88

Skrevet i: Branchenyt, Produktion

Seneste nyt fra redaktionen

IT-Branchen: CPR-sagen kræver et markant løft af den offentlige cybersikkerhed

AktueltWireless & data12. 10. 2026

CPR-sagen understreger behovet for et markant løft af cybersikkerheden i den offentlige sektor. Der skal både investeres mere og arbejdes langt mere systematisk med at beskytte kritiske it-systemer og borgernes følsomme oplysninger. - CPR-sagen bør være et politisk wakeupcall. Når sikkerheden

Danmark skal udbygge datacenterkapacitet kontrolleret og ansvarligt

AktueltWireless & data12. 10. 2026

Der står 16 til 18 GW datacenterprojekter i kø til at blive tilsluttet det danske elnet. Datacenter Industriens egen markedsanalyse forventer, at omkring 1,2 GW datacenterkapacitet rent faktisk bliver bygget frem mod 2030. Den forskel er udgangspunktet for branchens bud på en National

Teknologisk Institut går fra spåner til 3D-print

Design & udviklingTop12. 10. 2026

Det netop afsluttede CHIPART-projekt viser vejen mod en mindre miljøbelastende produktion med 3D-print, som også kan give økonomiske fordele. Det sker ved at genbruge titaniumspåner fra luftfartindustrien til 3D-print pulver – uden energitung omsmeltning. Luftfarts- og forsvarssektoren er under

33kW til AI og datacentre i ultrakompakt 21”-kabinet

Power12. 10. 2026

Volumen er blevet en meget kritisk faktor i etableringen af nye datacentre – ofte tilegnet AI-/cloud-formål – hvor også effektiviteten i sagens natur spiller en stor rolle. Der er ekstremt meget fokus på at minimere såvel tabsvarmen i - såvel som footprint og den indbygningshøjde af

Nye projekter skal styrke ingeniørstuderendes matematik og ansvarlige brug af AI

Design & udviklingWireless & data12. 10. 2026

En matematikopgave kan være svær at komme videre med, hvis de grundlæggende færdigheder halter. Og når studerende bruger AI som del af programmeringsarbejdet, skal de ikke blot kunne få AI til at generere kode, men også kunne styre processen, vurdere resultatet og tage ansvar for den færdige

Wall-E R2-D2 eller bare Rasmus: Hvad kalder man en robot?

Events12. 10. 2026

Fredag den 9. oktober åbnede Planetarium for en navnekonkurrence, hvor børn, unge og voksne kan komme med deres bud på, hvad robotterne skal hedde og hvorfor. Vinderen kan invitere tre - fem venner med til en særlig dag i Planetarium, hvor de får robotterne helt for sig selv, kan opleve Planetarium

Hardwarekrise får kommune til at gentænke indkøb

Wireless & data12. 10. 2026

Kraftige prisstigninger og usikre leveringstider på it-hardware presser kommunale budgetter. I Hedensted Kommune bruger man krisen til at gå fra ad hoc-udskiftninger til datadrevet styring og indkøb af pc’er – med stabile omkostninger og bedre sikkerhed som resultat. En eksplosion i priserne på

Pickering Interfaces introducerer high-density 2A LXI-matrix til varierende testbehov

Test & mål09. 10. 2026

Pickering Interfaces introducerer 65-217, en modulær 2A Ethernet-styret LXI-matrix, som gør ingeniører i stand til at udvide systemkanapciteten ved omskiftelig behov. Med sit design til den skalérbare 65-200 LXI- chassisplatform, forenkler det nye plug-in modul også vedligehold og support af RF

DigiKey leverer nu TDK’s Senseis edge RX Starter-løsning til industriel AI

Design & udviklingIoT & embedded09. 10. 2026

DigiKey har indgået en aftale med TDK Sensei om som den første distributør at levere edge RX Starter – en løsning til forudseende vedligeholdelse, der er udviklet til at forbedre ydeelsen i ​​industrielt udstyr. TDK Senseis edge RX Starter kombinerer AI-dreven, multimode-dataopsamling med

Parker Chomerics lancerer EMI-afskærmede ventilationspaneler til datacenterapplikationer

Design & udviklingProduktion09. 10. 2026

Chomerics Division af Parker Hannifin viser sine avancerede EMI-afskærmede ventilationspaneler under electronica 2026 (10.-13. november, München). På stand B3.457 demonstrerer Parker Chomerics, hvordan deres honeycomb-teknologi i rustfrit stål sætter elektroniske afskærmninger i stand til at opnå

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • HIN A/S

    Mange timer på benene? Find det rette fit med Sievi

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Expands Data Center Portfolio to Meet Evolving AI Infrastructure Demands

  • InnoFour

    Cyber Resilience Act (CRA)

  • Mouser Electronics

    Mouser Stocking Nearly 70,000 Products from Leading Global Passive Component Manufacturer YAGEO Group

  • InnoFour

    Technical Workshop FPGA Development and Verification – 14 October

  • Phoenix Contact A/S

    Nye dæksler og ny hætte til UM-BASIC/-PRO ekstruderede profilhuse

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Introduces its First Turnkey Touch Controllers for Buttons, Sliders and Wheels with Parallel Sensing

  • Mouser Electronics

    Mouser to Showcase Humanoid Robotics, Engineering Innovation and Interactive Experiences at electronica 2026

  • HIN A/S

    HIN styrker indsatsen i Norge med erfaring tæt på produktionen

  • Rohde & Schwarz Danmark A/S

    Power Electronics: From Reliable Testing to Compliance

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • IT-Branchen: CPR-sagen kræver et markant løft af den offentlige cybersikkerhed

    12.10.2026

  • Danmark skal udbygge datacenterkapacitet kontrolleret og ansvarligt

    12.10.2026

  • Teknologisk Institut går fra spåner til 3D-print

    12.10.2026

  • 33kW til AI og datacentre i ultrakompakt 21”-kabinet

    12.10.2026

  • Nye projekter skal styrke ingeniørstuderendes matematik og ansvarlige brug af AI

    12.10.2026

  • Wall-E R2-D2 eller bare Rasmus: Hvad kalder man en robot?

    12.10.2026

  • Hardwarekrise får kommune til at gentænke indkøb

    12.10.2026

  • Pickering Interfaces introducerer high-density 2A LXI-matrix til varierende testbehov

    09.10.2026

  • DigiKey leverer nu TDK’s Senseis edge RX Starter-løsning til industriel AI

    09.10.2026

  • Parker Chomerics lancerer EMI-afskærmede ventilationspaneler til datacenterapplikationer

    09.10.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}