• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

PowerTop11. 10. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

NKT tester nu verdens længste superledende kabel

PowerTop11. 10. 2024 By Rolf Sylvester-Hvid

NKT indvier sammen med Stadtwerke München Infrastruktur og andre partnere testsystemet til verdens længste superledende kabelsystem, SuperLink, i den tyske by München. Denne milepæl er opnået gennem en innovativ designproces, løbende tests og et godt samarbejde mellem projektejer Stadtwerke München Infrastruktur, et datterselskab af forsyningsselskabet Stadtwerke München, og en række projektpartnere, herunder NKT, der udvikler den nyskabende kabelløsning.

NKT og Stadtwerke München Infrastruktur har nu sat strøm til testsystemet af det innovative superledende kabelsystem, SuperLink

 – SuperLink-projektet er meget innovativt, og vi udforsker nye, spændende muligheder for at udnytte potentialet i superledende kabelteknologi ved hidtil usete spændingsniveauer. Vi sætter pris på samarbejdet med Stadtwerke München Infrastruktur og de andre partnere, der har ført os til indvielsen af testsystemet. Det er et vigtigt pilotprojekt, der demonstrerer potentialet i superledende kabler for at optimere adgangen til vedvarende energi i større byer som München, siger Anders Jensen, Chief Technology Officer i NKT.

SuperLink er et projekt, der tegner fremtidens energinet. Når de igangværende tests er afsluttet, og projektet er udbudt, forventes det at blive en 15 kilometer lang underjordisk forbindelse, der vil gøre SuperLink til verdens længste superledende kabelløsning.

Superledere skal imødegå globale udfordringer

Med 1,5 millioner indbyggere er München en ideel by til at udvikle og live-teste mulighederne for superledende kabler til udvidelse af elnet i større byer verden over, som står over for lignende udfordringer. Stigende indbyggertal driver en stigende efterspørgsel efter  vedvarende elektricitet, som belaster kapaciteten i de eksisterende elnet.

 – Vi planlægger at bygge en 15 kilometer lang højspændingsforbindelse gennem München, fra hovedtransformerstationen i den vestlige del af byen til vores kraftvarmeværk i syd. Denne innovative kabelforbindelse vil øge bæredygtigheden og klimavenligheden af Stadtwerke München Infrastrukturs elnet. Desuden vil det bidrage til at gøre elnettet mere effektivt, stabilt og klimavenligt uden for Münchens bygrænser, siger Helge-Uve Braun, Chief Technology Officer i Stadtwerke München.

SuperLink er tilpasset fremtidens udfordringer i Stadtwerke München Infrastruktur elnet. Det giver en unik mulighed for at fremvise teknologiens evne til at håndtere stigende overbelastning af nettet drevet af urbanisering, øget elektrificering og mere vedvarende energi i energimixet. Superledende kabler er yderst kompakte sammenlignet med konventionel kabelteknologi og kan blive en vigtig katalysator for overgangen til vedvarende energi i byområder på grund af deres høje effekt i forhold til størrelsen.

SuperLink er tilpasset fremtidens udfordringer i Stadtwerke München Infrastruktur elnet. Det giver en unik mulighed for at fremvise teknologiens evne til at håndtere stigende overbelastning af nettet drevet af urbanisering, øget elektrificering og mere vedvarende energi i energimixet. Superledende kabler er yderst kompakte sammenlignet med konventionel kabelteknologi og kan blive en vigtig katalysator for overgangen til vedvarende energi i byområder på grund af deres høje effekt i forhold til størrelsen.

Fakta: SuperLink
– SuperLink er et innovativt superledende kabelsystem, der er designet til effektiv transmission, der muliggør overførsel af store mængder strøm gennem et kompakt kabeldesign.
– Testfase: De igangværende test af det superledende kabelsystem forventes afsluttet i 2. kvartal 2025.
– Specifikationer: SuperLink vil strække sig over 15 kilometer med en nominel effekt på 500 MW og et spændingsniveau på 110 kV.
– Installation: For at minimere byggearbejdet vil SuperLink blive installeret i meget kompakte kanaler.
– Beliggenhed: Dette system vil levere en betydelig mængde strøm gennem en smal korridor i hjertet af München.
– Kølesystem: Det superledende kabel afkøles i et lukket kredsløb til -200ºC ved hjælp af miljømæssigt uskadeligt nitrogen. Et kølesystem med redundante backup-kølere vil også være en integreret del af opsætningen.

Skrevet i: Power, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Nyt projekt skal sikre flere kvalificerede faglærte til robotindustrien

BranchenytProduktion19. 01. 2026

Danmarks robot-, automations- og droneindustri vokser, og efterspørgslen efter faglærte medarbejdere stiger tilsvarende. For at imødekomme behovet og styrke forbindelsen mellem erhvervsskolerne og industrien går Odense Robotics nu sammen med Craft Nation - et samarbejde mellem fire af landets

TDK introducerer Modcap UHP til DC-link applikationer med høje nominelle strømme

Komponenter & konnektorerPower19. 01. 2026

TDK Corporation annoncerer den nye Modcap UHP (B25648A) serie af DC-linkkondensatorer, der sætter en ny standard for effektelektronikapplikationer. "UHP" står for "Ultra-High Performance", og denne serie muliggør kontinuerlig drift ved hotspot-temperaturer på op til +105°C uden derating.

IFS får ny direktør i Norden

Branchenyt19. 01. 2026

IFS har ansat Mattias Bolander som ny direktør for sin hastigt voksende nordiske forretning. Med ansættelsen får IFS en stærk ledelsesprofil ombord med lang erfaring og dokumenteret evne til at opbygge og skalere virksomheder i Norden. Mattias Bolander kommer med mere end 20 års erfaring fra ledende

SDU vil gøre produktion af grøn brint PFAS-fri og konkurrencedygtig

Design & udviklingPower19. 01. 2026

I samarbejde med seks europæiske partnere vil forskere fra SDU’s Institut for Grøn Teknologi udvikle en ny elektrolyseteknologi, der kan producere grøn brint billigere, mere effektivt og bæredygtigt og uden brug af de fluorstoffer, som i dag bruges i anlæggene. Problemet lige nu er bare, at grøn

DTU Science Park: Dette kan styrke Europas deep tech i 2026

AktueltBranchenytDesign & udviklingProduktion19. 01. 2026

En nylig McKinsey-rapport antyder, at Europa allerede besidder meget af det deep tech-potentiale, der er brug for på kontinentet. Hvis dokumenteret best practice for opbygning og skalering af deep tech-virksomheder blev anvendt mere konsekvent på tværs af markederne, kunne Europas startup-økosystem

HIN A/S bliver dansk distributør af PDR SMT/BGA rework-systemer

AktueltBranchenyt19. 01. 2026

HIN A/S er blevet officiel distributør af PDR’s focused infrared rework-systemer i Danmark og Norge. Aftalen giver skandinaviske elektronikproducenter adgang til en af markedets mest anerkendte teknologier til rework af komplekse SMT-komponenter og printkort, hvor kravene til proceskontrol,

Geopolitik åbner danske virksomheders øjne for europæisk teknologi

BranchenytIoT & embeddedTopWireless & data19. 01. 2026

Ifølge en ny medlemsundersøgelse fra Dansk Erhverv ønsker 52 pct. af virksomhederne – i varierende grad – at reducere deres brug af ikke-europæiske cloudleverandører. Geopolitisk usikkerhed og databeskyttelse er de vigtigste grunde til, at virksomhederne ser mod europæiske

Samtec 0,635mm-pitch AcceleRate mP-serie af konnektorer til kompakte, high-speed systemer

Komponenter & konnektorer16. 01. 2026

Powell Electronics, der er leverandør af konnektorer og flere andre komponenttyper til hi-rel applikationer til forsvars-, aerospace- og industriformål, leverer nu AcceleRate mP konnektorserien, næste generation af tætte og kompakte, high-speed effekt- og signal-arrays med en 0,635mm pitch designet

Fire Labview Champions er nu samlet hos GPower

BranchenytDesign & udviklingTest & mål16. 01. 2026

Seniorudvikler hos GPower, Jens Christian Andersen, nu også er blevet udnævnt til Labview Champion. Det er en udnævnelse, som i den grad understreger GPowers kompetencer inden for Labview – og som samtidig betyder, at virksomheden nu har hele fire LabVIEW Champions i GPower-teamet Som Labview

Ny milepæl for solcellepaneler: 5GW maksimaleffekt installeret

Power16. 01. 2026

Danmark har nu rundet 5 gigawatt (GW) installeret solcelleeffekt. Milepælen understreger solkraftens stigende rolle i den grønne omstilling. Udbygningen i 2025 viser, at solceller fortsat særligt etableres på jord. Ud af en samlet årlig udbygning på 965MW er 808MW jordbaseret, hvilket bringer den

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • RODAN Technologies A/S

    Applications Engineer til Produktionsteknisk Afdeling (PTA)

  • RODAN Technologies A/S

    Kryogenisk- og kvanteteknologi

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Launches Military-Qualified Plastic Transient Voltage Suppressors for Aerospace and Defense Applications

  • ACTEC A/S

    Når det bare skal virke – ACTEC leverer batterierne

  • HIN A/S

    1-polede genistreger til lavvolt-belysning

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Releases Custom Firmware For NVIDIA DGX Spark For Its MEC1723 Embedded Controllers

  • ACTEC A/S

    Når batteriet bliver en del af løsningen – ikke en begrænsning

  • Silitrade ApS

    New partner

  • Mouser Electronics

    The Latest News from Mouser Electronics

  • Eltraco Automation

    Her er Eltracos bud på tendenser i 2026

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Nyt projekt skal sikre flere kvalificerede faglærte til robotindustrien

    19.01.2026

  • TDK introducerer Modcap UHP til DC-link applikationer med høje nominelle strømme

    19.01.2026

  • IFS får ny direktør i Norden

    19.01.2026

  • SDU vil gøre produktion af grøn brint PFAS-fri og konkurrencedygtig

    19.01.2026

  • DTU Science Park: Dette kan styrke Europas deep tech i 2026

    19.01.2026

  • HIN A/S bliver dansk distributør af PDR SMT/BGA rework-systemer

    19.01.2026

  • Geopolitik åbner danske virksomheders øjne for europæisk teknologi

    19.01.2026

  • Samtec 0,635mm-pitch AcceleRate mP-serie af konnektorer til kompakte, high-speed systemer

    16.01.2026

  • Fire Labview Champions er nu samlet hos GPower

    16.01.2026

  • Ny milepæl for solcellepaneler: 5GW maksimaleffekt installeret

    16.01.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik