• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltDesign & udvikling23. 08. 2019 | Rolf Sylvester-Hvid

Mobile netværk skal forøge droners rækkevidde

AktueltDesign & udvikling23. 08. 2019 By Rolf Sylvester-Hvid

Fremtidens mobilnetværk kan bruges til at styre flyvende droner på forskellige missioner. Det er en indlysende mulighed, siger Rafhael Medeiros de Amorim, som netop har fået en ph.d.-grad i trådløs netværkskommunikation på Aalborg Universitet (AAU).

− Man kunne godt bruge tid og kræfter på at opbygge et særligt netværk kun for droner, men det ville ikke give mening. Man kunne også bruge satellitter til at holde kontakten, men satellitter har kun en begrænset kapacitet og er også meget dyre at bruge, forklarer han.

Flyvende droner kommer efter Rafhael Medeiros de Amorim vurdering til at spille en stor rolle i fremtidens transportsystemer. Ikke mindst når det kommer til udbringning af pakker, hurtig transport af livsvigtige prøver mellem sygehuse eller andre hasteudbringninger.

Droner kontrolleres med radiobølger med en begrænset rækkevidde. Derfor er det i Danmark og det meste af Europa ulovligt at benytte en drone, som kommer uden for ens eget synsfelt. Risikoen for, at man mister kontrollen og forårsager en ulykke, er simpelthen for stor.

Synsfelts-reglen begrænser brugen af droner i byer og andre tæt bebyggede områder. Derfor er det interessant at finde en sikker, alternativ måde at kontrollere de flyvende droner på.

− Det handler om at finde en pålidelig kommunikationskanal, som kan håndtere den nødvendige datastrøm til og fra dronen – også selv om den forsvinder af syne, forklarer Rafhael Medeiros de Amorim.

Med kontrol gennem mobile netværk, vil flyvende droner kunne bruges til mange flere opgaver fremover, forklarer han.
− Som det er nu, hvor man kun må flyve inden for operatørens synsvidde, er rækkevidden for en drone til fx pakkelevering eller hurtig transport af prøver fra et hospital til et andet meget begrænset. Når man har adgang til et sikkert, hurtigt og fleksibelt netværk, som ikke koster en formue at benytte, vil det betyde at der komme mange flere aktører på dronemarkedet, og at droner vil blive brugt til at løse mange flere forskellige opgaver, siger han.

Hvis mobilnetværkene kan bruges til at kontrollere flyvende droner, vil det potentielt være et vigtigt skridt for udbredelsen af droner til flere praktiske opgaver i bybilledet. Dels vil mobilnetværkene være udbredt stort set overalt, og fordi dronerne bruger dem på lige fod med alle andre enheder, vil de være billige at anvende. Samtidig er der meget der tyder på, at netværkene er meget velegnede til at styre droner med. Risikoen for at miste signalet er nemlig ganske lille.

− En af de ting, vi har lagt mærke til i vores test, er, at forbindelsen mellem drone og mobilnetværk er meget forskellig fra forbindelsen mellem fx en telefon og netværket. Fordi en drone flyver op i luften, bliver signalerne fra alle de mange mobilsendere ikke blokeret af bygninger, træer og vegetation eller landskab, og det gør at der er væsentlig flere forstyrrelser af signalet, siger Rafhael Medeiros de Amorim.

Det er naturligvis forbundet med en vis risiko, forklarer han:
− Vi er nødt til at udvikle netværksløsninger, der tager højde for kommunikation med flyvende droner og ikke kun telefoner på landjorden. Dem har netværksudviklere fokuseret på gennem de sidste årtier, men vi er nødt til at udvikle systemer, der også tilgodeser dronernes behov for netværksadgang. Med den udvikling, der er inden for mobilnetværk og droner, vil jeg tro, at vi kan have en sikker måde at styre droner på over mobilnetværk inden for de næste tre til fem år.

Se video om droner og mobilnetværk her

 

Skrevet i: Aktuelt, Design & udvikling

Seneste nyt fra redaktionen

AI-løsning øger sikkerheden og mindsker ressourcespild i solcelleparker

IoT & embeddedWireless & data01. 06. 2026

Med de solrige måneders indtog producerer solcelleparker grøn energi til de danske hjem. I dag er der over 100 industrielle solcelleparker i Danmark (Energistyrelsen). Anlæggene er bygget af dyre materialer og ligger ofte afsides, uden bemanding eller belysning om natten. Det gør dem sårbare over

Nikolaj Bramsen er ny bestyrelsesleder i DI Forsvar og Sikkerhed

Top01. 06. 2026

CEO i Systematic A/S, Nikolaj Bramsen, er er på den ordinære generalforsamling valgt som ny bestyrelsesleder i DI Forsvar og Sikkerhed, som er brancheforening for forsvars-, rum og sikkerhedsvirksomheder i landets største erhvervsorganisation Dansk Industri (DI). Nikolaj Bramsen overtager posten fra

Mike Engelhardt – manden bag QSPICE – afholder seminar i Danmark 4. juni

Events01. 06. 2026

Torsdag den 4. juni krydser en af de mest anerkendte skikkelser inden for elektronisk kredsløbssimulering Atlanten for at tilbringe en formiddag i Struer. Mike Engelhardt, skaberen af LTspice og QSPICE, indehaver af otte patenter og manden bag over 25 års globale simuleringsseminarer i 48 lande,

3,3kV HV‑D3 mSiC Power Modules til brug i solid-state transformere til AI-datacentre

Komponenter & konnektorerPower01. 06. 2026

Microchip Technology lancerer nu sine nye 3,3kV HV‑D3 mSiC® Power Modules, der er designet til at forenkle og accelerere anvendelsen af solid-state transformere (SST’er) i AI hyperskala datacentre og i andre højvolt applikationer. De nye moduler har integrerede 3,3kV siliciumkarbid (SiC) mSiC®

AI-optimeret SM2524XT PCIe Gen5 DRAMless SSD-controller til AI-PC’er

IoT & embeddedKomponenter & konnektorer01. 06. 2026

Silicon Motion Technology Corporation annoncerer SM2524XT, en næste- generations PCIe Gen5 DRAMless SSD-controller, der er designet til AI-inferens og KV Cache-intensive arbejdsbelastninger. SM2524XT benytter en ny arkitektur med fire processorer og kerner, PCIe Gen5 x4 og NAND-interfacehastigheder

Ny rapport: Størstedelen af succesfulde cyberangreb rammer SMV’er

Wireless & data01. 06. 2026

I årets første tre måneder observerede TDC Erhverv 1.681 hændelser, der indikerer malwarekompromittering blandt danske virksomheder. Det viser en ny cybersikkerhedsrapport, som samtidig konkluderer, at små og mellemstore virksomheder var udsat for hovedparten af de succesfulde angreb. Sådan lyder

Kan man slukke for et helt lands internet med en national ”kill switch”?

AktueltWireless & data01. 06. 2026

Af Jakob Bring Truelsen, adm. dir, Punktum dk Internettet føles for de fleste danskere som en naturlov. Vi forventer, at det altid er der, og at det altid er åbent. Inden for den seneste tid har mediebilledet dog været præget af historier, der udfordrer denne selvfølge. Vi ser i øjeblikket,

Toshiba udbygger sit 80V N-kanal MOSFET-lineup til support af 48V-systemer

Komponenter & konnektorerPower29. 05. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH introducerer to AEC-Q101 godkendte 80V N-kanal MOSFETs og udbygger dermed sit lineup til support af 48V automotive systemer. XPH2R608QB og XPH3R908QB er de første produkter i den nyeste generation fremstillet med U-MOSX-H processen, der er kapslet i SOP Advance (WF)

Terma leverer fortsat vækst og fokuserer på eksekvering i et marked med stor efterspørgsel

AktueltBranchenytProduktion29. 05. 2026

Termas regnskabsår 2025/26 var præget af vedvarende global efterspørgsel på avancerede løsninger inden for forsvar og beskyttelse af kritisk infrastruktur. Ordreindgangen nåede op på 5,6 mia. DKK, hvilket er en stigning på 43 % i forhold til året før, mens omsætningen steg til 3,4 mia. DKK, svarende

TP-Link klar med første Wi-Fi 8-løsning

Design & udviklingWireless & data29. 05. 2026

TP-Link har netop løftet sløret for Archer 8, som er virksomhedens første router baseret på den kommende Wi-Fi-standard IEEE 802.11bn. Den nye router forventes lanceret til oktober og er udviklet med henblik på at levere mere stabile forbindelser med lavere forsinkelse og en mere ensartet ydeevne i

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    Bivar LEDs and indicators: next step to the future

  • InnoFour

    Turning vision into reality: How Questa One fulfils the promise of Smart Verification

  • Mouser Electronics

    Mouser Now Shipping New STMicroelectronics STM32C5 Arm Cortex-M33 Core Mainstream Microcontrollers for Industrial, Smart, and Robotics Applications

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip lancerer 3,3kV HV‑D3 mSiC® Power Modules til brug i solid-state transformere til AI-datacentre

  • Microchip Technology Inc.

    Essential Performance and Real-time Control Without the Baggage

  • Phoenix Contact A/S

    Sunclix DC stik godkendt til 2.000 V DC

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics and Efficient Power Conversion (EPC) Enter Global Distribution Agreement to Deliver High-Performance Power Solutions

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip lancerer 3,3kV HV‑D3 mSiC® Power Modules til brug i solid-state transformere til AI-datacentre

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Helps Power La Roche-Posay Racing Team’s America’s Cup Campaign

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Honoured with Infrastructure Management Distributor of the Year for 2025 by Digi International

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • AI-løsning øger sikkerheden og mindsker ressourcespild i solcelleparker

    01.06.2026

  • Nikolaj Bramsen er ny bestyrelsesleder i DI Forsvar og Sikkerhed

    01.06.2026

  • Mike Engelhardt – manden bag QSPICE – afholder seminar i Danmark 4. juni

    01.06.2026

  • 3,3kV HV‑D3 mSiC Power Modules til brug i solid-state transformere til AI-datacentre

    01.06.2026

  • AI-optimeret SM2524XT PCIe Gen5 DRAMless SSD-controller til AI-PC’er

    01.06.2026

  • Ny rapport: Størstedelen af succesfulde cyberangreb rammer SMV’er

    01.06.2026

  • Kan man slukke for et helt lands internet med en national ”kill switch”?

    01.06.2026

  • Toshiba udbygger sit 80V N-kanal MOSFET-lineup til support af 48V-systemer

    29.05.2026

  • Terma leverer fortsat vækst og fokuserer på eksekvering i et marked med stor efterspørgsel

    29.05.2026

  • TP-Link klar med første Wi-Fi 8-løsning

    29.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik