• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Artikler fra Aktuel Elektronik22. 04. 2025 | Pia Nielsen

Mikrocontrollerne har igen fået vokseværk

Artikler fra Aktuel Elektronik22. 04. 2025 By Pia Nielsen

Der er en tendens til, at mikrocontrollerne har fået langt mere ”ansvar” i applikationerne. Flere MCU-producenter spillede også med musklerne under Embedded World, og der er lagt op til kamp mellem Arm- og RISC-V-arkitekturerne i fremtidens edge-designs

Artiklen har været bragt i Aktuel Elektronik nr. 5 – 2025 og kan læses herunder uden illustrationer
(læs originaludgaven her)

Af Rolf Sylvester-Hvid, Embedded World, Nürnberg

Der var engang, da mikrocontrollere var små kompakte stand-alone komponenter, som kunne udføre nogle relativt simple opgaver. 8-bit var som regel nok for 20 år siden, meeeen ting udvikler sig, og siden er 16-bit mere blevet dagens standard. Udviklingen er jo som bekendt ikke lige til at standse, og den eksplosive udbredelse af IoT samt behovet for mere intelligens i edgen har givet controllerproducenterne endnu et skub fremad og opad, så der er vokseværk i branchen. Kunsten er nu at levere deciderede processorer til branchen uden samtidigt at gøre udviklingen af applikationer baseret på MCU’erne kompleks. Det var der så flere bud på under Embedded World.
Største nyhed var nok uden tvivl, at Microchip nu lancerer deres første 32-bit mikrocontroller baseret på virksomhedens egen PIC-arkitektur, og det er et brud med den tradition, virksomheden har – og har haft – inden for MIPS- og Arm-baserede kerner i 32-bit miljøet. Det har Microchips produktchef, Joe Thomsen, en forklaring på:
– Der er en tendens til, at RISC-V bliver stadigt mere populært, og valget mellem PIC- og Arm-arkitekturer handler i høj grad om hardware vs. software. Hardware- og software-ingeniører har vidt forskellige tilgange til de embeddede designs, og med valget mellem MIPS, Arm og PIC burde applikationsudvikling blive langt mere enkel. Vi har blandt andet opnået at embedde branchens første ”brugbare” operationsforstærkere i de nye 32-bit PIC-mikroer. Det er oplagte komponenter til de intelligente sensorer, der bliver en vital del af fremtidens IoT-miljøer, siger Joe Thomsen.
200MHz 32-bit PIC32A-familien er med andre ord designet, så den reducerer behovet for eksterne komponenter drastisk blandt andet med de integrerede analoge high-speed funktioner, op til 40Msps 12-bit ADC’er, højhastigheds 5ns komparatorer og de omtalte 100MHz Gain Bandwidth Product (GBWP) operationsforstærkere. Det er funktioner, som sammen med en højt ydende CPU, tillader flere funktioner i en enkelt MCU, så både system- og materialeomkostninger kan holdes nede.
– En 64-bit Floating Point Unit (FPU) i PIC32A MCU’en håndterer effektivt meget dataintensive beregninger og gør det let for brugeren at adoptere modelbaserede designs. Sikkerheden er selvfølgelig også i top med Error Code Correction (ECC) på både flash og RAM, Memory Built-In Self-Test (MBIST), I/O-integritetsmonitor, clock-monitering samt immutable secure-boot, alt sammen designet til at give en sikker eksekvering af softwarekode i en embedded styring, slutter Joe Thomsen.

Nu kommunikerer mikrocontrollerne med satellitterne
Vokseværk handler også om kommunikationen mellem de embeddede applikationer og ”verden udenfor”. Bluetooth er blevet til WiFi, som har fået selskab af LoRa, og stille og roligt øges rækkevidden for edge-komponenterne, hvor der måske ikke er behov for de store datamængder, men hvor rækkevidden og længere handshakes mellem edge og de højere hierarkier får en stadigt større betydning. Det marked har Nordic Semiconductor også fået øje på, og med virksomhedens nye SiP-modul kan applikationer i edgen nu komme i kontakt med LEO- og GEO-satellitter (Low Earth-/Geostationary Orbit).
– Der er en række formål inden for asset tracking og landbrug, fiskeri eller skovbrug, hvor mobilkommunikation er udelukket. Derfor har mange IoT-applikationer brug for NTN-konnektivitet (Non-Terrestrial Network), og det kan ikke nødvendigvis løses med NBIoT-platforme. Med GEO- og LEO-kontakt kan vi med vores nyeste nRF9151 SiP-modul levere bit-rater fra PHY-laget direkte til satellitter mellem 1kbps og 40kbps for henholdsvis GEO- og LEO-satellitter, fortæller Martin Lesund, mens han viser en demo på Nordic Semiconductors stand, hvor en nRF9151 opsamler data i messehallen og opsender data til en satellit. Data bliver så vist på en skærm. Selvfølgelig lidt ”over-åen-efter-vand”, men det giver en klar idé om mulighederne i løsningen.
Udgangspunktet i nRF9151 er topmodellen fra Nordic Semiconductors program baseret på en Arm Cortex M33 ledsaget af eget modem i en to-kerne konstruktion. Det giver mulighed for at akkumulere data i en edge-sensor for derefter at videregive data, når der er en satellit til stede – eller rådighed. Opkobling og ping tager blot 15 sekunder til en GEO-satellit, og man kan bruge løsningen både i kontinuert brug, hvis der er et stort satellitnetværk til rådighed – eller diskontinuert ved færre satellitter, eller hvor latency til clouden kan forventes at være lang.

Bæredygtig IC-producent
Både allokering og de i dag lidt tvivlsomme relationer til vores gamle ven, USA, har fået – og får – flere designere til at kigge i retning af andre leverandører af de centrale controllere i mange slags designs. Det er et hul i markedet, som også Indesmatech har fået øje på, så den uafhængige distributør finder løbende nye og spændende leverandører, herunder Nuvoton, der er en 4200-medarbejdere stor Taiwan-virksomhed med et ganske imponerende program af komponenter.
Nuvoton definerer sig selv som en ”bæredygtig IC-producent”, hvilket givet har med brug af grøn energiforsyning at gøre, vandrensning og meget andet godt. Programmet spænder over 8-bit til 32-bit mikrocontrollere og så alle de support-komponenter, der løfter funktionerne i controller-komponenterne. Det er motordrev, MOSFETs, 2D/3D-løsninger, BMIC’er, HDMI- og USB4-konnektivitet og re-timere. Med sit køb af Panasonics halvlederproduktion i Japan i 2020 har virksomheden etableret Nuvoton Japan, som fremstiller CSP MOSFETs til forbrugerapplikationer, men også time-of-flight sensorer med rækkevidde op til 10 meter samt mulighed for indirekte måling af afstande.
– Nuvoton har godt fat i mange industrikunder, som gerne vil have samlede løsninger på BOM’en, og i de tilfælde er Nuvotons kombination af mere end 1200 forskellige mikrocontrollere og mange relevante komponenter, der indgår i mikrocontrollernes økosystem et meget populært og stærkt tilbud. Vi er hos Indesmatech primært faldet for MCU’erne, der spænder fra de mindste styringer af blæsere op til Qt-forsynede grafik-controllere. Nuvoton går hele vejen op gennem Arm-miljøet, så der er for alvor en mikrocontroller til alle vores industrikunders behov foruden muligheden for at få matchende sensor- og effektkomponenter i samme løsning, fortæller Rune Domsten, som vi mødte på Nuvoton-standen.
Vokseværket i controller-miljøet handler derfor ikke ”bare” om ydelse, rækkevidde og forbrug, men også om at få de stadigt mere avancerede løsninger gjort så lette som muligt at bruge for designere og OEM-producenter overalt i verden – og IoT-miljøerne …

Billedtekster:
1: En markant nyhed under Embedded World var Microchips 32-bit PIC-baserede mikrocontrollere, som Joe Thomsen viser hér på et udviklings-board. Det er en oplagt løsning til intelligente edge-sensorer, og det løser en del af den hardware-/softwarehovedpine, som MIPS og Arm ellers har givet.

2: Nu kan mikroer fra Nordic Semi komme i kontakt med satellitter i det nære rum. Martin Lesund viser en nRF9151 SiP-demo, hvor en controller på messen sender data op til satellitter, som videregiver data visuelt til en monitor i demoen.

3: Rune Domsten fra Indesmatech kigger sammen med Jeffery Lin, ansvarlig for Nord Europa, på produkter fra Nuvotons meget omfattende controller-program. Taiwan-producenten har en ekstrem spændvidde i programmet og definerer sig selv som ”bæredygtig IC-producent”.

Skrevet i: Artikler fra Aktuel Elektronik Tags: embedded world, messe, mikrocontrollere, Nürnberg

Seneste nyt fra redaktionen

Toshiba sampler gate-driver IC til automotive DC-børstemotorer

Komponenter & konnektorerPower18. 03. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH sampler nu TB9104FTG, en gate-driver IC designet til styring af DC-børstemotorer med høje strømtræk. Applikationer omfatter motoriserede bagklapper, skydedøre og justérbare sæder. Ud over de valgfrit tilgængelige standard PWM input-pins, så indeholder den nye

Alsidigt AC/DC-modul sætter nye standarder for effekttæthed

Power18. 03. 2026

Det nye RACM65S-K/277 AC/DC-modul fra Recom leverer en førende effekttæthed på hele 20W/in³ og op til 65W fra et kapslet PCB-monteringsmodul, der kun måler 52,5mm x 40mm x 25mm, og som har en industristandard P12+ pin-out. AC/DC-modulet tåler et udvidet universelt indgangsområde på 85 – 305VAC

Up Cloud og Bunny Net indgår partnerskab om europæiske cloud- og edge-tjenester

BranchenytWireless & data18. 03. 2026

Samarbejdet mellem Up Cloud og Bunny Net kobler UpClouds cloud-infrastruktur i Europa sammen med bunny.nets globale netværk af edge-noder. Dermed kan virksomheder udvikle, skalere og levere applikationer globalt, samtidig med at data håndteres under europæisk lovgivning. Partnerskabet kommer på et

HV-serie af termisk ledende pads forbedrer elektrisk isolering

Komponenter & konnektorer18. 03. 2026

Parker Hannifins Chomerics Division introducerer  Cho-Therm HV-serien, en ny serie af termisk ledende interface-pads, der tilbyder endnu højere niveauer af elektrisk isolering. Det avancerede sortiment af materialer kombinerer høj varmeafledningsevne og elektrisk isolering med indbygget

Grinn sender Synaptics Coral Dev Board på markedet

Design & udviklingIoT & embedded16. 03. 2026

Grinn, specialist inden for embeddede systemer og IoT-designs, er stolt af at kunne annoncere sin rolle i hardwaredesign og -udvikling af det nye Synaptics Coral Dev Board i begrænset udgave, der er designet til at bringe AI-accelererede, multimodale applikationer til live. Synaptics Coral Dev

Strømforsyningen tager spidsbelastningerne i stiv arm

Power16. 03. 2026

RepComp introducerer den nyeFSP240-P37P enhed fra taiwanesiske FSP.  Det er den første i en serie af tre forskellige AC/DC strømforsyninger, der kombinerer kompakt design med høj peak-effekt og bredt temperaturområde, hvilket gør den velegnet til krævende industrielle styre- og

AI overrasker virksomhed: “Genkender selv de mindste detaljer”

Design & udvikling16. 03. 2026

Hvordan kan robotter med AI-baserede kameraer genkende og håndtere emner med forskellige former? Det spørgsmål har flere danske industrivirksomheder undersøgt sammen med Teknologisk Institut i et MADE-projekt. Og svaret overraskede:Håndtering af emner med robotter fungerer bedst, når emnerne har

AI-optimeret motorstyring med machine-learning software

Design & udviklingIoT & embedded16. 03. 2026

STMicroelectronics har udgivet motorstyringssoftware for at forenkle forbedring af drev med AI til optimering og forudseende vedligeholdelse, klar til at blive indlæst på EVLSPIN32G4-ACT evalueringskortet. FP-IND-MCAI1 funktionspakken hjælper designere med at navigere i arbejdsgangen og værktøjer

Optisk interposer med hidtil mindste nanolaser på 300mm wafer

AktueltDesign & udvikling16. 03. 2026

Af Jørgen Sarlvit Larsen Franske CEA-Leti har bl.a. som ét af sine hovedformål at overføre højteknologiske forskningsresultater til industrien. Og i den forbindelse indleder instituttet nu et samarbejde med det højteknologiske Paris-baserede opstartsfirma NcodiN, som vil udvikle optisk interposer

IDA: Stor søgning til ingeniørstudierne

AktueltBranchenyt16. 03. 2026

Stadig flere unge vælger at søge mod ingeniøruddannelserne, når de skal vælge deres uddannelse. Det viser opgørelsen over kvote 2-ansøgningerne til de videregående uddannelser for 2026 fra Uddannelses- og Forskningsministeriet. I forhold til 2025 er søgningen til civilingeniøruddannelsen steget

Tilmeld Nyhedsbrev

/Nyheder

  • Elektronikmessen

    Besøg Hamamatsu Photonics Norden AB på Elektronikmessen 2026

  • SynFlex A/S

    Alsidig indstøbningsløsning til krævende elektronikmiljøer

  • ODU Denmark

    Strømlinet test-setup og stabile forbindelser

  • Mouser Electronics

    Mouser Now Shipping New Renesas Electronics RA8D2 Microcontrollers for IoT and Industrial Applications

  • Microchip Technology Inc.

    Mythic® Selects memBrain™ Technology from Silicon Storage Technology® for its Next Generation of Ultra-Low-Power Analog Processing Units

  • HIN A/S

    Oplev ny teknologi til elektronikproduktion på Elektronikmässan

  • HIN A/S

    HIN styrker serviceområdet med ny servicechef

  • Elektronikmessen

    Mød FORCE Technology på Elektronikmessen

  • InnoFour

    Polarion X 2512 Release

  • Elektronikmessen

    Elektronikmontage i miniformat: Nye kombimaskiner vises på Elektronikmessen

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›
 
 
 
 

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik