• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

BranchenytTop23. 11. 2022 | Rolf Sylvester-Hvid

Mekoprint bygger ny fabrik i Ukraine

BranchenytTop23. 11. 2022 By Rolf Sylvester-Hvid

Den danske industrikoncern Mekoprint oplever stor efterspørgsel og udvider nu produktionen i den nordvestlige del af Ukraine. Udvidelsen sikrer, at Mekoprint kan holde gang i hjulene i Ukraine og samtidig opretholde sin effektive produktion af kabelløsninger på en moderne nybygget fabrik samtidig med, at virksomheden styrker den globale konkurrenceevne i Europa.

Mekoprints nye fabrik i Ukraine er fortsat under konstruktion.

Verdenshandelen har i de seneste år været præget af problemer med de globale forsyningskæder, men industrikoncernen Mekoprint tager nu et nyt initiativ for at sikre leverancerne til virksomhedens mange europæiske kunder. Mens nogle virksomheder helt eller delvist lukker produktionen i Ukraine på grund af krigen, går Mekoprint den modsatte vej. Virksomhedens division Mekoprint Cables flytter om kort tid ind i en ny fabrik på 3.600 kvadratmeter i den nordvestlige del af landet. Udvidelsen er et led i Mekoprints strategi om at styrke sin position og konkurrencedygtighed.

– Udvidelsen betyder, at vi får mere end tre gange så meget plads som tidligere. Vi har længe haft planer om at udvide produktionen i Ukraine på grund af den store efterspørgsel på specialdesignede kabelløsninger, og med udvidelsen sikrer vi øget kapacitet til vores trofaste kunder. Den nye fabrik er et vigtigt led i vores ambition om at styrke vores globale platform og gøre os endnu mere konkurrencedygtige, siger Anders Kold, der er CEO i Mekoprint.

Den nye fabrik ligger ved siden af de nuværende produktionslokaler i den lille by Chernyakhiv 160 km. vest for Kiev. Mekoprint lukkede sin fabrik i seks uger tidligere på året og flyttede dele af produktionen fra Ukraine til virksomhedens fabrik i Polen, men nu er produktionen i Ukraine tilbage på normalt niveau, og kapaciteten øges om kort tid, når den ny fabrik tages i brug.

Der ligger både forretningsmæssige og menneskelige hensyn bag beslutningen om at udvide produktionen i Ukraine. Mekoprint Cables har i dag 94 ansatte i landet, men antallet stiger, da virksomheden forventer at fordoble aktiviteten i Ukraine inden 2-3 år.

– Udvidelsen af produktionen i Ukraine skal ses i lyset af, at situationen er sikker og stabil i den del af landet. Selv om vi naturligvis har fokus på at drive en sund forretning og skal være konkurrencedygtige på alle parametre, så vejer de menneskelige hensyn også tungt, og vi er utrolig glade for vores dygtige medarbejdere i Ukraine. Samtidig bevarer vi vores effektive produktion og høje kvalitet, siger Anders Kold.

Hvis der skulle opstå problemer i Ukraine, kan Mekoprint hurtigt flytte produktionen til en fabrik i Polen. Transport ind og ud af Ukraine foregår også via Polen, og kunderne kan være trygge ved, at der er styr på logistikken.

Mekoprint har foretaget en grundig vurdering af, om det er hensigtsmæssigt at opretholde produktionen i Ukraine, og situationen i den del af landet taler for at blive. I en større by 20 km. fra Chernyakhiv er der sket missilangreb, men den lokale befolkning oplever ikke krigen direkte.

– Vores medarbejdere har gjort en utrolig stor indsats i en meget turbulent periode. Medarbejderne er naturligvis bekymrede, men de vil meget hellere gå på arbejde end at sidde derhjemme og følge med i nyheder om krigen hele dagen. Vi er meget imponerede over den måde, de har hjulpet hinanden og grebet situationen an på, siger Lars L. Rasmussen, som er divisionsdirektør for Mekoprint Cables.

Han tilføjer, at krigen har været medvirkende til, at ansatte på tværs af landegrænser er rykket tættere sammen. Selv om medarbejdere ikke har mødt hinanden, tænker ansatte i Danmark alligevel på deres ukrainske kolleger. Det har blandt andet resulteret i, at danske medarbejdere tidligere på året gennemførte en indsamling til støtte for deres kolleger i Ukraine.

Mekoprint Cables er én af de fire divisioner i Mekoprint, der har sat kursen mod betydelig vækst i de kommende år, og når produktionen flytter til den nye fabrik, vil virksomheden gradvist øge produktionen i takt med efterspørgslen.

http://www.mekoprint.com

Skrevet i: Branchenyt, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Compact Class – et testinterface i en klasse for sig

Komponenter & konnektorerTest & mål01. 12. 2025

Den nye ODU-MAC Black-Line Compact Class er et modulært Mass Interconnect-system, udviklet til applikationer, der kræver maksimal fleksibilitet, høj kontakt-tæthed og pålidelighed på begrænset plads. Black-Line interfacet byder på mange forskellige overførsler. Sammenligning herunder af de

European Energy og grøn investor skyder millioner nyt dansk brintbatteri

Design & udviklingPower01. 12. 2025

ShipTown udvikler H-Battery – en brintbaseret energilagringsteknologi, der lagrer overskydende grøn strøm som brint og leverer den tilbage som el til nettet, eller energiintensive anlæg som fx datacentre og PtX-anlæg. Med en samlet investering på omkring 5 mio. kr. går European Energy og investor

IFS og Siemens baner vejen for fremtidens intelligente elnet

IoT & embeddedPower01. 12. 2025

To førende aktører inden for Industrial AI går nu sammen om at transformere energisektoren. IFS og Siemens er begge store leverandører til energisektoren og har samtidig begge et stærkt bagkatalog af kompetencer og erfaringer med AI-løsninger til industrielle miljøer. Sammen vil de to nye

Optimeret drift med intelligente løsninger fra Grundfos

Power01. 12. 2025

Da energipriserne steg markant i 2022, valgte mange borgere i Skagen at skifte fra naturgas til fjernvarme. Det øgede antallet af tilslutninger betydeligt på kort tid, og presset blev hurtigt mærkbart i fjernvarmenettet. Byens hovedpumper kørte på maksimal belastning, og kapaciteten blev

SEMI Europe offentliggør 30 anbefalinger til en fremadskuende europæisk chiplov

AktueltBranchenytDesign & udvikling01. 12. 2025

Efter den officielle godkendelse fra SEMI European Advisory Board offentliggør ​​SEMI ”Europe Chips Act-rapport”, En omfattende vurdering af implementeringen af ​​den europæiske chiplov og dens indvirkning på Europas halvlederøkosystem. Rapporten konsoliderer resultaterne af SEMI Europes omfattende

NATO og Google Cloud indgår aftale om AI-aktiveret suveræn cloud

AktueltBranchenytWireless & data01. 12. 2025

Google Cloud annonceret en kontrakt til flere millioner dollar med NATO's Communication and Information Agency (NCIA) om at levere højsikrede, suveræne cloud-kapaciteter. Dette strategiske partnerskab er et vigtigt skridt i at styrke NATO's digitale infrastruktur, forbedre datastyringen og gøre det

Space Inventor skal bygge satellitten til Danmarks første månemission

Design & udviklingTop01. 12. 2025

Den danske regering gør nu alvor af planerne om at sende en dansk satellit til Månen som led i Danmarks nye rumstrategiske ambitioner. Med et budget på 130 mio. kr. bliver det Space Inventor i Aalborg, der efter planen skal udvikle og bygge satellitten, som får til opgave at undersøge Månens

100V-kompatibel strømfølerforstærker til højpræcise målinger

Komponenter & konnektorer27. 11. 2025

STMicroelectronics' TSC240 er en højpræcisions strømføleforstærker med forhøjet spændingstolerance og 120dB PWM-afvisning til præcis og pålidelig overvågning i bilindustrien, fabriksautomation og robotteknologi samt servere. TSC240 håndterer common-mode-spændinger fra -4V til 100V og er

3D scanning giver nye muligheder i arbejdet med 3D print og digital kvalitetskontrol

BranchenytEventsTest & mål27. 11. 2025

Et team af R&D-ingeniører fra Teknologisk Institut har netop besøgt målespecialisten Zebicon for at få et opdateret indblik i mulighederne med moderne 3D scanning. Besøget satte fokus på, hvordan optisk måleteknologi kan styrke både udvikling, genskabelse og validering af komponenter – særligt i

Ingeniører burde vide bedre: De IT-kriminelle er klar til at plukke os på Black Friday

Events27. 11. 2025

Med udsigt til enorme besparelser på både Black Friday og den efterfølgende Cyber Monday, sænkes paraderne, og det ved de it-kriminelle, der ligger mere på lur, end på noget andet tidspunkt af året.Det vurderer it-sikkerhedsekspert fra Ingeniørforeningen, IDA Jørn Guldberg, der advarer om, at de

Tilmeld Nyhedsbrev

Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  •  01-12-2025

    Compact Class – et testinterface i en klasse for sig ›

    ODU Denmark
  •  01-12-2025

    USB-C forbindelser til ekstreme driftsforhold i industri og forsvar ›

    ODU Denmark
  •  01-12-2025

    Revolutionizing Electronics Design ›

    InnoFour
  •  28-11-2025

    The Latest News from Mouser Electronics  ›

    Mouser Electronics
  •  28-11-2025

    Præmonterede M12 push-pull stik til Ethernet applikationer ›

    Phoenix Contact A/S
  •  28-11-2025

    Enkel signalkabling med M12 push-pull stik ›

    Phoenix Contact A/S
  •  26-11-2025

    Mouser Amplifies Listening Experience with Extensive Audio/Video Resource Centre ›

    Mouser Electronics
  •  26-11-2025

    6 reasons why Jira users will love Polarion ›

    InnoFour
  •  25-11-2025

    Fra ESG-arbejde til kabel-adventskrans ›

    RODAN Technologies A/S
  •  24-11-2025

    What’s new in Xpedition, HyperLynx and Valor 2510 release? ›

    InnoFour

Seneste Nyheder

  • Compact Class – et testinterface i en klasse for sig

    01.12.2025

  • European Energy og grøn investor skyder millioner nyt dansk brintbatteri

    01.12.2025

  • IFS og Siemens baner vejen for fremtidens intelligente elnet

    01.12.2025

  • Optimeret drift med intelligente løsninger fra Grundfos

    01.12.2025

  • SEMI Europe offentliggør 30 anbefalinger til en fremadskuende europæisk chiplov

    01.12.2025

  • NATO og Google Cloud indgår aftale om AI-aktiveret suveræn cloud

    01.12.2025

  • Space Inventor skal bygge satellitten til Danmarks første månemission

    01.12.2025

  • 100V-kompatibel strømfølerforstærker til højpræcise målinger

    27.11.2025

  • 3D scanning giver nye muligheder i arbejdet med 3D print og digital kvalitetskontrol

    27.11.2025

  • Ingeniører burde vide bedre: De IT-kriminelle er klar til at plukke os på Black Friday

    27.11.2025

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik