• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Produktion25. 11. 2020 | Rolf Sylvester-Hvid

Linak investerer i fremtiden med helt ny SMT-linje

Produktion25. 11. 2020 By Rolf Sylvester-Hvid

Hvis elektronikproduktion skal være rentabelt i Danmark, kræver det en høj grad af fleksibilitet og så hurtige omstillinger som muligt mellem serierne.

Det ved Linak, der har investeret i en fuldautomatisk SMT-linje fra Mycronic bestående af blandt andet en MY300 pick-and-place-maskine og to MY700-jetprintere, der arbejder side om side for at sikre den nødvendige kapacitet. Hertil kommer en Mycronic towerløsning til opbevaring og levering af komponenter samt en Mycronic-softwarepakke.

Faktisk er den nye linje så effektiv, at den erstatter to hidtidige SMT-linjer baseret på stencilproduktion i produktionen hos Linak.

– Det er ikke en investering, vi foretager hver dag. Men ønsker vi at forblive konkurrencedygtige og producere elektronik her på Als, er vi netop nødt til løbende at investere i automationsløsninger med fokus på hurtigere og mere fleksibel betjening af interne og eksterne kunder, siger Jesper Lind Petersen, Senior Director of Operations i Linak.

I dag får Linak produceret hovedparten af sin elektronik i udlandet. Men prototyper og mindre serier bliver stadig så vidt muligt produceret på printfabrikken Als. Det udmønter sig blandt andet i, at fabrikken producerer seriestørrelser helt ned til enkelte ark, hvilket stiller store krav til produktionslinjens fleksibilitet.

– Vi producerer mange kundespecifikke varianter og ofte i meget små seriestørrelser. Det betyder, at vi har brug for så hurtige omstillinger som muligt – men samtidig også en høj kapacitet. Og her giver den nye linje os begge dele, fortæller Jesper Lind Petersen.

Linjen – der er leveret af Eltraco Automation i Odense og er blevet kørt ind i løbet af 2020 – udmærker sig blandt andet ved førnævnte jetprinter-tvillingedesign, hvor to sideordnede MY700-jetprinter – hver især med en kapacitet på op til 300 dots i sekundet – sørger for såvel den nødvendige fleksibilitet som kapacitet takket være MY700-maskinens dual-head-design.

En anden feature ved linjen er den tilknyttede towerløsning fra Mycronic, som står for opbevaring og udlevering af komponenter. I alt kan de seks SMD-tårne rumme over 6.800 komponenter. Al kommunikation mellem SMD-tårnet, produktionslinjen og de enkelte maskiner på linjen varetages af en komplet softwarepakke fra Mycronic, der binder hele løsningen sammen.

– Hvis man som Linak skal kunne køre med lynhurtige omstillinger mellem serierne, er logistikken rundt om linjen lige så vigtig som selve maskinerne. Det nytter ikke noget, hvis komponenterne ikke er fremme ved linjen på lige præcis det rigtige tidspunkt, og det er her, at towerløsningen og Mycronics software kommer i spil, forklarer Mikael Thomsen, adm. direktør i Eltraco Automation.

– Jeg ser den slags topmoderne produktionslinjer som værende afgørende for danske elektronikproducenters konkurrencedygtighed. For især fleksibilitet er bare et nøgleord for mange virksomheder, slutter Mikael Thomsen.

Kontakt: Mail: Mikael.Thomsen@eltraco.com

Skrevet i: Produktion

Seneste nyt fra redaktionen

Robotter i Danmark giver flere medarbejdere i både ind- og udland samt øget omsætning

AktueltBranchenytProduktion22. 04. 2026

Danske virksomheder med omkring 15 medarbejdere, der investerer i én robot, har i gennemsnit 10 procent højere omsætning, tre procent højere produktivitet og får i gennemsnit én ekstra medarbejder. Sådan lyder konklusionen i et nyt forskningsprojekt fra Copenhagen Business School, der er støttet af

Kompakte 1.250VDC inverter-designs med nye spoler fra TDK

Komponenter & konnektorerPower22. 04. 2026

TDK Corporation lancerer B82722V6*B040-serien af ​​nye, kompakte højvolt, strømkompenserede ringkernespoler. De kompakte common-mode spoler (23mm x 15,5mm x 24mm) er primært designet til nominelle DC-spændinger på op til 1.250VDC (630VAC), og de undertrykker effektivt støj i næste generation af

Gymnasier vil styrke AI i undervisningen

BranchenytWireless & data22. 04. 2026

I dag kan en gymnasieelev potentielt blive student med overfladisk viden og hjælp fra ChatGPT. De nye AI platforme rummer faldgruber for både fagligt stærke og svagere elever, som alle kan være i risiko for at få svækket deres læring, hvis AI bruges forkert. Men AI er også et vilkår, og derfor er 29

Robotstartup sikrer investering til teknologi, der kan inspicere farlige miljøer

Design & udvikling22. 04. 2026

En blød robot, der kan "vokse" ind i aflukkede rum og føre sensorer frem, hvor traditionelle inspektionsmetoder kommer til kort, lyder næsten umulig - men det er netop, hvad XiniX AI har udviklet. Virksomheden, som har base i Odense, har nu sikret sig en pre-seed-investering, der skal bringe

IDA: Erfaring gør danskere mere positive over for sundhedsteknologi

Design & udviklingWireless & data22. 04. 2026

En ny undersøgelse fra IDA viser, at danskere, der bruger en app eller sensor med forbindelse til deres læge, er 76 procent positive over for teknologier, der deler sundhedsdata med sundhedspersonale. Blandt de adspurgte uden kendskab er kun 28 procent positive. Derfor er der brug for at styrke

Upgrid A/S vil levere solceller og batteri-backups til erhverv og offentlige bygninger

AktueltBranchenytPower22. 04. 2026

Et stigende pres på elnettet og behovet for stabile, fleksible energiløsninger skaber efterspørgsel efter nye, kompetente aktører i markedet. Med lanceringen af Upgrid A/S går Jysk Elteknik A/S og Jesper Stilling nu sammen om at levere gennemtænkte og driftssikre energiløsninger til virksomheder og

Terma styrker space-divisionen

BranchenytDesign & udviklingTop22. 04. 2026

Terma styrker sin ledelse af space-divisionen med udnævnelsen af ​​Mats Warstedt som senior vicepræsident, hvilket understøtter virksomhedens ambition om at accelerere væksten og positionere forretningen til den næste fase. Space-markedet undergår en hurtig transformation, drevet af stigende

Fuldt booket: International Drone Show melder udsolgt på udstillerstande

AktueltDesign & udviklingEventsProduktion22. 04. 2026

International Drone Show finder sted den 3.-4. juni 2026 på HCA Airport i Odense og har i år udvidet fra 100 til 158 standpladser - som alle nu er reserveret. Dermed tegner årets udgave til at blive den største til dato. Årets konference er udvidet i både omfang og indhold for at afspejle den

Toshiba lancerer 40V, 0,67mΩ N-kanal MOSFET

Komponenter & konnektorerPower22. 04. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH introducerer TPHR6704RL, en 40V N-kanal effekt-MOSFET fremstillet i den nyeste generation af U-MOS11-H processen. Komponenten er optimeret til switch-mode strømforsyninger til brug i datacentre samt i industrielt udstyr som højeffektive DC/DC-konvertere, switchede

Rohm udvikler 5. generations SiC-teknologi

Design & udviklingPower22. 04. 2026

Rohm har udviklet den nyeste enhed i sin EcoSiC-serie: 5. generations SiC MOSFET'er, der er optimeret til højeffektive strømforsyningsapplikationer. Denne teknologi er ideelt egnet til elektriske drivlinjer i biler – såsom traktionsinvertere til elbiler (xEV'er) – samt strømforsyninger til

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Elektronikmessen

    Nye 3D-designs og trykt elektronik i fokus på Elektronikmessen

  • Elektronikmessen

    Mød Eurochannels på Elektronikmessen 2026

  • Microchip Technology Inc.

    Programmable Logic Redefined for Simpler, Smarter, Fully Integrated Designs

  • HIN A/S

    Fleksibel SMT-produktion i fokus: Oplev Essemtec FOX VDS T på Elektronikmessen

  • Elektronikmessen

    Besøg ODU Denmark på Elektronikmessen 2026

  • InnoFour

    Questa One Smart Verification Solution

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    RECOM RACPRO1-S industrial power supplies – small size, huge possibilities

  • Elektronikmessen

    Mød Bolls ApS på Elektronikmessen 2026

  • InnoFour

    Seamless Digital Continuity: Xpedition EDM and Teamcenter Integration

  • EKTOS A/S

    EKTOS Expands Electronics Engineering Capacity with New Development Office in Lviv

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Robotter i Danmark giver flere medarbejdere i både ind- og udland samt øget omsætning

    22.04.2026

  • Kompakte 1.250VDC inverter-designs med nye spoler fra TDK

    22.04.2026

  • Gymnasier vil styrke AI i undervisningen

    22.04.2026

  • Robotstartup sikrer investering til teknologi, der kan inspicere farlige miljøer

    22.04.2026

  • IDA: Erfaring gør danskere mere positive over for sundhedsteknologi

    22.04.2026

  • Upgrid A/S vil levere solceller og batteri-backups til erhverv og offentlige bygninger

    22.04.2026

  • Terma styrker space-divisionen

    22.04.2026

  • Fuldt booket: International Drone Show melder udsolgt på udstillerstande

    22.04.2026

  • Toshiba lancerer 40V, 0,67mΩ N-kanal MOSFET

    22.04.2026

  • Rohm udvikler 5. generations SiC-teknologi

    22.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik