• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Design & udviklingTop21. 04. 2021 | Rolf Sylvester-Hvid

Lægemiddelgigant vil styrke robot- og innovationsmiljø omkring DTU Science Park

Design & udviklingTop21. 04. 2021 By Rolf Sylvester-Hvid

Roche Innovation Center Copenhagen har i årtier været en del af det unikke innovationsmiljø, som DTU Science Park og DTU danner ramme om, og nu vil den globale koncern skrue op for engagementet i hele økosystemet.

– Vi føler en klar forpligtelse til at bidrage til udviklingen af det danske startupmiljø, for det er også det, vi selv udspringer fra, lyder det fra Bo Ritsmar, Site Head i Roche Innovation Center Copenhagen.

Verdens største lægemiddel- og diagnostikvirksomhed, Roche, har mere end 70 medarbejdere ansat på Roche Innovation Center Copenhagen beliggende i DTU Science Park i Hørsholm. Tilbage i 2014 købte Roche den danske biotekvirksomhed Santaris Pharma, som er en pioner inden for udvikling af innovativ medicin til patienter. Og det er ikke tilfældigt, at de fandt sig til rette i forskerparken i Hørsholm.

– Santaris Pharma flyttede ind i DTU Science Park helt tilbage i 2003, og det var der flere gode grunde til. Vestpå kan de noget med vind, i Odense har de samlet sig om robotter, men her i københavnsområdet har vi et af verdens førende klynger inden for pharma og biotech, siger Bo Ritsmar, der også er ansvarlig for Roche Innovation Center Copenhagen, som er et af Roches i alt syv globale innovationscentre verden over.

– Nærhed til dygtige samarbejdspartnere i forskerparken eller tiltrækning af talent fra lokalområdet eller universiteterne giver stor værdi for os. Vi samarbejder også direkte med DTU i forskellige projekter, som skal sikre, at vi bidrager til det stærke innovationsøkosystem, vi har her.

En af hjørnestene i DTU Sciences Park er den tætte relation til en af verdens førende tekniske universiteter, Danmarks Tekniske Universitet. Historisk set har langt størstedelen af alle virksomheder i forskerparken samarbejdet med DTU. I 2020, hvor vi alle har været udfordret af coronapandemien, har det imidlertid været en udfordring for flere af forskerparkens virksomheder.

I DTU Science Parks årlige undersøgelse af forskerparkens virksomheder, Deep Tech Insights, har knap halvdelen svaret, at de har samarbejdet med DTU. Det gælder også for Roche, som endda er lykkes med at søsætte et nyt projekt, som skal styrke tilknytningen til iværksættermiljøet i og omkring DTU.

I første omgang er det ikke planen, at Roche skal investere kapital i startups, men snarere tilbyde deres kompetencer, ekspertise og erfaring:

– Vores umiddelbare tilgang er, at vi vil hjælpe med knowhow via vores tilstedeværelse i hele værdikæden af udvikling af lægemidler og behandlinger, og måske på længere sigt åbne for en bredere teknologisk support.

I DTU Science Park samarbejder to ud af tre virksomheder med andre virksomheder i forskerparken, og derfor er det også naturligt for Roche at kigge mod forskerparkens inkubator, Futurebox, for at spotte startups at samarbejde med:

– Det er noget vi arbejder på i øjeblikket. Vi vil blandt andet starte en dialog med Futurebox om et samarbejde, som kan gavne både Roche og de relevante startups, der er en del af inkubations- eller accelerationsprogrammerne i Lyngby , siger Bo Ritsmar.

Roche Innovation Center Copenhagen søsætter hele tiden nye projekter, som kan blive til ny medicin, hvilket der så arbejdes videre med i andre dele af den globale Roche-organisation. Men noget af det, der især fylder hos Roche for tiden er mulighederne i vores mobile devices:

– Hvordan kan mobile enheder, som vi bærer rundt på konstant, være med at til at forebygge og behandle sygdomme. Den data man kan udlede fra vores smartphones kan fortælle meget om vores fysisk og sundhed. For os ville det være interessant at kigge ind i et samarbejde med DTU om, hvordan vi indhenter og behandler denne type data, som jo i sagens natur er meget følsomme. Nærhed til dygtige samarbejdspartnere i forskerparken eller tiltrækning af talent fra lokalområdet eller universiteterne giver stor værdi for os, konstaterer Bo Ritsmar.

Roche er verdens største lægemiddel- og diagnostikvirksomhed. Roche Pharmaceuticals er den største leverandør af lægemidler til danske hospitaler. Roche Diagnostics er markedsleder inden for in vitro-diagnostiske produkter og vævsbaseret cancerdiagnostik. Roche Diabetes Care er en af de største leverandører af blodsukkermåleudstyr til diabeteskontrol. I 2014 købte Roche den danske virksomhed Santaris Pharma A/S. I forbindelse med købet blev Roche Innovation Center Copenhagen oprettet for at fastholde forsknings- og udviklingsaktiviteterne i Danmark. Roche Innovation Center Copenhagen holder i dag til på Fremtidsvej 3 i forskerparken i Hørsholm, hvor 70 medarbejdere er beskæftiget i nye, moderniserede lokaler. Roche Innovation Center Copenhagen er i dag ét af Roches i alt syv innovationscentre, som er fordelt over hele verdenen.

Skrevet i: Design & udvikling, Top

Seneste nyt fra redaktionen

SDU tester redningsdroner i Arktis

Design & udviklingTop18. 03. 2026

Enhver, der har set DR-dokumentarserien ”De arktiske reddere”, ved, at redningsaktioner i Grønland er relativt hyppige, ekstremt alvorlige, og at det kan være overraskende svært at finde dem, der har brug for hjælp, på verdens største ø.   Inden for en årrække kan redderne måske få

Ingeniørforeningen, IDA: It-kriminelle står på spring når årsopgørelsen frigives

AktueltEventsWireless & data18. 03. 2026

Danskerne skal passe på med ikke at falde i de it-kriminelles kløer i forbindelse med, at SKAT den kommende weekend åbner op for den digitale adgang til årsopgørelsen. Det har nemlig udviklet sig til en begivenhed på højde med juleaften, hvor danskerne gladeligt sidder i kø i timevis, og det kan

Danisense udstiller på APEC 2026i San Antonio, Texas, USA, 22. – 26. marts

AktueltEventsTest & mål18. 03. 2026

Danisense udstiller på APEC 2026, der finder sted i San Antonio mellem 22. og 26. marts, 2026 i Henry B. Gonzalez Convention Center. Besøgende kan finde Danisense på stand 2155 hos sin solide distributionspartner i USA gennem mange år, GMW Associates. På messen vil Danisense lancere MK500ID, en

Toshiba sampler gate-driver IC til automotive DC-børstemotorer

Komponenter & konnektorerPower18. 03. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH sampler nu TB9104FTG, en gate-driver IC designet til styring af DC-børstemotorer med høje strømtræk. Applikationer omfatter motoriserede bagklapper, skydedøre og justérbare sæder. Ud over de valgfrit tilgængelige standard PWM input-pins, så indeholder den nye

Alsidigt AC/DC-modul sætter nye standarder for effekttæthed

Power18. 03. 2026

Det nye RACM65S-K/277 AC/DC-modul fra Recom leverer en førende effekttæthed på hele 20W/in³ og op til 65W fra et kapslet PCB-monteringsmodul, der kun måler 52,5mm x 40mm x 25mm, og som har en industristandard P12+ pin-out. AC/DC-modulet tåler et udvidet universelt indgangsområde på 85 – 305VAC

Up Cloud og Bunny Net indgår partnerskab om europæiske cloud- og edge-tjenester

BranchenytWireless & data18. 03. 2026

Samarbejdet mellem Up Cloud og Bunny Net kobler UpClouds cloud-infrastruktur i Europa sammen med bunny.nets globale netværk af edge-noder. Dermed kan virksomheder udvikle, skalere og levere applikationer globalt, samtidig med at data håndteres under europæisk lovgivning. Partnerskabet kommer på et

HV-serie af termisk ledende pads forbedrer elektrisk isolering

Komponenter & konnektorer18. 03. 2026

Parker Hannifins Chomerics Division introducerer  Cho-Therm HV-serien, en ny serie af termisk ledende interface-pads, der tilbyder endnu højere niveauer af elektrisk isolering. Det avancerede sortiment af materialer kombinerer høj varmeafledningsevne og elektrisk isolering med indbygget

Grinn sender Synaptics Coral Dev Board på markedet

Design & udviklingIoT & embedded16. 03. 2026

Grinn, specialist inden for embeddede systemer og IoT-designs, er stolt af at kunne annoncere sin rolle i hardwaredesign og -udvikling af det nye Synaptics Coral Dev Board i begrænset udgave, der er designet til at bringe AI-accelererede, multimodale applikationer til live. Synaptics Coral Dev

Strømforsyningen tager spidsbelastningerne i stiv arm

Power16. 03. 2026

RepComp introducerer den nyeFSP240-P37P enhed fra taiwanesiske FSP.  Det er den første i en serie af tre forskellige AC/DC strømforsyninger, der kombinerer kompakt design med høj peak-effekt og bredt temperaturområde, hvilket gør den velegnet til krævende industrielle styre- og

AI overrasker virksomhed: “Genkender selv de mindste detaljer”

Design & udvikling16. 03. 2026

Hvordan kan robotter med AI-baserede kameraer genkende og håndtere emner med forskellige former? Det spørgsmål har flere danske industrivirksomheder undersøgt sammen med Teknologisk Institut i et MADE-projekt. Og svaret overraskede:Håndtering af emner med robotter fungerer bedst, når emnerne har

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Microchip Technology Inc.

    New BZPACK mSiC® Power Modules Are Designed for Demanding Applications in Harsh Environments

  • Würth Elektronik Danmark A/S

    Gratis teknisk seminar i Aarhus 14. april 2026

  • ODU Denmark

    Når præcision gør forskellen…

  • Mouser Electronics

    Engineers Look to Mouser Electronics for Wide Selection of STMicroelectronics Products

  • ODU Denmark

    ODU leverer kabelkonfektionering i højeste kvalitet 

  • Elektronikmessen

    Besøg Hamamatsu Photonics Norden AB på Elektronikmessen 2026

  • SynFlex A/S

    Alsidig indstøbningsløsning til krævende elektronikmiljøer

  • ODU Denmark

    Strømlinet test-setup og stabile forbindelser

  • Mouser Electronics

    Mouser Now Shipping New Renesas Electronics RA8D2 Microcontrollers for IoT and Industrial Applications

  • Microchip Technology Inc.

    Mythic® Selects memBrain™ Technology from Silicon Storage Technology® for its Next Generation of Ultra-Low-Power Analog Processing Units

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • SDU tester redningsdroner i Arktis

    18.03.2026

  • Ingeniørforeningen, IDA: It-kriminelle står på spring når årsopgørelsen frigives

    18.03.2026

  • Danisense udstiller på APEC 2026i San Antonio, Texas, USA, 22. – 26. marts

    18.03.2026

  • Toshiba sampler gate-driver IC til automotive DC-børstemotorer

    18.03.2026

  • Alsidigt AC/DC-modul sætter nye standarder for effekttæthed

    18.03.2026

  • Up Cloud og Bunny Net indgår partnerskab om europæiske cloud- og edge-tjenester

    18.03.2026

  • HV-serie af termisk ledende pads forbedrer elektrisk isolering

    18.03.2026

  • Grinn sender Synaptics Coral Dev Board på markedet

    16.03.2026

  • Strømforsyningen tager spidsbelastningerne i stiv arm

    16.03.2026

  • AI overrasker virksomhed: “Genkender selv de mindste detaljer”

    16.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik