• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Design & udviklingTop21. 04. 2021 | Rolf Sylvester-Hvid

Lægemiddelgigant vil styrke robot- og innovationsmiljø omkring DTU Science Park

Design & udviklingTop21. 04. 2021 By Rolf Sylvester-Hvid

Roche Innovation Center Copenhagen har i årtier været en del af det unikke innovationsmiljø, som DTU Science Park og DTU danner ramme om, og nu vil den globale koncern skrue op for engagementet i hele økosystemet.

– Vi føler en klar forpligtelse til at bidrage til udviklingen af det danske startupmiljø, for det er også det, vi selv udspringer fra, lyder det fra Bo Ritsmar, Site Head i Roche Innovation Center Copenhagen.

Verdens største lægemiddel- og diagnostikvirksomhed, Roche, har mere end 70 medarbejdere ansat på Roche Innovation Center Copenhagen beliggende i DTU Science Park i Hørsholm. Tilbage i 2014 købte Roche den danske biotekvirksomhed Santaris Pharma, som er en pioner inden for udvikling af innovativ medicin til patienter. Og det er ikke tilfældigt, at de fandt sig til rette i forskerparken i Hørsholm.

– Santaris Pharma flyttede ind i DTU Science Park helt tilbage i 2003, og det var der flere gode grunde til. Vestpå kan de noget med vind, i Odense har de samlet sig om robotter, men her i københavnsområdet har vi et af verdens førende klynger inden for pharma og biotech, siger Bo Ritsmar, der også er ansvarlig for Roche Innovation Center Copenhagen, som er et af Roches i alt syv globale innovationscentre verden over.

– Nærhed til dygtige samarbejdspartnere i forskerparken eller tiltrækning af talent fra lokalområdet eller universiteterne giver stor værdi for os. Vi samarbejder også direkte med DTU i forskellige projekter, som skal sikre, at vi bidrager til det stærke innovationsøkosystem, vi har her.

En af hjørnestene i DTU Sciences Park er den tætte relation til en af verdens førende tekniske universiteter, Danmarks Tekniske Universitet. Historisk set har langt størstedelen af alle virksomheder i forskerparken samarbejdet med DTU. I 2020, hvor vi alle har været udfordret af coronapandemien, har det imidlertid været en udfordring for flere af forskerparkens virksomheder.

I DTU Science Parks årlige undersøgelse af forskerparkens virksomheder, Deep Tech Insights, har knap halvdelen svaret, at de har samarbejdet med DTU. Det gælder også for Roche, som endda er lykkes med at søsætte et nyt projekt, som skal styrke tilknytningen til iværksættermiljøet i og omkring DTU.

I første omgang er det ikke planen, at Roche skal investere kapital i startups, men snarere tilbyde deres kompetencer, ekspertise og erfaring:

– Vores umiddelbare tilgang er, at vi vil hjælpe med knowhow via vores tilstedeværelse i hele værdikæden af udvikling af lægemidler og behandlinger, og måske på længere sigt åbne for en bredere teknologisk support.

I DTU Science Park samarbejder to ud af tre virksomheder med andre virksomheder i forskerparken, og derfor er det også naturligt for Roche at kigge mod forskerparkens inkubator, Futurebox, for at spotte startups at samarbejde med:

– Det er noget vi arbejder på i øjeblikket. Vi vil blandt andet starte en dialog med Futurebox om et samarbejde, som kan gavne både Roche og de relevante startups, der er en del af inkubations- eller accelerationsprogrammerne i Lyngby , siger Bo Ritsmar.

Roche Innovation Center Copenhagen søsætter hele tiden nye projekter, som kan blive til ny medicin, hvilket der så arbejdes videre med i andre dele af den globale Roche-organisation. Men noget af det, der især fylder hos Roche for tiden er mulighederne i vores mobile devices:

– Hvordan kan mobile enheder, som vi bærer rundt på konstant, være med at til at forebygge og behandle sygdomme. Den data man kan udlede fra vores smartphones kan fortælle meget om vores fysisk og sundhed. For os ville det være interessant at kigge ind i et samarbejde med DTU om, hvordan vi indhenter og behandler denne type data, som jo i sagens natur er meget følsomme. Nærhed til dygtige samarbejdspartnere i forskerparken eller tiltrækning af talent fra lokalområdet eller universiteterne giver stor værdi for os, konstaterer Bo Ritsmar.

Roche er verdens største lægemiddel- og diagnostikvirksomhed. Roche Pharmaceuticals er den største leverandør af lægemidler til danske hospitaler. Roche Diagnostics er markedsleder inden for in vitro-diagnostiske produkter og vævsbaseret cancerdiagnostik. Roche Diabetes Care er en af de største leverandører af blodsukkermåleudstyr til diabeteskontrol. I 2014 købte Roche den danske virksomhed Santaris Pharma A/S. I forbindelse med købet blev Roche Innovation Center Copenhagen oprettet for at fastholde forsknings- og udviklingsaktiviteterne i Danmark. Roche Innovation Center Copenhagen holder i dag til på Fremtidsvej 3 i forskerparken i Hørsholm, hvor 70 medarbejdere er beskæftiget i nye, moderniserede lokaler. Roche Innovation Center Copenhagen er i dag ét af Roches i alt syv innovationscentre, som er fordelt over hele verdenen.

Skrevet i: Design & udvikling, Top

Seneste nyt fra redaktionen

STMicroelectronics og Leopard Imaging giver robotterne bedre syn

IoT & embedded27. 03. 2026

STMicroelectronics og Leopard Imaging har introduceret et alt-i-et multimodalt synsmodul til humanoide og andre avancerede robotsystemer. Ved at kombinere ST-billedgenerering, 3D-kortlægning og bevægelsesregistrering med NVIDIA Holoscan Sensor Bridge-teknologien integreres modulet samlet med NVIDIA

Nye højpræcise tykfilmmodstande fra Panasonic Industry giver plads- og priseffektive designs

Komponenter & konnektorer27. 03. 2026

Den nye serie af Panasonics ERJPC højpræcise tykfilmsmodstande giver høje præcisionsniveauer, som tidligere kun har kunnet realiseres med tyndfilmsteknologi, så kunderne opnår en større effekttæthed og priseffektivitet. Med sin TCR (Temperature Coefficient of Resistance) ned til 25ppm/K og stramme

Dronevirksomhed i Odense opruster – nu begynder rekrutteringen

BranchenytDesign & udviklingProduktionTop27. 03. 2026

Da dronevirksomheden Thunderstrike Aviation sidste år åbnede en 5.000 kvadratmeter stor dronefabrik ved HCA Airport i Odense, markerede det starten på en omfattende europæisk satsning. Nu tager virksomheden næste skridt og opruster markant på medarbejderfronten. Thunderstrike udvikler avancerede

Nye BZPACK mSiC effektmoduler er designet til krævende applikationer

AktueltIoT & embeddedPower27. 03. 2026

Microchip Technology lancerer sine  BZPACK mSiC effektmoduler designet til at opfylde de strengeste High Humidity High Voltage High Temperature Reverse Bias (HV‑H3TRB) standarder. BZPACK-modulerne giver en overlegen grad af pålidelighed med strømlinet produktion og alsidige

Danske særkrav lammer solcellemarkedet

AktueltBranchenytPower27. 03. 2026

Nye tekniske særkrav til solcelleanlæg håndteret af Energinet og Green Power Denmark har sat store dele af det danske solcellemarked i stå. Branchen advarer nu om alvorlige konsekvenser for både den grønne omstilling, virksomhedernes konkurrenceevne og Danmarks energisikkerhed. Siden reglerne

ODU lancerer nye ODU-MAC Silver-/White-Line moduler

Komponenter & konnektorer27. 03. 2026

Interaktion mellem mennesker og robotter kan være et komplekst område med høje sikkerhedskrav. Især med højstrøms-løsninger er brugersikkerheden afgørende vigtig. Et vigtigt aspekt er at øge brugersikkerheden, et andet er gøre det, mens produktfordelene bevares. Derfor er ODUs nye ODU-MAC

IDA: Flere unge søger det tekniske gymnasium

Branchenyt27. 03. 2026

I år har 3.227 søgt htx, hvilket er flere i forhold til 2025 og 2024. Sidste år søgte 3.196 og året før lå tallet på 3.193. Den stabile søgning vækker glæde hos Ingeniørforeningen, IDA. Formand for IDA Laura Klitgaard understreger, at Danmark mere end nogensinde før har brug for unge, der vælger

Danisense introducerer ny højpræcisDC- og AC clamp-on strømtransducer

PowerTest & mål25. 03. 2026

Danisense lancerer MK500ID, den første nye og højpræcise DC- og AC clamp-on strømtransducer designet til galvanisk isolerede målinger på op til 500Arms og -DC. MK500ID clamp-on strømtransduceren har en fremragende ydelse inklusive markedets bedste faseskift-karakteristisk på kun 0,05° ved frekvenser

Same Sky lancerer nye tryk og taster til panelmontage

Komponenter & konnektorer25. 03. 2026

Same Skys Switches Group tilføjer nu panelmonterede tryk og switche til sit program af tryk, taster og switche. PB2-, PB3-, PB4- og PB5-serierne er med ringetryk eller afbrydere efter SPST- eller SPST-NO typerne og enten off-on eller off-(on) skiftefunktioner. Alle modeller er som standard i

Dansk Solcelleforening åbner for nye medlemmer

Power25. 03. 2026

Danmark har rundet 5 GW solcellekapacitet. Det markerer en milepæl, men også begyndelsen på næste fase af den grønne omstilling. Derfor inviterer Dansk Solcelleforening nu flere aktører ind i medlemskredsen. På Dansk Solcelleforenings ordinære generalforsamling den 19. marts 2026 vedtog

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    Authorised Distributor Mouser Electronics Offers Engineers the Latest in Secure Component Solutions from NXP Semiconductors

  • InnoFour

    Free live webinar April 16 on how to achieve Cyber Resilience Act Compliance

  • Mouser Electronics

    Now at Mouser: NXP Semiconductors’ IW610 Wi-Fi 6 Tri-Radio SoC Elevates Connectivity in IoT Applications

  • Eaton

    Eaton på El & Teknik 2026: Elektrificering stiller nye krav til elnet og industrielle løsninger

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Sponsors 2026 Global Create the Future Design Contest to Inspire Technological Innovation

  • Elektronikmessen

    Mød Simple ERP på Elektronikmessen 2026

  • InnoFour

    The hidden complexity of modern power Electronics Design

  • Mouser Electronics

    Mouser’s Autonomous Vehicle Online Resource Centre Addresses Real-World Deployment Challenges

  • Microchip Technology Inc.

    Introducing Automotive-Qualified System-in-Package Hybrid MCU for Automotive and E-Mobility Human-Machine Interface Applications

  • Elektronikmessen

    Mød EKTOS Group på Elektronikmessen 2026

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • STMicroelectronics og Leopard Imaging giver robotterne bedre syn

    27.03.2026

  • Nye højpræcise tykfilmmodstande fra Panasonic Industry giver plads- og priseffektive designs

    27.03.2026

  • Dronevirksomhed i Odense opruster – nu begynder rekrutteringen

    27.03.2026

  • Nye BZPACK mSiC effektmoduler er designet til krævende applikationer

    27.03.2026

  • Danske særkrav lammer solcellemarkedet

    27.03.2026

  • ODU lancerer nye ODU-MAC Silver-/White-Line moduler

    27.03.2026

  • IDA: Flere unge søger det tekniske gymnasium

    27.03.2026

  • Danisense introducerer ny højpræcisDC- og AC clamp-on strømtransducer

    25.03.2026

  • Same Sky lancerer nye tryk og taster til panelmontage

    25.03.2026

  • Dansk Solcelleforening åbner for nye medlemmer

    25.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik