• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Design & udviklingTop21. 04. 2021 | Rolf Sylvester-Hvid

Lægemiddelgigant vil styrke robot- og innovationsmiljø omkring DTU Science Park

Design & udviklingTop21. 04. 2021 By Rolf Sylvester-Hvid

Roche Innovation Center Copenhagen har i årtier været en del af det unikke innovationsmiljø, som DTU Science Park og DTU danner ramme om, og nu vil den globale koncern skrue op for engagementet i hele økosystemet.

– Vi føler en klar forpligtelse til at bidrage til udviklingen af det danske startupmiljø, for det er også det, vi selv udspringer fra, lyder det fra Bo Ritsmar, Site Head i Roche Innovation Center Copenhagen.

Verdens største lægemiddel- og diagnostikvirksomhed, Roche, har mere end 70 medarbejdere ansat på Roche Innovation Center Copenhagen beliggende i DTU Science Park i Hørsholm. Tilbage i 2014 købte Roche den danske biotekvirksomhed Santaris Pharma, som er en pioner inden for udvikling af innovativ medicin til patienter. Og det er ikke tilfældigt, at de fandt sig til rette i forskerparken i Hørsholm.

– Santaris Pharma flyttede ind i DTU Science Park helt tilbage i 2003, og det var der flere gode grunde til. Vestpå kan de noget med vind, i Odense har de samlet sig om robotter, men her i københavnsområdet har vi et af verdens førende klynger inden for pharma og biotech, siger Bo Ritsmar, der også er ansvarlig for Roche Innovation Center Copenhagen, som er et af Roches i alt syv globale innovationscentre verden over.

– Nærhed til dygtige samarbejdspartnere i forskerparken eller tiltrækning af talent fra lokalområdet eller universiteterne giver stor værdi for os. Vi samarbejder også direkte med DTU i forskellige projekter, som skal sikre, at vi bidrager til det stærke innovationsøkosystem, vi har her.

En af hjørnestene i DTU Sciences Park er den tætte relation til en af verdens førende tekniske universiteter, Danmarks Tekniske Universitet. Historisk set har langt størstedelen af alle virksomheder i forskerparken samarbejdet med DTU. I 2020, hvor vi alle har været udfordret af coronapandemien, har det imidlertid været en udfordring for flere af forskerparkens virksomheder.

I DTU Science Parks årlige undersøgelse af forskerparkens virksomheder, Deep Tech Insights, har knap halvdelen svaret, at de har samarbejdet med DTU. Det gælder også for Roche, som endda er lykkes med at søsætte et nyt projekt, som skal styrke tilknytningen til iværksættermiljøet i og omkring DTU.

I første omgang er det ikke planen, at Roche skal investere kapital i startups, men snarere tilbyde deres kompetencer, ekspertise og erfaring:

– Vores umiddelbare tilgang er, at vi vil hjælpe med knowhow via vores tilstedeværelse i hele værdikæden af udvikling af lægemidler og behandlinger, og måske på længere sigt åbne for en bredere teknologisk support.

I DTU Science Park samarbejder to ud af tre virksomheder med andre virksomheder i forskerparken, og derfor er det også naturligt for Roche at kigge mod forskerparkens inkubator, Futurebox, for at spotte startups at samarbejde med:

– Det er noget vi arbejder på i øjeblikket. Vi vil blandt andet starte en dialog med Futurebox om et samarbejde, som kan gavne både Roche og de relevante startups, der er en del af inkubations- eller accelerationsprogrammerne i Lyngby , siger Bo Ritsmar.

Roche Innovation Center Copenhagen søsætter hele tiden nye projekter, som kan blive til ny medicin, hvilket der så arbejdes videre med i andre dele af den globale Roche-organisation. Men noget af det, der især fylder hos Roche for tiden er mulighederne i vores mobile devices:

– Hvordan kan mobile enheder, som vi bærer rundt på konstant, være med at til at forebygge og behandle sygdomme. Den data man kan udlede fra vores smartphones kan fortælle meget om vores fysisk og sundhed. For os ville det være interessant at kigge ind i et samarbejde med DTU om, hvordan vi indhenter og behandler denne type data, som jo i sagens natur er meget følsomme. Nærhed til dygtige samarbejdspartnere i forskerparken eller tiltrækning af talent fra lokalområdet eller universiteterne giver stor værdi for os, konstaterer Bo Ritsmar.

Roche er verdens største lægemiddel- og diagnostikvirksomhed. Roche Pharmaceuticals er den største leverandør af lægemidler til danske hospitaler. Roche Diagnostics er markedsleder inden for in vitro-diagnostiske produkter og vævsbaseret cancerdiagnostik. Roche Diabetes Care er en af de største leverandører af blodsukkermåleudstyr til diabeteskontrol. I 2014 købte Roche den danske virksomhed Santaris Pharma A/S. I forbindelse med købet blev Roche Innovation Center Copenhagen oprettet for at fastholde forsknings- og udviklingsaktiviteterne i Danmark. Roche Innovation Center Copenhagen holder i dag til på Fremtidsvej 3 i forskerparken i Hørsholm, hvor 70 medarbejdere er beskæftiget i nye, moderniserede lokaler. Roche Innovation Center Copenhagen er i dag ét af Roches i alt syv innovationscentre, som er fordelt over hele verdenen.

Skrevet i: Design & udvikling, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Systematic fordobler overskud: Forsvarssoftware og kunstig intelligens driver væksten

BranchenytWireless & data15. 12. 2025

Det mærker den danske softwarevirksomhed Systematic, der fejrer 40-års jubilæum med sit stærkeste regnskab nogensinde: En omsætning på 2,2 milliarder kroner og et resultat (EBIT) på 803 millioner kroner, hvilket er mere end en fordobling i forhold til året før. Når en dansk fregat skal koordinere

Mangler virksomheden dygtige ingeniører?

BranchenytEvents15. 12. 2025

Danske virksomheder har lige nu en unik mulighed for at komme helt tæt på næste generation af DTU-talenter:DSE Messen 2026 finder sted den 25.–26. marts på DTU Lyngby, og vi har stadig enkelte ledige stande. Messen er Danmarks største karriereevent for studerende og nyuddannede inden for STEM

Nye standarder for termisk inspektion

Test & mål15. 12. 2025

Flir i65 fra Elma Instruments er fremtidens termiske kamera, der sætter nye standarder for termisk inspektion. Kameraet har en termisk detektor på 480x640 pixel, og er opbygget med en intuitiv app-baseret brugerflade, skarp billedkvalitet, indbygget mobilkommunikation (LTE) og cloud-integration –

AI presser virksomhedernes infrastruktur uden moderne datalagring

Wireless & data15. 12. 2025

Den globale AI-æra betyder, at virksomheder i dag står midt i et teknologisk paradigmeskifte, hvor kunstig intelligens flytter sig fra pilotprojekter til at være en reel konkurrencefaktor, men it-infrastrukturen er i mange tilfælde ikke fulgt med. Konsekvensen er et voksende “AI readiness gap”, hvor

Industrivirksomheder bør tage ved lære af datacentre om risikovurdering

AktueltPower15. 12. 2025

I disse måneder er en ny virkelighed ved at gå op for ledelser i landets mange små og store industrivirksomheder – årtiers stabil elforsyning er ved at vige for et stort antal fluktueringer – udsving i spændingen – i elnettet. For almindelige husejere vil det måske opleves ved et glimt i pæren,

Dansk drone med edge AI er klar til kamp

Design & udviklingTop15. 12. 2025

AI er de seneste år rykket ud af forskermiljøet og ind i hverdagen, men de fleste løsninger kræver adgang til skyen og stor infrastruktur. Det er en udfordring i områder uden netværk eller strøm, hvor off-grid-løsninger er nødvendige. Sådan lyder det fra CEO Jacob Hesselballe, der ejer

FAMES CMOS-gennembrud for lav procestemperatur i 3D chip-stacking

AktueltDesign & udvikling15. 12. 2025

Af Jørgen Sarlvit Larsen, illustrationer: CEA Leti På IEDM 2025 konferencen i San Francisco primo december kunne CEA-Leti rapportere om en væsentlig milepæl for næste generation af 3D chip-stacking, nemlig fuldt funktionsdygtige 2,5 V SOI CMOS-komponenter fremstillet ved 400ºC. Komponenterne

IDA: Nye overraskende STEM/IT-kompetencer kan styrke dansk cybersikkerhed

Design & udviklingTopWireless & data12. 12. 2025

I en tid, hvor både cybertrusler og mangel på kvalificerede IT-specialister vokser, har Projekt ”Fast Track” i to år sat et nyt og menneskeligt aftryk på den digitale dagsorden.  Under ledelse af IDA og med støtte fra Industriens Fond, har 370 deltagere været igennem et intensivt

Nohau og Cryptera Device Security i strategisk partnerskab om embedded sikkerhed

AktueltBranchenytIoT & embedded12. 12. 2025

Nohau Solutions har indgået et strategisk kommercielt partnerskab med Cryptera Device Security. Samarbejdet styrker begge virksomheders evne til at hjælpe producenter med at reagere på de stigende krav til cybersikkerhed og compliance i hele Skandinavien. Europæiske regler som Cyber

3D integration på silicium baner vejen for prisgunstige RF front-ends

AktueltDesign & udvikling12. 12. 2025

Af Jørgen Sarlvit Larsen, foto: ST Microeletronics og CEA Leti På IEDM 2025 konferencen i San Francisco præsenterede CEA-Leti og STMicroelectronics en ny, højtydende og alsidig RF Si platform, som co-integrerer de bedste aktive og passive enheder til RF og optiske front-end moduler (FEM). Deres

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • InnoFour

    6 reasons why Jira users will love Polarion

  • Mouser Electronics

    The Latest News from Mouser Electronics

  • InnoFour

    What’s new in Xpedition, HyperLynx and Valor 2510 release?

  • RODAN Technologies A/S

    Glædelig jul fra alle os hos RODAN

  • Elma Instruments A/S

    Nye standarder for termisk inspektion med FLIR i65 og Elma Instruments

  • Mouser Electronics

    Explore the Evolution of Robotics to Autonomy in New eBook from Mouser Electronics and onsemi

  • InnoFour

    Polarion ALM 2512 – What’s new and noteworthy

  • Phoenix Contact A/S

    Berøringsbeskyttede printkortstik med skruetilslutning

  • InnoFour

    PCBflow: Cloud-Based DFM for PCB Manufacturing Readiness

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Halves the Power Required to Measure How Much Power Portable Devices Consume

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Systematic fordobler overskud: Forsvarssoftware og kunstig intelligens driver væksten

    15.12.2025

  • Mangler virksomheden dygtige ingeniører?

    15.12.2025

  • Nye standarder for termisk inspektion

    15.12.2025

  • AI presser virksomhedernes infrastruktur uden moderne datalagring

    15.12.2025

  • Industrivirksomheder bør tage ved lære af datacentre om risikovurdering

    15.12.2025

  • Dansk drone med edge AI er klar til kamp

    15.12.2025

  • FAMES CMOS-gennembrud for lav procestemperatur i 3D chip-stacking

    15.12.2025

  • IDA: Nye overraskende STEM/IT-kompetencer kan styrke dansk cybersikkerhed

    12.12.2025

  • Nohau og Cryptera Device Security i strategisk partnerskab om embedded sikkerhed

    12.12.2025

  • 3D integration på silicium baner vejen for prisgunstige RF front-ends

    12.12.2025

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik