• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltDesign & udvikling13. 11. 2019 | Rolf Sylvester-Hvid

Iværksættere har svært ved at finde samarbejdspartnere – og det kan koste på bundlinjen

AktueltDesign & udvikling13. 11. 2019 By Rolf Sylvester-Hvid

For en iværksætter kan et patent være forskellen mellem en god idé og en gunstig forretning – særligt hvis det lykkes at få den rigtige samarbejdspartner med om bord.  Desværre går mange iværksættere glip af store fordele, fordi de har vanskeligt ved at finde samarbejdspartnere uden for deres eksisterende netværk.

En ny undersøgelse fra Den Europæiske Patentmyndighed, EPO, viser, at samarbejde med andre aktører spiller en væsentlig rolle for små og mellemstore virksomheders (SMV’ers) forsøg på at få en forretning ud af deres opfindelser. Halvdelen af alle patenterede opfindelser, der kommercialiseres af SMV’er, er resultat af et samarbejde med andre virksomheder.

Det er ikke mangel på motivation, der udgør problemet. 85 procent af virksomhederne peger på, at samarbejde kan give dem større indtjening, og 73 procent ser samarbejde som en mulighed for at opnå øget markedsadgang.

”Mange iværksættere er udfordret på ressourcer, og det kan koste dyrt ikke at have de rigtige samarbejdspartnere. Det er afgørende for mange iværksætteres muligheder for at kommercialisere deres opfindelser, at de kan indgå samarbejde med andre virksomheder for at skalere deres forretning, styrke markedsadgangen og i sidste ende øge deres indtjening,” siger Anne Rejnhold, kontorchef i Patent- og Varemærkestyrelsen.

Netværket kan udvides gennem handelsplatform
Undersøgelsen viser dog også, at det er en kæmpe udfordring for iværksætterne og SMV’er at finde samarbejdspartnere uden for deres allerede eksisterende netværk. 77 procent af iværksættere og SMV’erne finder deres nye samarbejdspartnere via personlige kontakter, mens 67 procent bruger eksisterende forretningspartnere. Herved går virksomhederne potentielt glip af nye samarbejdspartnere, som ville komplementere deres forretning bedre.

Patent- og Varemærkestyrelsen har længe været opmærksom på denne udfordring og driver derfor handelsplatformen IP Marketplace, som har til formål at fremme handel med patenter og varemærker.

”Patenter og varemærker er varer, du kan sælge og tjene penge på, som var det sko, tøj og andre forbrugsvarer. Vi har arbejdet på at skabe en portal, hvor de rette sælgere, købere og samarbejdspartnere kan nå hinanden – også udenfor Danmarks grænser” siger Anne Rejnhold.

Styrelsen har i en årrække arbejdet aktivt for at indgå internationale samarbejdsaftaler med andre organisationer for at fremme handel med rettigheder globalt til gavn for iværksættere og SMV’er. Patent- og Varemærkestyrelsen indgik i oktober en aftale med patent- og varemærkekontoret i Brasilien om at udbrede brugen af IP Marketplace.

Styrelsen har dermed 22 samarbejdsaftaler med internationale organisationer.

Man kan læse hele rapporten fra EPO her:
https://www.epo.org/news-issues/news/2019/20191104.html

Skrevet i: Aktuelt, Design & udvikling

Seneste nyt fra redaktionen

Hannover messe nu med helt ny udstillingssektion: Forsvarsproduktion

EventsProduktion16. 11. 2025

Defense Production Area i hal 26 på industrimessen i Hannover vil i dagene 20. - 24. april, 2026, udgøre en central platform for producenter og leverandører af teknologier, maskiner, systemer og/eller komponenter, som bruges til fremstilling af sikkerhedskritiske produkter. Det er usædvanligt, at

TDK udvider i7A-serien med højtydende DC/DC step-down-konvertere op til 1.000W

Power15. 11. 2025

TDK Corporation udvider sin TDK Lambda i7A-serie af ikke-isolerede DC/DC step-down-konvertere og introducerer nye højtydende modeller, der leverer op til 1.000 W udgangseffekt og understøtter udgangsstrømme på 60A og 80A. Dette repræsenterer en betydelig stigning på op til 82 % i forhold til

Ny EU-forordning udvider krav til producentansvar for batterier

BranchenytProduktion15. 11. 2025

I august er implementeringen af en ny EU-forordning for producentansvaret for batterier begyndt. Det betyder, at flere batterityper nu bliver underlagt producentansvar, og at kravene til de berørte virksomheder skærpes. Samtidig sættes der ambitiøse mål for, hvor høj indsamlingsprocenten af brugte

Første gang i Europa: OpenAI dømt for misbrug af musik – Koda kalder dommen historisk

BranchenytWireless & data15. 11. 2025

Retten i München har som den første domstol i Europa dømt en AI-tjeneste for krænkelse af ophavsretten ved at misbruge rettighedsbeskyttede sangtekster. Koda kalder dommen historisk og et vigtigt skridt mod, at AI kan udvikle sig i en bedre retning, hvor man som musikskaber modtager en retfærdig

Europæisk Quantum Excellence Center forankres ved Center for Kvantematematik

AktueltDesign & udviklingWireless & data15. 11. 2025

Syddansk Universitet er blevet udpeget til at varetage den videnskabelige ledelse af det nye europæiske forskningscenter Quantum Excellence Center (QEX). SDU deltager i tæt samarbejde med Aalborg Universitet, Aarhus Universitet, Copenhagen Business School, Danmarks Tekniske Universitet og Københavns

Virkelighedstjek til industrien: ”En tid med store muligheder – men også enorme risici”

AktueltBranchenytProduktion15. 11. 2025

De kommende år bliver ikke ’business as usual’ for fremstillingsindustrien, og det bliver afgørende at kunne afkode det politiske landskab. Det var budskabet fra økonomisk kommentator Frank Hvid, da han i går holdt et oplæg på Omrons Nordic Partner Summit om industriens største strategiske

IDA positiv over for regeringens klare taskforce-anbefalinger til mere iværksætteri

Design & udviklingTop15. 11. 2025

Regeringens taskforce for styrket viden- og teknologioverførsel har overrakt sine anbefalinger til uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund og erhvervsminister Morten Bødskov. Anbefalingerne vækker stor begejstring hos Ingeniørforeningen, IDA, hvor formand Laura Klitgaard kalder dem

DTU’s innovations-DNA bliver en national ramme

Design & udviklingTop14. 11. 2025

Nye anbefalinger skal sikre, at dansk forskning kommer ud og gør gavn som kommercielle markedsløsninger i nye startup-virksomheder. DTU’s rektor Anders Bjarklev finder det positivt, at DTU’s mangeårige arbejde med innovation nu afspejler sig i en national ramme. Én af universitetets

Arduino UNO Q kan nu bestilles gennem Mouser Electronics

IoT & embedded14. 11. 2025

Mouser Electronics, Inc., den autoriserede globale distributør med de nyeste elektroniske komponenter og industrielle automationsprodukter™, fortæller nu, at UNO Q single-board computeren fra Arduino®  nu kan bestilles gennem eu.mouser.com. Arduinos UNO Q single-board computer (SBC)

Seks nye DTMOSVI 600V-serie N-kanal effekt-MOSFETs med4-pin TO-247-4L(X) huse

Komponenter & konnektorerPower14. 11. 2025

Toshiba Electronics Europe GmbH lancerer seks nye produkter med DTMOSVI 600V-serien af N-kanal effekt-MOSFET chips kapslet i 4-pin TO-247-4L(X) huse. Disse avancerede TKxxxZ60Z1-komponenter er designet at reducere switching-tab betydeligt. De egner sig til en række krævende applikationer inklusive

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Avnet Silica

    Explore the flexible and ultra-low power STM32WL3x SoC – Online seminar

  • InnoFour

    Discover Siemens Xcelerator Solutions

  • Mouser Electronics

    The Latest News from Mouser Electronics 

  • Avnet Silica

    AMD – IMPLEMENTING SYNTHETIC APERTURE RADAR IN SPACE WITH AMD VERSAL ADAPTIVE SOCS – 1 Hour Online presentation

  • InnoFour

    Online DFM for Printed Circuit Boards

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Explores the Future of Advanced Air Mobility and Its Impact on Design

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Supports Advanced Underwater Harvester Project for UK Seagrass Restoration

  • ACTEC A/S

    Batterier til IoT-trackere i containere

  • Microchip Technology Inc.

    Advancing Zonal Architecture with 10BASE-T1S Endpoints for Smarter Remote Connectivity

  • InnoFour

    What is Signal Integrity?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Hannover messe nu med helt ny udstillingssektion: Forsvarsproduktion

    16.11.2025

  • TDK udvider i7A-serien med højtydende DC/DC step-down-konvertere op til 1.000W

    15.11.2025

  • Ny EU-forordning udvider krav til producentansvar for batterier

    15.11.2025

  • Første gang i Europa: OpenAI dømt for misbrug af musik – Koda kalder dommen historisk

    15.11.2025

  • Europæisk Quantum Excellence Center forankres ved Center for Kvantematematik

    15.11.2025

  • Virkelighedstjek til industrien: ”En tid med store muligheder – men også enorme risici”

    15.11.2025

  • IDA positiv over for regeringens klare taskforce-anbefalinger til mere iværksætteri

    15.11.2025

  • DTU’s innovations-DNA bliver en national ramme

    14.11.2025

  • Arduino UNO Q kan nu bestilles gennem Mouser Electronics

    14.11.2025

  • Seks nye DTMOSVI 600V-serie N-kanal effekt-MOSFETs med4-pin TO-247-4L(X) huse

    14.11.2025

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik